L Moderne College. De gemeentekiezing van 15 October. Qomedie l Vlaamsche Ster. Eeu slachtoffer der verleiding Examen voor de Militaire School. m. Eene slem bij, dus twee stemmen A) 35 jaar oud zijn, getrouwd of weduw naar met kinders. Vijf fr. persoonlijke be lasting betalen in de gemeenten van min dan 2000 inwoners, -10 fr. in deze van 2000 tot 10,000, 15 fr. in de andere. Voor de Kamer van Volksvertegenwoor digers moet men 5 fr. persoonlijke belastin gen betalen in de gemeenten onder de 10,000 inwoners. b) Eigenaar zijn sedert een jaar van eenen eigendom van 48 fr. kadastraal inkomen. c) Of eigenaar sedert twee jaar van een opgeschreven rentebrief van 100 fr. jaar- lijksch inkomen. Of een staatspensioen ge nieten van 100 fr. per maand. De kiezers die de voorwaarden van a, b ene vereenigen, krijgen eeue stem bij voor iedér van hen en hebben dus drie stemmen. Twee stemmen bij, dus ook drie stemmen: a) De diplomas van hoogere studies. b) De getuigschriften van volledige middel bare studies. c) Het uitoefenen van zekere ambten in de kieswet geschreven. d) Het eigendom van 150 fr. kadastraal inkomen. Zoodus iemand, die stemmen bij heeft voor eenige der bovengemelde redens en daarbij nog 35 jaar oud is en getrouwd is of weduw naar met kinders en noodige lasten betaalt, of een renteboekje van 100 fr. inkomen of een staatspensioen van minsten 100 fr. in de maand geniet of eigendom van 48 fr. kadas traal inkomen bezit of diplomas heeft van hooger onderwijs, er in begrepen deze der lagere onderwijzers, heeft vier stemmen voor den gemeenteraad. Men moet zijn kiesrecht doen gelden van den ln Augustus tot den 30" September. Van den ln tot den 14™ Augustus worden de kie zerslijsten door de geineentesekretarissen opgemaakt. Van den 15n tot den 31D Augusti goedgekeurd en gesloten door het kollege van burgemeester en schepenen. Van den ln tot den 30° September de noodige rekla- wen ingediend. Na den 1 October door de be roepshoven onderzocht en vastgesteld. Daar de kieswet zeer ingewikkeld is, roe pen wij er de bijzondere aandacht op onzer politieke vrienden. Niets ware beter en rechtvaardiger om al le bedrog te vermijden dan het zuiver alge meen stemrecht op 25 jaren met een jaar verblijf in de gemeente. Zondag, 15 October aanstaande, dus bij drie weken, moet de gemeentekiezing plaats hebben. Iedereen heeft zich reeds afgevraagd wat hem te doen staat in geval van strijd. Velen zijn nieuwsgierig en allen zijn ver wonderd dat er zoo weinig over de kiezing gesproken wordt, dat er nog geene kandi daten gekend zijn, en sommigen vragen zich af zal er wel gestreden worden Ja, zeker zal er gestreden worden maar gematiglijk, zonder haat, zonder geweld, met overtuiging. Wij vragen niet dat de kiespropaganda zou bestaan uit braspartijen en nachtlawaai, gelijk bij de kaloten, wij willen niet dat er duizende franken nutteloos verteerd wor den, verre van daar; maar er moet gezegd worden hoe de kiezers moeten stemmen en waarom; men moet hen doen begrijpen dat het een plicht is te stemmen voor kandida ten die de belangen der stad ter harte ne men, die den neringdoenor en den werkman genegen zijn, die begrijpen dat er gelijkheid moet zijn voor allen, cn niet buigen zullen voor den onverbidde- 1 ij ken wil en den willekeur van eenen al- leenheerscher, die al zijne beloften van vroeger over 't lioofd ziet en den spot drijft met de kiezers. Is er iets op de wereld gemakkelijker dan aan den kiezer te doen verstaan dat hij de voorkeur moet geven aan mannen die hem goed willen, die hem zijne vrijheid geven van doen en laten en hem een bestaan ver schaffen zonder