't P aleis van Cinematographs STADSNIEUWS. Help u zeiven. Nog over de Bürgersbond Pour la lre fois en notre ville. THEATRE DE VARIÉTÉS HENRY OPITZ Groote markt rechtover den Boe, VOOR DE EERSTE sTOL IN ONZE STAD Het wonderbaarste MAATSCHAPPIJ BURGERWACHT. voor de beweging der wagens. Af. de Voorzitter. 't Is hetgeen ik ging zeggen; het middel is dus gevonden en men zal het toepassen. Af. Iweins vraagt eene vergadering van de Commissie die verleden jaar ingericht is geweest om de wijzigingen te onderzoeken die te brengen zijn aan de liefdadige gestich ten, commissie waarvan een lid van ieder dezer besturen deelmaakt. De Godshuizen begeeren, zegt hij, dat er eene oplossing kome. M. de Voorzitter kondigt aan dat de ver gadering binnen kort zal plaats hebben. Af. Vanderghote, de goedkeuring herin nerende van een crediet van 15,000 fr. voor het herstellen der buurtwegen, verzoekt het Collegie zijoe inzichten te doen kennen no pens de uitvoering van dat werk. Af. de Voorzitter. Wij gelooven dat men alle vrijheid van handelen moet laten aan de commissie. Wij vragen niets beter dan te beginnen met de wegen welker staat meest te wenschen laat. In alle geval men zal aanstonds beginnen het krediet van 15 000 fr. te gebruiken. Ik denk er te moeten bijvoegen dat wij in eene naaste zitting zullen voorstellen eenen taks in te brengen ten laste der eige naars langs de zoomen. Voor wat de nieuwe lanen betreft, wij zijn voornemens de werken zoohaast moge lijk uitte voeren. Aide stukken zijn gereed, er blijft nog slechts de afmeting te bepalen en over te gaan tot het onderzoek. Ik kan hier bij voegen dat na vruchteloos gepoogd te hebben eene overeenkomst te sluiten met zekere eigenaars der Klaver straat, wij besloten hebben onze toevlucht te nemen tot de oneigening langs rechter lijken kant. Af. Decaestecker is van gedacht dat, voor aleer de rechttrekking der nieuwe lanen te bepalen, men de juiste afteekening van de buurtlinie naar Gheluwezou moeten kennen. Af. de Voorzitter verzekert dat de breed te die men voornemens is aan deze nieuwe lanen te geven altijd den doorgang van den tram zal toelaten. Af. Decaestecker dringt aan omdat de kromte, gevolgd door de nieuwe lanen de zelfde zou zijn als deze aangenomen voor den ijzerenweg. Af. de Voorzitter denkt dat het belache lijk ware eene kromte te nemen die tot aan het waterkasteel zou leiden, wanneer de tram gemakkelijk eenen doorgang zal vin den in de ontworpene laan. Het plan heeft overigens geene aanmerkingen uitgelokt van wege den heer ingenieur Wattelet. Eenige bemerkingen binnenmonds door M. D'huvettere gedaan hebben moeite om door ons gehoord te wordenhij zegt dat men in de buurt der Elverdinghestraat bouwt, wanneer de rechttrekking nog niet bepaald is bij Koninklijk besluit. M. de Voorzitter twijfelt dat men zon der toelating bouwt en denkt dat het acht bare Raadslid zich bedriegt. Voor wat de nieuwe straat aangaat, welke zal doorge trokken worden vóór het waterkasteel, het komt de Regeeritfg toe dezelve eene grou- tere breedte te geven, daar deze straat deel maakt van den weg van den Staatwij zullen vragen dat men ze verbreeden zou tot aan de Sterre. De Fiersstraat zal verbreed worden, na dat men de brug zal vergroot hebben op den steenweg van Veurne. 