Liberale en Grondwettelijke Yereeniging Kiesvergadering, ZONDAG 8n OKTO BER, om 7 ure juist 's avonds, in het lokaal der Yereeniging, Zaal der O ad-Pompiers, Se minariestraat, Geene grieven Theatre cfYpres. STADSNIEUWS. De feesten van St. Pieterswijk. Boulevard Malou FEU TOUPINEL, Spoorwegongeval. Staatsblad van 3 October 1899. Poperinghe. zen op alle toontjes en alle airtjes geschuifeld dat de liberalen tegen den godsdienst zijn, noch van God noch \?an zijn gebod willen we ten zij zouden het zelfs zoo ver durven drij ven van in de kerken te zeggen dat het al dieven en moordenaars zijn. Als de vos de fassie preektboer waak uwe ganzenhet Nieuwsblad spreekt van religie alhier en religie aldaar, omdat zij op het slecht bestuur van de kaloten niet zoudt denken deze willen onder den dekmantel van den godsdienst uwe stem afplooschen om aan het schotelken te blijven. Landbouwers, de religie heeft geene be trekking met bet stadhuisde religie moet besproken worden in de kerk, en de stads- zaken op het stadhuisgij moet stemmen voor de mannen, die gij meent de belangen der slad het best zullen verdigen, want de belangen der stad zijn de uwe, landbouwers. Nog eens zeggen wij u, opgepast voor die zeemende woorden en laat u niet blinddoeken met eenige zinnen over de religie, welke het Nieuwsblad zijne lezers zal opdisschen. Landbouwers, nog eens slingeren de ka- loten de religie voor uwe oogen, eene les moet u geleerd hebben; laat u geen tweede maal het strop aan den hals doen om dees keer u gansch te verworgen. DER STAD YPEREN. INGANG EN WOORD VRIJ. Verleden Zondag, van 6 ure 's morgens werden de kieringfeesten aangekondigd door losbrandingen van het kanon. Opdat deze aankondiging eind en verre zou ge hoord worden, had men het geschot ge plaatst op den toren van St. Pieterskerk, op gevaar af de menschen, die de vroegmis bij woonden te doen verschieten en te ver schrikken. Van alle kanten zag men aspergieloof aan brengen en de bewoners van St. Pieterswijk waren volop bezig aan de versiering hunner huizen. Eenige bewoners hadden nogal wel ge lukt en een schoon gedacht van versiering opgevat; onder andere de heeren Désiré De- puydt, Verhack, Treve, enz., maar watiede- reeus bewondering uitlokte was de ména- gerie-Fagel, of de tentoonstelling van ver gulde en bezilverde leeuwen, tijgers olifan ten, apen, enz., alles van kleiaarde gemaakt, met eene wonderbare gelijkenis. Men zag er leeuwen met hondenkoppen, tijgers met apenkoppen, apen met kattenkoppen, enz., die iedereen deden barsten van lachen, en boven dit alles, een opschrift in 't fransch met de woorden|: Vive S' Pierre! Sommige St. Pieternaars namen deze uitstalling nogal euvel op, en vroegen met welk recht M. Fagel hen voor beesten uit gaf. Doch bekennen wij het rechtuit, zulks was het inzicht niet van dien braven man, die slechts een staaltje van zijne kunst wilde laten zien. De stadsknechten hadden reeds twee da- gm gewerkt om sparren te planten en vaantjes er op te nagelen, een theater was opgericht vóór St. Pieterskerk, en den zon dag morgen nog zag men ze volop bezig met staken te planten op St. Pieterskerkhof. Maar ongelukkiglijk al die iever, al die moeite, al die kosten die men gedaan had voor de versiering, strekten tot niets. Het weder, dat in den vroegen morgen wankel baar was, verslechtte van uur tot uur en weldra begon het zoo geweldig te regenen dat al de versieringen doorweekt waren, dat de dierengaarde van M. Fagel in eenen hoop van kleiaarde veranderde en dat men er moest van afzien opschriften en lofdichten uit te hangen, ter eere der klerikale kandi daten, want hetzij tusschen haakjes gezegd, bet feest had geen ander doel dan de bewo ners van St. Pieterswijk te doen stemmen voor de klerikalen. Men