Nieuwe moordaanslag Shah van Perzië Ons rijk is niet van deze wereld. Ter hulp! Gerucht van een aanslag op den Koning van Serbië. Tooverij De Koning van Italië vermoord. dachten bezield de inkwisitie goed heilzaam en vaderlandslievend noemen. De inkwisitie ruimde uit den weg wat voor de kerk niet wilde bukken, dus zij was goed, want de kerk is waarheid, al de rest isleugeD, dwaling ketterij. En wie geloovig is, moet de Kerk volgen, zonder aarzelen, zonder onderzoek, zonder twijfel. Wel verklaren de klerikalen dat de gods dienst vereenigbaar is met de grondwettelij ke vrijheden, maar dat is eene schijnheilig heid, eene leugen. De Kerk erkent geene vrijheden buiten hare dogmas, geen onderzoek, geen verzet en hare daden beter dan hare theorieën be wijzen het. Indien de klerikale pers het wil bespreken, zullen wij haar te woord staan. (Vooruit.) In de Semaine religieuse komt volgende voorAan de Geestelijkheid u Wij raden onze medebroeders aan die deparijzer tentoonstelling bezoeken, de at tractions te mijden die men er heeft aan toegevoegd, bijzonderlijk deze die zich voor doen onder wetenschappelijken naam, zij zouden bijna overal misplaatst zijn en hunne tegenwoordigheid zou meer dan verwonderen. Te meer, de parijsche straat en zekere tentoonstelling van schoone kunsten zijn niet voor hen gemaakt. Het is naar de inlichtingen die ons toe komen van priesters van Parijs, zeer op de hoogte der zaken van de tentoonstel ling, dat wij ons verstouten hun dit broe derlijk bericht te doen. Het huidig kloosterschap wordt meer en meer eene bron van genietingen. Reizen, tentoonstellingen, bezoeken, avond feesten, banketten, drinkpartijtjes staan er aan de orde van den dag, plus de galante bezoeken aan kwezels en nog meer. Dit alles is nu wel de rekening der geeste lijke orden, doch het moet elkeen zeer af keurenswaardig voorkomen, wanneer men afstand gedaan heeft van de wereld. Het kloosterleven is aangetast door het modernism, dat langzaam het godsdienstig organism wegvreet. Er is niet om te treuren. Wij juichen het initiatief toe, genomen door de burgemeesters der vier groote steden van België, strekkende om een leger van vrijwilligers ter verdediging onzer landgenoo- ten in China, op te roepen. Hun ontwerp beantwoordt aan den wensch van de overgroote meerderheid des volks. Weihoe, de vreemdelingen, de vertegenwoor digers der Europeesche en Amerikaansche Staten, de pionniers der westersche bescha ving, ginds in het verre Oosten, worden, na jaren verblijf aldaar, eensklaps overvallen door een woeste, fanatieke bende, vermoord of weggejaagd, als wilde dieren en terwijl al de beschaafde landen hunne kinderen ter hulp snellen in dit oogenblik van dringenden nood, zou België het oogluikend aanzien dat de zijnen met beestachtige wreedheid om hals gebracht worden? Wij leven, 't is waar, in een onzijdig land, aan welk het, gelukkiglijk, verboden is, oeit veroveringsplannen te koesteren. Maar onze onzijdigheid verbiedt ons niet eergevoel en plichtbesef te bezitten en dit eergevoel zou den wij zelf met de voeten treden, indien wij onze landgenooten aan hunnen gevaarlij ken toestand overlieten, zonder ten minste te beproeven ze te redden. Wij zouden handelen als de scheepskapi tein, tot wie ongelukkige schipbreukelingen in een laatste straal van hoop, smeekend de handen toesteken, en die onmedoogeloos zijn vaart zou voortzetten, slechts bekommerd om eigen veiligheid en eigen belangen. Ons land beoogt in China geen inpalming van grondgebied. Het zendt er zijn zonen heen om in dit onmetelijk rijk, grootendeels voor de buitenwereld nog gesloten, nieuwe uitwegen te scheppen