BOURSE. EMPLOYÉ PRINCIPAL DUIZEND FRANK DAGEN Tabellen van den IJzerenweg Op Gods Genade w Elixir s'-Kentius p*®® TE us: O O J? YERSCHILLIGE TIJDINGEN. De winter is daar!! grand établissement financier cSierelie capitaliste pour faire operations. BÉNÉFICES A DEMI. FabriekD'HAËNENS-GATIIIER, w ^BLOEDARMOEDE Bijzonder occasie! ten bureele van dit blad. '■m LES ATELIERS «E MELEES echter stort met afgestaan kapitaal zijn de stortingen geheel en ganscli toegewijd tot vormen der rente van den verzekerden per soon; en bij zijn afsterven blijven zij natuur lijk de eigendom van de Lijfrentkas. Natuurlijk alles gezien, wanneer men stort met voorbehouden kapitaal zal de rente veel minder zijn als wanneer men stort met afgestaan kapitaal. Bij voorbeeld volgens den tarief der Lijfrentkas toen men maandelijks éénen frank stort van 20 tot 65 jaar komt men aan een pensioen van 235.80 ft', met afgestaan kapitaal, en van 124,80 fr, slechts met voorbehouden kapitaal. Wanneer een weldoener stortingen doet met voorbehouden kapitaal ten voordeele van eenen anderen persoon, mag hij eischen dat bij het afsterven van den verzekerden persoon, het kapitaal aan hem zeiven of aan zijne erfgenamen of aan de erfgenamen van zijnen beschermling terug geschonken wor de. Dit volgens art. 51 der wet van 16 Maart 1865. Men is ook verplicht bij de storting den tijd aan te duiden (tusschen 55 en 65 jaren) op denwelken men begeert in genot te tre den zijner rente. (Art. 23 der bovengemelde wet). Deze aanduiding mag ook in het ver volg veranderd worden, doch deze verande ring heeft eventwel slechts invloed op de stortingen die de verandering volgen. Het pensioen kan men trekken in al de postbureelen van het land,'t zij alle maan den, 't zij alle drij maanden, 't zij alle jaren, naar beliefte van den verzekerden persoon. Dezelfde persoon, zegt art. 49 der wet van 1865, mag verscheidene renten hebben voor verscheidene levenstijdstippeo. Toen een verzekerde arbeider, die met het werk zijner handen leeft, door een ongeluk in d'onmogelijkheid gesteld wordt van zijn leven te V6rdieuen deze zou aanstonds eene zekere rente mogen beginnen genieten. In zulk geval behoort men art. 50 der wet van 1865 te raadplegen. Veronderstelt nu een persoon die verklaard heeft te willen aan 55 jaar zijn pensioen hebben, deze persoon toen hij 55jaar bereikt heeft, mag vragen dat men hem zijn pensioen bijvoorbeeld slechts op 60 jaar toediene (niet later nochtans of 65 jaar). Ilij zal dan een pensioen trekken omtrent gelijk aan hetwelk bij zoude genieten, haddehij van den begin ne het tijdstip van 60 jaar aangeduid. ARTIKEL 5. liet bsclrag der jaarlijksche premie wordt bepaald op 60 centiemen per frank en per boekje, tot een beloop van 15 ge storte /rank. Niemand mag meer dan een boekie be zitten. Dus telkenmaal dat een werkman één frank stort voor zijn pensioen, de Staat legt er 60 centiemen bij en dat tot aan 15 frank Voor de 16st0fr. krijgt de s.torter er niets bij. Vroeger was het slechts tot aan 12 fr. nu is het lot aan 15 en zelfs tot aan 24 voor deze die meer als 40 jaar oud zijn. Daarbij behooren wij de 2 fr, te voegen die de mutualisten krachtens art. 12 ontvangen van den Staat en de toelagen der provinciën. Ziedaar de milde aanmoedigingen welke de voorzienige werklieden, die voor hunnen ouden dag