Nog Wervick. Wervick-Zuid. Werkerspensioenen. VERSGHÏLLIGE TIJDINGEN. Wij zijn de meesters der stad Wij zullen doen wat wij willen!!! Zonder eene overdrevene belangrijkheid te willen hechten aan de bedreigingen van het gemeente-raadslid weskwestie, die, in tegenstrijdigheid met verscheidene zijner kollegas, den takt niet heeft zijn spel te dui ken, maar opentlijk, beestelijk men ver geve ons de uitdrukking zegt wat hij denkt, achten wij het noodig de aandacht onzer liberale vrienden er op te vestigen, die, iedereen weet het immers, na iedere kiezing in eene volledige zorgeloosheid schij nen gedompeld te zijn. Zullen die goede liberale vrienden zich nog en altijd laten pluimen zonder te roepen mijd u 1 I Zullen zij, buiten hunne wete of zonder protest aan te teekenen, nieuwe partijaan slagen laten plegen Wij kunnen het niet gelooven I In de laatste gemeentekiezingen geklopt maar niet tevreden, zal hunne leus zijn. Zij zullen zich onbeschroomd aan het werk stellen om de liberale partij te Wervick geheel en gansch er in te richten, die, de provinciale en wetgevende kiezingen heb ben het bewezen, verre is van dood en be graven te zijn, zooals het de klerikalen zegevierend uitriepen, na de loterij, ver schooning I.... na de gemeentekiezing van 15 October laatstleden. In geene kiezingen hebben wij zulke schandalige drukking zien gebeuren De stemmen werden verkocht ten prijze van goud Volgens het ordewoord onzer tegenstre vers, niets moest gespaard worden om den weg van 't stadhuis af te stoppen voor de liberalen, waarvan niet één hunner kan didaten, liost wat kost mocht gekozen worden. Geheel het klerikale leger stelde zich in beweging en twee dagen vóór de kiezing kondigden de klerikalen zegevierend en openbaarlijk aan dat geheel hunne lijst zou gekozen worden met vijf honderd stemmen meerderheid. De liberale kandidaten,verwittigd van de bedriegelijke middels der klerikalen, klaag den dezelfde per telegram aan, den dag der stemming, voor de opening der stembus, aan den Procureur des Konings te Yperen. Den Dinsdag nadien legden zij eene klacht in orde neer ten dienste van verscheidene klerikale groote katten. Eenige dagen later werd een onderzoek gedaan door den politie Commissaris, waar verscheidene liberale werklieden gedaagd waren. Alles bepaalde zich daarbij Ül! Bij onze wete werden noch de beschuldig den noch de aanklagers onderhoord 1 Ware het onbescheiden te vragen waarom? Neen de liberale Wervicknaars mogen met de handen in de mouwen niet blijven? Zij zullen niet langer willen de gefcpten zijn hunner onverschilligheid. Zij zullen zich naar het gemeentesecreta riaat begeven, waar zij, krachtens de ge meentewet, het recht hebben kennis en zelfs kopij te nemen van de budjetten en verslagen der zittingen van den Raad. Zij zullen, zooveel mogelijk, de zittin gen van den Gemeenteraad bijwonen. Die zittingen zijn openbaar en het bericht, dat den dag en het uur dezer zittingen aankon digt, moet eenige dagen te voren aan het stadhuis uitgeplakt worden. Liberalen 1 voorwaarts 1 moed! Zoo handelende zult gij u allengskens re kening geven wat er op 't stadhuis gebeurt en gij zult er in gelukken de nieuwe kleri kale kuiperijen te verijdelen. Liberale vooruitstrevende Jonge Wacht, Zondag buitengewone vergadering om 2 ure stipt in het lokaal der Maatschappij In den Vlaskoopman 5, Vlaming straat. Dagorde Inhuldiging van het nieuw vaandel. Bericht aan de inwoners. De Gemeenteschool voor meisjes zal ge opend worden den 1" October- Welke ook uwe nationaliteit zij, gij zult er mogen uwe kinderen zenden te rekenen van den ouderdom van 3 jaren. De kosteloosheid is u verzekerd gelijk in de gemeenteschool voor knechtjes. 