DE KINDERDOKTOR KOMEN Zondag 16 December 1900, OE BEUKELAER'S BRUXELLES BOURSE. EMPLOYÉ PRINCIPAL den heer Ernest Nolf Représentants Actifs COUVERTS C H RISTOFLE Een oogslag op stadsrekening. Vlaamsehe Ster. IN DE VAL MAATSCHAPPIJ BURGERWACHT. VOORDRACHT Volksvertegenwoordiger. Burgerstand der Stad Poperinghe VERSCHILLIGE TIJDINGEN. t Etienne Damian d'Aix-en-Provence. I B Sr a 8" graad établissement financier pour faire operations. BÉNÉFICES A DEMI. van jonge, onbekwame onderwijzers toever trouwd. nauwelijks lezen en schrijven kim den. Wat was het anders, onder het voor gaande bestuur, toen wij onze goede liberale onderwijzers nog hadden spraken de va ders spijtig. De klerikalen zijn de bazen en hunne krea- turen maken er misbruik van in meer dan eene school op den buiten beginnen de les sen merkelijk later dan voorgeschreven en eindigen zij merkelijk vroeger; de speeltij den duren het dubbel van hetgeen toege laten is en het onderricht wordt er aldus op volstrekt, ontoereikende wijze toegediend. Voeg daarbij nog het verwarmingsgeld der kinderen dat onze klerikale bestuurders ook voor het lager onderwijs van zoogezegd vol doend bemiddelde ouders vorderen, om aldus nog meer de ouders er toe te brengen hunne kinderen niet naar school te sturen. En wat zijn de gevolgen van dit alles? De kinderen verkrijgen geen voldoend onder richt, vele zijn er die zelfs de scholen nooit bijwonen, men kweekt een ras van onbe- k tarnen, van onwetenden Werklieden, landbouwers, gij die met de toekomst uwer kinderen bezorgd zijt, gij kunt niet langer dien toestand dulden. Gaat in uw binnenste, overweegt hetgene voor gaat, en al waart gij zelfs katholiek, dan nog zult gij moeten uitroepen Genoeg, heeren van het stadhuis, maskers af, val- sche vrienden van den werkman 1 Reeds vol doende is het lot van ons kroost bedreigd I Achteruit met den domper der onwetend heid en plaats, voor hen die van het onder wijs, onze eenige hoop, onze eenige betrach ting voor het welzijn onzer kinderen, eene hoofdzaak maken en die alles doen zullen wat in hunne macht is om dit onderwijs te doen bloeien, te bevorderen en te verbeteren. En daarom ook zeggen wij dat in boven vermelde omstandigheden, hij die lijdelijk, de armen gekruist, de verwoesting der school van het werkmanskind duldt, het hart niet op de rechte plaats heeft, dat het een plicht is, een heilige [dicht voor hen die zoo gelukkig waren een onderwijs te genieten, dit onderwijs, die kennissen ten dienste te stellen en te gebruiken tot den strijd om onzen evennaasten, om het kind van den zwoeger ook dit onderricht, waarvan zij die het bezitten zoo goed de voordeelen kunnen waardeeren, te bezorgen en eindelijk dat hij die onverschillig blijft, onder een fanatiek bestuur dat er zich op toelegt de goede scho len uit te roeien, om een ras van domme kwezels voort te brengen en dat aldus het bestaan van ons duurbaar vaderland be dreigt, grootelijks aan zijne taak als mensch te kort komt, ja, dat zijne handelwijze hoog laakbaar is. Ten strijde dus, iedereen ten strijde, onder den kreet zoo machtig aan onze borst ont weid, dat hij overal weergalmeVoor on derwijs en volksontvoogding Goliath. In eene voorgaande zitting van onzen ge meenteraad, heeft burgemeester Colaert aan de vergadering bekend gemaakt, dat de re kening der stad, van 1899, is gesloten ge weest met een overschot van 06028 fr. 44 c. Verblind zijnde door dit cijfer, heeft hij uitgeroepen Met zulken schoonen toestand zullen wij groote werken kunnen onderne men. Och heere! M. Colaert, welke grove dwa ling gij in uwen kalen schedel steekt! Gij denkt misschien dat die som daar gereed ligt en dat gij ze maar te nemen en te verteeren hebt. Wat zijt gij toch deerlijk mis. Weet dan burgemeester, dat het zoo ge naamd overschot van 96028 fr. 44 c. waar mede gij zoo hoog oploopt meer schijnbaar dan wezentlijk is. Het is eene echte oogen verblinding, niet anders. En zie er hier het bewijs van: Dit slot van rekening is samen gesteld A, uit de beschikbare som van voorgaan de jaren beloopende tot f. 50869-24 c. B, uit kredieten van buitengewone werken en andere gestemde uitgaven, op de begroo ting van 1899 ingeschreven, maar dieniet gebruikt noch verteerd zijn geweest, zooals onder andere Voor de verfraaiing van het statieplein fr. 15,000 fr. 2° Voorde herstelling van het lokaal der halle gezegd Mortelkot fr. 12,000. 