LASTER Kiekenmarkt. Patroondag van den Koning. Turner maatschappij De Onvermoeibaren Grande fête Gymnastique BIL Tooneelnieuws. Fransch Theater. Troep A. VAST. Le Mari de Leontine MAATSCHAPPIJ BURGER?!ACHT. Komen Schrikkelijke moord te Kortrijk. vestigen in de Gustaaf de Stuersstraat waar zij zich met groote kosten een klooster heb ben doen bouwen, waarvan de plans opge maakt zijn door den stadsbouwmeester, M. Jules (loomans. Het verlaten gebouw verdient dat men er een bezoek brenge. Er zijn deelen op het ge lijkvloers die dienen behouden te worden. Het rondtrekkend gedeelte, van kruisboog- vormigen bouwtrant is prachtig. Al het overige is goed om afgebroken te worden. Wij lezen in het werk van A. Baron, La Belgique monumentalehistorique et pi- toresque 1" deel, bldz. 121: Jansénius ontevreden over Frankrijk en Holland, schreef onder een valschen naam een latijnsch boek tegen de onverweldi- gende politiek van Richelieu 't Is waar schijnlijk aan dit werk. getiteld: Mars i Gallicus. dat hij de teruggave der Ko- ninklijke gunst en zijne benoeming tot het bisdom van Yper in 1035 verschuldigd was. Hij stelde in de uitoefening zijner be- diening zooveel iever en deugden ten toon dat al de onderhoorigen van zijn bisdom "hem zeer lief hadden. Streng jegens zich zeiven, onvermoeibaar voorde hervorming der misbtuiken, bedacht hij overgroote verbeteringen, welke de tijd hem niet toe- liet uit te voeren. Door zijne zorgen werd het oud klooster van S' Maarten, dat aan zijne hoofdkerk paalde, herbouwd om tot bisdom en tot seminarie te dienen, maar met zoo weinig kunst en pracht dat de - aanblik van dit Janséniuskwartier nog een droevig uitzicht heeft en het oude gebouw doet betreuren waarvan het de plaats bekleedt. Nauwelijks blijven nog eenige gedeelten van het oud gebouw over, begraven om zoo te zeggen onder de nieu- werwetsche muren, en bovendien aan het zicht onttrokken door den onverbiddelij- ken regel van het vrouwenklooster dat er zich gevestigd heeft. Een bekwaam bestuur zou middel vinden om aan dat noordergedeelte der hoofdkerk een prachtig bouwkundig geheel te geven. Maar als 't u belieft geen klooster meer 11! Reeds zijn er maar te veel in Yper. Wanneer zal de stad ue werken op deze plaats, over twee jaar begonnen, voltrekken? Zij beeft aan den zuidkant der vischmijn een rond verhoog omringd van arduinsteen doen maken. Iedereen vraagt tot wat dit moet dienen? Zal men in 't midden de oude pompe van de botermarkt plaatsen, of wel moet er eene fontein,een kandelaber of eene mastspar voor elektriek licht gesteld worden Zoo is het, onze klerikale kopstukken, om poeder in de oogen te werpen van den on- noozelen hoop, beginnen alles en eindigen niets. Ter dezer gelegenheid zal er Donderdag aanstaande, ten 8 1/2 ure in de benedenzaal (botermarkt) een concert plaats hebben ge geven door de stadsharmonie. Wij raden onze vrienden aan hunne hui zen te bevlaggen ter dier gelegenheid. VERTELT ZIJNE GESCHIEDENIS Vrij naar 't Engelsoh door K. H. DE QUÉRER. Mijn eerste toestand. Ik werd geboren op 2 September 1886, in een klein, vervelend provintiestadje. Wanneer ik zeg, dat het stadje vervelend was, versta ik, natuurlijk, hierdoor dat des- zelfs bewoners zonder ondernemingsgeest waren, want op zich zelf genomen was Drabboghem een schilderachtig plaatsje, en hoewel het zijn bestaan voortsleepte onder den gewonen onvoordeoligen toestand van een tekort van jongelieden en een overschot van