te moeten buigen en op de kniën kruipen vóór pastoors en kapelaans, die hem dwingen als eenen slaaf, die hem slechts werk verschaffen of een briefken geven wanneer hij belooft aan al hunne ehchen te voldoen, briefken waarmede hij zich mag aanbieden bij dezen of genen baas om werk te bekomen en een karig loon te ontvangen. Hoe dikw ijls zijn de kiezers niet bedrogen geweest? Wat hebben de kaloten al niet be loofd? Hoe hebben zij de kiezers niet verblind? Gelijkheid en vrijheid voor allen! Geene verdrukking meer van den arme Geene geldverkwistingen meer Geen schooloorlog meer Min politiek en beter bestuur Nijverheid, koophandel en open bare werken Al schoons beloften die de kaloten deden om het stadhuis te veroveren met bedrog en valschheid en die zij over 't hoofd gezien hebben zoodra hunne eerzucht voldaan was. Dagelijks nog zijn wij getuigen van de ontnenschelijke vervolgingen, van de wreede broodrooverij waarvan dezen het slachtoffer zijn die niet gedwee zich ondergeven aan den eisch der kaloten, die niet willen gaan naar Volkshuis, patronagie of congregatie. Kan hier in deze voorwaarden nog vrede heerschen onder de inwoners? Hebben onze klerikale dweepers het recht een vrijzinnig mensch met den vinger te wijzen en hem te doen doorgaan als een ellendeling die ver dient gebroodroofd te worden. Geene uitsluiting, geen dwang of slavernij voor niemand! riepen de kaloten uit. En nauwelijks waren zij aan het bewind, of al wat liberaal was werd uit de openbare besturen gebannen, bedienden werden gebroodroofd zonder recht of reden en allen werden vervangen door vuige mouwvagers, laffe mouchards en laag hartige sleppedragers. Al de leveringen worden besteld bij de lieve kinders der kaloten, al het werk wordt willekeurig gegeven aan hen die zich ais slaven willen onderwerpen, zelfs als de wet gebiedt alle openbare werken bij aanbeste ding te doen uitvoeren. En dat heeten onze tegenstrevers: recht vaardigheid, geene uitsluitingen, geen dwang Geene geidverkwistingen meer, riepen zij uit, en zij hebben geld ge broken met hamers, zij hebben de stad in schulden gebracht en, moeten zij aan het bewiud blijven, zij zullen verplicht zijn nieu we belastingen te stemmen zonder er ooit te kunnen in gelukken met den oever den dijk te vullen. Doch intusschen zullen de lastenbelalers mogen afdokken en daar zij reeds lang dit spelleken moede zijn, zullen zij aan die geldverkwisters toonen dat zij voor betere bestuurders stemmen willen. De Ypersche bevolking zal willen be stuurd worden door mannen die beter de stadsbelangen begrijpen, door vrijzinnige en werkzame mannen die het algemeen welzijn betrachten zullen, door hen die beloven de volgende verbeteringen in te voeren 1° Voltooiing der vaart van Yperen naar Komen 2° Behoud der rijschool; onmidde- lijke verbeteringen aan de huizing der ruiters en aan de stalien 3° Buurtspoorweg van Meesen naar den Bizet 4° Nijverheidsfabrieken, maar geene kerkfabrieken 5° IJzerweg van liperen naar Diks- mude. Weg dus met de valsche belovers weg met de verdrukkers! weg met de geldver- spillersweg met de broodrooversweg met de zeuraars I Volgens men verteld zal er eens demo- kratische lijst zijn van een onafhankelijke werkman enj aannemer.Morgen Zondag ten 4 ure is het vergadering ia de herberg l Klein Hoekje buiten de Statiepoort. Er is ook gezegd dat de socialisten Zon dag vergaderen en zullen trachten met een afzonderlijke lijst te strijden. En men vreesde dat er in Yperen geen strijd ging plaats hebben. Vroeger tijd, wanneer de liberalen aan 't bestuur waren, en dat er een klein postje open kwam en niet seffens