Modern College te Ieperen. Is dat Gomedie? Een eervolle onderscheiding. Muilpeeren. Eene moordpoging. Algemeene prijskamp van het Middelbaar Onderwijs, Ylaamsclie Ster. Marie-Anna of de vrouw uit de volksklas. Bericht. Aanbesteding der werken Snelwielrij der sfeesten. Burgerstand der Stad Poperinghe. Het brood van tarwe meel. W erkerspensioenen. bijeen te roepen en ze tegen de burgerlijke overheid op te ruien. Is het de geestelijkheid niet die van den stoel gezegd van waarheid woorden van haat en wraak tegen den Koning en zijne ministers liet hooren? Wie beleedigde en versmaadde den Koning en de belgische Grondwet? Is het de geestelijkheid en do katholieke drukpers niet die den koning kartonnen koningmachien om te teekenen noemden, en de Grondwet: eene karrevracht vui ligheid. Al die eerloosheden zijn onthouden geweest M. Colaert. En denkt gij dat het volk,welk redeneert, den minsten eerbied kan hebben voor de overheid, wanneer het al de onrechtvaar digheden, al de schandalige partijaanslagen riet die boven op de goevernementeele ladder gepleegd worden en die men beneden overal ontmoet? Het volk is in den grond eerlijk. Het heeft maar afkeer en verachting voor dezen hoe hoog zij mogen geplaatst worden die het politiek belang stellen boven de rechtvaar digheid en de eer, voor de bedriegers en zeu- raars die slemperijen inrichten om zich van het gezag meester te maken. Ziedaar de redens waarom de eerbied voor de overheid verdwijnt. Verwekt er een akt van berouw over, M. Colaert. 't Is de katholieke partij, die de vermetel heid heeft zich de partij der orde te noemen, die er alleen de schuld van is. Zij oogst wat zij gezaaid heeft. Wij vernemen uit goede bron dat een on zer stadsgenooten, de heer J. G. kaporaal van den 2n ban onzer burgerwacht, zich bij zonderlijk heeft weten te onderscheiden in de schietingen. Het verslag door den keurraad opgesteld, en dat, zegt men, op zijn diploma voorkomt, luidt als volgt: Gezien de schitterende uitslagen, welke de heer G. in de verschillige schietoefeningen heeft bekomen Gezien den ijver welken de kaporaal aan den dag legde om zijne kollega's en zijne minderen in het schieten door zijne wijze en verstandige raadgevingen te oefenen hebben wij besloten Den heer G., kaporaal van den 2n ban der burgerwacht, eenen bijzonderen prijs te schenken als aanmoediging en belooning voor zijne bewezene diensten en zijne kun digheid in het vak. Wij bieden onzen stadsgenoot onze recht zinnigste gelukwenschen aan. Wij deelen zooveel te liever deze goede nieuwstijding mede, dat de bekroonde ka poraal zeer bescheiden en zeer zedig is en niet, gelijk vele nietweters, van stoefïen houdt. Met een leger zulke dapperen zou men niet moeten vreezen ten strijde te trekken tegen de Saxons. Medegedeeld Het fruit is bijzonderlijk wel gelukt dit jaar en vooral de peeren, want volgens men zegt gaan de 111 1111 J) e e 1* e II voor niet. In den Cercle Katholiek heeft er men uitgedeeld en den kommandant welweter der brandblusschers heeft er van geproefd. De aannemer van die peeren die ze uitge deeld heeft bezit er nog, indien de heer kommandant er nog belieft, 't Schijnt dat hij er zijne bekomste van heeft, want wei nig scheelde het of hij kreeg eene indegek- tie. Zij bloven op zijne maag.... neen op zijne kaak liggen. 't. Is spijtig want van tijd tot tijd doen zulke peereu deugd voor zulke Janmakers. En hoo staat de zaak van Maute, en de processie 1 Zal dat ook in den doodboek blijven? Zou 't Nieuwsblad ons daarover niet kun nen inlichten Vrijdag heeft de politie te Yperen eenen zekeren M. aangehouden die, in een oogen- blik van razernij, gevolg der dronkenschap eene vrouw den hals wilde afkappen met een kapmes. De vrouw het gevaar ziende gelukte er iri den arm van den dronkaard vast te grijpen en alzoo aan de dood te ont snappen. Niettemin bekwam zij eene lichte kwetsuur aan den hals. Jaloerschheid was de oorzaak der misdaad. De zaak is in de handen van 't gerecht. eersten graad, in 1900. Prijskamp voor fransch opstel. TWEEDE DER OUDERE HUMANIORA (vereenig de af deelingen). M. Van Ackere Fabrice, bekomt de 20® plaats op 131 medekampers met 52 punten op 100. DERDE DER NIEUWERE HUMANIORA (vereenigde afdeelingen). M. Lefèvre Albert, bekomt de 10de plaats op 160 medekampers met 58 punten op 100. Onze beste gelukwenschen. Met genoegen vernemen wij dat de Com missie dezer maatschappij, reeds maatrege len genomen heeft, om, zooals vorige jaren