LE R0I S'AMUSE Is dat Gomedie? Het herstellen van den gewezen Lombaard. Krijgschool. Inhaligs Examen. Maatschappij der Oud-Pompiers. Ylaamsche Ster. of de vrouw uit de volksklas Fransch tooneel. Turnermaatschappij c De Onvermoeibaren BURGERWACHT. Moord te Wytschaete. Burgerstand der Stad Poperinghe. Wervick. MAATSCHAPPIJ St Jansstraat en der Lange Meersch is er groot verkeer; er is veel gereden en gevoerd ondanks de weinige uitgestrektheid der straat. Het Collegie stelt u voor de straat te verbreeden en de breedte op geheel hare lengte op 6 meters te brengen. Het ware noodig de huizen Delacauw te onteigenen, op die wijze zouden wij eene breedte hebben van 6 meters. Om de uitgaven te dekken, zouden wij een deel van den hof der betalen de school kunnen ontvreemden op eene leng te van 15 meters. Men zou kunnen eene deur steken nevens de deur des bestuurster, zoo danig dat men eenen toegang tot het gesticht zou laten.Met ons ontwerp te verwezenlijken zou een deel der uitgaaf door deze vervreem ding gedekt worden. Na eene woordenwisseling onder eenige leden zijn de kwestie van princiep en de kwestie van rechttrekking met eenparigheid aanvaard. 4. Wegen: Ontwerp tot het maken van eene laan (boulevard) aan den noordkant van het Minneplein. De raad, op het voorstel van't Collegie, stemt de kwestie van princiep en deze der rechttrekking voor de oprichting eener laan van twintig meters breedte gaande van den steenweg van Dixmude naar dezen van Yeurne. M. de Voorzitter denkt dat dit ontwerp zal kunnen uitgevoerd worden in den loop van het toekomende jaar, te rekenen van den steenweg van Yeurne, niet verre van de vaart, tot achter het gevang. De weg die van de Elverdinghestraat langs den afsluitings muur van het waterkasteel gaat zou verlengd worden tot aan de nieuwe laan. M. Decaestecker, zijne bevrediging niet hebbende over de kwestie der rechtstrek- king, stemt tegen. M. D'Huvettereofschoon hij het gedacht van het Collegie goedkeurt, zou willen dat het gemeentebestuur wat meer de belangen van het landelijk gedeelte verzorge. De in woners van den buiten betalen gelijK. dezen van de stad en het is meer dan noodig dat hun voldoening gegeven worde. Het achtbare Raadslid wijdt langdurig uit op de herstellingen van het Pannestraatje. M. de Voorzitter schrijft de oorzaak toe van het uitstel aan de herstelling van het Pannestraatje aan den kwaden wil der ge meente Voormezeele. De stad wacht om de werken te beginnen tot dat Voormezeele toe gegeven hebbe. Eene woordenwisseling ontstaat tusschen MM. Colaert en D'Huvettere nopens die kwestie; eindelijk M. de Burgemeester be looft dat het Collegie al de noodige maatre gelen zal nemen om een einde aan dien toe stand te brengen. 5. Stads eigendommenverkooping van grond Eduard Fiersslraat. De Raad, op het voorstel van 't Collegie, beslist de toelating te vragen aan de be stendige Deputatie om eenen grond in open bare verkooping te stellen aan eenen instel van 6 fr. 50 den vierkanten meter, gelegen ten zuiden der Fiersstraat en aan de ge wone bedingen en voorwaarden. Het Collegie heeft eene andere vraag van aankoop van grond ontvangen, maar daar zij niet ofiicieellijk gedaan is geweest, is die vraag aan den belanghebbende terugge zonden met verzoek zich naar de bestaande gebruiken te schikken. 