Goede winstgevende nat te ik: o o Op Gods Genade VERSCHILLIGE TIJDINGEN. De winter is daar!! Tournee Moderne. LE CHAPERON De Gommissaire est bon enfant HAZESCHIETING Bijzondere^Oecasie is aanstonds te koo] iïïï Fabriek: D'HAENENS-GATHI1 1 X Bijzonder occasie! WË38& LES ATELIERS DE BREXELL gedaan tot een bedrag van ten minste 3 frank 's jaars, in 7 geheel 18 frank uitmakende. De werklieden dus in den zin die wij hoo- gir bepaalden, die op 1 Januari 1901, 58 j lar bereikt hebben, wanneer zij aan 65 jaar in nood zijn, kunnen ook de rente van 65 frank trekken. Deze echter die op i Januari 1901 meer dan 55 jaar en min dan 58 jaar zijn, kunnen indien zij aan 65 jaar in nood zijn het pen sioen van 65 fr. hebben, maar daarom moe ten zij binst drij verschillige jaren, die nood zakelijk niet op malkaar volgen, 18 frank gestort hebben voor hun pensioen en dat op zulker wijze dat gedurende ieder van die 3 jaar zij ten minste 3 fr. gestort liebben. Zij mogen dus bijvoorbeeld gedurende 6 jaar 3 fr. storten of aan 57 jaar 6 fr.,aan 61 jaar 6 f. en aan 64 jaar 6 fr. naar hunne beliefte. ARTIKEL 10. De bij het vorig artikel voorziene toe lagen worden verleend en uitgedeeld on der de voorwaarden en overeenkomstig de regelen bij koninklijk besluit vast te stellen. Merkt wel op, dat om het pensioen van 65 fr. te verkrijgen men het behoort eerst en vooral te vragen. Later zal men dan bij koninklijk besluit nader bepalen onder wel ke voorwaarden dit pensioen mag toege diend worden, ARTIKEL 11. Stichting van een bijzonder fonds. Tot uilkeering der uitgaven uit deze wel voortvloeiende wordt gesticht een bij zonder fonds van de dotation giftendoor den Slaat toegekend voor de instelling van ouderdomspensioenen. Dit fonds wordt aan de Deposito - en consignatiekas toegevoegd. Het wordt in stand gehouden 1° Door eene jaarlijksche toelage van 12 millioen frankgebracht op de ge wone begrooting van den Staat, en, voor de eerste maal, op de begrooting van het dienstjaar 1901. 2° In geval van ontoereikendheid en onder beding voorwaardevan terugbe taling, door buitengewone geldmiddelen, die als er aanleiding toe bestaat, aan de locigeveiide macht worden aangevraagd ARTIKEL 12. Ondersteuning van de erkende maat schappijen VAN ONDERLINGEN BIJSTAND. De Regeering verleent aan elke erkende maatschappij van onderlingen bijstand, die voor doel heeft de aansluiting van hare leden bij de Algemeene Lijfrente- kas, eene jaarlijksche toelage van 2 fr. voor ieder boekje, waarop binnen het af- geloopenjaar, eene som van ten minste 3 fr. werd gestort, daarin niet begrepen de toelagen van de openbare besturen en mits het beliee'- en de rekendienst van de maatschappij regelmatig werden bevon den. Het daartoe noodige krediet zal voor den gebracht op de begrooting van het ministerie van Nijverheid en Arbeid. Neemt bij voorbeeld eene maatschappij van onderlingen bijstand te Rousselare, die voor doelwit heeft hare leden aan te sluiten bij de Algemeene Lijfrentkas om hen de voor- deelen van de wet van I0n Mei te doen ge nieten en hun een pensioen te verzekeren. Veronderstelt dat de maatschappij erkend zij en geheel in regel, neemt dat zij bestaat uit 40 leden die binnen het verloopen jaar allen ten minste 3 fr. voor hun pensioen ge stort hebben, zonder in die 3 fr. de toelagen der openbare besturen te