eene reeks van vier vertooningen vast te stel len. Met fierheid moet gezegd worden dat het nu reeds op 't 44e jaar is dat de Sterre bestaat en aan 't volk laat zien dat het tooneel eene school van zeden en verlichting is, alhoewel het stadsbestuur haar alle hulpgeld weigert. Zij blijft hare leus getrouw Moedig ondernemend zonder hoogmoed De leden dezer maatschappij zijn reeds op gang met de lijsten van inschrijving. Mogen er soms personen zijn die de lijsten niet aangeboden zijn geweest, zij kunnen in schrijven bij Karei Deweerd, Rijselstraat, 59 te Yperen, waar er eene lijst berustend is. De eerste vertooning is vastgesteld op zon dag 4 november 1900. De volgende stukken zullen opgevoerd worden met de medehulp van Mev. Hebbelynck Verguld van Antwer pen. 1® Het beroemd Drama in 5 bedrijven en het kluchtspel Eene luisterlijke vertooning zooals men ziet. Eenige artikels ons te laat toege komen, zullen maar binnen acht da gen opgenomen worden. "Wij verzoeken onze medewerkers hunne bijdragen vóór den VRIJDAG in te zenden, Stukken die ons later toekomen vinden zelden nog eene plaats in het nummer van de week. Redaktie. van een Weldadigheidsgesticht te Yperen. Er is overgegaan geweest tot de aanbe steding, in het ministerie van Justitie, voor het bouwen van een weldadigheidsgesticht te Yperen. Schating 585,989 fr. Heb ben ingeschreven MM. L. Declercq gebroe ders, te Roeselaere 546,361 fr. en prijs van grondslag voor de werken met bordereel van prijs; M. A. Angillis, Yperen, 578.000 f. en 6 per h. verhoog; id. weduwe Th. Roose- Dael; W® Vergracht-Courtois en Ch. Baeke- landt te Yperen 587.392 f. en 10 °/0 id. id. 30 September: Alveringhen, eierkens. 7 October: Rumbeke, snelkoersen (velodrom Wij verzoeken de maatschappijen van snelwielrijders, in hun belang, ons per post kaart de datums hunner koersen ol feesten te laten kennen wij zullen ze gratis opnemen. BURGERSTAND van den 21 tot den 27 September Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 1. Huwelijken Desramault Emile, klakkemaker enBau- wens Marie, zonder beroep. Jacques Alfons, kleermaker, en Delhem Julie, strijkster. Sterfgevallen. Timperman Blondine, 86 jaren, zonder beroep, weduwe van Carlier Basile, Bolstr. Leboucq Marie, 57 jaren, zonder beroep, ongehuwd, de Stuerstraat. Mesure Michel, 14 jaren, daglooner, Meenestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 1. j Vrouwelijk gesl. 3. van den 20 tot 27 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Henri Derek, commissionnaris en Maria Bouden werkster. Cyrille Deweerdt land bouwer en Emma Catrycke, landbouwster. Aloise Papegaey, werkman en Rachel Chaerle werkster. Emile Delplaecie, dienstknecht en Emma Deboone, zonder be roep. Gustave De Byser, werkman en Eugenie Mahieu, kantwerkster. Overlijdens. Vandenameele Leonie, 68 jaar ongehuwd, zonder beroep, Noordstraat. Deroo Fir- min, 36 jaar, schoenmaker en herbergier, weduwaar van Octavie Verbrugghe, Boe- schepestraat. Van Merris Marie 31 jaar werkvrouw, echtgenoote van Augusts De- man, Wijk L. Roelens Eugenie, 63 jaar, zonder beroep, ongehuwd Kleine Markt. Deschilder Karei, ongehuwd, 21 jaren, zon der beroep Wijk C. Geen vraagstuk is meer hedendaagsch, meer belangrijk dan dat van het brood, wijl elkeen er eet, van af den rijksten tot den armsten die er zich dikwijls uitsluitelijk me de voedt. Maar al te dikwijls gebeurt het dat de bak ker zich enkel bekommert om zijnen kalan ten brood te verschaffen dat aan het oog be haagt; zelden of nooit vraagt hij zich af of het zöö voedzaam mogelijk is, of het gezond, gemakkelijk te verteren is; of het, in één woord, aan alle de vereischten der gezond heidsleer beantwoordt. Van hunnen kant, hebben de molenaars al les aan de mode opgeofferd en de rolvormige platen in stede der molensteenen aangeno men. Hun meel heeft eene allerschoonste witheid, maar houdt niets anders als stijfsel in. Om meer witheid te verkrijgen, hebben zij, in alle de handelsmolens, de kiemuitruk- kers (dégermeuses) aangenomendit is een hongaardsch toestel welk den graankorrel in tweeën snijdt en er kiem uittrekt. De kiem houdt eene soori olie in die eene licht geelachtige kleur geeft, doch zij maakt het meest stikstofinhoudend en het voed zaamste gedeelte uit. De alzoo afgescheiden kiemen worden af zonderlijk verkocht en dienen tot het ver vaardigen van versterkende brooden ten ge- bruike diergenen welke aan suikerziekte lij den. Zoowel als de stedelijke