6. Vraag van hulpgeld voor de oprich ting van een herinnerings gedenkteeken van den slag van Groeninghe. Vele steden ingeschreven hebbende voor het oprichten van een gedenkteeken op het slagveld van Groeninghe, beslist de Raad, op het voorstel van het Collegie, deel te nemen aan de oprichting van dit gedenk teeken voor eene som van 300 fr. 7. Burgerlijke Godshuizenverkooping van grond te Yperen. De Raad, met eenparigheid zijner leden, behalve MM. Fraeys en Iweins, die verkla ren zich te onthouden in hunne hoedanig heid van leden van het liefdadigheidsbe- stuur, geeft een gunstig gevoelen op eene beraadslaging van het bestuur der Godshui zen, strekkende om aan den heer Maerten Alfons eenen grond te verkoopen, gelegen langs den steenweg van Yperen naar Zon- nebeke, ten prijze van 1 fr. 33 den vier kanten meter. De dagorde uitgeput zijnde en geen lid het woord meer vragende, is de openbare zitting ten 5 u. 55 m. geheven. De commissie der Hospicen, die, jaren lang dit gebouw in een betreurlijken staat van verval heeft gelaten, doet er nu toch be langrijke herstellingswerken uitvoeren. Be ter later dan nooit. Maar volgens hare ge woonte heeft zij deze werken niet openbaar lijk doen aanbesteden, alhoewel nochtans de wet zulks vereischt. Indien men deze heeren daarop ondervraagt antwoorden zij u: wij hebben die liever bij spaarzaamheid te doen. Wij nemen alsdan wie ons aangenaam is. Bij spaarzaamheid, welke spotternijMen zou het waarachtig niet zeggen. Inderdaad, te zien hoe men sedert verscheide weken, den westgevel van het gebouw uitschreept en vulzet, kan eenieder oordeelen hoe de werken van binnen gedaan worden en wat zij zullen kosten. Hebben de hospicen, noch bouwmeester noch toeziener meer?Zoo ja, waar zitten ze? Men ziet hen daar nooit. Men verzekert ons dat het meerendeel der werklieden die zij er bezigen, mannen zijn van het Yolkshuis die M. Surmont, overtwee jaar gebruikte, om een deel van den stads wal bij het statieplein te vullen, en die zoo, als men hier zegt, deerlijk den aap vlooiden tot groot misnoegen en opspraak zoowel van katholieken als van liberalen. Ook, zal men nooit te wete komen hoeveel dit werk aan de lastbetalers gekost heeft. Maar van het Lombaardgebouw gespro ken, moeten wij doen opmerken dat, volgens de bepalingen der gemeentewet, alle ontwer pen van stichten, herstellen en afbreken van openbare gebouwen, moeten onderworpen zijn aan de goedkeuring der hoogere over heid. Is dit gedaan geweest door de bestierende commissie der hospicen? Wij gelooven het niet en met des te meer reden dat de bevoegde overheid zekerlijk zoo eene uitgave van 20,000 fr. om een oud ge bouw in staat te stellen, niet zou toegestaan hebben en dat nog met het geld van M. Ch. Godtschalck, hetgeen volstrekt strijdig is met de inzichten van den edelmoedigen ge ver. Gelijk eenieder ziet, al wat de hospicen uitrichten is ver van regelmatig en wettelijk te zijn, en zeggen wij het vlakweg, zij noch den Disch volbrengen in geenendeele de plichten hun opgelegd door de testamentma kers. Meermalen reeds hebben wij hier zulks bewezen, en bij gelegenheid zullen wij, zoo wel aan de eene als aan de andere dezer twee armbesturen, hun partijdig en wille keurig beheer verwijten. Wij vernemen met genoegen het schoone succes dat behaald is geweest door Mijnheer Ai-mand ¥an Oaele zoon van onzen sympatieken statieoverste. M. Armand Van Daele, oud-leerling van het afgeschaft stadscollegie en van het College de l'Union, is aanvaard geweest als leerling der 51® benoeming van de infanterie en ruiterij. 