zorgen, kunnen verkrijgen. De Staat beperkt nochtans zijne tusschen- komstin art. 6. ARTIKEL 6. De verzekerde kan de premiën beko men tol Jat het geheel van de op zijn boe kje ingesehreven sommen, voldoende is tot het opbrengen van eene jaar- en lijf rente van 360 fr. Om dit maximum te berekenen, worden de stortingen met voorbehoud van kapi taal, geacht gedaan te zijn met afstand van kapitaal en de in genottreding van de renten wordt beschouwd als eenvormiglijk bepaald op 65 jaar. Echter komen in aanmerking, op haar werkelijk bedrag, de renten verworven door de vóór 1 Januari 1900 gestorte sommen, welke ook de wijze van storting zij en de ouderdom voor het in genot tre den. Dus van zoo de som, die op het boekje staat, voldoende is om eene lijfrente van 300 fr. te verzekeren en geeft de Staat geene toe lagen meer. Maar hoe wordt die voldoende som vastge steld? 't Zij gij uwe storting doet met afstand of met voorbehoud van kapitaal, de Staat aan ziet ze als gedaan met afgestaan kapitaal, en welk ook de tijd van het begin uwer rente zij, de Staat neemt aan dat het op 65 jaar is. Wanneer dus, deze dubbele veronderstelling ingezien, de som die op uw boekje staat eene rente van 360 fr. oplevert eindigen de pre miën van den Staat. Indien men opwerpt dat de tusschenkomst van den Staat op die wijze grooter is voor den eenen als voor den anderen, dient men in acht te nemen, dat indien het zoo is, het ten voordeele zal zijn meestal, van deze die het meest noodig hebben. Even als de Staat, beperken ook de pro vinciën in zekere mate hunne tusschenkomst. Alzoo Antwerpen, Brabant en Westvlaande- ren stellen ook als pale hunner toelagen eene rente van 366 fr. welke ook de manier van stortinge zij en de tijd der ingenottredinge van het pensioen. Henegouwen echter schenkt premiën tot men eene rente geniet van 500 fr. In de provinciën Luik en Oosl- vlaanderen onderscheidt men volgens dat de storting gedaan met afstand of voorbehoud van kapitaal. Wordt voortgezel). Prijs van Rome. Sedert 1872 werd de prijs van Rome voor de beeldhouwkunst be haald door I. Cuypers van Leuven 1877, Juliaan Diliens, Antwerpen; 1882, G, Char- lier, Schaerbeek; 1885, I. Anthone, Brugge; 1888, Julius Lagae, Rousselaere; 1891, E. Rombaux, Schaerbeek; 1894 V, De Haen, Schaerbeek 1897, H. Bonques, Ardoye. Sedert 1830 hebben de Walen slechts één maal dn prijs van Rome behaald. Prins Albrecht is zooals men weet ma joor in 't regiment grenadiers. Ook maakt men zich iu dat regiment strijdvaardig den prins bij zijne terugkomst uit München op waardige wijze te ontvangen. Eene wapenschouw zal gehouden worden in de kazerne, een feestmaal den soldaten aangeboden toon-en tooneelkundige avond stonden gehouden en ten slotte eene gele- genheidskantate uitgevoerd, getoonzet door Lecail en te zingen door drie honderd der bestgestemde krijgers. Voor verfraaiïngswerken aan ker ken en pastorijen zullen in den loop de zer maand de volgende aanbestedingen plaats hebben: tieropbouwing der parochiekerk van Arendonk 224,450 frankvergrootiug van den kerktoren te llerenthals 27,535 fr. nieuw venster in den gevel der parochiekerk te Vorst 2060 frankbouwiug eener nieuwe kerk te Uivry (Lux.) 24,380 frank bouwiug eener nieuwe pastorij te Budingen 20,000 frank. En terwijl deze duizenden en duizen den door deuren en vensters