La Dame aux Oamélias Is dat Gomedie? Examen. Diefte begaan te Yperen. Théatre d/Ypres. Vlaamsche Ster. Marie-Anna of de vrouw uit de volksklas. Stad Poperinghe. Groote schijfschieting Burgerstand der Stad Poperinghe. Wervick. Oostvleteren. W erkerspensioenen. rechtzinnig en vast in zijne overtuiging zoo wel politieke als godsdienstige; eerbiedig voor de ovenuigieg van andereu, de be treurde overledene was waarlijk een voor beeld van goeden burger. Met hart en ziel verkleefd aan het oude sladscollegie, welks afschaffing onder een nieuw bestuur een der grootste droefheden zijns levens was, aarzelde hij niet eene wel verdiende en zelfs nooligo rust te onder breken om zich bezig te houden met de vor ming en de inrichting van een nieuw colle gia, collegia dat hij met goeden uitslag be stuurde zoolang het zijne krachten toelieten. Hij aanvaardde terzelfdertijde liet last de Maatschappij van den Bond der oud-leerlin gen van gezegd collegia en van de middel bare school voor te zitten. Het goevernement, in belooning zijner lange en getrouwe diensten, had hem het burgerkruis van le klas geschonken. Volgens zijne begeerte, is de begraving zuiver burgerlijk geweest en er zijn geene lijkreden uitgesproken geweest op zijn graf. M.Kilsdonk, had zonder gerucht geleefd, hij wilde zonder gerucht vertrekken. De hoeken van het baarkleed waren ge houden door MM. Vercamer, oud school opziener van het lager onderwijsden ad- vokaat Bossaert; Beesau-Brongniart en den advokaat Iweins. Een eenvoudig gedenkteeken zal, door de vrienden van den afgestorvene, ter zijner gedachtenis opgericht worden. Wij vernemen met het grootste genoegen dat m. iViig- Lesaffre, oud-leerling van ons afgeschaft stadscolle- gie en van liet Collegia Moderne, mot groote onderscheiding zijne laatste proef heeft afgelegd van doctor in de rechten. Wij bieden onzen jongen stadsgenoot onze hartelijkste gelukwenschen aan. Zaterdag avond heeft onze wakkere poli tie sieur V. aangehouden, handelsbediende bij mevr. wed. Seys ter stad, beticht van eene hoeveelheid diefien en zelfs geschrift- vervalsching. Men kan wel denken hoe zijne handel wijze was ten opzichte van zijne meesters, volgens men zegt zou de diefte en ont vreemding van gelden tot de som van 3000 fraDk beloopen. Yverteerde en verkwistte het gesto len of ontvreemd geld. Hij was bezitter van eene hoeveelheid kleerstoffen. Hij bekent onbeschaamd de daden die hem opgelegd zijn pièce en 5 actes par Alexandre Dumas donnée par la Tournée Vast. La representation de la tournée Vast, que nous avons déja annoncée, reste déflnitive- ment fixée Lundi prochain 15 Octobre. La Dame aux Camélias, dont des mil- liers de représentations n'ont pas épuisé le succès, est une des pièces les plus intéres- santes qu'on puisse voir. L'intérêt ne languit pas un instant durant ces cinq actes, oil la gaité, lemotion et l'angoisse sont si habile- ment ménagées; et de ce roman, de cette idylle, de ce drame d'uue vérité si prise ft point et sur le fait, se dégage une consolante legon d'humanité, s'échappe un grand cri de rédemption. Les représentations des tournées Vast, dont la réputation est solidement établie, attirent toujours un nombreux public, et tous les amateurs saisiront avec empressement cette nouvelle occasion d'aförmer leur estime pour un consciencieux impresario et d'applaudir de bons artistes interprétant une belle oeuvre. Lever du rideau ft huit heures précises. Prix habituels des tournées Vast. Met genoegen vernemen wij dat de Com missie dezer maatschappij, reeds maatreger lea genomen heeft, om, zooals vorige jaren eene reeks van vier vertooningen vast te stel len. Met fierheid moet gezegd worden dat het nu reeds op't44" jaar is dat de Sterrebestaat en aan 't volk laat zien dat het tooneel eene school van zeden en verlichting is, alhoewel het stadsbestuur haar alle hulpgeld weigert. Zij blijft hare leus getrouw Moedig ondernemend zonder hoogmoed. De leden dezer maatschappij zijn reeds op gang met de lijsten van inschrijving. Mogen er soms personen zijn die de lijsten niet aangeboden zijn geweest, zij kunnen in schrijven bij Karei Deweerd, Rijselstraat 59, te Yperen, waar er eene lijst berustend is. De eerste vertooning is vastgesteld op zon dag 4 november 1900. De volgende stukken zullen opgevoerd worden met de medehulp van Mev. Hebbelynck Verguld van Antwer pen. le Het beroemd Drama in 5 bedrijven en het kluchtspel Eene luisterlijke vertooning