235 ingeschrevenen hebben zich bij de exa mens aangeboden. Op 45 aanvaardingen, is M. Van Daele de 20® gerangschikt. Wij bieden M. Armand Van Daele onze warmste gelukwenschen en wenschen hem eene schitterende toekomst in de militaire loopbaan. Concert van 28 October. Zondag 11. was de ruime zaal der Oud- Pompiers proppens vol met volk. Het kon niet anders ookwant de Maatschappij had een schitterend Concert op touw gezet, dat een echt succes behaald heeft. De leden zijn verrukt heengegaan, geluk kig een dezer goede avondfeesten doorge bracht te hebben waarin de bekommeringen des levens tijdelijk vergeten worden en plaats maken voor eene levenwekkende blijdschap. Eenige woorden over het feest zullen vol doende zijn om aan de aanwezigen te be wijzen dat zij ongelijk hebben gehad. Onze dappere harmonie, onder het kun dig bestuur van haren muziekmeester, M. Henri Moerman, heeft, gelijk altijd met ta lent de vijf muziekstukken uitgevoerd die op haar programma voorkwamen. Het tweede deel heeft ons de gelegenheid verschaft dapper toe te juichen aan de Tra- viata, den sepluor voor Saxophonen en een afwisselend aria voor klarinet, waar van M. Maurice Cailliez, als volleerde solist, ons wonderlijk de schoonheden heeft doen smaken. De heldin van het feest was Mejuffer Ger trude Cruque, 1® Prijs der muziekschool van Rijsel, die hare welwillende medewerking verleend heeft. Het is een schoon blond meisje, van een zoet en mijmerend voorkomen die het voet licht met zedigheid maar zonder vrees na dert. Hare schoone en welluidende stem en hare volmaakte wijze van voordracht heb ben onmiddelijk de geheele zaal veroverd, die door geestdriftige toejuichingen getoond heeft dat de kunstenares zich zelve over troffen had. Ook hopen wij dat Mejuffer Cruque ons dikwijls de eer van een bezoek zal doen. Wat M. Mailliard betreft, hij kent de kneep om iemand te doen lachen zijne alleenspraak heeft zeer wel gelukt. Het Bal was zeer levendig en vroolijk en de Ypersche jeugd heeft het geluk gehad eens lustig te mogen flikkeren. Het is morgen Zondag 4n November dat deze maatschappij hare eerste vertooning geeft, met de medehulp van Mevr. Hebbe- lynck-Verguit, van Antwerpen, bestaan de uit het schoon en beroemd drama en het blijspel Eene luisterlijke vertooning zoo men ziet, die ongetwijfeld veel volk naar de zaal zal lokken, daar het stuk van Marie-Jeanne van velen gekend is door den roman daarover geschreven. Bureel om 5 1/2 ure. Om 6 ure juist op 't tooneel. Men kan zich abonneeren bij K. Deweerdt Rijselstraat, waar men ook kaarten op voorhand kan bekomen. Maandag 5 dezer geeft er een fransch ge zelschap, samengesteld uit artiesten van Parijs, eene vertooning op stadsschouwburg, bestaande uit: van Victor HUGO, stuk in 5 bedrijven. De naam van den schrijver alleen is eene waarborg dat het eene puike vertooning zijn zal. Opening der zaal om 7 1/2 ure, begin om 8 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij Théodoor Degroote aan 3 fr. de lts® pl. 2 fr. de 2d" pl. en 1 fr de 3® pl. LokaalDE BEURS Met genoegen vernemen wij dat deze maatschappij, in haar lokaal, op Zondag lln November, aan hare leden een luister- lijk feest, gevolg van danspartij zal aan bieden. Het feest zal opgeluisterd worden door de medehulp van de maatschappij La Cour- traisienne en