jonge en oude juffers, toch zou het leven er nogal aangenaam geweest zijn, ware het niet tevens het lievelingsoord geweest voor al mijne aanverwantschap. Mijn vader mocht zich levenslang verheu gen over eene wereldwijde reputatie. Nog- tans, wordt hij over 't algemeen in fatsoen- 1 lijk gezelschap weinig genoemd, hoewel hij j aldaar gewoonlijk binnenkomt. Lokaal: DE BEURS Ziehier het pragramma van het feest wel ke morgen zondag om 7 ure 's avonds zal plaats hebben. ET E'-A-EïsZUES organisée avec le bienveillant con cours de Messieurs les membres de la Cour- traisienne, de M. X. Baryton, MM. Marx et Lesaffre, et de M. X. amateur. PROGRAMME. 1. Mouvements d'ensemble par les Infali- gables 2. Iphigénie en Aulide. Gluck. Romance chantée par M. X... Baryton. 3. Assaut au fleuret par MM. Marx et Le saffre. 4. Exécution des poses plastiques par les membres de la Courlraisienne. a) Démonstration de la lutte frangaise. b) La Patrie etcdivers sujets. 2me PARTIE. 1. Boxe frangaise par M. Lesaffre et M. X. 2. Arioso du Roi de Lahore Massenet Romance chantée par M. X. 3. Barre fixe par la Courlraisienne et les Infatigables. 4. Sauts et Equilibre par les frères Rosseel. 5. Ballet des Forgerons par la Cour- traisienne. A 10 hu précises N. B. Les projections électriques seront données par M. Louis Vancayseele, élec- tricien. Zondag 11. gaf de Tooneelmaatschappij de VlaamscheSter hare eerste vertooning van het tooneeljaar 1900-1901. De zaal was prop- pensvol en niet zonder reden; het program ma kondigde de opvoering af van het be roemd en zielroerend drama van D'Ennery Marie- Jeanne of de vrouw uit de Volks klas. Welke schoone zedelessen de toeschou wers daar te zien kregen is ongelooflijk. Menigeen werd bewogen en weende van medelijden met de arme Marie-Jeanne, die tot de uiterste armoede gebracht werd door het slecht g;drag van haren echtgenoot, die het werkhuis verliet om in kroegen en ge- meene huizen zijnen tijd door te brengen en het weinige geld te verbrassen dat zijne vrouw won met dag en nacht te werken. Ook heeft men kunnen zien hoe een valsche vriend gebruik weet te maken van de ka rakterloosheid van eenen man, die al zijne plichten vergeet om een drinkebroêr slave- lijk te gehoorzamen. Het ware te lang om te verhalen, hoe be knopt men het ook doen zou, waartoe een slecht gedrag leiden kan. Wij zullen ons dus En daar ik gaarne geloof dat deze, mijn eigen levensbeschrijving misschien wel nog door Het Weekblad zal verspreid worden, en aldus or« salontafeltjes zal komen te lig gen, zoo wil ik hier terloops melden, dat eene zeer treffende voorstelling van den Oorsprong mijner dagen, tegenwoordig te zien is te Brussel, onder den nom de théatre van Meplüstopheles. Ook raad ik alle dezen aan, die den grond willen doordringen van mijn vaders karak ter, het spel in de Monnaie te gaan zien, hoewel, onder ons gezegd, mijn heer papa die vertooning ten strengste afkeurt. Ik deed mijne intrede in de wereld aan de hand eener oude dame, Mevrouw van der Tongen. Zij was eene zeer aangename oude dame, de vrouw van een generaal, en eene van die gezellige, vriendelijke gespraakzame vrouwtjes, die veel bijdragen tot de vreugde harer geburen, vooral in een doodgecuwend- levendig provintiestadje, alwaar de stan daard der maatschappelijke betrekkingen niet zeer hoog staat. Mevrouw van der Tongen was in hare jeugd eene gevierde schoonheid geweestnu bepalen met te zeggen dat de heeren Mail- liard, Nevejans, Beun, Deweerdt