te grabbelen gegooid worden aan de kerkfabrieken in dorpjes en gehuchten van 't zeven en twin tigste knopsgat, vallen er de gebouwen der gemeentescholen in puin of worden ze vaak verhuurd aan üerbergiers en kwakbazen. Meenen. Donderdagmorgen kon men hierop de muren der Barakken het volgen de plakkaat lezen Werklieden De wevers der kartholieke gilde wil- len het brood van ons en onze kinders af- nemen. Daarom allen vergaderd aan de Barakken om 12 1/2 u. Op slag van 12 uren waren er 7 gendar men 5 agenten van politie op gemelde plaats. Eenige minuten later kwamen de gendarmen en veldwachters van Halluya (Frankrijk), aan de grenzen. Een half uur later kwamen er inderdaad eenige mannen die deel maken van gemelde gilde en wierden door de ge wapende macht naar de fabriek geleid van M. Huët, waarde werkstaking reeds 8 we ken duurt. Verders is er niets voorgevallen. De Beukelaer's Madeira in melk Beste voedsel voor zwakke kinderen. Neem goed adem alvorens den naam uit te spreken der keizerin van China Tzu-hsi-tuan-yn-kang-i-chao yn-chuang cheng-shou-kung-chin-hsien-chung-hsi. Een goed remedie om te niezen... zonder snuiven. Cacao De Beukelaer, is de fijnste. Chocolade De Beukelaer, is de lekkerste. Waasten. Diefstal bij een notaris. Dieven zijn bij middel van braak in de woning gedrongen van M. Hector Sibille, notaris alhier Ieperenstraat. Zij hebben gepoogd den geldkoffer open te breken. Er niet in gelukkend, gingen zij in de statie een werktuig halen (winde) en poog den hiermee de deur van het meubel te doen springen, zij deden echter den geldkoffer om vallen. Door het gerucht gewekt, gaf de meid het alarm en de kwaaddoeners namen de vlucht. Uit het onderzoek is gebleken, dat zij ten ge tale van vier of vijf waren. Moescroen. Erge val. Zaterdag is het rijtuig van M. Plankaert, waarin deze zich bevond, met geheel zijne familie, plotse ling omgekanteld. M. Plankaert en zijne echtgenoote werden gevaarlijk gewond. De koetsier en de kinde ren bekwamen geen letsel. Onberekenbaar is de schade welke voor België's nijverheid voortspruit uit de werkstaking der glasblazers in het walen land. In de maand Juli hebben onze glasbla zerijen 12.832,806 kilog. glas uitgeleverd naar den vreemde, en in de maand Augustus is dit cijfer geklommen tot 13931894 kilog. Voorzeker zijn er nog aanzienlijke stocks voorhanden, doch, eenmaal uitgeput wat zal er dan van onze glasnijverheid geworden in dien het misverstand tusschen bazen en werk lieden blijft voortduren? Wij vernemen met genoegen dat de heer Isidoor Albert benoemd is toegevoegden secretaris der koninklijke Vlaamsche Acade mie. Deze benoeming zal door al de Vlamingen van harte toegejuicht worden, want immer sprong de heer Albert op de bres waar het de Vlaamsche zaak en hare belangen gold. Schrijver van vele verdienstelijke dicht-en tooneelwerken wordt hij nu in de gelegen heid gesteld om meer en meer op letterkun dig gebied voort te brengen. Al wie gaarne leest zal zich aan het nieuw werk van den gekenden schrijver A d'Enne- ry, abonneren. het beroemste geillustreerd werk dat er tot heden bestaat. Van 60 tot 68 afleveringen aan 7 centie men per aflevering of wel 35 centiemen per maand serie van 80 bladzijden. Op Gods Genade is ontegensprekelijk het meesterwerk van den begaafden schrij ver. Het is het schoonste boek welke