voor nationalen han del en nijveheid. Bewijzen die koene onder nemers geen onschatbare diensten aan een landje als het onze, overbevolkt en waar meer dan zes miljoen menschen meerendeels van hun industrie-voortbrengselen leven moeten? Gezel Demblon riep in de Kamer dat Bel- gie geen uitwegen voor zijne produkten be hoeft. Ofschoon dit, wel is waar, de eerste ketterij niet is, door dit luidruchtig Kamer lid in de wereld geworpen, is zij toch stellig de pyramidaalste. Belgie levert jaarlijks aan de buitenland- sche markten voor ruim 2 duizend miljoen nationale produkten. Die uitslag, welke ze ker ten gunste onzer nijverheid pleit, werd niet verkregen met te huis in een donzigen leuningstoel te blijven zitten en de gratie Gods af te wachten tot de klanten zouden opdagen. En, er zijn een groote dosis wils kracht, onderneminggeest en taaie volhar ding noodig geweest om het zoo ver te bren gen en degenen die tot dit schitterend resul taat medewerkten, verdienen de algemeene erkentelijkheid. Er zijn personen die, in den blinden haat tegen de huidige samenleving, in elke gebeur tenis een ongehoorde kuiperij van onverza digbare kapitalisten zien. Als onze landgenoo ten in 't Hemelsche Rijk spoorwegen gaan aanleggen, telegraafverbindingen gaan plaat sen, kanalen gaan graven en zoodoende op vreedzame en beschavende wijze de sfeer van onzen invloed uitbreiden, neemt zulks voor hen de vormen aan van een rooftocht op zijn Cecil Rhodes I 't Is belachelijk Het hoeft niet gezegd te worden dat wij elke bloedige weerwraak in China, om de bedreven gruwelen, zouden betreuren. Niet gansch het Chineesch volk is aansprakelijk voor de euveldaden van eene bende dweep zuchtige wildemannen. Maar Europa kan toch niet goedsmoeds zijne kinderen laten vermoorden en het heilig recht op gastvrij heid zoo brutaal laten schenden, des te meer daar het Gouvernement van Peking dubbel zinnig en zwak tegenover de muisters han delt. Belgie zal in de algemeene achting onein dig winnen, wanneer het zijn bescheiden aandeel brengen zal in de verdediging van menschen, die duizende mijlen van haard en familie verwijderd,te midden van bestendige gevaren, vreedzaam werken aan de stoffe lijke welvaart en de grootheid van het verre maar steeds geliefde vaderland. De telegraaf seinde maandag morgend eene door iedereen onverwachte tijding. De koning Humbert is zondag avond om 11 uren gestorven, ten gevolge van een aan slag te Nonza. De koning had de prijsuitreiking bijge woond van een wedstrijd van gymnastiek. Hij werd zeer toegejuicht. Onmiddelijk stapte hij in zijn rijtuig met zijn stafofficier, toen hij door drie revolver schoten getroffen werd. De moordenaar werd onmiddelijk aange houden en tegen de woede der personen be schermd, die het koninklijk rijtuig omring den. De koning werd in het hart getroffen en stierf schier onmiddelijk. De moordenaar heet Angelo Bressi en is afkomstig van Prado in de provincie Toscane Monza 30 Juli. De aanslag had om 10,4B plaats. De koning is om 11,30 gestorven. Rome, 30 Juli. Volgens de Giormo is de moordenaar een gevaarlijke anarchist, maar hij was toch niet ingeschreven op de lijst der gevaarlijke arnachisten. De Giormo zegt, indien de nieuwe koning Victor Emmanuel III binnen de 48 uren niet benoemd is, het regentschap na dezen tijd, vooreen korten duur zal uitgeroepen worden. Het parlement gaat bijeengeroepen worden voor de eedaflegging van den nieuwen ko ning. Het lijk van Humbert zal naar Rome overgebracht en in het Panthéon bijgezet worden. Te Rome, worden, tenteeken van rouw, alle openbare gebouwen gesloten. De smart der Koningin. Maandag kwam de moeder der