van verschillige ander artiesten. Volgens wij vernemen zal het een der schoonste feesten zijn welke ooit deze maat- S schappij gegeven heeft. Schieting van 1 November 1900. Froidure Robert 25 20 20 25 25 115 Legon Emile 25 20 25 20 25 llo Gaimant Arth. 25 20 20 20 25 110 Vergracht Félix 20 25 20 25 20 110 Masschelein A. 20 25 25 20 20 110 Donderdag waren de geburen van den heer Doktor de Burggraeve zeer verwon derd, sedert eenige dagen de vensterluiken niet te zien open doen. Geburen gingen eens zien door het sleutelgat van de deur, en za gen zoo iets in den vloer liggen, de overheid verwittigd, kwam ter plaats, deed: de deur open, en inderdaad men vond den heer de Burggraeve ten gronde liggen, badend in zijn bloed. Na onderzoek zagen zij dat hij eene groote wonde aan het achterhoofd had die de dood veroorzaakt heeft. Vrijdag is het parket er naartoe geweest om inlichtingen te nemen. De daders zijn on bekend. BURGERSTAND van den 26 October tot den 2 November Geboorten. Mannelijk gesl. 8. Vrouwelijk gesl. 2. Huwelijken Latour Alphons, handelaar en Baeyen, Alix zonder beroep Roosebeke, Auguste, hovenier en Allemon Pharïlde, dienstmeid. Sterfgevallen. Devos, Jules, 34 jaar, schoenmaker echt genoot van Duthoo Eudoxie, Lange Thou- routstraat. Vandendriessche, Alphonse, 46jaar, beeld houwer, echtgenoot van Dael Hortense, Mee- nenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 2. van den 28 Oct. tot den 2 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 5. Overlijdens. Dewickere Camille, 29 jaar, beenhouwer, echtgenoot van Marie Cornette, Yperstraat. Verbeke Rosalie, 69 jaar kantwerkster, ongehuwd, Wijk A. Bartier Félix 82 jaar bijzonderen, weduwenaar van Maria Delboo Veurnestraat. Olivier Marie, 26 jaar, on gehuwd Wijk L. Blanckaert Seraphin 72 jaar, landgebruiker, echtgenoot van Melanie Bossaert, Wijk C. Allergrootst succes voor de Droogaars op hunne vertooning van verleden zondag. Actricen, acteurs, figuranten en orkest, hebben zich meesterlijk van hunne moeilijke taak gekweten. Zeggen wij, dat zij meer dan het mogelijke gedaan hebben. Ook heeft het talrijk en uitgekozen publiek hen warm toegejuicht. Het hartroerend drama Lina Don ders heeft gansch de zaal doen weenen 1 Eene goede noot voor den kleinen Maurice Maricaux, 9 1/2 jaar oud die, volgens het algemeen gevoelen, de rol van Mietje op eene zeer voldoende wijze en met eene zeldzame koelbloedigheid vertolkt heeft. Een aanschouwer, die van tooneel kennis heeft, zegde ons: 't Is een toekomende tooneelkunstenaar. Het kluchtspel Welkom hier? Wanneer vertrekt de? heeft de lachspieren gedurig in beweging gebracht. Dank, Droogaars I Eereaan u! Gaat voort in dien zin, want gij hebt ge toond dat gij bekwaam zijt de moeilijkste stukken op te dienen. Wij zullen er zelfs bij voegen, al moesteu wij uwe zedigheid kwet sen, dat gij in uw midden elementen bezit, welke vele tooneelen, grooter dan het uwe, u zouden benijden Nog eens, dank! Tot eene aanstaande ver tooning 1 Men vraagt ons de volgende nota op te ne men. Het bestuur der toneelmaatschappij De Droogaars denkt zich verplicht zijne vurig ste bedankingen toe te sturen aan alwiezij- nen oproep beantwoord heeft. Met een ware voldoening heeft het de aan wezigheid van een zeer groot getal damen bestatigd, getal dat, gezien den overgooten Illll- «C»»«35a—*1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3