enz. uitge munt hebben in de vertolking hunner rol. De mindere of bijrollen werden ook zeer wel voorgedragen en wij bestatigen met vol doening dat dejonge leden zich met evenveel iever op de kunst toeleggen als hunne oude re kunstbroeders. Dat zij alzoo voortgaan, binnen korten tijd zullen zij het verre bren gen, want wil en kracht zijn één, zegt het spreekwoord en de jonge Sterrelingen zullen bewijzen dat het waarlijk zoo is. Na regen komt zonneschijn, zegt men, en inderdaad na de tranen en aandoening door de droevige tooneelen verwekt konden de toeschouwers de lachspieren in beweging brengen bij het zien van het vroolijk blijspel: Is dat Comediel Dit stukje werd ook met veel talent voor gedragen en de kwinslagen van Slimzaad zoowel als de jaloersheid der echtgenoote van den tooneelkunstenaar hebben hartelijk doen lachen. MM. Beun en Huystinckx wa ren ten volle in hunne rol. Nu een woordje over de dames: Mevr. Hebbelynck- Verguit is eene volleerde too- neelspeelster, in alle vakken is zij te huis, zij speelt met gevoelen en indien zij hare toe schouwers kau doen weenen, zij weet hen ook op te ruin.en en te doen lachen. Mej. Zulma Devers ook heeft zich wel van hare taak gekweten, zij weet zich de lessen en het voorbeeld, door hare kunstzus ter gegeven, te nutte te maken en ofschoon eene eenvoudige liefhebster, heeft zij het reeds verre gebracht. Mochten wij het bestuur der Vlaamsche Ster, verzoeken voortaan de tusschenpoozen wat min lang te makeD, en wat meer aan te dringen opdat de leden van het orkest meer stiptheid aan den dag zouden leggen, wij denken dat de vertooning er veel bij zou winnen,en iedereen zou er zich over beloven. Het was niettemin een puik feest en wij hopen onzen wensch te zien verwezenlijken. B. D. Maandag avond, gaf er eene fransche troep het stuk: Le Roi s'amuse. Wij moeten bekennen met al degenen die er tegenwoordig geweest zijn dat er sedert lang gecue zulke fransche vertooning gege ven is geweest: Al de artisten waren goed in hunne rol bijzonderlijk de heer Rosny, in de rol van Triboulet. Wat zuivere en schoone uitspraak!l wat talent. Wij waren voorzeid dat er goede artisten bij waren, maar wij verwachtten ons geenszins aan zulken uitslag. Al de andere artisteD hebben ook zeer goed hunne rol vervuld. Mejuffer Gabrielle Roger, is eene zeer goede ar tiste die bijzonder wel gespeeld heeft. Op recht jammer is het dat er zoo weinig lief hebbers zijn en dat deze die er kunnen ko men schitteren door hunne afwezigheid. Zij moeten altijd fransche komedie hebben of zij wenschen niets beters en wanneer er eene is blijven zij te huis. Volgens wij vernomen hebben zal die troep terugkeeren, 't is dan te hopen dat de zaal te klein zijn zal, zooniet verdienen zij dat er nooit geen fransche troep eenen voet op het tooneel zou zetten. was ze grijs van haren en lijvig, gezet. Doch steeds behield zij ietwat indrukwek kends in haar uiterlijk, en weinigen konden weêrstand bieden aan de beminnelijkheid harer manieren en aan betoovering van haar met gemak en vlugheid gehouden gesprek. Hare liefde voor nieuwsjes liad de afme tingen eener passie, en niets geraakte haar oor voorbij. Zij wensciite alles te weten over iedereen, en hoewel ik veronderstel, dat zij dit alles deed uit goedhartigheid, toch weet ik ook, dat zij van oordeel was, dat nu en dan zoo'n klein beetje opspraak een pikant geurtje gaf aan den alledaag- schen burgerskost, die het gemeenplaatse