Koningin aan te Monza. Haar onderhoud met Konin gin Margaretha was uiterst hartverscheu rend. De kamer waar de geneesheeren het lijk balsemden, is veranderd in rouwkapel en gevuld met bloemen. De Koningin lei per soonlijk eene kroon neder. Zij knielde en bad voor het lichaam van den Vorst. Niettegenstaande het aandringen der prin sen en princessen wilde zij het vertrek waar het lijk rust, niet verlaten! Aangaande de misdaad moet de koningin hebben uitgeroepen, na het overlijden van haar gade: Dit is de grootste misdaad de zer eeuw, Humbert was goed en edelmoedig. Niemand meer dan hij beminde zijn volk en hij haatte niemand De ontroering in Italië. De ontroering is groot onder de bevolking, te Rome. Vele personen weenden maandag, toen zij de dagbladen lazen. Al de magazij nen werden gesloten met deze melding Uit oorzaak van Nationalen rouw. Van heden af worden de openbare acten opgesteld in naam van Humbert's zoon, Vic tor-Emmanuel III. Het ministerie is van rechtswege ontslag- gevend. De députés der uiterste linkerzijde, die op dit oogenblik te Rome waren vereenigd, stemden in hun naam en in naam hunner collega's, een dagorde, de wreede gepleegde misdaad lakend. De kardinaals vereenigdeu bij kardinaal Rampolla om te spreken over de te volgen gedragslijn bij de lijkplechtigheden. Ia het Quirinaal te Rome is de ontroering het hevigst. Maandag doorliepen de studen ten de straten der stad. het huis van Savooien toejuichend. De openbare ontroering neemt grootsche uitbreidingen, maar de orde is overal in drukwekkend. De opvolger van Koning Humbert, Victor-Emmanuel III De zoon van Koning Humbert, dezes,troon opvolger, is in zijn 31e jaar en werd geboren te Napels op li November 1869. Over vier jaar huwde hij Helena, dochter van den prins van Montenegro, toen 23 jaar oud en die, opgeleid in de hoeven haars vaders, dien edelen en landelijken overste der Montenegrijnen, op de hoogte was der hoevewerkzaamheden toen de prins van Napels haar ten huwelijk vroeg. Prinses Helena is zeer schoon. De czaar van Rusland gaf haar, bij haar huwelijk, een bruidschat van een millioen en boven dien zijne vriendschap voor Italië, vriend schap waarvan de kroonprins op zijne reizen reeds de heilzame gevolgen ondervond. De nieuwe Koning van Italië en zijne gade hebben geen kinderen. Blijft het huwelijk kinderloos, dan zou de kroon later overgaan aan den neef van den nieuwen Koning, den hertog d'Aoste, nu 31 jaar oud en zoon van prins Ameda, broeder van Koning Humbert Men denkt dat het verdwijnen van Ko ning Humbert geen noodlottige gevolgen zal hebben voor Italië. Brussel 2 Aug. 1900. Per telegraaf De A gence Nationale deelt de volgende bijzonderheden mee over een nieuwen moord aanslag welke op den Shah van Perzië komt gepleegd te worden. Op het oogenbljk dat de Shah van Perzië hedenmorgen per rijtuig het Hotel des Sou- verains te Parijs verliet om zich naar de Pont de l'Alma te begeven, trad een kerel in de menigte vooruit en sprong naar de voetplank. Hij werd onmiddellijk aangehouden en ge leid naar den politiepost van gemeld hotel, waar hij onmiddellijk werd ondervraagd door M Paoli, bijzonder Commissaris, in het bijwezen der agenten wielrijders der Open bare Veiligheid welke deel hadden genomen aan de aanhouding. Bij zijne aankomst aldaar, werd de kerel betast. Men vond op hem een revolver en een dolk, alsook eenen riem van den ransel eens soldaats met het merk108e regi ment infanterie De commissaris vraagde hem of hij het inzicht had op het leven van den Shah aan te leggen, waarop de kerel met kracht dadigheid antwoorde: Dit gaat niemand aan dan mij alleenik heb daarover