3 onderwijzeressen zullen zich met uwe kinderen bezig houden, want er zullen drie klassen zijn. Gij moogt ze gaan bezoeken en u verzeke ren dat zij volkomen gezond zijn. Welhaast zult gij weten wat het beheer dezer klassen zal gekost hebben. Alles gekend van allen. Hieronder laten wij een gedeelte van het verslag volgen door heeren J. Loosveldt en D. Reynaert in het West-Vlaamsch Congres der werkerspensioenen aangeboden en ge houden te Roeselaere, 10-11 Augustus 1900. In de wet kunnen wij twee deelen onder scheiden: het eerste samengesteld uit arti kels die vast blijven staan; het tweede be staande uit artikels die vergankelijk zijn; ofwel nog het eerste deel dat de werklieden onder de 55 jaren aangaat en tot de voor zienigheid strekt, het tweede voor de werklieden boven de 55 jaren en dat eerder uit weldadigheid - is. ARTIKEL 1. Tot instelling van ouderdomspensioe nen worden onder de bij deze wet bepaal de voorwaarden, door den Staat jaarlij k- sche aanmoedigingspremiën verleend-. 1° Aan de personen die bij de algemee- ne Lijf rent kas onder waarborg van den Staat, zijn verzekerd door bemiddeling van eene door de Regeering erkende maat schappijn van ouderlingen bijstand, mits het bedrag van de door hen gedane stor tingen 60 frank niet te boven gaat voor het gansche jaar. 2° Aan alle andere rechtstreeks verze kerde personen die krachlens het volgend artikelniet zijn uitgesloten van het voor deel der wet. Dus men kan de premiën van den Staat bekomen 't zij door rechtstreeksche storting t zij door onrechtstreeksche, door bemidde ling eener mutualiteit. Hier dienen wij bij te voegen, dat de stortingen mogen gedaan worden in de middenkas van Brussel, of bij de agentschappen van den nationalen bank, of in al de postbureelen van het land. Daartoe behoort men enkel een pensioenboek te ne men juist als spaarboek op de Spaarkas. De minste storting moet i frank bedragen, dat is het minimum. De door hen gedane stor tingen volgens de verklaring der ministers zijn deze welke de leden van eene pensioen- gilde persoonlijk doen, niet deze welke pen- sioengilde op hun lijfrentboekje met hare maatschappelijke gelden, noch welke hun patroon ten hunnen voordeele doet. Deze laatste stortingen tellen dus niet me de om het maximum van 60 fr. te vormen. Merken wij nog op, dat volgens artikel 45 der wet van 16 Maart 1865, eene gehuwde vrouw om eene rente te mogen genieten, daartoe door haren man moei bemachtigd zijnten ware zij de toelating van den vrede rechter ontvangen hadde en ook nog dat eene rente geheel en gansch persoonlijk is, dat zij niet mag verkocht of afgestaan wor den en eindelijk dat een schulieischer er geene aanspraak kan opmaken. ARTIKEL 2. Onder de bij de kas rechtstreeksche verzekerde personen, worden degenen uitgesloten, die als rechtstreeksche belas tingen, patenten medegerekend, ten voor deele van den Staat eene som betalen van ten minste-. 50 rin de gemeenten waarvan de be volking niet 10,000inwoners beloopt-, 60 fr, in de gemeenten van 10,000 lot 25,000 inwoners 70 fr. m de gemeenten van 25,000 tot 30,000 inwoners; 80 jr. in de gemeenten van 50,000 inwo ners en meer De uitsluiting van eenen persoon heeft voor gevolg diegene van zijn echtgenoot en van zijne bij hem inwonende kinderen. Staatsbedienden die krachtens de wet ten en verordeningen, welke op hen van toepassing zijn, recht hebben op een pen sioen kunnen geene aanspraak maken, op de aanmoecligingspremiën, zelfs in dien zij ver keer en in de omstandigheden bij het vorig artikel voorzien. Uit dezen artikel vloeit er dat de wet van 10den Mei kwistig hare weldaden verleent, niet alleen aan de werklieden, maar ook aan de kleine handeldrijvers, de ambachtslieden de winkeliers en de landbouwers die ten hui- digen dage krachtdadig dienen