te volgen door het goevernement voorge schreven. M. de Voorzitter voegt er bij dat de kwes tie in eene volgende zitting zal behandeld worden en dat men zal trachtfsn dezelve eene oplossing te geven in den zin door den heer schepen Fraeys en door hem zelf aangeduid. De Raad bekleedt met zijne goedkeuring' het document dat hem onderworpen is. 7. Nijverheidsschoolrekening 1900. Ontvangsten fr. 10.115-00 Uitgaven fr. 10 054-95 Overschot fr. 60-05 De rekening wordt goedgekeurd. 8. Burgerwachtrekening 1900. Ontvangsten fr. 1.864-00 Uitgaven fr. 1 648 00 Overschot fr. 215-17 M. Boone. Heeft men reeds eene be slissing genomen nopens den stand M. de Voorzitter. Nog niet, en zie hier waarom. Ik hoop dat de Staat, in plaats van voor 1/3, voor de helft in den onkost zal komen; maar men zal het moeten doen bij middel van begrooting (en gij weet, Mijn- hepren, dat ik de eer heb verslaggever te zijn van het budjet van 't inwendige en van openbaar onderwijs) de middenafdeeling heeft reeds de zienswijze gedeeld die ik voor haar ontwikkeld heb. Maar het budjet van 't inwendige zal maar doorgaan na al de andere budjetten, 't is te zeggen in de maand Juli. Het zal dus misschien niet mogelijk zijn den stand dit jaar te bouwen. Ik ken het gevoelen van het Goevernement niet, maar ik hoop dat de Kamer, bij wijze van amendement eene tusschenkomst zal stem men gelijk met de helft der onkosten. Wat het plan betreft, het is door mij zelf aan het bevoegd departement onlerworpen geweesthet is ons zelfs reeds teruggestuurd met aanmerkingen die ik voor het oogen- blik onnoodig acht mede te deelen. D:- rekening der burgerwacht wordt goed gekeurd. 9. Private bewaarscholenaanneming van nieuwe klassen. M. de Voorzitter geefi lezing van eenen brief van Mevr. Iweins d'Eeckhoutte, voor zitster van het komiteit dezer scholen, de aanneming vragende van nieuwe klassen Hij voegt er bij dat het College het overbodig acht iedere klas aan te nemen wanneer het reeds aangenomene scholeD geldt. AI. Iweins denkt integendeel dat er eene bijzondere stemming moet zijn, daar het goevernement hulpgelden verleent per klas. Met de aanneming eener nieuwe klas te be sluiten, zal de stad zijn hulp'obl van 50 fr. zien verhoogen. M. de Voorzitter geeft lezing van een ontwerp van beraadslaging waarbij de Raad zich eenpariglijk aansluit. 10. Gezondheidsdienst: Riool der Diks- muidestraat. Al. de Voo7 zitter. Maandag 11. heeft de aanbesteding plaats gehad voor het bou wen dezer rioolal de aannemers der stad waren uitgenoodigd geweest om er deel aan te nemen; wij hebben drie inschrijvingen ontvangen, eene van 2,412 fr., eene van 2.550 fr. en eene van 2.879 fr. De begroo ting schatte die werken op 2.599 fr. 13 c. Waarborgen van minimum van dagloon* vergezelden de inschrijviugen; de laagste is deze van Mev. Roose. AI. D'huveltere. Voorziet het las ten- kohier de wijze van herstelling van den weg en den tijd op denwelken dit werk moet voltrokken worden M. de Voorzitter. Jadit is immers altijd voorzien geweest, maar niet altijd stipt uitgevoerd; of ten minste, het is gebeurd dat de stad eene vergoeding van gelijke waarde onder den vorm van levering van zand, geloof ik ontvangen heeft voor het werk dat zou moeten uitgevoerd worden door den aannemer. Voortaan zal het lasten- liobièr streng toegepast worden. M. D'huveltere. Ik heb in het lasten- kohier niets gevonden dat betrek had op de herstelling der straten in hunnen vorigen staat. Al. Iweins. Men zou vooral den aan nemer moeten aanbevelen het samendringen der aarde in de loopgraaf te verzorgen zonder die voorzorg, zinken de steeuen en maken uithollingen. M. de Voorzitter. De bemerking is zeer gegrond; tot hiertoe zijn die weder- bestratingen dikwijls slecht gedaan geweest nochtans in de Carton- en Houtmarktstraten is die samendrijving overdreven geweest, men heeft in de groeve al de aarde gewor pen die er uitgehaald werd door het maken der riool. Vau daar eene overheffing in het midden der straatmen had alsdan de ge lijkheid moeten verbeteren. De bepaalde tijd is 50 dagener is ge zegd dat een aftrek van 10 fr. zal gedaan worden per dag achterstel. De voorloopige aanvaarding van het werk zal gedaan wor den acht dagen na zijne voltrekking en de beslissende aanvaarding een jaar later. MD'huvettere. Maar ik zie de ver plichting niet van het wederbestraten. Al. de Voorzitter. De aanvaarding maakt de gewenschte bekrachtiging uit men schikt zich overigens naar de voor waarden van het algemeen Iastenkohier. Al. D'huveltere. Eene andere bemer king kan bier gedaan worden: het dunkt mij dat het gepaster ware de eigenaars te verwittigen van het maken eener riool in plaats van te wachten, om hen te verplich ten zich samen te voegen, tot de groeven gevul i zijn en dat er nieuwe moeten gedol ven worden. M. de