DE REUKEUEi'S WEDUWE GLISSOUX CHRIST0FLE BRUXELLESg BROUWERIE Henri OELPIERRE, Kapote en Vareuse Geïllustreerde postkaarten COUVERTS 1 MÉDAILLES D OR Dipt: DHONNEUR CHRIST0FLE teint Eenige ontwerpen van M. Golaert. W est-N ieuwkerke. Burgerstand der Stad Poperinghe YERSCHILLÏGE TIJDINGEN. GARDE GIVIEK. Te bekomen bij de van 53 tot 60 fr. QRFE VRERIE Exigerle nom mm surchaque piece Rue StJean.2 Openbare Yerkooping van eene onlangs nieuwgebouwde met schoon Woonhuis, 3 Herbergen, nog 2 Woonhuizen en bouwgronden STADEH EN HANDZAEME. Instel: Donderdag 24 Januari Overslag: Donderdag 7 Februari 1900 Te bekomen De Raad is eensgezind om de verkooping toe te laten. M. de Voorzitter. Wij hebben eenen brief ontvangen van de Godshuizen, de neer legging meldende der rekening van dat be stuur. Dit stuk is ter inzage der leden van den Raad onderworpen met verzending aan de bevoegde commissie. Ik verzoek die hee renzonder verwijl te vergaderen om de re keningen van het bureel van weldadigheid en der godshuizen na te zien. De opeubare zttting wordt geheven. ten 6 ure Wanneer de gewezen controleur tot de be diening van Burgemeester verheven werd, beloofde hij alles beter te doen dan zijnen voorzaal. Zonder zich te bekreunen of de geldmidde len van stad zulks toelieten of niet, deed hij alle slach van ontwerpen studeeren en zeer schoon op het papier brengen, en stelde die aan den gemeenteraad voor om fe doen zien dat hij wel kon bestieren. Al de sedert jaren begonnen werken werden niet voortgezet en de straten en buitenwegen bleven op eene schandelijke wijze ver waarloosd. Zoo is het dat M. Colaert in zijnen hoog moed, onder andere, voorstelde: Een nieuwen boulvard of laan te maken van 20 meters breedte, langs den noordkant van het minneplein, komende van de kalsij- de van Veurne naar die van Dixmude, om te beginnen met het deel dat van de kalsijde van Veurne leidt naar het plein men zou den weg langs den muur van het waterka steel doortrekken tot aan den nieuwen boule vard. Zijn voornemen was dit werk aan te vangen in 1901. Dit onzinnig gedacht, in den gemeente raad voorgedragen, werd, met reden, be knibbeld door twee raadsleden, maar niet te min het grondbegin er van met 13 stem men tegen een, aangenomen. Is dit geloovelijk weten zij niet dat een boulevard k Vinstar van Brussei, een loute re zinnelijkheid is, en schrikkelijk veel zou kosten voor aankoop en onteigening van gronden en voor het heffen maken van dezel ve. Dit ware bovendien zeer nutteloos, aan gezien langs dien kant van het plein, nu twee schoone wandeldreven met vierdubbel reken boomen bestaan. Zijn die niet wel ge noeg misschien voor eene stad als de onze die waarachtig niet noodig heeft geld weg te smijten dat ze veel beter en nuttiger kan besteden M. Colaert had nog in zijn hoofd de Rijsel- straat ganseh te doen vernieuwen, de voor landen van 70 centimeters verbreeden en met nieuwe borduursteenen af te scheiden. Het Nieuwsblad, de loftuiter van zijnen vriend Colaert. schreef zelfs daarover in zijn Nr. van 24 MaaVt 1900, het volgende: u De Rijseistraat zal herkasseid worden gelijk de Boterstraat en beplant gelijk de bijzonderste straat van Kortrijk. Proficiat M. de Burgemeester omdat gij zoo rap zulk deugdelijk werk bekwaamt van ons katholiek staatsbestier, dat alzoo de liefde wint der Yperlingen. M. Colaert heeft nog gesproken over de Fiersstraat te t oen paveeren en een nieuw pavement te leggen in de Delbekezaal enz. enz. Wat is er van al die schoone ontwerpen geworden? Zijn ze allen in 't water gevallen en zullen ze niet meer boven komen Men moet het gelooven, want bij het be spreken der begrooting van 1901 is er daar niet gerept noch iets ingeschreven geweest. Vooraleer met nieuwe ontwerpen voor den dag te komen die moeilijk kunnen verwe- zentlijkt worden zoude de drievuldigheid die onder de gedaante van Burgemeester en schepen op het stadhuis zetelt, niet beter doen de begonnen werken te voltrekken en, onze straten in stad en de wegen te lande behoorlijk te onderhouden om de alledaag- sche klachten tot in den gemeenteraad zelve gedaan te doen ophouden en aan iedereen voldoening te geven? Wat zegd gij er van Nieuwsblad Is het ook uw gedacht niet BURGERSTAND van den 11 tot den 18 Januari 1901. Geboorten. Mannelijk gesl. 6. - Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken Tresy Henri, aardwerker en