ondersteund te worden, Art 2 beoogt slechts de personen die rechtstreeks verzekerd zijn, bijgevolg zelfs deze die bij artikel 25 uitgesloten zijn, kunnen de voordeelen van de wet genieten vermits zij aangesloten zijn aan eene erken de pensioenmutualileit en hunne persoonlij ke storting 60 fr. niet te bovengaat. Allen dus kunnen de voordeelen der wet genieten. Er is èéne uitzondering: deze der bovenge melde staatsbedienden; bijv. ijzerweg en postbeambtendeze immers kunnen hoege naamd de premiën van den Staat niet beko men; nochtans wij meenen dat hunne vrou wen en hunne kinderen daarom niet uitge sloten zijn. ARTIKEL 3. Om de aanmoedigingspremiën te beko men moet men i° Belg zijn en zijne verblijfplaats in Belgie hebben. Vreemdelingen, die sedert hen jaar hunne v er blij fplaats in Belgie hebben, kunnen echter aanmoedigings- premien bekomen, indien zij behooren tot een land dat dergelijke voordeelen aan de Belgen toekent. 2° Volle 16 jaar oud zijn, tenzij de aan sluiting plaats heeft door bemiddeling van de erkende maatschappijen van ou derlingen bijstand. De wet beduidt hier dus mutualiteiten waarin er leden zijn beneden de 16 jaar en in 't bijzonder de schoolmutualiteiten, die ongetwijfeld de beste uitwerksels te wege brengen. Hier valt er nochtans in acht te ne men, dat men voor een kind beneden de 6 jaar geene stortingen mag doen, dit volgens artikel 40 van de wet van 16 Maart 1865 ge wijzigd door de wet van 1 Oogst 1897. 3° Houder zijn van een boekje der alge- meene lijfrentkas. 4° Op dit boekje stortingen hebben ge daan gedurende het jaar dal het begroo- tingsjaar voorafgaat. Deze stortingen mogen in eens gedaan worden Stortingen ten voordeele van den hou der van een boekje gedaan door erkende maatschappij van ouderlingen bijstand, waarvan hij lid is, of door eenen derden persoon, worden gelijk gesteld met de persoonlijke stortingen. Echter komen de stortingen gedaan door middel van toe lagen der openbare besturen, niet in aan merking voor de toekenning der staats- premiën. Deze gelijkstelling wordt gedaan met het oog op de vermeerdering der aanmoedigings premie die daar uit volgt. Door openbare besturen worden hier de provinciën, de gemeenten, de weldadigheids inrichtingen aangeduid. De Staat en zal dus deze bijlagen niet inzien om zijne primiën te vergunnen, wanneer wel te verstaan de openbare besturen als zulkdanig handelen maar de twee frank die de mutualisten vol gens artikel twaalf verkrijgen worden ter berekening der aanmoedigingspremien mede- geteld. Doch als wanneer een mutualist door be hoeftigheid tijdelijk onbekwaam ware van zijne bijdrage te storten, wij zien niets dat het weldadigheidsbestuur belet hem hulp te geven om die bijdrage te storten, zonder dat die hulp als bijlage moet beschouwd worden van een openbaar bestuur. Wordt voortgezel). Kruger te Brussel. Vernomen heb bende dat president Kruger, die voor Europa gaat inschepen, waarschijnlijk naar Brussel zal komen, heeft een dagbladschrijver zich naar 't gezan'schap van Transvaal begeven om eenige bijzonderheden te vernemen. De heer Van Booschooten, raadsheer van het gezantschap, heeft den dagbladschrijver ontvangen. Hij heeft hem gezegd dat het nagenoeg zeker is dat president Kruger rechtstreeks naar Belgie zal komen, zooals het stellig is dat hij zich naar Holland zal begeven Hij zal naar Brussel komen, waar zich voor Europa de zetel bevindt van de zuid afrikaansche republiek, en hij zal naar 's Gravenhage gaan, waar hij verkleefde vriend schap bezit. Oostende.Het seizoen van 1900. De Oostendenaars zullen zich niet veel te be loven hebben van het seizoen. De offlcieele lijst der vreemdelingen kondigt een totaal van 37.272 bezoekers op 10 September te gen 45,000 en 