Nog over de Stadskas. Ste Cecilia bij de oud-Pompiers. Het publiek wordt in de zaal toegelaten. Zijn tegenwoordigMM. Colaert, Burge meester-Voorzitter; Berghman en Fraeys, SchepenenStruye, Iweins. Boone, Bege- rem, Fiers, Decaestecker, Vandenboogaerde, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeere- boom, Bouquet, Raadsleden; M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig: M. Surmont ue Volsberghe. Het verslag der zitting van 29 September is goedgekeurd; dat van de zitting van 20 October is op bet bureel neêrgelegd ter in zage der leden. 1. Mededeelingen. De overeenkomst tusschen M. Tempels en het Weldadigheidsbestuur is door de Regee ring goedgekeurd geweest. M de Voorzitter geeft lezing van een verzet der bewoners van de Boterstraat, Groote Markt en Meenenstraat nopens het ontwerp van den buurtspoorweg van Yper naar Becelaere. Er volgt uit dit verzet dat de bewoners der Boterstraat zouden schade berokkend worden in hunne belangen indien het besluit den tram van Yper naar Becelaere door deze straat te doen doortrekken, aanvaard ware. Van den eeneri kant zou het voorbij gaan van den tram gevaren aanbieden voor den vrijen doorgang gezien de weinige breed te der straat, en van den anderen kant, zou de buurtspoorweg groote schade veroorza ken aan de schoone winkels en aan de uit stallingen. M. de Voorzitter doet opmerken dat het voorbijgaan van den tram door de Boter straat in princiep niet besloten is geweest. Er is slechts spraak er van geweest in den Gemeenteraad. Overigens, verscheidene ont werpen staan tegenover elkander en 't is aan den Gemeenteraad te besluiten welk het beste zal zijn, zoowel onder opzicht van den doorgang als onder dat van de zeker heid en de belangen der bewoners. Verscheidene leden en bijzonderlijk M. de Schepen Berghman wijzen het gevaar aan dat het voorbijgaan van den tram zou aan bieden langs de Boterstraat op de markt dagen en zijn van gevoelen dat dit ontwerp niet kan aangenomen worden. M. de Voorzitter. Het is spijtig dat de Boterstraat niet breed genoeg zijwat er ook van zij, die verschillige ontwerpen zullen naar de afdeelingen wedergezonden worden om ze te bestudeeren en ze ten spoe digste mogelijk te verwezenlijken. Goedgekeurd. M. Vanderghote (in 't vlaarnsch) vraagt aan het scbepencollegie of er maatregelen zullen genomen worden om aan het publiek de nieuwe schikkingen kenbaar te maken betrekkelijk de wet op de werkmanspen sioenen. M. de Voorzitter antwoordt aan het achtbare Raadslid dat het Schepencollegie zich er mede bezig gehouden heeft en dat al de schikkingen betrekkelijk de wet op de werkmanspensioenen ter kennis der belang hebbenden zullen gebracht worden bij mid del van plakbrieven. 2. Neerlegging van het verslag over het jaar 1899. M. de Voorzitter legt het verslag neèr over het bestuur en den toestand der stads- zaken gedurende net jaar 1899. Deze oorkonde zal gedrukt en aanstonds uitgedeeld worden aan de leden van den Raad. Genomen voor kennisgeving 3. Lager onderwijs. Overdracht der aanneming van St Aloysiusschool. De Raad keurt de beraadslaging goed be trekkelijk de overdracht en de vernieu wing van de aanneming der lagere school S' Aloysius. De oud-bestuurder is vervangen door M. den abt .Tulien Lagae. Daar M. Lagae gedi plomeerd is, zal er eene vermeerdering van uitgaven zijn van 1600 fr. 4. Lager onderwijs: lijst der kinderen recht hebbende op hel kosteloos onderwijs voor 1900-1901. De Raad sluit aan het cijfer van 440 van het mannelijk geslacht en 162 van het vrou welijk geslacht, het getal kinderen recht hebbende aan het lager onderwijs in de kostelooze lagere gemeentescholen en de aangenomene lagere school, gedurende het jaar 1900-1901, zonder nadetd van dezen die zich zullen aanbieden na de sluiting der lijs ten, geval voorzien door 2 van art. 8 van het koninklijk besluit van 31 Juli 1897. De Raad beslist in geheim Comiteit de verschillige begrootingen te bespreken, voor 1901, der kostelooze en betalende lagere scholen, der bewaarschool en der huishoud ster school ten gevolge van verhooging van jaarwedden. Al de andere kosten zijn dezelfde als voor het vorig jaar uitgenomen eene vermeerde ring van uitgave voor de kolen. 