Gesquiêre Elise, huishoudster. Overhjdens. Dutloo Virginie 74 jaren, zonder beroep, echtgenoote van De Myttenaere Désiré, meenestraat. Nevelstyn Clémence 79 jaren, zonder be roep, wedu jve van Viaene Ivo, St. Jans hos pitaalstraat. Tavernier Pierre, 82 jaren, zonder beroep ongebuwd, Beestemarkt. Vandevyvere Pierre, 61 jareD, werkman, echtgenoot van Descamps Clémence, meene straat. Basyn Gabrielle, 42 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Ghisquiêre Alois, lange Thoüroutstraat. Preyers Pierre, 79 jaren, winkelknecht, echtgenoot van Didier Marie, meenestraat. Debruyne Leopold 47 jaren, schrijnwer ker echtgenoot van Marsmeyer Virginie, De Stuersstraat. Monteyne Barbe, 70 jaren, zonder beroep, weduwe van Maes Liévin, meenestraat. Meerlandt Rosalie, 87 jaren, zonder be roep, ongehuwd, St. Janshospitaalstraat. Afahieu Henri, 66 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Vandendriessche Franqois, 78 jaren, zon der beroep, weduwenaar van Verbeke Vir ginie, Diksmudestraat. Andries Florence, 56 jaren, ongehuwd, zonder beroep. Beluikstraat. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 2. Verleden donderdag hield de hernieuwde gemeenteread van West-Nieuwkerke zijne eerste zitting. Daar wij uit ondervinding we ten dat de Nieuwkerksche Liberalen geen katten zijn om zonder hanschoen aan te pak ken hebben wij onzen spécialen reporter daarheen gestuurd. Wij beklagen het ons niet. Wij laten hem het woord Toen ik te Nieuwkerke van den tram stap te, bemerkte ik dadelijk dat er eene gewich tige gebeurtenis voor handen was. In het Hotel de la Régence 's Raads vergader plaats, was de herbergzaal gestampt vol. Vijf minuten voor vijf uren trad de katholie ke groep naar boven; de liberale kort nadien en het publiek volgde talrijk. 'Zoo deed ook uw dienaar. Op de eerste rangen van 't publiek, bemer ken wij bezonderlijk liberalen en socialisten. Wij vermelden voornamelijk den heer Julius Marrecau, een krachtdadig man, die er alles behalve kalm uitziet. Zijne gespierde vuisten zijn krampachtig gesloten, zijne lippen ge spannen, terwijl zijne oogen glinsteren van woede. Het schijnt ons dat er een formidabel onweer in de lucht hangt. Op klokslag vijf ure, belt Mijnheer Therry die het voorzitterschap waarneemt om de zitting te openen. Ziehier nu in 't kort, wat ik hoorde en zag De zitting. De Voorzitter. Mijnheerenl euh I.... de laste kiezing, hi! bil hi I hi!.... heeft de compositie euh!.... van den raad hi! hi! hi 1 veranderd en de.... enne.... enfin dak wal hoopen hihi 1 hi 1 enfin damme olglijk euh euh!.... ja, damme makanders olglijk wal gaan verstaan hi! hi! hi! hi I.... De secretaris (apaart). Djeezes Maria toch, e schoon begun! Bornie (tot Lahousse) Hée j'ole kruusje emakt? Lahousse Ze staan daar te greeten, ken durven nie. Bornje. Ikke wal (hij maakt oen kruis). Bornje (tot Soenen) Soenelezen z'hier nie te Soenen. Me zijn hier in de kerkevaasje niet of in de kruttelschoole. Mo doe gij maar e kruisgebed Menheere Therry Schilder vraagt osje hier nie en leest? De Voorzitter. Allons, allons, ne faites pas l'enfant. Lovin Louf. Is't tegen mijn daje 't zegt M. Verhille (glimlachend) 't Is lange damme weten daje gij dat kut (Gelach). De secretaris (apaart) Pan I dans l'oeil I Onder het publiek ontstaat er rumoer. Louis Trioen (sprekende tot Jules Marre cau en wijzende op Lovin Louf) Ku-je dat, non juu lijden? Mo, kijkt dien glorieuxE wit nie hoe datten moe zitten van gloirje! Kijkten kraanholzenMo kijkten kroppen, dien vicgt nom de d....! zoeje me zeggen dat ten en tasse lie eten boeljon drinkt? Jules Marrecau (zijne vuisten wriügend) ken kunnen 't nie zien godferd... ken kun nen nie ken kunnen nie, Snakten, non de juu bij zijn oude, luike, vuile, vorte, grijsde, stiere.... Louis Trioen. Jules, zwijgte jongen, zwijgte, je gaat te verre. Jules Marrecau. —Ik zwijgen JamaisI Vive la Sociale! De Voorzitter. Silence! Jules Marrecau. Wuk zegten? Balance? E hee potverdikke e smoel lik en balance. (Gelach onder't publiek); M. Godin. Monsieur le Président, je demande la parole. Jules Marrecau. Vous l'avezl (algemeen gelach). De voorzitter. (op tafel kloppend) Wie is er hier present? Monsieur Godin, Je vous donne la parole. M. Godin. Messieurs, Je n'ai pas le bon- heur de parler le flamand mais je le cona- prends assez pour savoir que notre nouveau Président a débuté