had nochtans in de kloosters en non nenscholen vurig gebeden, om schoon we der te hebben, maar alles was vruchteloos, want hoe meer men bad en las hoe meer het regende, en men werd verplicht van de ver siering en verlichting af te zien, het vuur werk voor acht dagen te verschuiven en eene octaaf te beloven om beter weder te krijgen. Mochten die godvruchtige parochianen in hunne pogingen gelukken Men ziet van hier dat er veel gejammerd en geklaagd werd om het slechte weder, en niet zonder reden, een lichistoet moest 's avonds al de straten van St. Pieters door trekken, de Reuze was opgetimmerd in den koer der St. Jozefsschool, bewoond door de Zusters van Liefde, vele ontwerpen moesten uitgevoerd worden en alles was in de mande gevallen. Een persoon die al deze klachten, al dat gejammer aanhoord had, sprak de volgende troostende woordeuuit: Vrienden, het moet u niet verwouderen dat uwe gebeden niet verhoord zijn geweest of een verkeerd uit werksel hebben, maar gij moet vorstaaD, St. Pieter is oud geworden, en gij weet: ou de menschen zijn sufachtig. Het is nu bijna 1900 jaar, dat uwe heilige patroon de bediening uitoefent van portier in den hemel, en nu wilt gij hem nog het ambt van weêrmaker op den hals leggen. De heilige man vroeg niets beters dan u te voldoen, maar daar zijn gezicht verzwakt, heeft hij gemist van sleutels, en in plaats van de deur open te doen langs waar de zon uitkomt, heeft hij de sluisdeur opengedraaid en van daar dien overgrooten regen. Doch wanhoopt niet, klopt en bidt, en gij zult ver hoord worden, en Zondag 8n October zult gij uwe feesten kunnen voortzetten, als het niet nog wat meer regent. 't Is de kreet der klerikalen die beweeren dat de Liberalen geene grieven in te roepen hebben tegen het bestuur der klerikale re geering. Onderzoeken wij wat die schaamtelooze bevestiging waard is Geene grieven! de gemeentescholen bij honderden gesloten. Geene grieven I het onderwijs der volwas senen buiten de wet. Geene grieven de meisjesscholen afge schaft overal waar zij eenige schade toe brachten aan de mededingende gestichten der lieve zustertjes. Geene grieven 1 de zoogezegde vrije scho len met hulpgelden overladen. Geene grieven 1 De priester als overheid in het lagere en het middelbaar onderwijs hersteld. Geene grieven het verplichtend onder wijs hardnekkiglijk verstooten. Geene grievenonze hoogescholen alleng- stens klerikaal gemaakt onder de werking van een aanwervingsstelsel dat al de ver zoekers er van verwijdert die verdacht zijn van liberale leeringen. Geene grievende belastingen op het ver bruik verhoogd. Geene grievende inkomrechten op het meel, de ingelegde eetwaren, enz. Geene grieven 1 de militaire plaatsvervan ging behouden, de persoonlijke dienstplicht ter zijde gesteld. Geene grieven 1 de voorrechten der pries ters, ja zelfs van enkele seminaristen in zake van soldaten dienst. Geene grievende ontoereikenheid der va- derlandsctie verdediging onbetwistbaar be- statigd en schaamteloos miskend. Geene grieven! de werkmanswetten se dert vijftien jaar beloofd en altijd verdaagd. Geene grieven! die verwaandheid van eonen bisschop die eenen priester van zijn bisdom met kiesopschorsing slaat, om reden zijner politieke denkwijze. Geene grievendie wet op de provinciale kiezingen, die een gedenkteeken is van ge weldige en schaamtelooze wraak. Geene grieven! dat ruim stelsel van be spiedingen verklikking, welk thans al onze ambtenaren verschrikt, alzoo de algemeene vernedering voorbereidende der standen en het vadsig worden van alle werkzaamheden. Ab! de liberalen hebben geene grieven! Wat is er dan noodig oplat zij er hebben? Dat de Iukwisitie weder ingericht zij Wij herhalen nogmaals onze klachten we gens den slechten staat der