bevolking, welke aan de willekeur der bakkerij-nijverheid overgeleverd is, heeft de plattelandsbevol king het groot ongelijk de gewoonte van zel ve haar brood te bakken te verliezenelkeen op weinige uitzonderingen na verkiest het witte brood te boven het oude keuken brood. En nogthans houden alle de beroemde ge neeskundigen, en alle diegenen, welke zich met de openbare gezondheid bekommeren, niet op protest aan te teekenen tegen dien staat van zaken, welke voor onmiddelijk ge volg heefi de verslapping van het bloed en alle de ziekten die dezelve medesleept: de geelzucht, de bloedloosheid, de ruggegraat- ziekte, de tering. Overigens, beter dan welke verandelingen ook, stelt de scheikundige ontleding de over- treffelijkheid vast van het brood met meel uit geheele tarwe vervaardigd op het witte brood. Het brood met de zemelen houdt alle de bestanddeelen in tot eene gezonde voeding noodzakelijk; de cellen, welke hetzelfde sa menstellen, brengen de warmte en het vet te weeg, zij vormen het vleescb, de beende ren de tanden en voeten, de hersenen en de zenuwen. Het is dus hoogst onvoorzichtig de natuur te willen verbeteren wanneer zij ons in de samenstelling van het graan een volmaakt voedsel aanbiedt. Om witte brood te vervaardigen is men genoodzaakt het grootste gedeelte der voed zame bestanddeelen te verwijderen. Hetgene voor gevolg heeft dat de werkman, welke tarwe brood eet, sterker is en eene grootere hoeveelheid werk aflevert dan die welke zich met witte brood voedt. Men heeft zelfs eene belangrijke proefne ming gemaakt op twee honden van hetzelfde ras, denzelfden ouderdom en dezelfde li chaamskracht de eene werd met witte brood gevoed, de andere met brood van geheel tar we; de eerste bezweek na veertig dagen, de tweede was sterker dan ooit. Men dient echter, dit spreekt van zelfs het brood van geheele tarwe wel te onder scheiden van het gewoon bruin brood het welk dikwijls niets anders is als een afschu welijk mengsel van zomelen en slecht meel. Het brood met zemelen is vooral onont beerlijk voor diegenen welke aan ziekten der ingewanden lijdeneene eenvoudige veran dering van leefregel is voldoende om hen te genezen, zonder dat zij zich genoodzaakt zien hunnen toevlucht te nemen tot de genees kunde, daar het gemakkelijk is dezelve door de gezondheidsleer te vervangen. De vermaardste tandmeesters bevelen het zelve insgelijks voor de kinderen aan; de vorming der tanden geschiedt op regelmati ge wijze en zij zijn niet meer aan bederf blootgesteld. De praktische gevolg trekking hiervan is dat men, om uitmuntend meel te hebben zich moet wendea tot de molenaars die zich nog van steenen. bedienen en die aan het graan zijn voedzaamste gedeelten niet kun nen onttrekken, en dat men zijn brood moet nemen bij bakkers die geen cylinder meel gebruiken. Men dient ook den mulder te bezwaken en zooveel mogelijk afzonderlinge malingen te eischenniets is gemakkelijker voor eenen landbouwer dan zich met eenen gebuur te verstaan om een tiental centenaars naar den molen te brengen, deze boeveelheid is vol doende om eene afzonderlijke maling uit te maken. Men laat het graan malen na zich verze kerd te hebben dat de molensteenen in goe den staat zijnmen doet op 75% builen en bij het heengaan neemt men het echt goed meel de zemelen en het zemelmeel mede. Zoo deed men voorheen. Op deze wijze kan men zeker zijn van het gene men eetanders nooit Hieronder laten wij een gedeelte van het verslag volgen door heeren J. Loosveldt en D. Reynaert in het West-Vlaamsch Congres der werkerspensioenen aangeboden en ge houden te Roeselare, 10-11 Augustus 1900. (Vervolg). ARTIKEL 4. De stortingen die in acht worden ge nomen voor het toekennen der primïèn kunnen evengoed geschieden met afstand als met voorbehoud van kapitaal. De premién van de Slaat worden altijd in de kas gestort met afstand van kapi taal. Deingenollreding der verworven ren ten kan enkel worden vastgesteld te be ginnen van ieder verloopen ouderdoms jaar van 55 tol 65 jaar. Men mag dus naar goedkeur storten met afgestaan of voorbehouden kapitaal. Doch dit moet bij de storting verklaard worden alhoewel men later, nog eens mits verkla ring, van gedacht mag veranderen voor de volgende stortingen. Wanneer men stort met voorbehouden ka pitaal wordt de gestorte som, verminderd van 3bij het afsterven van den verzeker den persoon terug gegeven. Wanneer mea »i» i i iMtOT-rri-jnm—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3