LASTER HET GEHEIM, ADDA, ANCIENS POMPIERS. De paraplu van P. Kramers, Carnaval de 1901. Het Bal der Vereenigde Vrienden. V uilkarrendienst. Brand. Vlaamsche Ster. OUD-POMPIERS. Officiëele Akten. Alles voor hun Gouden bruiloft. Dinsdag 11. vierde de beer Engel Van Eeckhout, gewezen gemeenteraadslid der stad Yper, zijne gouden bruiloft. De geburen j der Diksmuidestraat, welke de Jubilarissen sedert de vijftig jaren bewonen, besloten hen ter dier gelegenheid een schitterend bewijs hunner genegenheid te geven. Reeds van 8 ure 's morgens kondigden eenige kanonschoten het blijde feest aan, de vaandels wapperden aan alle huizen der straat en de beiaard zond zijne vroolijke to nen over gansch de stad. Ofschoon het feest gansch intiem was, voegden zich talrijke vrienden en afgevaar digden van verschillende maatschappijen bij de inrichters, zij vergaderden in het Klein Yperen juist op klokslag drie ure, wan neer de beiaard wederom zijne blijde tonen deed weergalmen, vertrok men in stoet om de Jubilarissen te gaan gelukwenschen. Vooraan stapten een twaalftal meisjes in 't witgekleed, die eene prachtige bloemtafel (Jardinière) in den naam der geburen gin gen aanbieden. Dan volgden de geburen en vrienden der Jubilarissen en eindelijk de af gevaardigden der maatschappijen. Het kleine Juffertje Sara Mailliard, sprak een schoon gelegenheidsdichtje uit en zegde dat zij zich gelukkig achtte uitgekozen te zijn geweest om de gelukwenschen der ge buren voor te dragen. Daar deze plechtigheid samentrof met het naamfeest van Mevrouw Van Eeckhout, wenschtej de kleine Bertha Salomé nog maals in aller naam, een gelukkigen feestdag aan de vrouw van den Jubilaris. Dan nam de heer Hrndrik Creus het woord in den naam der Vlaamsche Ster, welke M. Van Eeckhout over 43 jaren gesticht heeft en waarvan hij vele jaren Voorzitter was geweest, en wenschte hem en zijne ga de geluk in den naam zijner medebroeders. Na hem volgde de heer Advokaat Nou- wynck. die de gelukwenschen der leden van den Wereldlijken Schoolpenning voor droeg, waarvan M. Van Eeckhout zoo lang voorzitter was geweest. De heer Advokaat August Lesaffre sprak eene rede van gelukwenschingen uit namens het Comiteit der Liberale Associatie. En eindelijk de heer Thibault, luitenant der Oud-Pompiers, wenschte hem geluk in den naam zijner maatschappij. Andere werden hem aangeboden door de Raad der Preudhommes», door zijne vrien den van Sl Sebastiaan van den Zwar ten Leeuw en nog andere waarvan de namen ons ontsnappen. Als oud Gemeente raadslid werd hem een kostbaar geschenk in name van het College van Burgemeester en Schepenen overhandigd. Onnoodig te zeggen dat al die aanspraken van eenen prachtigen bloemtuil vergezeld waren; welhaast zou men zich in een schoo- nen hof gewaand hebben, zoo talrijk waren de bloemen. De Jubilarissen,diep bewogen over de bewij zen van genegenheid, bedankten hunne vrien den in welgepaste woorden, gaven de kleine kinderen elk een geschenk, en vergastten al de aanwezigen op een lekker glas wijn. Er werd gedronken op de gezondheid van hen wier jubelfeest men vierde. VERTELT ZIJNE GESCHIEDENIS Mijn eerste toestand. (3e Vervolg). Hij verbleef reeds vijf jaren in ons land, en niets was hem aangenamer dan door te gaan voor een onzer landgenooten. Hij droeg zijn zwart zijdachtig haar gekamd in de vreeselijk leelijke plooi der mode van den dag, een bovenmate hoogen halsband, en al wat erbij behoort om als een boulevard- gentleman door te gaan. Doch hoewel hij de landstaal zeer vloeiend en met een zeer zuiveren tongval sprak, bespeurde men al spoedig iets aan hem, dat niet overeenkwam met het ideaal van wat wij gewoon zijn voor onze mode-leeuwen te aanzien. Hij had iets te kort en iets te veel. om den rol, dien hij spelen wilde, goed te vervullen. Wat hem ontbrak vertoonde zich in zijn gebrek aan voorliefde voor juweelen en voor overdre ven praatjes; wat hij bezat was eene ge makkelijkheid van beweging, zijne bereid willigheid om anderen en zichzelven te ver- Wij voegen ons bij de talrijke vrienden en wenschen Mevrouw en Mijnheer Van Eeckhout hartelijk geluk. Dikwijls heeft men ons gezegd: De Yper- j sche jeugd is van eene onbegrijpelijke ge- j voelloosheidZij slaapt,. Het zij zoo. Maar j indien zij eenen tijd van zwakke stilte be leefd heeft, komt zij Zondag 11. op eene wonderbare wijze te ontwaken. Er heeft een prachtig bal plaats gehad in de groote zaal der Bears. Wenschen wij de