volgende plaat sen 1° Do putten die bestaan op den boule vard Malou, door het leggen van stadswater, of door het springen eener buis, zijn nog niet gevuld, men zou verongelukken: 2° Het voorland van aan de Rijsselpoort tot aan het barlekot, alwaar een voetganger zoowel als een wielrijder des avonds den nek zou breken of gemakkelijk in de verdronken wei zou tuimelen, want het is er daarenbo ven pik donker en geen lantaarn wordt er aansteken; 3° De kalseide in de Dixmude- straat waar de waterleiding geplaatst is moet geheel herlegd worden. Wij bidden onze overheden dit te verhelpen. Een wielrijder. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 8 October: Voormezeele, Ringsteking. 9 Vlamerlinghe, Traagrijden en Ringsteking. 15 October: Roubaix, Velodroom, Grooten prijs van Roubaix. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. TOURNEE ALEXANDRE fils. Nous avous la bonne fortune d'annoncer a nos lecteurs le passage de la troupe de M. ALEXANDRE fils, leXiUndi 9 Octobre. L'éloge des artistes qui la compose n'est plus a faire: Mr ALEXANDRE fils,les ayant tous choisis dans les meilleurs théétres d6 Paris s'est assuré ainsi une interpretation parfaite jusque dans les plus petits roles. l'étourdissante comédie qui sera donnée sur notre théètre a tenu la scène et excité la galté des Parisiens 10 n:ois de suite. Espé- ronsquele public d'Ypres, amateur de bons spectacles, lui fera un cbaleureux accueil. Bureaux h 8 heures Rideau a 8 1/2 h. On peut se procurer des cartes a l'avance chez M. DEGROOTE, concierge, place Van- denpeereboom. Maandag morgend, rond 4 1/2 ure, was Désiré Ingelaere, koopman teYperen, zooals alle weken met zijnen kamion met gleirsch- en verlot ijzerwerk naar de markt van Ko men gereden. Omtrent Houthem waren de bareelen van den ijzerenweg open. Juist op 't oogenblik dat Ingelaere met zijn kamion over de riggels reed kwam hij in botsing met den koopwarentrein n° 18 uit Yperen vertrokken ten 5.08. Ingelaere en de kamion werden verpletterd. Het jongetje dat ook op den kamion zat is erg gekwetst. De machinist en den stoker kwamen er van af met eenige lichte kneuzingen. Volgens verklaring van den bareelwachter wist hij niet dat er eenen koopwarentrein volgde daar er geen vaantje op den eersten trein was dat eenen tweeden aankondigde. Het parket is ter plaats geweest om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het is nu reeds de tweede maal in korten lijd dat zulk groot ongeluk te betreuren valt, eenige maanden geleden was het de beurt van Theo- fiel Breyne, knecht bij M. Froidure. 't Ware te wenschen dat de maatschappij maatregels neme om zulke betreurenswaar dige ongelukken te vermijden. Donderdag had de begrafenis plaats in het gasthuis iu tegenwoordigheid van eene groote menigte kennissen en vrienden. - M. J. Minnaert, thans ontvanger van 't Euregistrement te Yperen,wordt hypotheek bewaarder benoumd te Kortrijk. "^BURGERSTAND van den 29 September tot don 6 October 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 5. Huwelijken. Dubois Josef, kleermaker, en Yerleure, Anne, dagloonster. Coppens Désiré, aardwerker, en Oasteleyn Maria, kantwerkster. Bartier Jules, daglooner, en Bailliaert Lucie, dienstmeid. Decadt Alois, metser, en tYansevenant Zoé, dienstmeid. Sterfgevallen. Dorveaux Barbe, 81 jaar, zonder beroep echtgenoote van Bartier Engel, Dixmudestr. Storme Adèle 33 jaar, zonder beroep,echt genoote van Billiet Alidor, St-Jacobs-buiteu. Carton Léonie, 53 jaar, zonder beroep, we duwe van Iiouzé Eugeen. St-Nicolaas-bu'iten. Hennebel Eugenie, 81 jaar, zonder beroep' weduwe van Bossaert Henri, de Stuersstraat' Vandaele Sidonie, 32 jaar, kantwerkster echtgenoote van Lacante Polidoor, Meenenstr'. Leboucq Hortense, 78 jaar, zonder