in deze eeuw werd geschreven. Op Gods Genade is een werk dat de moeders tranen zal doen schreien van aan doening. Op Gods Genade is een werk dat ie dereen mag in de handen komen. Op Gods Genade werd op de schouw burgen van heel de wereld duizende malen vertoond en lokte steeds stamvolle zalen uit. Op Gods Genade is het goedkoopste werk dat tot heden verscheen. In het fransch kost het werk 22 frank. De eerste vlaam sche uitgave kostte 12 frank. De uitgave die thans zal verschijnen zal slechts een 4 tal frank kosten. Daarenboven zal ieder kooper bij de laatste aflevering een prachtige premie ontvangen ter waarde van 5 frank. Men kan inschrij ven op het werk ten bureele van ons blad. S'adresser au bureau du journal. per jaar te winnen, met de beroemde brei- machien D'HAENENS, waardoor zonder moeite schoon en gerieflijk werk wordt ge maakt. Om haar prac isch systeem en groot gimak in het behandelen, bekroond met de Gouden Medaille in de Tentoonstelling vanParijs 1 900. 50 °/0 meer profijt met de machien te koopen daar waar zij gefabrikeerd wordt daar ook zijt gij zeker van eene ernstige waarborg. Het aanleeren is kosteloos. Kuiperskaai, 21, GENT. t-4; SS Ï-H w H *0 VOLLEDIGE GENEZING van Bépót: Pharmacie LIBOTTE, MARCH»: A.U BBLltnE, 1° EEN CAMION, licht en sterk, zeer geschikt voor kasteelheer, met kracht van 1500 kgr. 2° EEN CHARRETTE met kappe voor 2 of 3 personen. 3° Een schoonen DOGKAR, met plaats voor 4 personen, allerbest gegarnierd en opgeschilderd. Alles wordt verkocht aan zeer voordeelige prijzen. Voor alle inlichtingen ten bureele van dit blad. MOTOR Bekendenprijsgekroond Verkocht 125 Motoren voor België in het jaar 1899 Talrijke referenzen in iedere provincie Eenvoudigste en goedkoopste BEWEEG KRACHT voor LANDBOUW en NIJVERHEID. BIRMINGHAM STRAAT, 52 TOT 64, BRUSSEL CD O W O O Qj CD co O OQ CD 0Q CD g O O O O O O (O o> O to O) O CJ< O O O O O 4^- 4^ O CR O to CD W O Oi O ÜT CT O o O O 4U. O Ol ÜC pr fo 0 *3 to 2 M (JQ w w O S" O tl N -s K». P Ps trq CD Wt CD •O rt- CD l-l B CD B h» CD O O Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Voor inlichtingen, zich te bevragen bij 4 e ZUSTERS van LIEFDE, 105, Rue St-Domlnlque, Parijt, GUINET, Apoteker, 20, Passage Saul nier, Parijs. Algemeen Depot: CH. DELACRE, Bruzeliü. in alle aaoteken, Vlugschrift Frsnco. Alleeuigen eersten prijs op de wedstrijd Brussel-Tervueren 1897 8 gouden medalliün Syst.NAGELcn Herman geperfectionneord voor zijne eenvoudigheid, sterkte, gering verbruik en regelmatigen gang. Verelsclit geen stoker of speciale machinist. In GEBRUIK in verschillende Pachthoe ven, Molens. Schrijnwerkerijen, Bakkerijen, Melkinrichtingen. Werktuigfabrleken, Chico- reefabrieken, Tabakfabriekcn, Steen- en Pot tenbakkerijen, enz., enz. Goedkoope prijzen (gemak van betaling) en verregaandewaarborgvoorgoeden gang en verbruik. PEÏROLEUM-LOCOIVIOBILEN voor het bedrijf van D0RSCHM0LENS, POMPEN, MORTELBREKERS, ENZ., ENZ. Samengestelde Dorschmolens met petroleum motor. PETROLEUNI-lViOTOREN met specialen regulator voor elektrisch licht. Regelmatig brandend licht gegaranteerd. Vele kasteden en buitens hebben onzen motor voor liet elektrisch licht en voor water te pompen. Prijsopgave en nadere beschrijving op aanvraag: (Naamlooze vennootschap)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 4