8* Voor het goed maken der beurtwegen, die zeoals het pannestraatje in een erbarme- lijken en ongebruikbaren staat liggen 7000 4" Om boekjes op de spaarkas te verleenen ten voordeele van nieuw geboren kinderen, ter regeling van welke zaak M. Colaert se dert twee jaar studeert dat hij er bij zweet en er nog geene oplossing aan kan geven. 1250. 5e Nog meer andere kredieten, te lang om te melden, zooals de notarissen zeggen. Indien men al deze sommen aftrekt van het hooger vermeld batig slot der rekening van 1899 komt het wezenlijk overschot van dit zelfde jaar op eene groote O uit, zoo niet op een tekort Men bemerke wel dat al de niet verteerde kredieten van 1899, noodzakelijk op de vol gende jaren in herhaling moeten gebracht worden, en deze zullen bezwaren. Het spreekt van zelfs dat, wanneer men eene menigte kredieten, met opgezetten wil, niet gebruikt, zulks op 't einde van het jaar een aanzienelijk overschot op de rekening voor gevolg moet hebben. Met zulkeoolijke middels is het niet moeie- lijk de rekening van voor te dragen met een batig slot van 150,000 fr. en zelfs meer. Wat men ook hier tegen opwerpe, wij zeggen vlakweg dat de financiën van stad, verre van in voorspoed te zijn zooals het onze klerikale Jans het zouden willen doen gelooven, veeleer in een bekrompen toestand verkeeren. Welke schrale uitslag, wanneer men over denkt dat gedurende de tien jaar dat de kle rikalen aan het stedelijk beheer staan, zij alle jaren van aanzienlijke inkomsten be schikt hebben die bet liberaal besuur niet bezat; dat zij boomen verkocht, hebben die niet volgroeid waren, om er geld van te ma ken dat zij een groot deel van stadseigen- dommen hebben verkocht zonder de kapita len er van voortkomende aan te leggen en dat zij in 1895 eene leening van 850,000 fr. hebben aangegaan. Dit alles heeft hun middelen verschaft om tot hiertoe jaarlijks hunne rekening meteen schijnbaar overschot te sluiten en alzoo poe der in de oogen te werpen van de eenvoudige Yperlingen. En't is in zulken bedenkelijken toestand, zooals wij komen aan te duiden, dat M. Co laert onbedacht, zich voorstelt groote wer ken uit te voeren, zonder te weten waar hij aan het geld zal geraken om ze te betalen. Een besluit van den Minister van Land bouw, gedagteekend van 4 December 1900, het besluit intrekkende van 14 November j. 1., machtigt, te rekenen van 15 December 1900, de heropening van het tolkantoor van Zelzate (statie) voor den invoer van holland- sche melkkoeien. Bij Koninklijk besluit van den 28n Novem ber 1900 is de heer Leopold Merghelynck, gezantschapsecretaris van 1" klasse, benoemd tot secretaris van het Belgisch gezantschap te Peking. Bij Koninklijk besluit van 6n December 1900, is het burgerlijk kruis van 2e klasse aan den heer L Lameire, beambte van het bestuur der burgerlijke godshuizen, te Yper, verleend. Een artikel ons te laat toegekomen over het feest van St. Barbara der Oud-Pompiers kan maar binnen acht dagen overgenomen worden. Morgen Zondag, 16 dezer geeft deze maat schappij hare 2e vertooning van 't abonne ment bestaande in Drama in 5 bedrijven door M. D'ENNERY en Blijspel in 1 bedrijf door M. C. H. DeQueker. Eene luisterlijke vertooning zoo men ziet en ongetwijfelt veel volk naar de zaal zal lokken. Bureel om 5 ure, begin om 5 1/2 ure op 't tooneel. Men kan zich abonneren bij K. De- W6erdt, Rijselstraat waar men ook kaarten voorop kan bekomen. Schieting van 13 December 1900. VandevyverA. 