2. Pensioenen. Af. de Voorzitter. Over eenige jaren hebben wij voorgesteld een crediet van 1200 toe te staan, geschikt om de kinderen onzer scholen aan te moedigen deel te nemen aan de spaarkas of zich te doen aannemen bij de lijfrentekas. Dit voorstel is niet verwor pen geweest, maar zijne uitvoering is dik wijls uitgesteld geweest. Wij hebben in den tijd gezegd dat de wet op de werkmanspen sioenen ons tot aanwijzing moesten dienen. Die wet is gernaaKt en wij denken dat verre van ons voorstel in te trekken, wij hetzelve moeten uitbreiden, wij begeeren dat niet alleen de leerlingen der scholen er voordeel uittrekken, maar dat al de inwoners er van genieten. In het ontwerp door de bijzondere Commissie voorbereid is het gedacht de kin deren te begunstigen nochtans niet verlaten geweest. Gij herinnert u dat wij eerst ge dacht hadden een frank toe ta staan aan ieder kind bij zijne geboorte; wij hebben gemeend van dat ontwerp te moeten afzien voor deze overweging dat de sterfte zeer groot is onder de kinderen van 0 tot 5 ja ren. Wij hebben ons afgevraagd wat er van den frank toegestaan aan elkeen der onge veer 150 kinderen, die, op 400, sterven vóór het 5" jaar, hij zou niets dan de spaarkas van den Staat verrijken ten nadeele der stad. Wij hebben alsdan het vraagstuk op nieuw onderzocht en wij hebben nu de be- sluitselen der bijzondere Commissie. M. Struye, verslaggever, zal wel willen lezing geven van het verslag, waarvan het goed is dat het publiek kennis neme, en van het ontwerp .zooals het vastgesteld is geweest door de afdeeling. Af. Struyein een lang verslag, ontwik kelt en bewijst een stelsel van aanmoedi- gingspremiën te verleenen, op de stadsgel- den, aan de aangenomenen der lijfrentekas van den Staat; onze lezers zullen het vinden in het reglement. Het achtbare Raadslid heeft de belangrijkheid dezer premiën uit gerekend en de verhoogingen van pensioen die er uit moeten spruiten voor al de moge lijke gevallen; hij deelt ons de uitslagen dezer berekeningen mede, vermeld in zeer uitgebreide tabellen en schat op 768-50 fr. de opoffering welke de stad in 1901 zich opgelegd heeft, uit hoofde dezer premiën. Eindelijk, hij voorziet dat de hoogste uit gaaf, na verscheidene jaren zou kunnen be rekend worden op 4 000 fr., maar doet opmerken dat db liefdadigheidsbesturën aan de stad de premiën zullen moeten terugge ven, die verleend zijn geweest aan de be- hoeftigen welke zij ondersteunen. Men gaat over tot de algemeene bespre king, betrekkelijk de uitvoerige punten. Alsdan wordt pr opvolgentlijk lezing gege ven der 8 artikels van het reglement, waar van men den oorspronkelijken opstel een weinig wijzigt. M. de Voorzitter. Het reglement zal in de twee talen gedrukt en vóór Zaterdag toekomende uitgedeeld worden, wanneer wij 't geheele der schikkingen, die al de leden op hun gemak zullen nagezien hebben, in stemmen zullen leggen. Af. Fraeys, schepen. Ik stel voor ins gelijks de tabellen te doen drukken, door M. Struye bij zijn merkwaardig verslag ge voegd; de aanwijzingen door dit document gegeven zijn kostbaar voor onze scholen en voor de inwoners in het algemeen. M. de Voorzitter. Eerst en vooral houd ik er aan eenen plicht te vervullen jegens de bijzondere Commissie der werkmanspen sioenen, en vooral jegens den achtbaren heer Struye; ik bedank hen voor den iever waarmede zij deze gewichtige zaak nagezien hebbenik weet hoeveel tijd zij er aan besteed hebben en breng hulde aan hunne werkzaamheid. Om terug te komen op het voorstel van M. Fraeys, ik zie er geen bezwaar in dat geheel het verslag aan de drukpeis toever trouwd zij, die er het gebruik zal van ma ken dat zij wilwij zouden kunnen eenige afdruksels vragen aan de gazetten die het zullen willen uitgeven. Af. Fraeys. Wij komen de wet te stemmen op de werkmanspensioenen; 'tis goed, maar heeft de Commissie zich bezig gehouden met den flnanciëelen kant der kwestie? Wij weten niet tot welk cijfer van jaarlijksche uitgave het stelsel der premiën ons leiden zal. Ik hoop echter dat de Gods huizen en het Weldadigheidsbureel zullen tusschenkomen voor een deel. Af. Struye. - Ik zeg in mijn verslag dat voor 1901 de uitgave 768 50 fr. zal zijn en dat, zelfs in een groot getal jaren, men het cijfer van 