UKEUEa'S Bevorderingen. VOORD RAGHT Ouderdomspensioenen, en Lijfrentkas. Openbare verkooping van sparren en sparrensnoei. Burgerstand der^Stad Poperinghe Wervick. YERSGHILLIGE TIJDINGEN. Waarom nog hoesten? Bericht aan de Landbouwers. s I 2. w W grootirjg voor 1901, een buitengewoon kre diet van 15,000 fr. laten inschrijven om de straten te lande die het meest verwaarloosd zijn geweest, te verbeteren. Maar in de zitting van den gemeenteraad van 9 Februari laatst, op dit ontwerp terug keerende, heeft Mter Colaert, onze tijdelijke burgemeester, verklaard dat hij zal voor stellen een taks te leggen ten laste van de aanlandende eigenaars. Ja wel, maar die taks zal de boer of gebruiker moeten be talen ingevolge de voorwaarden van zijnen pachtbrief. 't Is alzoo dat onze klerikale kopstukken, onze landbouwers, die het reeds zoo moeilijk hebben, willen doen lusschenkomen om de straten te doen onderhouden. Dit zou eene groote onreciitveerdigheid zijn hem een deel, hoe gering ook, te doen betalen in kosten "veroorzaakt ten gevolge van het verzuim onzer klerikale bestierders. De bewoners van den buiten betalen reeds gelijke lasten als die van de stad zonder de zelfde voordeelen te genieten. Zij hebben noch drinkbaar water noch verlichting waar voor zij nochtans ook moeten bijdragen. Het ware dus met recht en reden dat het onderhoud der wegen van den buiten gansch afgedragen werd door de algemeenheid. Wij kunnen niet verstaan dat onze poli tieke stadhuisbazen een taks durven voor stellen ten laste der buitenlieden die zij tijdens de verkiezingen flikkeflooien, hun alle slach van beloften doen en zeggen dat zij den landbouwer genegen zijn. Indien de stad wel bestierd en dat een goed gebruik van het geld gemaakt wierd, zooals het Journal d' Ypres durft beweren, met de buitengewone middelen waarvan onze beurtwegen in goeden staat van onder houd moeten wezen. Landbouwers van Yper-buiten, wat zegt gij van zulke vrienden als Mr Colaert en C" Dit is nog maar een begin. Wanneer zij het overige van de stadseigendommen zullen verkocht en verteerd hebben, eu dat zij niet meer zullen weten van wat hout pijlen ma ken, dan zullen zij u met een jaarlijksch abonnement begiftigen. Bij koninklijk besluit van 25 Maart 1901, verschenen in het staatsblad van 25 en 26, is M. Justice Jozef, bijgevoegd geneesheer van klas, van het hospitaal onzer stad, afgezonderd bij het 38 linie regiment, ba- taillons geneesheer benoemd van 2e klas. M. Justice is een ou.Meerling van ons af geschaft stadscollege. Wij wenschen den jongen geneesheer hartelijk geluk en wenschen hem eene schit terende loopbaan. Bij koninklijk besluit van 25 Maart 1901, is M. Decroos T A. kolonel bevelhebber van het 2° linieregiment, gevoegd bij den staf bevordert tot den graad van generaal majoor van provincie. M. Decroos, oud-leerling van ons afge schaft stads-college, is verwant met de fa- miliën DeCoene en Vermeulen. Wij bieden hem onze warmste gelukwen- schen. Wettelijke besluiten. Eenkoninkl. besl. van 13 Maart 1901 be machtigt den gemeenteraad van Wytschaete eene taks te ontvangen op de openbare ver makelijkheden. Pensioen gilde Help u Zeiven - OPENBARE OP ZONDAG 31 MAART 1901, om 3 ure namiddag, in de Stedelijke Tooneelzaal. ONDERWERP SprekerR. CORDENIER INGAKG VIUJ. Er wordt een warmen oproep gedaan aan hen allen, die vooruitzicht hebben en zich tegen de ellenden van den ouden dag willen verzekeren. Het Bestuur. De ontvanger der domeinen te Hooglede zal, op Maandag 15 April 1901, en desnoods den volgenden dag, telkens om 10 ure voor middag, overgaan tot de openbare verkoo ping van 310 koopen sparren en sparren- snoei, voortskomende van het domaniaal bosch te Zonnebeke. Vergadering ter herberg Het Kanon gelegen in vermeld bosch. In gereed geldbetaling en 5 t. h. voor on kosten. Het lastkohier en de plakbrief zijn ter in zage der liefhebbersin het Handelsmuseum, te Brussel, Augustijnenstraat, nr 17, en in het bureel van voornoemden ontvanger. BURGERSTAND van den 22 tot den 29 Maart 1901 Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijkgesl. 