begrijpen,die maat schappij kan van den Staat een hulpgeld van 80 fr. bekomen, 't is te zeggen 2 fr. per lil. De Staat, de groote diensten indachtig, die de maatschappijen van onderlingen bij stand aan den geriogen man verschaffen, wil daardoor dezo maatschappijen aanmoe digen en ze vergoeden voor hunne bestuur en propagandakosten. De maatschappij be schikt vrij over dat geld, zij mag het naar goedkeur verdeelen onder al deleden, of on der deze alleen die het meest van doen heb ben. Dit geld komt ook in rekening om de som van 15 of van 24 fr. te voltrekken waarop de Staat de premie van 60 centiemen ver leent. (Wordt voortgezet). Voor de wielrijders zullen eerlang nieuwe wegeltjes aangelegd worden van Brussel naar Merchtem in Brabant: van Dix- mude naar Wijnendaele in West Vlaanderen en van Hasselt over Bilsen naar Maestricht. Cacao De Beukelaer, is de fijnste. Chocolade De Beukelaer, is de lekkerste. Meenen, —Stoommolen afgebrand. Verleden nacht is er brand ontstaan in den stoommolen van M. Edm. Hollebecque, gele gen in de Kortrijkstraat. Het vuur brak uit op de 2e verdieping, doch in eenige stonden was gansch het gebouw maar één vuurpoel meer. De schade beloopt minstens 50,000 frank. Alles was verzekerd De machienen werden vernield, evenals 6,000 kilos bloem, 2,500 haver, 2,000 rogge, 5,000 tarwe. De politie, de gendarmerie, een piket sol daten van het 4e linieregiment en van het 3ejagers ts voet namen den ordedienst waar. De Beukelaer's Madeira in melk Beste voedsel voor zwakke kinderen. Achel, 26 September 1900. Mijnheer de Uitgever, De noodzakelijkheid der stichting eener maatschappij tot bescherming der dieren doet zich in de provincie Limburg meer en meer gevoelen. De gruwelijkheden, waarvan de ongeluk kige honden namelijk de trekhonden de slachtoffers zijn, nemen van dag tot dag toe. Het zijn bijzonderlijk de honden, welke aan allerhande rondleurders toehooren, wel ke aan de meest barbaarsche mishandelingen blootgesteld zijn. Overladen, met den kluppel of met den steel der zweep afgerammeld, half blind ge slagen door de lange lederen riemen der zweepen, welke in deze streek gebruikt wor den, soms zwaar gekwetst, ziet men, met lijdend hart, deze ongelukkige dieren, in vol len ren, over de groote baan voortspringen, terwijl zij janken en huilen van smart en angst. En denk niet dat ik overdrijf, onvrijwil lig woonde ik onlangs, in een naburig kan ton, eene uitzinnige koers bij't was eene wedding van snelkoers tusscben twee hon denkarren ieder door twee zatterikken, die hunne honden op schandige wijze afsloegen bezeten; elke slag, die op de arme dieren neeiviel, wekte een jammerend gehuil, dat het hart tot scheurens toe griefde. Op eenen anderen keer zag ik in een ander kanton, van het zuiden der provincie, drie dronkaards in een karretje zitten, dat door drie honden bespannen waszij gingen te werk als razenden en deden door hunne uit- gelatene bewegingen den last op de zwakke lenden van den berriehond op-en neerkomen, zoodat deze onder het loopen gedurig omhoog gelicht werd, om dan weder op zijne pooten neder te vallen. Ziedaar eenige der lage handelwijzen, wel ke de met rede en kracht begaafde mensch op een zwak en weerloos dier, op zijnen goe den, verkleefden en moedigen dienaar, meestal zijnen broodwinner, zooniet zijnen blij venden vriend I toepast. Wie