beroep ongehuwd, Rijselstraat. Legein Jan, GG jaar, bediende, echtgenoot van Destobbeleir Silvie, St-Jacobs-buiten. Soenen Karei, 76 jaar, landbouw werkman echtgenoot van Gillebert Virginie, St-Pie- ters-buiten Hinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 0 Vrouwelijk gesl. 1 Eene ongehoorde benoeming. Onder bovenstaande titel lezen wij in het Overal gelezen dagblad. --Het Laatste Nieuws Van Brussel het volgende Z. M. Leopold II bij besluit van 25 Sept. laatst bevorderde zijnen welbeminden neef Prins Albrecht tot Majoorder Grenadiers. Hoe ras ook Prins Albrecht vooruitgaat moet hij nog duimlje leggen tegenoverrin- specteur Keukelinck, van Poperinghe die in zes jaar van onderwijzer tot hoofdinspec teur is gebombardeerd I In November 1893 werd dit heerschap tot kantonalen inspecteur genoemd en op 23 Sept. laatst was de man reeds over het hoofd gesprongen van zijne vroegere inspecteurs, die dertig en meer ja ren ieverigen dienst tellen I Mannen van verdienste en ondervinding zooals de inspecteurs, Maas, Vernieuwe, Van der Borght, Stinissen. Van Eepoel en anderen in het onderwijs grijs geworden, worden over 't hoofd gezien, omdat ze defttg en zon der gerucht hunne plichten kwijten, maar lawijtmakers, mannen die alleen op hunne politieke gezindheid mogen steunen of ver raders en overloopers, alleen worden vooruit gezet 1 Schande? Wanneer zullen wij deze schandalige be noemingen zien een einde nemen? Wanneer zal de minister geweten genoeg hebben om te verstaan dat dergelijke onver diende bevorderingen eene.schandige onge rechtigheid is die maar in 't onderwijs alleen gepleegd wordt?! Zal er dan niemand in de Kamer zijn om dergelijke benoemingen te schandvlekken? Het is meer dan tijd dat er rechtvaardig heid geschiede, en er in zake van onderwijs zooals in alle andere besturen, rechtvaardig te werk gegaan wordt en dat de plaatsen ge° geven worden aan wien ze toekomen De Kiezing. Zooals wij het voorzien hetfben is er eene enkele kandihatuur tegen de klerikale lijst ingediend geweest deze van d'heer Alfons Schabalhe, uittredend demokratisch lid Het is alleenlijk om de klerikalen nht zonder strijd te laten verkiezen, om de kadodders wat van de spoor te geven en te doen roud- loopen en daarbij om wat beweging en nee- ring in de stad te brengen den dag der kiezing dat er gestreden wordt. Anderszijns is den srtijd in de tegenwoor dige kiezing om zoo te zeggen nutteloos, daar er geheel waarschijnlijk binnen korten tijd nieuwe kiezingen zullen plaats hebben voor geheel de gemeenteraden met toepassing van het Evenredig stelsel, en dan zullen de pop pen aan t dansen gaan Niet dat wij tegenwoordig min reden heb ben dan vroeger van te klagen over de par tijdige administratie van ons hatelijk gemeen tebestuur. Wel integendeel onze grieven zijn grooter en rechtvaardiger dan ooit Wel is waar de demokraten hebben op het stadhuis gedaan wat zij konden, maar het scheper- kollegie gesteund op eene meerderheid van acht janikkers heeft hen weinig toege staan. Nogthans het is aan M. Schabal- lie en de demokraten dat wij te danken heb ben onder ander 10 Verschillige feesten die in de stad plaats gehad hebben zooals het festival, want nooit'ïiZy fP fGt stadhuis zetelden werden nooit geene feesten gegeven. 2° De j aarlij ksche koeifeest. defeerie.Den jaarlijkSChen prijskamP en Paar" leTinderin8 van 1500 franken s jaars in de kolossale rekeningen der apo- tml nnSjI00t armbe;!tuui' en eene betere kon trol op de uitgaven der dischmeesters. 7 Verschill'ge andere besparingen en verbeteringen in het stadsbudjet scJlePenRolloge buiten deze toe ts i gen heeft hun op alles geweigert en aarom ook hebben de demokraten zoolang

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2