VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Amioncenblad. 't Is alzoo dat gij moet stemmen. G'est ainsi que vous devez voter. Landbouwers van Yperen! Ml 1 Brunfaut I Dedeystere 1 Deweerdt Nolf 1 Onraet 1 Speybrouck Vermeulen Begerem Bergman Bouquet Fiers Fraeijs Iweins dEeckhoutte I Vandenpeereboom Veert ten de'jaar Zaterdag 7n October 1899. Nummer 41. Wat wilt gij LandbouweiN. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Mon wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Maakt dit wit rondeken zwart. Het katholiek gouvernement, altijd goedgekeurd en gesteund door de katholieke stadhuismannen van Ype- renj zouden alles doen wat mogelijk is om den beproefden landbouwer stand op te beuren en te maken dat de gebraden vogels u uit de lucht zouden vallen. En wat is er gebeurd? Zij gaven u ringen voor de koeien en duizenden moeilijkheden en veel geloop om haren burgerstand op te maken! Het wagenwijd openzetten der Hol- iandsche grens is de grootste oorzaak der verspreiding in ons landeken Van de muil- en pootenplaag van het vee. En wanneer men dit den Minister van Landbouw doet opmerken, ant woordt hij c Neen, dat is zoo niet, de zoo ras se verspreiding dezer ziekte is mees tendeels toe te wijten aan de zorge loosheid der boeren, welke zij de zieke dieren niet in tijds aan de overheden aangaven;verders in plaats van zulke besmetting te vermijden, zij de zieke dieren hunner geburen, en besmetten alzoo hunne eigene stallen. Kan er schandaliger leugens zijn en eene onbeschofter taal ten opzichte van u, lanbouwers, die ze op de kus sens gebracht hebt en ze tot nu daar gehouden De klerikalen zeggen dat zij u gaarne zien, hoogachtendat is geen waar, het zijn schijnheiligen, die u vleien, omdat gij zonder morren altijd betaalt, en blindelings hen gelooft, hunne daden spreken hunne woorden tegen. Zij zijn uwer stem onwaardig en wij zijn overtuigd, dat gij als één voor gansche liberale lijst zult kie zen. Alle dagen zijt gij lastig gevallen, overrompeld van alle slacht van ge meen en slecht volk, dat van u hulp afbedelt, eischt en u bij gegronde weigering bedreigt met diefstal, ver nietiging van vruchten op het veld en brand. Gij durft geene aanklacht doen uit vrees, dat die bedreigingen zouden uitgevoerd worden. Elwel, Zendt Brunfaut Auguste, nijveraar. Dedeystere Seraphien, brouwer. Oeweerdt Karei, werkliedenkandidaat. Nolf Ernest, advokaat Onraei Jules, zaakwaarnemer. SpeybroucK Emiel, landbouwer. Vermeulen Polidoor, brouwer. naar het stadhuis en hun eerste werk zal zijn veldwachters te benoemen die u zullen beschermen dag en nacht. Wij, liberalen, willen eene besten dige en waakzame politie in den bui ten. De boeren en de buitenlieden mogen niet meer blootgesteld blijven aan de plagerijen, aan de bedreigm- gen.aan demisdaden, van personen, zonder naam, zonder eere en zonder vrees. De liberale lijst moet zegevierend uit de stembus komen tot welvaart en RU8T van de boeren en de bui tenlieden. Wilt gij orde, vrede, rechtvaardigheid voor allen, stemt voor de liberalen. Wilt gij vreedzame en treffelijke betoo gingen, deftige feesten die de vreemdelin gen aanlokken, stemt voor de liberalen want dj kaloten jagen de vreemdelingen uit stad en geven maar feest het jaar der stemming Wilt gij de roode, de geele, de groene, de blauwe vlag en om het even welke, in ruste door de stad zien trekken en alle ge zindheden zien eerbiedigen, stemt voor de liberalen. Wilt gij de pastoor meester in de kerk en de burgmeester baas op 't stadhuis zien, en elkeen met zijne zaken moeien, stemt voor de liberalen. Wilt gij dat de geestelijken geërbiedigd worden, zegt dan met de liberalen dat de priesters zich met geene politiek moeten bemoeien omdat zij zoo hun kleed bemorsen en zich vele vijanden maken. X Wilt gij in de scholen der kaloten, pries ters, nonnen en paters zien, maar in de scholen van den staat bekwame en verstan dige onderwijzers, stemt voor de liberalen, het geluk van uw kind hangt er van af. Wilt gij vrijheid van geweten stamt voor de liberalen want de kaloten dwingen al de menschen en vooral den werkman waar zij maar kunnen, om met of tegen dank kalote te zijn. Leve de vrijheid van geweten en leve ook de liberalen. Wilt gij scholen waar uwe kinderen goed opgevoed zijn, waar zij naar geest en lichaam zich ontwikkelen en die goede bur gers, goede huisvaders ea goede belgen zul len worden, stemt voor de liberalen. Wilt gij zottelijke en schandige geldver- kwistingen zooals gij het sedert lange ziet maar vporal sedert de vier laatste jaren, stemt voor de geldverkwisters, voor de be lastingleggers, voor de kaloten. X Wilt gij op de schandigste wijze de open bare werken zien uitvoeren ten nadeele van al de Yperlingen zooals wij gezien hebben stemt voor de onbekwame kaloten. Wilt gij de kalzijden en gravier goed zien onderhouden, wilt gij eene muziekschool zien inrichten en de academie in eene nij- verheidschool zien herschapen, met ver standige en bekwame leeraars, stemt voor de liberalen. X Wilt gij dat de menschen van de barak ken alle gemak hebben om hunne christe lijke plichten te volbrengen, en den arme eerlijken onderstand hebbe, stemt voor de liberalen. Wilt gij dat de boer door de kaloten niet meer bedrogen wordt en dat men den land bouwer bevoordeeligt, stemt voor de liberalen Wilt gij, werklieden, eeuwig gebukt gaan onder den ijzeren voet van eene rooze met machtig veel scherpe doornen, stemt voor de kaloten. X Wilt gij de rechtvaardigheid, de treffe- lijkheid en de eerlijkheid weder in 't be stuur zien komen, een bestuur die al de Yperlingen tot welke partij zij ook behoo- ren zal eerbiedigen en de zon van recht en liefde op Yperen zal doen schijnen, stemt voor de liberalen. Laat u niet meer bij den neus leiden van de kaloten gelijk gij andere jaren geleid zijt geweest; gij hebt wel de gelegenheid niet zooals de stedelingen van dagelijks politiek te hooren spreken en te lezen, maar toch dat wil niet zeggen dat gij niet kunt redeneeren indien gij het Nieuwsblad of andere katho^ lijke kiesschriften ontvangt, gij zult er in le- *1 HET WEEKBLAD V-L 9 B .X X X X X. X X X X

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1