4000 fr. niet zal overtreffen. Ove rigens zal men die uitgave moeten aftrek ken van het bedrag der aandeelen berus tende op de Weldadigheidsbesturen. Af. Boone. Ware het niet goed de Commissiën dezer besturen te polsen Af. de Voorzitter. Het is klaarblijke lijk dat wij ons boven mate niet moeten bezighouden met deze tusschenkomst; het reglement dezen avond gestemd is gemaakt ten voordeele der behoeftigen, maar met tijd zal het voordeel brengen aan de Godshuizen en aan het Bureel van Weldadigheid. Zoudt gij durven verdenken dat die twee besturen hunne armen zullen kruisen voor onze pogingen om den bejaarden werker aan de ellende te onttrekken en al het last op de stad zullen laten? Wij hebben overi gens een voorgaande gevalmen doet hier zeer veel ten voordeele der werklieden Wij geven reispassen en het Bureel geeft ons de verschotene kosten terug. In alle geval wij moeten dat in geen reglement zetten, maar ik hoop dat indien de som ooit het cijfer van twee, drie of vier duizend franken be reikt de Weldadigheidsbesturen voor eene aanzienlijke som zullen tusschenkomen. Ik denk overigens dat zelfs in de veronderstel ling dat zij hunne medehulp weigeren, wij het voorbeeld moeten geven. De jaarlijksche uitgave is niet overgroot op een aanzienlijk budjet en ware zij zelfs van 4.000 fr. wij zouden ze ons moeten opleggen voor zulk menschlievend werk. Yan eenen anderen kant, wij hebben de overtuiging dat deze onzer ambtgenooten, die ook deel maken van de eene of de andere liefdadigheidsbe- sturen. hunnen plicht zullen doen. Af. Vandenboogaerde herinnert dat een verzoekschrift voor het voltrekken der vaart van de Leie naar d'Yperlée in omloop is gebracht geweest door den Koophandels kring en bekleed is met talrijke handtee- kens. M. de Voorzitter. Ik heb, als volks vertegenwoordiger hetzelfde verzoekschrift ontvangenals gemeentebestuur zouden wij insgelijks de voltrekking kunnen vragen. Goedkeuring. De openbare zitting wordt ten 7 ure ge sloten. Pensioengilde. Onder de voordeelen door de wet van 10 Mei 1900 toegekend, ontstaan in bijna alle steden en gemeenten des lands, maatschap pijen van onderlingen bijstand die zich bij de lijfrentkas van den Staat aansluiten. Yper telt er reeds verschillige. Met genoegen hebben wij vernomen dat alhier nog eene nieuwe pensioengilde, onder den naam van Help u zeiven, komt inge richt te worden, buiten allen partijgeest. Wij keuren die, zonder voorbeüouding, goed, en raden zelfs alle voorzienige burgers dienstboden en werklieden, van beide ge slachten, die tot nog toe geen deel maken van dergelijke maatschappijen, zich er bij te laten inschrijven. De commissie is samengesteld uit personen onze volksklassen zeer genegen en die niets beter wenschen dan hun dienst te bewijzen en eenig goed te stichten. Zondag laatst heeft M. Cordenier, onder wijzer aan onze gemeente-school, in srads- tooneelzaal, eene voordracht gegeven over deze pensioengilde die veel bijval heeft ge had. Hoewel het uur en het weder weinig gunstig waren, werd die door een tamelijk groot getal personen bijgewoond. De achtbare spreker heeft in eene eenvou dige taal, zeer klaar en duidelijk, al het be lang doen uitschijnen voor eerlijke burgers en werklieden deel te maken van eene pen sioengilde. Met nu en dan kleine spaarzaam heden te doen op soms nuttelooze uitgaven, die men op het einde van 't jaar toch weinig of niet kan gewaar worden, kan alle man of vrouw van goeden wil zich voor den ouden dag bestaanmiddelen verschaffen zonder zij nen toevlucht te moeten nemen tot de open bare weldadigheid. Hij heeft vervolgens al de voordeelen doen zien die aan deze instel ling gehecht zijn voor allen ouderdom, van af6tot58 jaar, alsook onder welke voor waarden de Slaat, de Pi'ovincie en