hoege naamd niets te zeggen. De kerel bezat nog slechts eene som van fr. 2.40. De Shah Mouzaffer Ed-Dine van Perzië. De Shah of de koning der koningen is geboren te Téhéran en is 47 jaar oud. Hij is een der geleerdste en der rijkste vorsten van Europa en Azia. Hij keot verscheidene levende talen en is een ware europeaan. Hij is op de hoogte van alles wat in Euro pa gebeurd. Wanneer hij den troon besteeg, heeft hij de taksen op het brood, vleesch en andere eetwaren afgeschaft. Hij is de populairste der Vorsten, want alles wat strekken kan om zijn volk geluk kig te maken, weet hij intevoeren. Als schrijver en dichter staat de Shah hoog aangeschreven en de aanslag dien een anar chist op hem te Parijs poogde te plegen, zal door de gansche beschaafde wereld met ver ontwaardiging vernomen worden. De Daily Chronicle meldt dat er dinsdag op Koning Alexander van Serbie een aanslag werd gepleegd. Een kerel zou een revolverschot hebben gelost op den Koning die in rijtuig reed door de straten van Belgrado. De Koning werd niet getroffen. De dader zou zijn aangehou den. Verder bevesting bekwam men niet van deze tijding. Niets op de wereld is bovennatuurlijk. Ik geloof dus nog aan mirakels nog aan toove rij Dat wil niet zeggen dat er geene wonder lijke dingen gebeuren, doch die wonderlijke dingen zijn daarom niet bovennatuurlijk, maar slechts het uitwerksel van natuurwet ten welke tot nu toe onbekend zijn gebleven. De telefoon is een wonder, maar geen bo vennatuurlijk wonder, bet is geen mirakel, het is geene tooverij. Evenzoo de telegraaf, het electrisch licht, de lichtteekening, het magnetism. Niemand denkt er aan die won deren aan mirakels of tooverij toe te schrij ven. Indien drie eeuwen geleden een man het zooverre hadde gebracht een gesprek te voe ren langs een draad met uren van hem ver wijderd personen, zonder eerst de princiepen waarop zijn toestel berustte uitgelegd te heb ben, men hadde hem heel zeker voor een groote tooveraar gehouden. Nu is men zoozeer aan de wonderlijkste uitvindingen en kuren gewend, dat niemand meer denkt een uitvinder van duivelskunst te beschuldigen of als mirakeldoender te ver eeren. De levende mirakeldoeners zijn dan ook van den aardbol verdwenen, hoewel het grondbegin nog door alle godsdiensten wordt gehuldigdtooveraars, en tooverheksen be staan nog slechts door 't fanatism. Men ziet geene heiligen nog mirakelen doen, men ziet geene tooveraars meer tooveren, dan door de wetenschap. Wel hebben er wonderlijke genezingen plaats, doch de wonderlijkste is niet boven natuurlijk zelfs niet als de natuurwet waar van ze eene uiting is ons thans nog min be kend zou zijn. Indien een man wiens been is afgereden, plotseling een nieuw been kreeg, alsof hij het nooit gemist hadde, een natuurlijk been, dan zou ik aan een mirakel, aan een bovenna tuurlijk wonder beginnen te gelooven. Indien iemand zulke kuur inrichte door tusschenkomst van den duivel, dan zou ik ook aan tooverij beginnen denken. Tot dan toe niet 1 Ik geloof noch aan mirakels, noch aan tooverij. Alle primitieve volkeren gelooven aan too verij en hoe min die volkeren van de natuur kennen hoe krachtiger hun geloof is in de tooveraars. Voor hen is alles bovennatuurlijk. Doch wanneer een beschaafd mensch tus- schen die wilden komt en de wonderkracht toont zijner wapens en andere tuigen, stijgt het aanzien der beschaafden boven dat der wilde tooveraars, omdat de wilde niet het minste begrip heeft van de natuurwetten door een beschaafde in toepassing gebracht. Hoe onwetender het volk is, hoe bijgeloo- OP DEN i- j-r-, 9 rrNil—ïs*-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3