is hier de woestaard? Is het niet het ondier in menschelijke gedaante? Dan ook ziet men kleine honden bezigen, die een werk boven hunne krachten moeten verrichten, of ook soms manke honden die dan toch maar moeten trekken, kunnen of niet, en te vergeefs eenen lastigen en nutte- loozen arbeid moeten verrichten. Ik zou U tal van voorbeelden kunnen aan halen over slechte behandelingen, welke op armzalige honden uitgevoerd worden, en waarvan ik kennis kreeg, maar die aan het gerecht ontsnapten, deels ter oorzake van de onverschilligheid der eenen, deels uit oorza ke, van den schrik, dien de plogers dezer on- menschelijkheden, meestal ruwe en onbe schofte kerels, aan het publiek inboezemen. Ik wil U nochtans een wraakroepend feit, afgrijselijk als er ooit waren, hekend maken dat zijne ontknooping voor de rechtbank van mijn kanton gehad heeft. Een leurder van L... met name C... zeer wel voor zijne strengheid jegens zijne onge lukkige honden gekend, stampte de vier poo ten van een zijner honden over, op de baan van Moll naar Hamont, aan Overpelt, span de hem uit en liet hem op de baan achter,, waar de arme maartelaar gedurend eenen. dag en eene nacht bleef uitsterven, tot dat 's anderdaags een medelijdend mensch een einde stelde van den langen doodstrijd, door het nog makkende dier af te maken. Onnoo- dig er bij te voegen dat de hoogste straf van boete en gevang tegen dezen hedendaagschen barbaar uitgesproken is geworden. Moet ik aandringen op de zedelooze ingrij ping zulker wreedheden, die zich onder de oogen van het volk en de kinderen voordoen. Deze zijn ongelukkiglijk alreeds te veel ge neigd om de dieren te zien en te doen lijden? 't Is om deze reden dat een onderwijzer uit mijn kanton, een man zoo onderscheiden om de hoedanigheden van zijn goed hart als om zijne geestesgaven, mij in vertrouwen zegde, dat hij, zoo veel mogelijk, zijne leerlingen, gedurende den speeltijd, aan bet zicht dier afschuwelijkheden, welke zich maar al te veel op de groote baan langsheen zijne school voordeden, onttrok. Bij de sluiting van dezen al te langen brief, kan ik niet nalaten, Mijnheer de Uitgever, den vurigsten wensch uit te drukken de be voegde overheid, met de verordening dezer zaak gelast, uit hare onverschilligheid en ongevoeligheid te zien tredenhet geldt de eer van België eene rationeele en eenvormi ge verordering moet evenals in Duitschland en te Antwerpen gesteund zijn op het uitslui tend verbod van honden tusschen berrièn in te spannen. De hond, hoe sterk en groot zijn ook weze, is eigenlijk geen trekdier, hij mag enkel de medehelper van den mensch zijn, die wroet en werkt, doch niets meer. Aanvaard intusschen, de verzekering mij ner beste gevoelens. (Geteekend) Joseph GIELEN, Vrederechter van hel kanton A chel. Alwie gaarne leest zal zich aan het nieuw werk van den gekenden schrijver A d'Enne- ry, abonneren. het beroemste geïllustreerd werk dat er tot heden bestaat. Van 60 tot 66 afleveringen aan 7 centie men per aflevering of wel 35 centiemen per maand serie van 80 bladzijden. Op Gods Genade is ontegensprekelijk het meesterwerk van den begaafden schrij ver. Het is het schoonste boek welke in deze eeuw werd geschreven. Op Gods Genade is een werk dat de moeders tranen zal doen schreien van aan doening. Op Gods Genade is een werk dat ie dereen mag in de