LASTER BERICHT. öroote Vlaamsche Vertooning STADSNIEUWS. Wat zal er van de Klaverstraat geworden? Een ieverige Volksverte genwoordiger Bestuur van den Landbouw. Anciens Pompiers. Dimanche 25 courant a l'occasion de la Ste Cécile AUBADE CHEZ M. H. MOERMAN. CONCERT PROMENADE AU LOCAL. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHT. STAD POPERINGHE. Roept geene Mosselen HET BLINDE KIND TRICONIE O Burgerstand der Stad Poperinghe. Nerincx en Nolf, is in aanmerking ge nomen. M. Ernest Nolf, volksvertegenwoordi ger van het arrondissement Yperen, heeft de volgende vragen gesteld A. Aan den minister van openbare werken De weg van Ieperen op Elverdinghe werd tot een macadam gemaakt en dat ver werkt talrijke klachten vanwege landbou wers, voerlieden en handelaars. Zou men, in stede van de baan van Tepe- ren-Veurne geheel van kiezelsteen te voor zien, er zich niet kunnen bij bepalen den bes- taanden steenweg te verbeteren en eene strook van drie meters breedte, op het zijd pad, met kiesteen te bedekken Aldus zouden aller belangen gevrijwaard zijn. B. Aan den minister van IJzerwegen De inwoners van Langemark, Poelca- pelle en Boesinghe klagen sterk over onregel matige spoorwegaansluiting. Kooplieden, die des Maandags de markt te Kortrijk be zoeken en huiswaarts keeren met den trein, die volgens het dienstplan te 17 uren dl mi nuten uit Kortrijk zou moeten vertrekken, missen doorgaans de aansluiting te Ieperen, omdat de trein naar Cortemark vóór de aan komst van den trein uit Kortrijk is vertok ken. En uit Ieperen vertrekt de laatste trein naar Kortemark te 18 uren 7 minuten Ook lijdt dikwijls de trein uit Korte mark, die te9u. 40 m. te Ieperen moet aankomen, dikwijls vertraging, zoodat de reizigers naar Kortrijk de aansluiting te Ieperen missen. - De klachten gelden de lijn Cortemark- Lichtervelde-Roeselare. De trein die te 9 u. 12 m uit Lichtervelde naar Ieperen vertrekt, geeft hoogst zelden aansluiting met den trein die te 18 uur 59 Roeselare verlaat. De rei zigers naar Ieperen moeten dan te Lichter velde vernachten. Kan de heer minister van spoorwegen niet de noodige maatregelen nemen om dien toestand te verhelpen, hetzij door zich te verstaan met de Westvlaamsche spoormaat schappij, hetzij door t' veranderen van de vertrekuren op Staatsspoorweg Ware het hem, anderzijds, niet mogelijk: x 1° Eenen trein interichten van leperen op Oostende, die rond 20 uren zou vertrekken om te Cortemarck de aansluiting te geven met den trein die te 19 uren 23 uit Gent ver trekt naar Duinkerke De laatste trein uit Ieperen voor Oostende vertrekt thans te 18 uur 7 m. en dat is veel te vroeg: 2° De trein, die te 9 uren 57 m. uit Oos tende vertrekt en te dl uren 8 m. te Corte marck aankomt, te doen dooorrijden tot Ie peren. De trein zou Ieperen de aansluiting kunnen geven naar Kortrijk te 12 uren 31 m., naar Poperinghe te 11 uren 45 m., naar Roeselaare te 11 uren 56 m. naar Veurne te 13 uren 1 m., naar Kemel, Nieuw- kerke en Meessen te 11 uren 50 m.. Thans bestaat er geene aansluiting hoegenaamd tusscben Cortemarck en Ieperen van 8 uren 52 m. tot 13 uren 34 m. en dat is onvol- deende. Het vertrekken van doorgaanden trein uit Brussel te 9 uren 30 minuten naar Kor trijk te vervroegen Die trein zou te Kortrijk moeten aankomen ten 10 uren 30 minuten aldus zou hij aansluiten met de treinen voor Ieperen. Roeselaare, Doornik, Ronse, enz, terwijl hij thans enkel dient voor de inwo ners van Kortrijk De ministers zullen Dinsdag op die vragen VERTELT ZIJNE GESCHIEDENIS Mijn eerste toestand. (1* Vervolg). Natuurlijk, vervolgde zij, ik behield zeer gaarne, zooals iedereen trouwens, vrien delijke en aangename betrekkingen met Si- gismond Zaluski. En daar hij nu van pool- schen oorsprong is, ben ik dubbel ermêe ingenomen. Ziet U, melieve, een oud mensch als ik heeft langs alle zijden door de wereld gedwaald en met alle slach van volk ver keerd. Nogtans, er is een grens, en ik be ken dat het me pijnlijk trof te vernemen, dat hij voor wet en orde zulken geweldigen afkeer gevoelt. Wanneer hij in den voor zomer het Berkensteen ging bewonen, zond ik den generaal om hem te bezoeken, en binnen korten tijd stonden wij met hem antwoorden. In ons naaste nummer zullen wij hunne antwoorden mededeelen. Zitting van Donderdag 22 November. M. Peron heeft de Regeering ondervraagd over de kiezing