zooals men ziet. BURGERSTAND van den 5 tot den 12 October Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken Souxdorf Henri, Luitenant bij het 4d8 linie regiment en Lapierre Marguerite, zonder beroep. SeysCyrille, zonder beroep, en Verhaver- beke Alix, zonder beroep. Sterfgevallen. Baart Barbe, 68 jaren, huisvrouw, echt- genoote van Vangheluwe Ignace, St. Jacobs- buiten. Soetaert Florence, 63 iaren, kantwerk ster, ongehuwd, oude kleermarkt. Lamaire Marie, 13 jaren, zonder beroep, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 1. Philharmonic. Zondag 14- October 1900 om 3 uur namiddag: (Cible Chinoise 5 uur volksconcert om 6 1/2 uur Banket van 120 man den uitvoerende leden en oud-pompiers aan geboden, (volgens den wensch van wijlen den heer Voorzitter J.-Van Merris.) Dischkaart. Soep. Gekookt Rundvleesch. Gevulde kalkoenen. Hamelbout met groenten. Hazencivet. Kiekens met sla. Favartkoek. Nagerecht en fruit. Koffij en likeuren. van den 4 tot den 11 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 2. Huwelijken. Charles Nouwynck bij zonderen en Lucie Lermytte, kleermaakster. Jules Vandenbruwane en Eiodie Merlevede beide bij zonderen. Overlijdens. Amelie Boerhave, 51 jaar, winkelierster, echtgsnoote van Henri Pyck, Yperstraat. Kinders beneden del jaren, Mannelijk gesl. 0 Vrouwelijk gesl. 0. Zondag 28 October 1900 om 6 ure stipt, vertooning gegeven door de tooneelmaat- schappij De Droogaards met de welwil lende medewerking van den symphonieclub en van Mejuffers/Marie Decroix en Martha Bonneel. Programma 1° Lina Donders, drama met zang in vijf bedrijven door Teirlinck Stijn. Bij koninklijk besluitj werdjdit drama tot het genot der staatspremië, toegelaten. 2° Welkom hier! Wanneer ver trekt-de? Kluchtspel/ met zang in een be drijf door Jai Ducaju, voor de eerste maal vertoond op bet Natkmaal Tooneel te Ant werpen den 2 November 1856. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2 fr. Eerste 1 fr. Tweede 50 centiemen Kaarten op voorhand le bekomen van heden tot den dag der vertooning om 4 ure bij den lieer Gustaa/ Joestens, Don kerstraat, schatbewaarder en bij al de andere leden der maatschappij Voor nadere inlichtingen, zie men de plak brieven. Elk zegge het voort Wanneer men kinderen al hun kwaad laat bedrijven zonder een woord in te bren gen, op het laatst ze gelooven dat ze alles mogen verrichten zonder gestraft te wor den, maar in dit geval is het voldoende van hun op de kneukel te geven om hen tot be daren te brengen. Het is hier ook zoo op onze gemeente de kerels meten hier ook te veel uit, wij zullen hier een voorbeeld geven om het te bewijzen. De gemeente geeft hier met de kermis e&nen velo-wedstrijdde Club ontvangt 50 frs. ze geven er 20 van en men verteld dat ze de rest behouden^onder voorwend sel dat hun buik eene zielmis noodig heeft. Is dat het geld van de gemeente niet ten besten geven aan welstellende burgers ten nadeele van den werkman. Wij zullen hier eenen oproep doen op hun geweten. Geeft dat geld terug dan zullen wij vrienden zijn, maar indien gij koppig zijt zullen wij u eens behandelen als ne kwda jongen, we zullen uw broeksken af steken, uw hemdetje op heffen en u eens ferm met den martinêe op uwen blooten poeper geven, probeert maar eens, ge zult zien dat wij eerlijke lieden zijn die nooit te kort komen aan hunne plichten en getrou- wiglijk al hunne beloften volbrengen. Dus de martiné staat gereed. Recht voor de vuist. Hieronder laten wij een gedeelte van het verslag volgen door heeren J. Loosveldt en D. Reynaert in het West-Vlaamsch Congres der werkerspensioenen aangeboden en ge houden te Roeselare, 10-11 Augustus 1900. (Vervolg). ARTIKEL 7. Tot aanvulling van de bepalingen van artikel 52 der wel van 16 Maart 1865, kan bij koninklijk besluit worden bevolen dat het de Lijfrentkas vrij staat aan den verzekerde, nadat deze in het genot is ge- getreden van zijne rente, de afkoopwaar- de van het voorbehouden kapitaal uit te keer en. Bij toepassing van artikel 52 der wet van 16 Maart 1865 kan, daarenboven, het koninklijk besluit bepalen dat de wer kelijke waarde van het voorbehouden ka pitaal, voor dat men in 't genot treedt van de uitgestelde renten verworven door middel van dit kapitaal, kan dienen tot verwerving van eene tijdelijke rente tot dat in 'l genot wordt getreden van de uit gestelde rente. Menige werklieden aarzelen hen aan te sluiten bij de Pensioekas omdat zij meenen dat het geld dat zij storten voor hun verlo ren is. Men antwoordt hun: stort met voor behouden kapitaal. Maar dat en voldoet hun niet, immers het voorbehouden kapitaal wordt slechts teruggegeven bij hun afsterven en zij zelf en hebben er geen genot van. Welnu ziehier wat er hun te doen staat, i) Volgens art. 52 der wet van 16 Maart 1865 kunnen zij het voorbehouden kapitaal bij koninklijk besluit doen dienen 't zij om hun pensioen op 60 jaar b. v. vastgesteld te ver meerderen, 't zij om een nieuw pensioen van 55 tot 60 jaar aan te winnen. 