8. Stichting van eenen leergang van fransche taal voor volwassenen. Op het voorstel van 't Collegie, beslist de Raad dien leergang te hechten aan de nij verheidsschool. Bij de nijverheidsschool ge voegd zijnde, zal hij noodzakelijk gevolgd worden door een grooter getal leerlingen. Die leergang is bijzonderlijk ingesteld voor de werklieden die verplicht zijn in Frank rijk te gaan werken. Hij zal waarschijnlijk ondersteund worden door de Regeering. Hij zal geene kosten aan de stad veroorzaken, daar zij altijd hare twee onderwijzers in beschikbaarheid heeft. Al. Iweins denkt dat die leergang den Zondag zal kunnen gegeven worden. M. Vanderghote. Op welke wijze zal de stichting van dien leergang aangekon digd worden M. de Voorzitter. Bij middel van plakbrieven. M. D'Huveltere. Is hij uitsluitelijk gesticht voor de volwassenen M. de Voorzitter. Voor iedereen. M. Vanderghote. Zal die leergang fa cultatief zijn voor de twee geslachten M. De Voorzitter. Ik denk dat wij de schoone kunne zouden mogen aanvaarden, maar hij is bijzonderlijk gesticht voor de werklieden die in Frankrijk moeten werken. 9. Nijverheidsschoolbegrooting voor 1901. M. Iweins roept de aandacht van het Collegie op het groot getal leerlingen die den leergang van M. Snauwaert volgen. De klas is belemmerdde toegang van den leeraar is er om zoo te zeggen onmogelijk en de hitte is onverdraaglijk in dien leergang. M. de Schepen Fraeys belooft deze kwestie te onderzoeken. M. de Voorzitter deelt de zienswijze van M. Iweins en is van gedacht er een middel in te schaffen. De bespreking van het budjet der nijver heidsschool wordt naar de geheime vergade ring verzonden om de kwestie der verhoo ging van de jaarwedden te onderzoeken. 10. Muziekschool: budjet voor 1901. De begrooling voor 1901 sluit, zoowel in ontvangsten als in uitgaven, met de som vau 5 800 fr. M. de Voorzitter. Het is te betreuren dat de Regeering ons geene hulpgelden ver leent. M. Iweins. 't Is omdat wij ons niet kunnen schikken naar het oorspronkelijk reglement. Wij zijn om zoo te zeggen stel selmatig uit alle hulpgeld gesloten. Daar het eene kwestie van persoon be treft, is het onderzoek der begrooting naar het geheim Comiteit verzonden. 11. Burgerwacht: Begrooting voor 1901 De ontvangsten alsook de uitgaven beloo- pen tot de som van fr. 1.561-40. M. de Voorzitter neemt de gelegenheid te baat om aan de vergadering de plans van den nieuwen stand te onderwerpen. Gelijk gij ziet, zegt de achtbare Burgemeester, wij zijn de begeerten van den Raad vooruitge gaan. De uitgaven zijn geschat op 28.000 fr. zonder den grond. Er zijn geene tochtscher men, omdat de plaats waar de stand zal ingericht zijn geen gevaar aanbiedt. De plans zijn nageteekend op deze van den stand van S' Omaars die maar 280 meters heeft. Deze van Yper zal 300 meters hebben. M. de Voorzitter doet opmerken dat M. de ingenieur veel iever aan den dag gelegd heeft, ofschoon hij geen specialist in het vak is. De Raadsheeren bezichtigen die plans en verklaren zich voldaan over de uitleggingen door den heer Voorzitter gegeven. 12. Kerkfabriek van St Nicolausbud get 1901. Dit budget is naar eene naaste zitting verzonden voor onderzoek. 