van M. Quintens, den 12 Ju ni 1900 door dea provincialen raad van Lim burg gekozen verklaard. Den 10 Juni 1900 hadden provinciale kie zingen plaats in het kanton van St Truiden. Er waren drie lijstendeze der katholieke Associatie, deze van M. de Menten, katholie ke afgewekene kandidaat en deze van Lucien Grauls, alleenstaande kandidaat. Deze laat ste kandidatuur werd door meer dan 50 kie zers aangeboden, onder dezen bevond zich een persoon die op de kiezerslijsten niet in geschreven was: inderdaad, twee personen van Sint-Truiden droegen dezelfde naam en voornamen, maar slechts één van hen was kiezer. Het aanbod van M. Grauls werd niet temin aanvaard. Bij de eerste stemming bekwam M. de Menten, de afgewekene katholiek, alleen de meerderheid. In de balloteering, bekwam M. Grauls 3975 stemmen. De meest bevoordee- ligde der katholieke kandidaten had een veertigtal stemmen meer, al de andere ka tholieke kandidaten hadden er min, en M. Quintens de laatste onder hen, bekwam maar 3391 stemmen. Het hoofdbureel riep dus M. Grauls als gekozene uit Maar op eene reclamatie van twee raadsleden, die in den strijd gewikkeld waren, besloot de provinciale raad, die ge heel en gansch katholiek is, dat M. Quintens gekozen was11 Nog een schoon voorbeeld van zedelijkheid dat van hooger hand komt En M. Colaert die deze week geen een keer in de Kamer verschenen is is zoo on- noozel verwonderd te zijn dat de eerbied voor de overheid verdwijnt!!! Ik bid u, zie in den spiegel, M. Colaert, gij zult er een on- gelukkigen komediant en een armzaligen grappenmaker zien. Gij zult er ook een man zien die schrikkelijk veel geld gekost heeft aan de lasteobetalers om zich niet dood te werken. Degene die ïiilicti- tingen wenschen op de manier dot zij li u Ki Ki e aanvraag doen moeten om te genieten van devoor- deelen dee wet van !Oden jHeï 19ÖÖ, kun nen die bekomen in liet Bureel van de IJberale Associatie, om 3 ure namiddag. Onze stadhuisbazen schreven op hunne be grooting voor 1899, een krediet van 10,000 fr. om gronden te koopen en werken uit te voeren in deze straat. In de zitting van 28 April 1900, verklaar- op voet van goede kennissen. Doch, me lieve, hij is heelemaal niet, wat ik van hem dacht, heelemaal niet Welnu, ik ben verheugd dat van U te hooren, zei Lina Hoogten, met zekere he vigheid in haar stem, want dat klopt pre cies met wat ik over hem dacht. Yan het eerste oogenblik af, had ik een afkeer van dien man, en wat hij teweeg is met Gertrude Morel is eenvoudig verschrikkelijk. Als die twee nog niet verloofd zijn, dan dienden zij 't wel te wezen, dat is al wat ik zeggen kan. - Verloofd, melieve! Ik hoop van neen, zei Mevr. van der Tongen. Ik heb steeds heel iets anders verhoopt voor die goede Gertrude. Want, onder ons gezegd, weet U, mijn neef Johan Cawer is tot over neus en ooren verliefd op haar, en die twee zou den stellig een goed paartje uit maken; wat denkt U ervan Wel, antwoorde Lina Hooglen, ik duif wel zeggen dat ik Gertrude gaarne kan deM. Colaert dat deze som verteerd was en vroeg dat de gemeenteraad bij dringendheid een nieuw krediet van 20,000 of 30,000 fr. (het komt er niet op aan zegde hij) zoude stemmen. Men ging daarmêe huizekens ont eigenen en misschien wel gansch de reke aankoupen. Er werd 20,000 fr. bij eenparigheid ge stemd. Zoo dus te zamen 30,000 fr. Gelukkige j straat j Wat heeft men sedert dien aldaar verricht? Zeer weinig: twee kleine koten tot den grond afgebroken en het overige laat men in de steek. Ziedaar vijfjaar dat er besloten is geweest de Klaverstraat recht te trekken en te ver- verbreeden, en er voorlanden te leggen-. Waarom zet men deze werken niet voort Weten onze meesters misschien niet waar zij de 20,000 fr. zullen vinden? Onthoud dit wel M. Colaert, kredieten stemmen is geen geld slaan. En zeggen dat die knappe Burgemeester met alle slach van nieuwe ontwerpen voor den dag komt en de noodige middelen niet heeft om de oude uit te werken. Zonderlinge manier van bestieren, niet waar? Wij hebben alle dagen van deze week M. Colaert in onze stad ontmoet. Zijne plicht is nochtans in de zittingen van de Ka mers tegenwoordig te zijn, maar ja, men is er welmêe; zijne eigene belangen gaan bo ven die van ons arrondissement. En zeggen dat die man, als volksvertegenwoordiger, 4000 fr. 