50.000 in 1899 en 1898. Vast staat het dat dit jaar het cijfer 40.000 niet zal bereikt hebben. Als reden van dien staat van zaken wordt opgegeven de tentoonstelling van Parijs vooreerst, die veel geld trekt, en dan de oorlogen van Transvaal en China. Ook de crisis die de financiewereld en de nijverheid doorspartelt, zal hieraan wel niet gansch vreemd zijn. De Beukelaer's Madeira in melk Beste voedsel voor zwakke kinderen. Thielt. Een vrouw vermorzeld. De trein alhier vertrokken te 8 1/2 uur 's avonds was eenige stonden stil gebleven te Swevezeele. De treinoverste, denkend dat al de reizi gers waren afgestapt, gaf het teeken tot het vertrek. Een vreeselijk geschreeuw liet zich eens klaps hooren en men vond eene vrouw ver morzeld liggen onder een rijtuig van 23 klas. ."Waar blijven de spelden. Ja waar blijven die kleine, nuttig onmisbare dingen? Dat weet de hemel 1 Zij verslijten niet, zij gaan verloren, dat is alles wat men zeggen kan. Maar in dit geval zouden de grond en de bodem der zee er mede moeten bezaaid zijn want te Birmingham alleen worden dagelijks 37 millioen spelden gefabrikeerd, in heel En geland maakt men 54 millioen spelden daags. In Frankrijk, in Duitschland in andere landen worden er ook millioenen gemaakt zoodat een statistieker berekend heeft dat er per dag 80 millioen gefabrikeerd worden, hetgeen per jaar uitmaakt 29 milliards 200 millioen spelden. In vroegere jaren ging het fabrikaat van eene speld door de handen van vier werklie den: vandaag wordt ze schier volledig door de machienen voortgebracht. Tandkunde. Wilt gij iemands ka rakter kennen? Bezie zijne tanden (op voor waarde dat het geen valsche zijn.) Ziehier de regels, die ge moet volgen bij dit nazicht. De bijzonderste aanduiding is de lengte der tanden. Lange tanden duiden vastbepaalde neigingen aan, breedheid van doorzicht ofwel gekenmerkte gebreken. Kleine tanden, integendeel, geven blijk van gebrek aan wil, en van zekere klein geestigheid Bijna alle beroemde mannen hebben groo te tanden; 't is ook zoo bij groote schurken, kansberekenaars en geleerden. De inplanting der tanden, heeft eene groo te beteekenis. Wanneer zij dicht bij elkander staan, duiden zij zekere levendigheid van geest aan, die zich tot min of meer ernstige zaken uitstrekt, naarmate de tanden lang of kort zijn. Sterk vooruitkomende tanden zijn een tee ken van domheid. Wanneer zij achterwaarts wijken betuigen zij onstandvastigheid van karakter. Scherpe, hoek- of hondstanden beduiden woestheid en verdorvenheid. Lange, dicht bij elkaarstaande tanden dui den kunstaanleg aan, enz. enz. De tandkunde bewijst nog een grooten dienst. Zij dient om den ouderdom te erken nen... als er spraak is van paarden. Op het groot banket des maires van Frankrijk aangeboden door het gouver nement op 22 september zullen niet minder dan 22,000 gasten aan tafel zitten. Om die menschen onder dak te brengen zal men in de hovingen der Tuilerien 2 reusach tige tenten oprichten. De eene, wier geraamte al is opgesteld, neemt de groote laan in, lager gelegen doch langszij de rue de Rivoli; daar nemen 12,000 maires plaats. De tweede tent komt in de middenlaan en is bestemd voor 10,000 genoodigden. Twee of drie dwarsloopende tenten zullen de hoofdtenten met elkander verbinden. Verleden banket waren er aan 12,000 bur gemeesters handjes te geven. Indien Loubet aan ieder der 22,000 burge meesters een handje en een woordje wil ge ven, zal hij twaalf uren bezig zijn. Waarschijnlijk zal de handjes- en woord- jesgeverij vervangen worden door een toast van wege den presidente Woorden verledene week uitge sproken op den ijzerenweg, door een ultra gedecoreerd raadslid. 1 ii 'in i in1 «#-♦•«»—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3