13. Ilospicen: Aankoop van actiën der samenwerkende Maatschappij Eigen Heerd. De Raad geeft een gunstig advies op eene beraadslaging van het bestuur der Ilospi cen, bij welke zij verklaart 200 actiën te koopen aan 26 fr. van de samenwerkende Maatschappij Eigen Heerd voor het bou wen van werkmanshuizen. Er zijn vijf onthoudingen. 14. Stads harmonie: Krediet voor bui tengewone diensten in 1900. Na eene woordenwisseling tusschen ver schillige leden stemt de Raad een buitenge woon krediet van fr. 1.264-05 c. voor bui tengewone diensten in 1900. De huitengewone diensten voor de inhul diging van den burgemeester en het bezoek van den minister hebben eene uitgave ver oorzaakt van 586 franks. (1) M. Bouquet neemt de gelegenheid te baat om het Collegie te verzoeken een feest te ge/en op het einde van 't jaar om de eeuw te sluiten. M. de Voorzitter. Een concert fin de siècle! (Gelach). M. Fraeys, Voorzitter der commissie zal met de leden van 't Collegie een mondgesprek houden over de inrichting van dat feest. 15. Gemeente eigendommenKrediet voor herstellingswerken aan het boven gedeelte van den Halletoren. Na de uitlegging door M. den Voorzitter gegeven, stemt de Raad een krediet van 500 fr. voor herstellingswerken aan het bovengedeelte van den Halletoren. Tijdens de bespreking der begrooting voor 1901, zal het Collegie aan den Raad vragen aan deze begrooting de noodige kredieten te brengen voor al de te doene werken. Vooraleer de openbare zitting te sluiten rept de heer Voorzitter een woord over het klooster der Arme Claren. Er zijn aanhan gers voor het behoud van dat klooster, zegt M. Colaert, er zijn andere die het zouden willen zien verdwijnen. Volgens zijn ge dacht zou er middel zijn om iets schoons te doen en met weinig kosten. Hij maant de Raadsleden aan dit gebouw te gaan bezich tigen en daarna zullen zij zeggen dat het een gebouw van eerste orde is M: Boone. Er is een deel der rond trekking die verdwenen is. M. de Voorzitter. 't Is eene dwaling. De rondtrekking is volledig en het is juist omdat het klooster volledig is dat het Col legie u zal voorstellen er een museum van te maken. Er is dus reden hetzelve te her stellen en de regeering, denkt M. de Bur gemeester, zal er voor een goed deel tus- schenkomen. Het zal een gedenkstuk te meer zijn voor de stad Yper. Het Collegie zal tusschenkomen met de kerkfabriek om het klooster ter beschikking testellen van het publiek, den Zondag voor een paar uren. Wat meer is, het Collegie zal die kwestie in de afdeelingen nazien. Ten 6 ure 35 m. vergadert de Raad in geheime zitting. In ons voorlaatste Nr hebben wij gezegd dat, volgens Le Progrès en den staat aan de raadsleden medegedeeld in de zitting van den gemeenteraad van 20 October, dat er in de stadskas 25793 f. 23 is gevonden geweest. Onze beide klerikale konfraters hebben dit cijfer niet gegeven in hun verslag over dezelf de zitting. Wij weten niet waarom. M. de Burgemeester doet verslag over den staat der gemeentekas. Er volgt daar- uit dat 54000 fr. roerende weerden in kas zijn. Wij koopen die weerden met den opbrengst van zekere gronden, zegt de voorzitter..De rekeningen der stad van het vorig jaar zijn gesloten met een overschot van 94,000 fr. Het Nieuwsblad drukte zich letterlijk uit, als volgt: De Hr Burgemeester leest het verslag over den toestand der stadskas, waaruit blijkt dat er in staatsrenten eene som van 53 000 fr. in kas is, en dat er verleden ja- re een overschot is van 83 000 fr. In ons artikel hebben wij dit groot ver schil van cijfers tusschen het Journal en het Nieuwsblad, doen bemerken, en gevraagd welke cijfers voor goed en waar moesten ge houden worden, en dat het schepencollegie in het voorhandig geval behoorde den staat van de stadskas, in zijn geheel openbaar te maken. Hewellhet weinig rechtzinnig Journal verdraait onzen artikel en doet ons vra gen hetgeen wij noch geschreven noch ge dacht hebben hoe het komt dat er op