lijke leven der Drabbeghemmers uitmaakte. Ik zal u dus nu, zonder verdere inleiding, mijne levenshistorie uiteenzetten. ik verzeker u, lieve Lina, dat M. Zaluski niets minder is dan een Nihilist De geluidstellingen, aldus in beweging ge- j bracht door Mevr. van der Tongen's woor- I den, bewogen zich met flink gewold door hot luchtruim, wanneer ik daar in 't leven I sprong, als een jonge, welgevormde en veel- Met genoegen vernemen wij, dat de troep van den heer VAST ons op Maandag 19 dezer, eene puike vertooning geven zal be staande uit: Kaarten voorop zijn te bekomen bij Th. Degroote, machinist, Vandenpeereboom- plaats. Schieting van 8 November 1900. gewoonlijk schieten. Masschelein A. 25 25 25 20 25 120 Froidure Robert 25 25 25 25 20 120 Deweerdt Ch. 20 25 20 25 25 115 Legon Emile 20 25 25 20 25 115 Vergracht Félix 25 20 25 25 20 115 Vantholl 25 25 20 25 20 115 Froidure Eug. 20 25 20 20 25 110 Vandevyver A. 25 20 25 15 25 110 Vermeulen H. 20 25 25 20 20 110 Gaimant A, 25 20 25 20 20 110 In den nacht van Zondag op Maandag 11. is een fransche tolbeambte, Ro^eré genaamd in de Leie gevallen in de nabijheid der groo te brug en heeft er de dood gevonden. Zijn lijk is Maandag, rond dl ure 's morgens op- gevischt geweest. Hij laat eene vrouw en een zevenjarig meisje achter. BURGERSTAND van den 2 tot den 9 November Geboorten. Mannelijk gesl. 7. Vrouwelijk gesl. 3. Sterfgevallen. De Pauw Marie, 77 jaren, kloosterlinge, ongehuwd, St. Maertens kloosterpoort. Vanden Berghe Victor, 37jaren, werkman echtgenoot van Bourgeois Marie, Lange Thouroutstraat. Buseyne Marie, 04 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Derolé Joseph, Neerstraat. Leroy Gabrielle, 10 jaren, winkeldochter, oude Houtmarktstraat. Alleman Justine 51 jareD, zonder beroep, weduwe van Ingelaere Désiré Rijselstraat. Oouvreur Eulalie, 51 jaren, zonder beroep echtgenoote van Liebaert Hector, St. Jans buiten. Wissocq Jean 74 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Dereuder Rose, Progres- straat. Dehouck Sophie, 70 jaren, huisvrouw, echtgenoote van Poot Isidore, St. jacobs- buiten. Metsu Virginie, 04 jaren, zonder beroep, weduwe van Devos Charles, Lange Thou routstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 3. Zaterdagmorgen, rond 7 ure, werd de Gentsche wijk in rep en roer gebracht door de ontdekking van een afschuwelijken moord gepleegd op een zeventigjarigen ouderling belovende laster. Een wellustige geur van thee doorwasem- de het salon, doormengd met oranje-bloe sem, en Mevr. van der Tongen was juist bezig met een van die kostelijke china- porseleinen kopjes over te reiken aan juffer Lina Hoogten. O, Jeemnis,hoe erg! Zou U 't waarlijk denken? riep Juffer Hoogten uit. Dank U.'n dropje room wil ik wel, nooit suiker I U weet toch, lieve mevrouw, dat enkel de kleine burgerij tegenwoordig nog suiker ge- bruikt? Doch, heusch, nu over M. Zaluski? Hoe kwam U dat te weten Melieve, zei Mevr. van der Tongen, ik ben een oud mensch, en ik heb, in den loop van een leven in vele streken, geleerd te tellen dat twee en twee vier is I Inderdaad, zij had het derwijze aange legd, dat bij haar nooit sprake was geweest van middelbaren leeftijd. Zij was van hare periode als beroemde schoonheid overge stapt tot deze van oude dame, in welke zij i tegenwoordig pal stond, steeds bogende op j hare jaren en hare ondervinding. I (Wordt voortgezet). PARTIE.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2