heeren E. Bartier, P. Lesaffre, L. Nolf en zoovele andere nog har telijk geluk over hun edelmoedig initiatief en over de zorgen die zij aan den dag ge legd hebben in de inrichting van het feest. Want, het was wel een echt feest. De zaal was prachtig versierd en behan gen en het tooneel verdween onder eene opeenstapeling van bloemen en allerhande planten. Het was een bekoorlijk tafereel dat de oogen streelde. De jongelieden waren in 't zwart gekleed en de juffers waren verrukkelijk in hare bleeke en golvende toiletten. Het is 8 ure. Onze verknochte commissa rissen deelen de balboekjes uit en bieden der jonge meisjes liefelijke bloemtuilen aan. Het j orkesi, onder het bestuur van J. Jolyt vangt de eerste polka aan. Maar hier blijven wij stil, want het is ons volstrekt onmogelijk do vreugd, het ge luk, de vroolijkheid te beschrijven die niet een oogenblik opgehouden hebben te heer- schen. Welke aangename uren heeft men door gebracht in die gezellige atmospheer, waar eene rechtzinnige en hartelijke vertrouwe lijkheid heerschte I Ook was iedereen opgeruimd. Gedurende de tusschenpoos is M. Bartier overgegaan lot de trekking der tombola die aan twee danseressen twee schoone kunst voorwerpen voorbehield. Al onze gelukwenschen aan deze die door het lot bevoordeeligd zijn geweest. Met onze dankbetuigingen te herhalen voor al dezen die tot het welgelukken van dit feest hebben inedegeholpen, drukken wij de hoop uit dat deze proef die aller ver wachtingen overtroffen heeft, van tijd tot tijd zal hernieuwd worden. Wij hebben hier, meer dan eens gezegd, dat het reglement op dezen zoo belangrijken dienst voor de openbare gezondheid, niet uitgevoerd wordt gelijk het zou behooren. In de volkswijken vooral zijn de straten niet rein gehoudenmen vindt er alle slach van vuilnissen die niet weggevoerd worden en stank veroorzaken. Zoo is het dat over een paar dagen een grooten hoop mest en strooi weggehaald is geweest die meer dan eene week gelegen heeft in de Onze Vrouwestraat, op het voor land tegen den gevel van een huis, eu die waarschijnlijk voortkwam van den een of anderen konijnenkweeker. maken en eene groote mate vlugheid van begrip, die maar zeer zelden bij onze lands lieden zich voordoet. Hij was zwierig en slank van gestalte, een weinig boven de middelmatige hoogte, en er lag niets bijzonder aantrekkelijks in zijn haviksneus en donkergrijze oogen, en mij dunkt dat juffer Hoogten waarheid sprak toen ze zeiZelfs niet eens mooimaar het was een gelaat, dat aan de meeste rnen- schen bevalt, en ik voelde zelfs een weinig medelijden als ik hem bezag, omdat ik nu wist, dat ik hem voortaan zonder verpozing zou moeten aanjagen en kwellen, en al het mogelijke doen om zijn leven te vergallen. Hij had waarschijnlijk reeds alles verge ten aangaande Rusland en Boelgarije, want hij zag er volstrekt gelukkig uit. Zijne ge dachten waren klaarblijkelijk gevestigd op zijne eigen zaken, wat in andere woorden beteekent: op Gertrude Morel. En hoewel, zooals ik later ondervond, een verliefd mensch in sommige oogenblikken een onuit staanbaar schepsel kan zijn, zoo komen ook andere oogenblikken, in welke de liefde hem beter maakt, en hij de heele wereld be schouwt met een verrukkelijk optimisme, Moet men hieruit besluiten dat gedurende al dien tijd geen vuilkarre van stad aldaar voorbij getrokken heeft Hebben de agenten van policie die over treding aan het reglement niet vastgesteld of een onderzoek geopend om te weten wie deze vuilnissen aldaar had geworpen? Maandagavond zijn vier hooi- tarwe en peerdeboonschelven de prooi der vlammen j geworden op de hofstede De Pollepel rechtover de herberg De Steenen liaan op den weg naar Komen. De hofstede is op Zillebeke gelegen juist i op de grenzen van het grondgebied der stad. De schade beloopt eenige duizende fran ken en naar het schijnt zouden misdadige handen er de brand in gestoken hebben. Kort maar goed, zoo was in eenige woor den de derde vertooning van de Vlaamsche Ster. Zij bestond uit een ontroerend drama van Ad. GhineauDe twee broeders en een kluchtig blijspel van J. WytinckOn ze neef Sixtus. Alle rollen werden opperbest vervuld, zoowel de voornaamste als de bijvoeglijke. Geen enkele aarzeling, alles liep ten beste af. Deweerdt en Maillard waren prachtig toen zij huune intrede op het tooneel in hunne slaapjaponnen en onderbroeken maakten. Ook als er geweend werd gedurende het dra ma heeft men zich wel kunnen