de Stad daarin tusschenkomen door milde premiën te verleenen aan al wie geringe geldstortin gen wil doen. M. Cordenier is een man die, sedert veel jaren zich mei hart en ziel aan het onderwijs toewijdt, en zijne leergangen aantrekkelijk weet temaken. Hij boezemt daar en boven zijne leerlingen gevoelens in die van hen eerlijke en vlijtige ambachtslieden moet ma ken. Hij zou zich gelukkig achten mocht hij zijn werk zien volmaken met hunnen ouder dom voor nood ie verzekeren en hun de on afhankelijkheid te verschaffen. Maar, daar toe, zegt hij, moet de vader des huisgezins helpen door eene kleine opoffering te doen ten voordeele en tot welzijn zijner kinderen. Een boekje op de lijfrentkas recht gevende op een ouderdomspensioen is het schoonste erfdeel dat hij hun kan achterlaten. Het is ook, zegde de spreker, de beste bruidschat die eene goede huismoeder aan haren zoon kan medegeveuen wanneer deze, eens va der des huisgezins wordt, zou hij ook zijne kinderen de gevoelens van orde, spaarzaam heid en voorziemgueid van jongs af inboeze men. Alzoo ware het doel dat alle rechtzin nige volksvrienden betrachten, ten vollen bereikt. In den loop zijner voordracht van welke wij slechts eenige punten hebben aangehaald werd de heer Cordonier, meer dan een goed keurend handgeklap onderbroken en vooral geestdriftig toegejuicht wanneer hij het too- neel verliet. De leden der commissie en eenige andere volksgezinde personen wenschten den spre ker veel geluk. Deze voordracht had immers op de aanwe zigen een goeden indruk gemaakt. Ook ho pen wij dat onze werklieden vooral er veal nut zullen uittrekken en den wijzen raad die hun gegeven werd zulleD volgen. Vóór het vertrek van het publiek, heeft M. Cordenier bekend gemaakt dat de perso nen die wenschen nadere inlichtingen te be komen wegens de pensioengilde, ziek bij hem mogen aanbieden. Deze vereeniging van zoogezegde hande laars en kooplieden, heeft, onder andere,voor doel, zooals men weet, de samenwerkende naamlooze en andere maatschappijen van verbruik, te bestrijden. Dit is, volgens ons, eene utopie. Wat men ook verzinne of aanwende alles zal en moet vruchteloos en zonder uitslag wezen. De maatschappijen van allen aard die zich in ons land vermenigvuldigen en uitbreiden, zijn het gevolg van de vrijheiden het recht van vereeniging die alles vruchtbaar maken. Onwijs beraden zijn ze die den stroom de zer verbazende beweging pogen tegen ts werken. Alles is te vergeefsch. en face de l'hötel la Chatellenie. Etablissement le plus vaste et le plus luxeux pouvant contenir 500 personnes A partir de Mardi, Tous les soirs grande représentation. Reproduction artistique des tableaux, sculptures, Bas reliefs, Chefs d'oeuvres de grands maitres, Vues comiqueset d'actualité, tableaux de genre etc etc. Jamais un théètre de variétés de ce genre n'a éré représentée. Monsieur Henry OPITZ est le seul qui offrira au public des repré- sentations variés da ce genre. Monsieur OPITZ n'étant pas inconnu es- père mériter comme l'année dernière la confiance du public. dat men in zijn leven gezien heeft. Alle laatste nieuwigheiden en ver beteringen nopens den Cinématogra- phe, zal er daar te zien zijn. De heer J. Marrecau-Cremer, zal maandag aanstaande, en volgende dagen, de eer hebben aan het publiek voorstellingen te geven, dat waarlijk alle wonderheden overtreft. Geen twijfel of telkenmaal zal zijn theater te klein zijn. Schieting van 21 Februari 1901. schieten naar kartons J Ommeslagh 25 20 20 20 20 105 Burgho Aimó 20 15 25 10 25 95 Gaimant A. 20 15 20 20 15 90 Vandevyver A. 05 20 20 10 25 80 Fol Julien 10 25 10 10 20 80 Masschelein 10 10 25 25 10 80 Froidure R. 05 20 20 10 20 75 Vantüoll i& 20 10 20 10 75

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2