en commettant une gros- sière incovenance. On ne succède pas h un prédécesseur défunt, sans prononcer l'éloge dö ses vertus, et l'indélicatesse est d'autant plus regretable dans le cas présent que ce pré décesseur était pour lui un adversaire poli tique mais un adversaire universellement ré- puté et aimé pour ses vertus civiques, la droiture de son caractère, la sincérité de ses opinions, sa brillante intelligence, servie par une parole chaudeet colorée, et son affabili- lité au dessus de tout éloge. Je ne veux pas insister d'avantage en étabiissant un parallèle entre le Président défunt et le Président ac- tuel. Je craindrais de devoir froisser invo- lontairement celui-ci paree que la vérité m'obligerait établir des comparaisons qui seraient mortiflantes pour lui. (Langdurig handgeklap). Ge n'est pas tout. Cette iuconvenance se double d'un manque d'égard facheux pour l'homme méritant, qui avait assumé les fonc- tions intérimaires de la première magistra- ture communale. Je ne saurais mieux faire son éloge qu'cn disant qu'il fut notre Maltre a tous; le vótre, Monsieur le Président, com- me le nótre, un Maltre trés distingué, un Bienfaiteur dans la plus belle acception, du mot. On peut ne pas être éloquent; on doit toujours, même sans éloquence, être conve- nable. Jai dit. (Langdurig handgeklap. Men roeptVive Verhille! Vive Godin!) Bornje krijscht datten snikt. Lahousse (tot Bornje) Désiré, waarom krijschje te? Bornje (snikkend) E kut schoone zeggen schoone zeggen en 't is waar datten zegt. Dat Terry dat kuste! Jules Marrecau. Datten moste ferme bufstikken eten van e pond 't stik en zou misschien wal kunnen! Mo, wuk zijze mee e zwijnekortletje van zes soun en nie meer? kijkt ekee dat, en is raaide(Gelach in 't pu bliek) op dit oogenblik komt zekere Lassure binnen met een gesloten brief voor den Voor zitter. Lassure (tot den Voorzitter) Met de kop- pelmenten van mbnheere Paster. De Voorziter. Merci en de koppelmen- ten weere. De secretaris (tot de garde). Les ordres du Maltre Vervolg binnen 8 dagen). van den 10 tot den 17 dezer maand Geboorten. mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken Remi Verhaeghe, werkman en marie Vandekerckhove, fabriekwerkster. Sterfgevallen. De Clerck Leonie, 33 jaar, landbouwster, echtgenoote van Auguste Dehandt, Wijk L. Forceville Amelie 78 jaar, zonder beroep weduwe van Karei Delboo Wijk A. Bour- gois Natalie 69 jaar, zonder beroep, weduwe van Aloise Veranneman. De Beukelaer's Prachtdoozen Prachttrein met locomotief. Puik geschenk voor kinderen Eene ontsnapping is bestatigd geweest eenige dagen geleden in de gevangenis van X. De gevangenis loopt nog, maar de om standigheden die zijn vlucht hebben teweeg gebracht zijn waardig te worden vermeld Ziehier: De gevangene leed sedert vele maanden aan hevige aanvallen aan jicht, en kan slechts gaan met de hulp van twee zie ken bewakers. Stillekens aan, daar zijn toe stand dezelfde bleef, verminderde de waak zaamheid, groot was de verwondering wan neer zijne vlucht bestatigd wierd. Het onder zoek deed uitschijnen dat de geneesheer van het gevang eene flesch Elixir tegen jicht en J rhumatism had voorgeschreven van de apo theek Vincent 33 Grensstraat Brussel. Radi- j kaal genezen had de gevangene gebruik ge- maakt van een oogenblik onachtzaamheid. De Beukelaer's Chocolade is beste dan de Fransche en deZwitsersche. Chocolate Wafers Vanilla Sugar Wafers Touring Club Wafers volgens de wetsbeschrijving 3 GRANDS PRIX DEPOT CENTRAL 11 i'i i'iwihii—inn ■mini iiirmnmmirwim^^ Uit oorzaak van vertrek. GELEGEN BINNEN De Notaris WEVIVAERT verblijvende te Yper, zal op de hierna bepaalde zitdagen, openbaarlijk ver- koopen de onroerende goederen ver deeld in elf koopen. Zitdagen telkens ten 2 uren juist namiddag te Staden plaats ter herberg DEN HELM be woond door Henri Yanackere. De titels, plans en veilingsvoorwaarden zijn berustende ter studie van den Notaris REYNAERT voormeld. 1/2 °/0 Instelpenning te winnen. vervolgt de slechte betalers, zonder kosten noch vergoeding voor de ka lanten in geval van niet gelukken. Huis van vertrouwen en van ln rdng, gesticht in 1882. Talrijke agenten overal. ten bureele van dit blad tot het beschermen der dieren, aan 1 fi*. liet honderd VM#UWMW.ti %z .HgaeeaaememwBiwBmHBMEiweniwaHeHeaBmemmaEmeeweeBHmMB

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3