2. Huwelijk. Bossaert Charles, leurder en Vandenbus- Octavie, kantwerkster. Sterfgevallen. Oortein Stephanie, 71 jaren, zonder beroep echtgenoote van Lameire Louis, Korte Thou- routstaaat. Gisquiere Henri 66 jareD, daglooner, echt genoot van Boutens Elodie, doorgangstraat. Debruyne Karei, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Koch Karoline, Rijselsche steenweg. Bartier Charles 81 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Bouckaert Nathalie, Zonne- beekschen steenweg. Van Lerberghe Clémence, 31 jaren, kloos terlinge, ongehuwd, Weninckstraat. Brion Henri 72 jaren, daglooner, echtge noot van Dedier Marie, Zaalhof. Vereecke Heari 49 jaren, daglooner, we duwenaar van Biéry Emilie, Lange Thou- routstraat. Debusschere Lucie, 71 jaren, huisvrouw, weduwe van Cofïyn Charles, Zaalhof. Laheyne Jules. 61 jaren, apotheker, echt genoot van Ruyssnn Alphonsine, Boterstraat. Whitehaed Marie 27 jaren, kloosterlinge, ongehuwd, St. Jacobstraat. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 3 Vrouwelijk gesl. 1. van den 21 tot den 23 dazerjmaand Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 8. Sterfgevallen Canton Auguste, 67 jaai, zonder beroep, weduwenaar van Resalie Cornette, Boescbe- pestraat. Hilde Seraphin, oud 74 jaar, landwerker, weduwaar van Regina Quage- beur, Wijk L. Quaghebeur Juüano, 62 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Edmond Benam, Wijk K. Kinder s beneden del jaren, Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 2. De draconische maatregel genomen ten opzichte der belgische kinderen die België bewonen, door het gemeentebestuur van Wervick-Fiansch, is het voorwerp aller ge sprekken. De openbare denkwijze oordeelt met strengheid de klerikalen die dezen walgen- den partijaanslag durven plegen 1 't Is laag! 't is schandelijk 1 't Is onwaar dig van een beschaafd land 1 roept men uit. WelMaar vergeet niet dat de klerikalen van alle landen malkander verstaan om het officiéél ouderwijs te bestrijden. Zij weten maar al te wel dat hij die het onderwijs en de opvoeding bezit, de toe komst bezit! Sedert lang bestaat het ofllciëel onderwijs hier niet meer dan voor den vorm. De gemengde gemeenteschool, overge bracht in de katholieke patronagie, is be stuurd door de eenige onderwijzeres, die eaDe non is! Sedert 1884 heeft men op volgentlij k de school voor volwassenen, de bewaarschool, de gemeenteschool voor meisjes en de ge meenteschool voor knechtjes afgeschaft. Voor eene stad gelijk Wervick, beken dat het bedroevend is Alles voor onze vrienden niets voor de partij der oppositie dit is het orde woord onzer burgervaders? Zou men niet meenen te droomen? Gelukkige Wervicknaars!?! Een verontwaardigde vader van familie. Werklieden opgepast Verleden week heeft het katholiek kies- komiteit van Wervick, onder den naam van Bestier der pensioengilde strooibrief- kens van deur tot deur doen ronddragen, om de inwoners van beide geslachten aan te sporen, onder voorwendsel aan iedereen een pensioen le verschaffen, den 1" zondag van de maand eene storting te doen. in de handen van hun kieskomiteit, dat zal zetelen in 't Kapittel. Dat bovengemeld komiteit zich weing be kommert of de werklieden zijne ejsaq vrienden een ouderdomspensioen beko men of niet, kan men met de ellebogen aan de muren tasten I Zoudt gij niet veeleer denken, makkers, dat dit kieskomiteit alleenlijk voor doel heeft het werkvolk meer en meer te knoeien en bij den toom te houden? Hun strooibriefje krielt van onnauwkeu righeden en riekt van eene uur ver, naar het jezuietisme. Maar praten zijn geen oorden, zegt het spreekwoord. Welnu, ter zake. Beste vrienden. Gij weet zeker dat de bedienden van den Staat, als zij oud ge- worden zijn, jaarlijks een pensioen hebben. Alzoo de bedienden van den ijzerweg enz.. Daarom en ook om andere voordeelen te genieten, wordt er van hunnen loon afge- houden. En ik onnoozele duts die dacht: Is dat deze bedienden recht hadden op pensioen, na een zeker getal jaren dienst; 2e dat deze bedienden slechts verplicht waren te storten in de pensioenkas der weduwen en weezen De Staat geeft nu 65 fr. 