'sjaars trekt. Is dit geene schande? Wat zegt gij daarvan Yperlingen? Hij, die alzoo aan zijne plichten te kort blijft ver dient hij zulk een vette jaarwedde? Bij lange niet 1 Bij ministerieel besluit van 19 November 1900, is het invoeren van schapen, herkom stig van Nederland tot verdere schikking en te rekenen van 25 dezer verboden. Uitzondering wordt aan dezen regel ge maakt voor de schapen verzonden ter be stemming der slachthuizen van Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik. 11 heures, De midi A 1 heure, I. La Vivandière, pas re- doublé Coquelet. II. Pique Dame, ouverture Suppé. III. Rigoletto, fantaisie Verdi. IV. Violetta, valse Moeremans. Entrée libre. lijden, hoewel ik er toch zoo erg niet mêe ben ingenomen als zekere lieden. Toch durf ik hopen, dat zij zich zoover niet zal ver strikken om dien M. Zaluski te huwen, want zij verdient een beter lot dan dat!... Daar ben het over eens met U, zei Mevr. van der Tongen. En wat meer is, die arme Gertrude is een meisje dat nog al ge makkelijk dergelijke dwaze revolutionnaire beginselen zou aanvaarden. Zij heeft een verstandigen echtgenoot van noode, om haar hoofd in orde te houden en hare gedachten te vormen. Doch is het heusch zeker, dat hij met haar flirt 't Is nog het eerste dat ik ervan verneem. Ik versta niet, hoe mij dat kan ontgaan zijn. Wat ik niet begrijpen kan, wedervoer Lina Hoogten, 't is hoe de wereld met hem zoo hoog oploopt. Men vindt hem overal, en niemand schijnt iets over hem te weten. Enkel omdat hij voor vier maanden Ber kensteen heeft gekocht en omdat hij rijk schijnt te zijn en gemoedelijk, loopt alleman Schieting van 22 November 1900. Gewoonlijk geschoten. Butaye Arthur 25 25 25 25 25 125 Froidure Eugène 25 25 25 20 25 120 Legon Emile 20 20 25 25 25 115 Masschelein A. 20 25 20 25 25 115 Vergracht 20 25 20 25 25 115 BURGERSTAND van den 16 tot den 25 November Geboorten. Mannelijk gesl. 6. Vrouwelijk gesl. 4. Sterfgevallen. Verhack Amélie, 73 jaar, hovenierster weduwe van Claerebout Henri, St Jan buiten Arfeuille Florimond, 60 jaar, schrijnwer ker echtgenoot van Duprez Marie, Meenen- straat. Delfosse Léonie, 52 jaar, koopvrouw we duwe van Rabau, Alphonse, Rijselstraat. Faes Florimond, 32 jaar, zonder beroep ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Roffiaen Amélie, 90 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Bolstraat. Claeys Victorine, 13 jaar, schoolierster Meenenstraat. Candeel Marie, 78 jaar, zonder beroep, weduwe van Duprez Pieter, Korte Meers. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 0. j Vrouwelijk gesl. 2. Maatschappij van Welluidendheid. Artisten van den Koninklijke Vlaamsche Schouwburg van Brussel. den Dinsdag 27 November 1900, om 6 1/2 ure stipt, in de Groote Feestzaal der Maatschappij PROGRAMMA Ouverture voor Klein Orkest. TOT SLOT: Muziekstuk. le bedrijf: De Doop2e De Eerste Communie (10 jaar later). 3* De Kiezing. van den 15 tot den 22 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 1. hem achterna. Och, kom, zei Mevr. van der Tongen, wij zijn allen geneigd om, als goê buren, vriendelijk te verkeeren, en, nog geen week geleden, zou ik insgelijks over hem alle goed verteld hebben. Doch nu zijn mijne oogen opengegaan. Ik zal u juist zeggen hoe 't kwam. Wij waren hier gezeten, precies als nu, over onze namiddag thee. Het ge sprek sleepte van hakje op takje, en om iets te zeggen, maakte ik de eene of andere opmerking aangaande Boelgarije, hoewel ik eigenlijk niets van de zaak afweet. Ik haat de politiek, maar ik herinner mij dat Boelgarije dien dag aan de orde was. Wel, melieve, ik mag U verzekeren dat ik posi tief ervan verslagen bleef. Alopeens veran derde zijn gelaat, zijn blik schoot vuur en hij verviel in zulk een overdreven woor denvloed, dat ik mijn leven lang nooit iets dergelijks hoorde. Onfatsoenlijk Wordt voortgexet). Vrij naar 'tEngelschdoor K. H. DE QUÉK.ER. ili i 'i -VN* ft «Bgrriiwi PROGRAMME (Gewezen muziek der Sapeurs-Pompiers). GEGEVEN door de Bestuurders Edm. HENDRIKX en Alb. RANS, —0— Blijspel in één bedrijf, door R. Vermandere. Marsch voor Orkest. Tooneelspel in één bedrijf, door Vrouw Anna Slimbroeck-Depeuter. GROOTE REPOS. Blijspel in 3 bedrijven, door August Hendrikx. Bekroond met den eersten prijs in den prijskamp van tooneelletterkunde, uitgeschreven door het gemeentebestuur van Gent.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2