vervuld was, schreeuwden de kaloten dat heteene schand was die postjes niet te vervullen en niet over te gaan tot de benoeming van eenen nieuwen tilularis. Ter -vijl nu, sedert ette lijken tijd, eene plaats open is in de Jon- gensweezenschooi (sloetsen) door het over lijden van den heer bestuurder Pauwels. Denkt gij dat het bestuur der godshuizen een nieuwen bestuurder zal uoemen voor aleer de kiezingen gedaan zijn? Bijlange niet! Velen zullen beloofd worden en, in plaats van eenen vader van familie te noe men, die het noodig heeft, zal men wellicht een kapelaan of onderpastoor noemen en al de andere Yperüngen, vaders van familie, die het noodig hebben om te leven, zullen, niettegenstaande al hunne beloften eene buize krijgen, want hunne leus is: Luistert naar onze woorden maar ziet niet naar onze daden. O die valschaards Voigens wij komen te vernemen is de Commissie der Vlaamsche Ster reeds bijeen gekomen om de reeks van 4 vertoonin gen vast te stellen. D'eerste verloouing is vastgesteld op Zondag 5 November, en zal bestaan uit Tooneelspel in 4 bedrijven en een Kluchtspel in 1 bedrijf. Om de vertooning nog luisterlijker te ma- keu heeft de maatschappij de medehulp van inej. JULIA Y'ERGULT van Antwerpen ge vraagd. Bravo Sterrelingen, het is nu van't jaar 1857 dat gij bestaat en aan het volk laat zien dat het looneel eene school van zeden en volksverlichting is en alhoewel gij door het stadsbestuur alle hulpgeld geweigerd zijt vergeet gij uwe leus niet: Moedig, onder nemend, zonder hoogmoed. Uitslagen van den Algemeenen Wedstrijd voor het Middelbaar Onderwijs van den Hoogeren Graad. (Athenaea en Colleges). Derde Klas der Grieksch-Latijnsche Humaniora. Wiskunde137 mededingers. Vandaele, Victor, van Ieperen, 88'6 met 50 punten op 100. Vierde Klas der Grieksch-Latijnsche en Latijnsche Humaniora. Nederlandse/ie Taal: 159 mededingers. Vuylsteker, Emiel, van Geluvelt, dste eer volle melding, 9de met 08 punten op 100. Lefèvre, Albert, van Ieperen, 488te met 55 punten op 100. Vierde Klas der Grieksch-Latijnsche Humaniora. Duitsche, of Bagelsche, of Nederland- sche Taal (deze laatste voor de Waalsche gestichten): 135 mededingers. Duitsche Taal. Vuylsteker, Emiel, van Geluvelt, le met 64 punten op ÏOO. Derde Klas der Moderne Humaniora. Nederlandsche Taal: 136 mededingers. Ghys, Georges, van Ieperen, 24ste met 57 punten op 100. De heeren Vandaele, Armand, en de Poscb, Johan, beiden leerlingen van het Moderne College, hebben met goed gevolg de eerste proef doorstaan (letterkundig ge deelte) van hot ingangsexamen voor de Militaire School. Wij wenschen aan beiden een goeden einduitslag. Zulk een uitslag strekt tot eere der pro fessors van dat gesticht, welk zich onder scheidt door den grooten bijval die hunne leerlingen overal bekomen. Wij bieden hen onze beste geluk wenschen. BERICHT. Gezien dat er verschillige brouwers zich achteruittrekken voor het toepassen hunner dwingende maatregel wegens de limonade flesschen, heeft het bestuur der Bond van herbergiers, hunne vergadering verschoven. Niettemin is iedereeu verzocht zich lid te maken van den Bond om gezamentlijk te werken tot het welzijn hunner persoonlijke belangen. Men gelieve zich te laten inschrij ven bij den heer Bracqué, herberg dén Zalm Semenariestraat. Hoe men de Kunst behandeld in sommige Vlaamsche provinciesteden. Wij lezen in het Laatste Nieuws een be langrijk artikel, dat wij ons verhaasten over te nemen. Het geidt namelijk de onverschilligheid om niet te zeggen: geringschatting, zelfs minachting, waarmede da overblijfselen onzer oude kunst in'sommige provinciesteden behandeld