handen komen. Op Gods Genade werd op de schouw burgen van heel de wereld duizende malen vertoond en lokte steeds stamvolle zalen uit. Op Gods Genade is het goedkoopste werk dat tot üeden verscheen. In het fransch kost het werk 22 frank. De eerste vlaam- sche uitgave kostte 12 frank. De uitgave die thans zal verschijnen zal slechts een 4 tal frank kosten. Daarenboven zal ieder kooper bij de laatste aflevering een prachtige premie ontvangen ter waarde van 5 frank. Men kan inschrij ven op het werk ten bureele van ons blad. UNE SEULE REPRÉSENTATION Le récent succès du Theatre Dejazet (Paris), Ie Mardi 23 Octobre 1900. Comédie Vaudevill en 3 actes de E. Duesberg Comédie en un acte de M. Courtelineet Levy. STAD YPER. MAATSCHAPPIJ YPER-H0EKJE. op Maandag 22 October 1900, Oppervogel 15 Fr. en eenen haas. leder Zijdvogel 10 Fr. en 2 kiekens. leder Kalle 5 Fr. en een haande. Inleg 5,50 Pr. Terug 5 Fr. De Op- pervogels uit den algemeeaeninleg genomen. Inschrijving van 1 ure tot 2 ure om aan stonds te beginnen schieten tot 5 ure. Andere conditiën naar gewoonte. Vele ouders zoeken eene win vende plaats voor hunne zonen, schoone gelegenheid biedt zich een der in Antwerpen aan zeer f voordelige voorwaar Voor alle inlichtingen zich te t ven ten bureele van ons blad Ri straat, 59, Yper. pe.r jaar te winnen, met de beroemde fe macbien DIIAEN E N S, waardoor zi a moeite schoon en gerieflijk werk wortj maakt. Om haar prac isch sys'eem en gemak in het behandelen, bekroond m< Gouden Medaille in de Tentoonstt van Parijs 1900. 50 °/o meer profijt met de machi^l koopen daar waar zij gefabrikeerd wC daar ook zijt gij zeker van eene eri waarborg. Het aanleeren is kosteloc Kuiperskaai, 21, GENT. o H Ph Ph H P3 u O co a X. SP u Ss 1° Een CAMION, licht en stjj zeer geschikt voor kasteelheer, met kr| van 1500 kgr. 2° Een CHARRETTE met k,Ü voor 2 of 3 personen. 3° Een schoonen DOGKAR, plaats voor 4 personen, allerbest gegarij en opgeschilderd. Alles wordt verkocht aan zeer voordel prijzen. Voor alle inlichtingen ten bui van dit blad. MÉ MOTOR Bekendenprijsgekr Verkocht 125 Motoren voor België In het jaar 1 BIRMINGHAM STRAAT, 52 TOT 64, BRUSSEt O 05 S] >-5 M 03 43 O +3 O bfi cd (h 0) +3 ci N cö :h> p.* bo O Li J3 2 .2 (3, 0 "4"3 00 co" - O 60 a té té H té Allcenigen eersten prijs op de wedstrijd Brussel-Tervueren 1897 8 gouden medalliön Syst.Nagel enllE; geperfectlonnee voor zijne eenvoudigheid sterkte, gering verbru en regelmatiger gt Talrijke refereinen in iedere provincie Eenvoudigste en goedkoopste BEWK KRACHT voor LANDBOUW en NIJVERHB Vereischt geen stoker of speciale machlr In GEBRUIK in verschillende Pacht! ven. Molens, Schrijnwerkerijen, Bakker! Melkinrichtingen. Werktuigfabrieken, Ch reefabrieken, Tabakfabrieken, Steen- en 5 tenbakkerijen, enz., enz. Goedkoope prijzen (gemak van betaling) en verregaande waarborg voor goeden gang on verb PETROLEUM-LOCOMOBILEN voor het bedrijf DORSCHMOLENS, POMPEN, MORTELBREKERS, ENZ., ENZ. Samengestelde Dorschmolens met petroleum mi PETROLEUM-MOTOREN met specialen regulat voor elektrisch licht. Regelmatig brandend licht gegaranteerd. Vele ka»t< en buitens hebben onzen motor voor het elektrisch licht en voor water te pompe Prijsopgave en nadere beschrijving op aanvrt» (Naamlooze vennootsohap)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 4