25 20 25 25 20 115 Butaye Arthur 20 20 25 20 25 110 Proidure Robert 20 25 20 20 25 110 Legon Emile 25 20 20 25 20 100 Vermeulen, H. 20 25 25 20 20 HO gegeven door In eene der laatste zittingen van den Ge meenteraad waren onze wetouders geroepen eenen notaris te kiezen om de akten op te maken over de verpachting der goederen van de liefdadigheidsbesturen der gemeente. Onze eerste magistraat, die er aan hield den notaris der gemeente, M. Henri-Lannoy uit te stooten, beweerde op het laatste oogen- blik dat het recht van benoeming uitsluitelijk aan het schepencollegie toekwam, en om te bewijzen dat hij waarheid sprak, las hij een koninklijk besluit of van de maand Augusti 1900, dat betrek heeftop de ge meente goederen. De handelwijze was niet zeer schoon. Slechts twee raadsleden, MM. Deltour en Vandewalle protesteerden tegen de handel wijzen van den Burgemeester. M. de Schepen d'Ennetière was afwezig. De Burgemeester van Komen mag zich ge lukkig achten zooveel onderwerping te vin den bij zijne raadsleden. Deze zijn oprechte naapers. Saint Just. BURGERSTAND van den 7 tot den 14 December. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 8. Sterfgevallen. Verstraete Marie, 52 jaar, kantwerkster ongehuwd, Meenenstraat. Parret Amélie, 86 jaar zonder beroep we duwe van Baelen Jan St Jacobs buiten. Van Elslande Karei, 72 jaar, vleeschhou- wer echtgenoot van Haelewijn Celine St Ni klaas buiten. Deweerdt Isidoor 72 jaar, daglooner echt genoot van Ladouceur Eugenie, Neerstraat. Flamant Pieter, 77 jaar zonder beroep, echtgenoot van Six Eugenie Meenenstraat. Vercruysse Marie 85 jaar zonder beroep, ongehuwd St Jacobsstraat. Denoyelle Henri, 58 jaar kleermaker on gehuwd, Boomgaardstraat. Vanassche Amelie 78 jaar, zonder beroep, Wenninckstraat. Los Mélanie, 85 jaar, kloosterlinge onge huwd Meenenstraat. Kinderen beneden de 7jaren. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 1. van den 8 toi den 13 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken Lemahieu Amelie, 71 jaar. zonder beroep, weduwe van Felix Mabieu Wijk D. De Beukelaer's Chocolade is beste dan de Fransche en deZwitsersche. Op het spoor. Verleden week bevond ik mij in den trein Brugge-Ostende. Het kompartiment was bezet door handelsreizi gers, dit het lot beklaagden van een hunner kollegas, vader van een talrijk huisgezin die verplicht was te huis te blijven ter oorzaak van een aanval van jicht. Een oude heer die hen alluisterderde onderbrak henHij is niet te bekladen, sprak hijj Hoe, riepen de rei zigers uit, een zoo goede jongen, wat hebt gij hem te verwijten? Ik zeg dat hij niet te beklagen is, wijl hij het middel bezit om zich te genezen. Ik ook ben gedurende ver scheidene weken en maanden te huis geble ven met rhumatism, doch ik heb den Elexir Vincent uit Brussel gebruikt, en ik gevoe niets meer van deze ziekte. Dat bij doe als ik. De Beukelaer's Prachtdoozen Prachttrein met locomotief. Puik geschenk voor kinderen Meenen. In den nacht tusschen Zon dag en Maandag, rond 3 ure, zijn dieven gedrongen in de herberg Het Kasteeltje, hij Kmiel Dossery, Kortrijkschepooet. De schel men doorzochten gansch het huis en kwamen zelfs op den slaapkamer van den herbergier, zonder dat deze er iets van gehoord heeft Een zilveren uurwerk, een kistje sigaren en een engelsche sleuten werden gestolen, als ook, in de herberg, drie flesschen likeur. De dieven poogden de tooglade open te breken met een mes, doch het lemmer brak. Op 't gerucht door den herbergier gemaakt, die wakker geschoten was, namen de daders de vlucht. Maandagmorgend rond 8 ure, werden twee kerels door den politiekommissaris en de agenten van Meenen aangehoudenzij werden 's namiddag, rond 3 ure, gevanke lijk naar Kortrijk gevoerd. Het zijn de genaamden Verote Jeroom, 18 jaar oud, zwingelaar, wonende op den Posthoorn te Wevelghem, en Emiel Lamote, boerenwerk- man, 36 jaar oud, wonende op hetzelfde ge hucht. Chocolate Wafers Vanilla Sugar Wafers Touring Club Wafers sont demandés par l'huilerie Fortes commissions. Ecrire direct1 1 p p ts N cd n H W B m cliei*clie capitaliste S'adresser au bureau du journal. t g td <T> O Ji tO UT tö H O SÏ. CD B O <3 09 CD 09 CD 00 or - to o o ►"*-0 00000 CO to CO O O O O O O O O O O o to CO UT Cl O o O O Q O O o O UT O O 4 O C. -i c.: <1 p I-S P- M 50 P3 CT5 H M. H Cn hg a v4 cd N CD O O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3