2) Volgens art. 7 der tegenwoordige wet kunnen zij nog meer doen; wanneer zij in genot treden van hunne rente, zullen zij kunnen bekomen dat de Lijfrentkas hun de tegenwoordige weer de van hun voorbehouden kapitaal weder uitkeere. Op deze dubbele manier kunnen de werklieden zelve geheel en gansch het ge not hebben binst hunne oude dagen, van de penningen die zij met hunnen zuren arbeid verdiend en gespaard hebben. Ziedaar voor de wetsbepalingen die voor goed vastgesteld zijn. De wet bekent in 't ge ne volgt, dat voor de werklieden die 65 jaar bereikt hebben de tijd reeds gekomen is om huo pensioen te genieten en dat deze die met 1 Januari 1901,58 jaar zullen zijn, door gaans in de onmogelijkheid zijn nog iels tot hun pensioen bij te dragen; ten naaste bij de zelfde onmogelijkheid bekent de wet voor deze die alsdan 55 jaar zullen bereikt hebben; zij erkent ook dat deze die 40 jaar oud zijn door de gewone stortingen geen voldoen de pensioen kunnen bereiken. Uit dat grond- gedacht vloeien de volgende voorbijgaande schikkingen. ARTIKEL 8. In afwijking van artikel 5, genieten de belanghebbenden, die op 1 Januari 1900 den leeftijd van 40 jaar hadden be reikt, de premie tot een bedrag van 24 jaarlijks gestorte franken. Het is gansch natuurlijk dat de werklie den die min tijd voor hun hebben om hun pensioen te verdienen om op gelijkeren voet gesteld te zijn met deze die jonger zijn, meerdere toelagen verkiijgen. Des te meer dat het juist deze zijn die tot den bloeienden toestand van ons land hel meest bijgebracht hebben. Deze zullen dus niet op de 15 eerste fr. per jaar gestort, maar op de 24 eerstede premie van den Staat ontvangen. Op 24 fr. die zij storten kunnen zij bijgevolg 14.40 fr. van den Staat verkrijgen. ARTIKEL 9. Eene jaarlijhsche toelage van 65 frank wordt verleend aan eiken werkman of oud werkman die Belg is, eene verblijf plaats in Belgie heeft, den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt op 1 Januari 1901 en in nood verkeert. Door werkman en oud werkman verstaat men de werklieden van fabrieken en werkwinkels, van nijverheid, handel en landbouw, de daglooners, de knechten enz. De middensectie stelde voor het woord werkman te vervangen door handar beider le travailleur manuel opdat de wet zich ook uitstrekke tot de ambachtslie den, de kleine werkbazen en landbouwers, de beambten, schrijvers en klerken enz. Dit voorstel heeft door de Kamers verworpen geweest. Voor deze die in eenen onstandvastigen toestand zijn, alsook waarschijnlijk voor de ploegbazen, de meesterknechten, de toezie ners enz. zal het bestuur bijzondere maatre gels nemen. De werkvrouwen en meiden alsook de vrouwen van werklieden zijn ook in dit ar tikel begrepen. Diensvolgens in een huisge zin waar er nood is kunnen man en vrouw elk de toelage van 65 fr. te zamen 130 fr. verkrijgen. Maar om die toelage te bekomen moet de werkman, de werkvrouw in nood verkeeren. Wat verstaat men door dien nood Wie zal daar over oordeelen? Die nood is natuurlijk betrekkelijk op vele omstandigheden, gezond heid, noodwendigheden enz. en hoe de Staat inlichtingen zal nemen over dien behoeftigen toestand staat nog niet vast. Hoe hetzij, al kwam er zelfs hulp en bijstand van andere kanten, uit hoofde bijvoorbeeld eener verze kering, indien de werkman nog in nood is kan hij het pensioen van 05 fr. hebben; maar eindigt de nood zoo eindigt ook het pensioen. De wet zegt verders. Naarmate zij den ouderdom van 65 jaar bereiken, hunnen de werklieden, die ten minste 55 jaar zijn op 1 Januari 1901 dezelfde toelagen genieten onder dezelfde voorwaarden; echter worden de belang hebbende, die op dezen laatslen datum den ouderdom van 58 jaar niet bereikt hebben, van het voordeel der toelage uit gesloten, indien zij niet gedurende een tijdperk van ten minsten drij jaar, in de algemeene lijfrentkas stortingen hebben

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3