den 20 October er maar 25793 f. 23 c. in kas was terwijl er 52300 fr. in Belgische ren- I* ten in waren? Zeggen wij ter ontlasting van'het Pro grès voegt de opsteller van net Journal er jesuitisch bij dat hij zulke zotte vragen niet doet. Als of de 52300 fr. zouden moe- ten gebracht worden in den staat van den toestand der kas die alle drie maanden ken- - baar gemaakt is aan den gemeenteraad. Ziet daar een staalken van de trouwelooze politiek onzer tegenstrevers om hunne eigen dwaling in deze zaak te verbergen. Wij zouden ons wel gewacht hebben de gekke vraag te doen die het Journal ons schaamteloos toeschrijft, daar wij wel weten dat er in den staat van het nazien der ge meentekas hoegenaamd geene kapitalen noch belgische staatsrenten voorkomen of begre pen zijn, maar slechts in totaal de som moet inhouden die juist het verschil maakt tus schen de ontvangsten en de uitgaven van het dagboek van den ontvanger, op het oogenblik dat de gemeentekas nagezien wordt. Wij laten het onpartijdig publiek oordee- len of de vraag in ons voorlaatste nr zoo gek was als het Journal het aan zijne eenvoudi ge lezers zoude willen doen gelooven Zondag 11. heeft de Harmonie der Oud- Pompiers op eene waardige wijze Ste Cecilia gevierd. Ten 11 ure hebben de leden der Commissie en het muziek zich ten huize van den mu ziekmeester, M. Henri Moerman begeven, gelijk de vorige jaren; er werd hem een con cert geven. De muzikanten, een bewijs van dankbaar heid en van hartelijke sympathie aan hunnen welbeminden muziekmeester willende geven hebben hem zijn portret aangeboden. Het was eene aangename verrassing voor M. Moerman, want die heeren hadden beloofd de beslissing die zij genomen hadden niet kenbaar te maken. M. Emiel Degroote werd door zijne mede broeders gelast het geschenk aan te bieden. Hij drukte zich volgenderwijze uit: Achtbare Chef, Ik ben gelukkig de tolk te mogen wezen, in mijne hoedanigheid van een der oudste leden der muzikanten der vrijzinnige maat schappij de Oud-Pompiers dezer stad, om eene openbare hulde van innige dankbaarheid te mogen bewijzen aan den verdienstelijken man, die sedert den 12 Juli 1895, met zoo veel talent de muziekafdeeling weet te be sturen, en door zijn minzaam karakter de liefde, achting en genegenheid van al zyne onderhoorigen verworven heeft. Dank aan u, achtbare Heer muziekmee ster; is de Harmonie der Oud-Pompiers tot eenen hoogen trap van reem geklommen en op den vreemde, meer dan in hare eigene stad, in hare waarde oog geschat. Fier moogt gij zijn aan 't hoofd van zulke harmonie te staan, maar ook fier mogen wg zijn uwe muzikale kennissen te mogen waardeeren, en eenen meester te bezitten die de faam der harmonie der Oud-Pompiers nog dagelijks vergroot. Aanvaard, Mijnheer, uw portret, u, van harte aangeboden van uwe muziekanten, die nog lange jaren het geluk zouden wenschen te genieten geleid te worden door u op den weg van het schoone, het edele, het verheve ne, op den weg der muziekkunst. Leve dus onze chef! leve lang onze achtba re muziekmeester, M. H. Moerman. M. Moerman dankte zijne vrienden en verzekerde hen over zijne verkleefdheid aan de Maatschappij. Van 12 tot 1 ure had in het lokaal een wandelings-concert plaats. Er was uiterma te veel volk. In de menigte hebben wij ver scheidene politieke tegenstrevers bemerkt, wij hadden gewenscht er nog meer te ont moeten, zij zouden alzoo over de waarde on zer Harmonie kunnen geoordeeld hebben. len 7 ure waren al de muzikanten en de Commissie in de Kastelny op een lekker avondmaal vergaderd. Ten 11 verliet men de (I) Wat zijn onze leeuwen g'spaarzaam met het geld der lastenbetalersFr. 1.264-03 voor buiten gewone diensten! Leg ze mij daar! Oh de komedianten (N. der R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2