wederwin- nen in het blijspel. Het orkest heeft zich heel goed van zijne taak gekweten en verdient lof. Alhoewel de zaal niet, zooals naar gewoonte, proppensvol was, maar de buitenmenschen waren weinig of niet vertegenwoordigd. Dit is, ons schijnt, toe te schrijven aan het slecht weder alsook aan de haast welke men gezet heeft om de representatie aan het publiek kenbaar te maken. De programmas werden wat laat uitgezonden. Het is op zondag 10 februari dat deze maatschappij hare 4d0 en laatste vertooning geeft van het tooneeljaar 1900-1901 en sa mengesteld als volgt. Nieuwstraat n° 45. Kluchtspel, met zang in 1 bedrijf door Van Peene. Drama in 3 bedrijven door H. Peeters. en Zangspel in een bedrijf, door A. Dandois. Eene mooie vertooning gelijk men ziet, die veel volk naar de zaal zal trekken. Wij noodigen onze vrienden en kennissen uit van reeds van nu af hunne plaatsen te be zorgen want de zaal zal te klein worden. Begin om 6 ure juist. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat. dat zonderling afsteekt met het ingeboren mannelijk cynisme. Hoe verrukkelijk en gezellig is steeds uw salon! riep hij uit. Ik gevoel me schro melijk alleenig op Berkensteen! Uw huis is een soort van oasis in de woestijn. Wel, zei Mevr. van der Tongen, U is overigens zoo weinig in uw huis, me dunkt. U is tegenwoordig de lion der heele na buurschap, en het is zeer lief van U hier bijna te willen komen, om een oud mensch wat gezelschap te houden. U zal mij iets op de piano spelen, wat minder narig dan de laatste maal. Hij lachte. Och ja.... die arme Pastel? Ik had reeds ons laatste onderhoud vergeten. U was zeer opgewonden dien dag, zei de oude dame. Ik kon niet gissen dat uwe politieke beginselen O, ik bid U, geen politiek van daag, I lieve Mevr. van der Tongen, onderbrak hij i haar. Laat ons enkel vreugde en harmo- j nie genieten. Zie, ik zal U iets heel opwek- 1 kends spelen. j Hij ging aan de piano zitten, en speelde i de trouwfeest-marsch van Lohengrinver- MAATSCHAP PIJ Carnaval van 1901. Het gemaskerd, verkleed en pmclat- Jbal 2,aI plaats Kieb- ben den Zondag 17° februari. Gelijk over jaar, zullen prijzen en eene Tombola den leden aangeboden worden. SOCIÉTÉ I >e bal paré, mas qué et travestl au ra Iteu le DImanche févrïer. domme l'année dernlère, des prix et line tombo la seront oft'erts aux membres. Bij Koninklijk besluit van 2 Januari 1901 is de heer Louis Biebuyck, Voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg te Yper, tot lid benoemd van de Commissie tot beheer van het koninklijk gesticht van Meesen. voor de verdere zeven jaren eindigende op 31 December 1907. En Koninklijk besluit van 6 Januari 1901 verleent machtiging tot het bouwen van zes nieuwe kerken. Het was waarlijk noodig. Bij Koninklijk besluit van 13 Januari 1901 M. J. Verschaeve, bestuurder bij het beheer van Binnenlandschen Zaken en Openbaar Onderwijs, is bevorderd tot den graad van officier der Leopoldsorde. Bij besluit van 13 Januari 1901, M. Geor ges Iweins,rechter bij de rechtbank van eer sten Aanleg te Kortrijk, is benoemd tot rech ter in de rechtbank van eersten Aanleg zit ting houdende te Gent. Bij Koninklijk besluit van 8 januari 1901 het burgerlijk kruis der 2d8 klasse is ver leend aan den Heer J. Castel, greffier van het vredegerecht van het eerste kanton Yper. volgens een lied van eigen vinding, om te eindigen met een reeks losse brokjes uit de Mikado. Lina Hoogten bezag hem peinzend van terzijde, terwijl zij baar handschoenen aan trok. Waarlijk hij speelde met veel gevoel, en de woorden uit het opera schenen haar door den geest te klinken Nu zal hij gaan trouwen met Yum-Yum- Yum! 't Was beter, zoo gij nu waart stom, stom, stom Ik wist wel dat zij déze zedelijke raad niet volgen zou, en ik lachte inwendig omdat .j heel dat tooneel zulk een bittere spotternij j daarstelde: die rustige en goedgehumeurde oude dame, gevleid in haren armstoelhet meisje in haar blauw zomerkleedje en stroo- hoed, op weg ter kerke voor den namiddag- dienst de gelukkige minnaar met hart en ziel overgegeven aan de rijke muziekakkoor- den; het lieve salon, met zijn groeneik-en- goud meubels, zijn artistieke paneeltjes, zijne vazeD met rozen; de toonen der kerkklok ken in verre melodij aangewaaid komende op den adem van den zomerwindSpot, bittere spot 1 (Wordt voortgezet). Vrij naar 't Engelsch door K.-H. DE QUÉKER. DER DES

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2