's jaars aan al deze die 65 jaar oud zijn. Onuoodig te zeggen dat, integendeel, méér dan de helft der arme ouderlingen, on der het een of het ander voorwendsel, dat het kieskomiteit, hier met inzicht verzwijgt nooit geenen rooden duit zal krijgen. Kreeg ik jaarlijks een paar honderd frank dat zou mij helpen leven en dan zou- den zij zorgen om vader of moeder of non- kei of tante lange te mogen houden. Nog eens, werkbroeders, ons katholiek kieskomiteit voor 't oogenblik in Bestier der Pensioengilde herschapen, houdt.eenvou- digmet ons den zot. Inderdaad, de wet op de ouderdomspensioenen zegt uitdrukkelijk dat alwie met zijne kinderen medewoont geen pensioen kan trekken. Beste vrienden zoo eindigt het strooi- briefken deze zijn de voordeelen, die onze maatschappij verleent aan al deze die willen storten, voor hun pensioen. Waarom willen?!?! Onsdunkensis het niet genoeg ie willen, men moet eerst en vooral kunnen! Nogmaals, kameraden, men houdt ons voor den aap, als men spreekt van willen storten. Het noodige voor vrouw en kinderen moet toch voorafgaan denken wij 1 Gelieft ze aandachtig te overdenken en aanvaardt intusschen de uitdrukking on- zer gevoelens van genegenheid. Hoe gelukkig, nietwaar? De heeren van het katholiek kieskomiteit-pardon, 'k wil zeggen van het bestier der pensioengilde, zijn de werklieden geheel genegen, op voor waarde dat zij zich als een slaaf onder hun iuk willen bukken, 't is te zeggen stemmen voor hunne kliek. Daar ligt de knoop! 't Is in 't kort alles, wat die heeren verlangen en betrach ten!! Onder de bestuurleden der pensioengilde vinden wij Edm. Egels. Waarom heeft men zijne hoedanigheid ('tis te zeggen onderpastoor verzwegen? Nogmaals eene jezuietenstreek Zonderlinge navolger van Christus, die zegde: Mijn rijk is van deze aarde niel Werkbroeders, leest en oordeelt! Gij zuil u in de netten der klerikalen niet la ten vangen! Een vrije werkman. De Beukelaer's Prachtdoozen Prachttrein met locomotief. Puik geschenk, voor kinderen Rhumatism-en Jichtlijders waarom lijden wanneer gij U al spoelig kunt gene zen door het gebruik van den Elixir tegen rhumatism en jicht Vincent uit Brussel. Dépot bij M. G. Libotte Boomgaard straat te Yper, en in alle andere apotheken Prijs 3 fr. de flescb. De Beukelaer's Chocolade is beste dan de Fransche en deZwitsersche. De Migraine en al de ziekten die voor komen van gal en slijmen zijn volkomentlijk genezen door de zuiveringspil, de slijmver- drijvende Waltbery Pil 1,25 fr. de doos van 50 pillen. Vergeten wij niet dat eene enkele doos zuiveringspillen Walthery van 1 frank; genoegzaam is om de hoest, het keelzeer en de influenza te genezen. Chocolate Wafers Vanilla Sugar Wafers Touring Club Wafers Ik verklaar openbaarlijk dat de Sieroop Depratere den strafsten hoest, de slechtste valling in min dan 2 dagen geneest. De Sieroop Depratere is de eenigste aange name borstremedie die altijd zeker en spoe dig geneest. Al wie de Sieroop Depratere genomen heeft kan getuigen met ons dat haar gelijke niet bestaat. Dit geneesmiddel kost maar 10 centiemen daags. Vraagt en eischt altijd de echte Sieroop Depratere aan 2 franken de flesch. Te bekomen te Meenen apotheek Rotiers. Yper.Socquet. Met de opening der lente, ik ondergetee- kende DILLIES-BILGKE, koopman in granen en zaden Yperstraat te Mee nen sedert 1875 heb de eer u aan te bieden zonder verplichting. Koeibeetezaad al van groot gewicht, weinig wortel en kleine bladeren. 1° Halve suikerbeeten groene halzen 1.00 2° Halve suikerbeeten roode halzen 1 00 3° Lange gele staande 1.25 4® Vauriac gele dikke halve lange 1.25 5° Lange roode 1.25 Merkemsklaverstaad eerste soort 2 60 Hollands groeve klaver 2.20 Suikerijzaad waar breedblad maagden burgsche 3.00 Suikerijzaad geschardblad 2.00 Steenklaver en Lezeernklaver 2.00 Pologe gras en FraDSch gras voor weiden 0.75 Lamersteert 1.00 Zomergeerste, zomervitsen, erwten zaai- haver plantpeerdeboon enz. enz. en ook alle andere granen en zaden. Vele van mijne zaden koop ik des zomers wanneer ik de vruchten ziet groeien en bloeien op het land. Gelief wel op te letten mijn naam voor geen ander te nemen en te onderscheiden met deze van een ander verkooper sedert eenigen tijd te Meenen gevestigi, en die op vele gemeenten agenten uitzendt bij de land- bouwers om beetezaad en klaverzaad te ver- koopen. De menigvuldige jaren dat ik veel van u, ter trouw voorzien heb van zaaizaden en granen die goede uitslagen gegeven hebben is eene waarborg en verhoop daardoor de voorkeur uwer orders te ontvangen. Aanveerd MlM. de betuiging mijner achting Dillies-Bilcke. w cr r* O ►*- s p a g N co o mfma/n^aUIÊtsMmei v mumsamiamBnaammmimawmimaammmmmmnanmmmmmmmmimami bm> de kilo CS p o Cu S P Sï. P 02 CD c/a p O OQ CD CTQ CD 2 O O - co O O O O OO o O O O O O O O O O O O to to CR O O O O O» O O - O O O O O O O O O O O O to CR <1 to O O O O oo o o o o O O O O o O O se S- P O SC SC aq O o aT ÜJ. c.: P 0 Cf- J"* CD M-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3