worden. Te bejammeren valt het zeker, omdat veel dier overblijfselen, éfini^ stuks zijn, waarvan het evenbeeld of tegen hanger nergens bestaat en dus voor immer uit onzen kunstschat verdwijnen, zoo men het oorspronkelijke ziet te loor gaan te be knibbelen valt het nog meer, wanneer over heden en besturen, die over de middelen be schikken, niet alles in 't werk stellen, om de kunstwerken voor vernieling te vrijwaren. In degroote steden laten de openbare be sturen doorgaans hunne belangstelling voor de Kunst blijkendoch in vele provincieste den, waar men zelden of nooit, de Koninklij ke Commissie der gedenkteeken ziet optre den, wordt de Kunst als asschepaetster be handeld, en daarvan vohd ik treffende voorbeelden te Ieperen, liet West-Vlaamsch stadje, waar ik onlangs voor een dag afstap te. Daar bezit men het grootste gothieke ge bouw onzes lands, de aloude Lakenhalle. De nokversieringen op het dak zijn bijna allen verdwenen, doch worden niet vernieuwd. Door den wind afgerukt, komen die zware ornamenten in de looden goten terecht en maken er vermoedelijk de gaten, langs waar dan, bij regentijd, het water doorzijpt en de muurschilderingen bederft; want iedereen kan bestadigen dat de fresco's van Jan S werts (in de schepenzaal) en het dubbelpancel, Terugkomst der Ieperlingen van den Spo renslag, van Ferd. Pauwels (in de Pauwels- zaal) door het water, dat er lange vuile stre pen achtergelaten heeft, geleden hebben. Daarnevens ligt de Delbeke-zaal, waar de schilderingen sedert Delbeko's afsterven, en dat is wellicht tien laar geleden onaf gewerkt blijven! Het eerste tafereel, De Draak, symbboi der gemeenteonafhankelijk heid, is onherroepelijk door de vochtigheid verloren! En ziehier, welke enormiteit ik er nog vernam. Om plezier te doen aan eenen hofbouwkun dige, heeft men, eenige jaren geleden, den grond dier zaal ontvloerd, om er een jar- din Anglais te maken en er de planten te kunnen beproeven, op gevaar af de ge welven van het gelijkvloersvoorimmer te schenden! De schorren werden nooit terruggeplaatst, zijn wellicht weg en zoo blijft de zaal ont sierd dooreenen vloer van zand, dat natuur lijk opstuift onder de voetstappen der bezoe kers en de muurschilderingen bevuilt en be derft. Zou men zulken verregaanden onzin durven droomen? Tegenover bet stadhuis staat de St. Maar tenskerk, eeue der schoonste onzes lands, weliswaar heeft er men't voor-enzuidportaal hersteld; doch het overige blijft steken en de torentjes boven eene groote zijkapel brokke len af van verweerdheid. Meer nog: in het herstelde zuidportaal hebben de kwajongens de ruitjes der rosacevensters stukgegooid, waarvan de duiven aanstonds gebruik ge maakt hebben, om er te nestelen en in vrede voor te telen Tusschen stadhuis en kerk ziet men het leelijke standbeeld van Ieperon's weldoener, wijlen Alfons VandenPeereboom, die vrij wat beters verdiende, als beeld en als plaats; want het beeld harmonieert er geenszins met de omringende gebouwen. In de St-Pieterskerk staan pijlen, die ka raktervolle kapiteelcn dragen, met God weet welke dikke kalklaag bedekt, laat dat wit sel afschrappen, heer Pastoor, en uwe kerk zal er in kunst en in ernst bij winnen Ieparen bezit honderden schoone gevels, die onooglijk geschiderd en gewit zijn. Hoe jammer! En hoe zou het uitzicht der stad verfraaien, gave men die gevels hunne steen- kleur terug en werden er eenige andere her steld! Het prachtige Hotel de Gand -> de schoonste facade der stad valt in puin. Waarom herstelt men het niet, en, zoo de eigenaar dien men mij gezegd heeft een 4. nr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2