Voorzitter. Ofschoon iedereen gehouden is het reglement te kennen, zal men rekening houden van de aanmerking van het achtbare lid en eiken keer dat men eene riool zal leggen, zal men eerst de aan palende eigenaars verwittigen. De Raad verklaart Mevr. Roose aanneem- ster. 11. Aankoop van gronden voor de ver grooting van het gemeentekerkhof. AI. de Voorzitter. Gij weet, mijnhee- ren, dat dit vraagstuk der vergrooting van het kerkhof reeds dikwijls is opgeworpen geweest door M. Bouquet, vader, en door onzen achtbaren collega, zijnen zoon. Het geldt nu met het bestuur der Godshuizen eene beslissende overeenkomst te sluiten no pens het innemen voor het kerkhof van 82,86 aren grond. De stad zou uit dien hoofde 8,286 fr. te betalen hebben in drie jaarlijksche aflossin gen aan den interest van 4 °/0. De te koopen gronden waren gebruikt door drie pachters met dewelke wij over eengekomen zijnwij zullen hun eene kleine vergoeding betalen voor verlies en overname van vette en om elders eenen put te her bouwen. Een lid. Is de grond gedraineerd ge weest l M. de Voorzitter. De kwestie ware te weten of er eenig nut zou bestaan hem te draineeren. In al de andere gronden van den omtrek waar de draineering gedaan is geweest om de droogmaking te bekomen, is de werking nutteloos geweest. In de kleigronden kan men niet diep graven en wanneer men geene zekere diepte bereikt, draineert men niets. M. Iweins. Ik vraag dat de kwestie der draineering aandachtig onderzocht wor de het is zeker dat de vochtigheid van het kerkhof eene groote hindernis is; ook ver zoek ik het College het middel te bestudee- ren om de wateren naar de riool der Mee- nenpoort af te leiden door eene groeve die aan de Bascule eene diepte van 5 meters zou hebben. M. de Voorzitter. Vergeten wij niet dat indien men wil draineeren, men het boven de lichamen moet doen en niet er on der, want de wateren, voortkomende van de werking zouden een gevaar worden voor de openbare gezondheid. M. Iweins zegt dat de groeve eene diepte van 5 m. zou mogen bereiken aan de Basculezij zou dus van ongeveer 4 m. zijn op het kerkhof. Er zou overigens geen middel zijn de wateren naar de riool der Meenenpoort te leiden het is maar langs den kant van Sl Jan dat zij eene natuurlijke afvloeiing zouden vinden, maai de gemeente zou zekerlijk protesteeren. 't Is ter oorzake dezer moeielijkheden dat wij voorstellen het kerkhof te vergrooten in plaats van te moeten gekeerd worden na vijftien of twintig jaren, zullen de lijken ge durende dertig jaren mogen liggen en zullen meer geteerd zijn. Ik denk dat het gedacht van draineering, dikwijls door het College onderzocht, geheel moet verlaten worden men komt altijd tot dit besluit dat dit wei k de openbare gezondheid zou in gevaar brengen. M. Vandenboogaerde. Bevoegde per sonen verzekeren nochtans dat het zeer noodzakelijk is te draineeren. Indien men geen afvloeisel vin it voor de wateren, men zou ten minste kunnen grachten graven dat men zou vullen met metaalslak. M. de Voorzitter. Gij zult bemerkt hebben dat er diepe grachten bestaan maar de kwestie te weten wat men met de wate ren doen zal blijft altijd bestaan. Er ware misschien nog een ander middel toe te passen, het ware van den nieuwen grond te ve-hoogen, maar dat zou veel te duur kosten. De manier van werken is in gebruik in Noord-Hollandmen bedekt den grond met eene laag zand van een meter. M. Iweins. Het College zou nochtans inlichtingen kunnen nemen te Poperinghe, waar het kerkhof gedraineerd is en waar de wateren in de vaart loopen. M. de Voorzitter. Ik verkies het niet te doen: het zou ons niet behagen in de stad hetgeen men noemt lijkensop te ontvangenhet is beter dat op het kerkhof te laten De aankoop van den grond is goedgekeurd. 12. Stadseigendommen: het maken van nieuwe banken op het Vleeschhuis. M. de Voorzitter. De vier nieuwe ban ken, waarvan het bouwen het voorwerp zal maken van eene openbare aanbesteding, zullen lager zijn dan de andere. Een lid. Ware er geen middel deze lager te maken M. de Voorzitter. Op eene soortge lijke vraag die wij hem gedaan hebben, heeft M. de ingenieur geantwoord dat het onmo gelijk was den grond te verlagen ter oor zaak van het gewelf der kelders. Het bestek der bouwing, van de vier nieu we banken bedraagt de som van 2,102-14 fr. De Raad keurt de noodige documenten goed tot de aanbesteding. 13. Stadseigendommen verpachting der weilanden van Dickebusch. M. de Voorzitter. Die kwestie der weilanden komt geregeld lerug; ik ken ze sedert 1887 en altijd heeft zij moeilijkheden veroorzaakt. Verleden jaar, hebben wij de weilanden verpacht aan M. Debruyne, die ons verzoekt de pacht voort te zetten voor eenen tijd van drie jaren, aan 350 fr. 's jaars. Van eenen anderen kant zijn er lief hebbers die de openbare aanbesteding vragen. M. Boone bestatigt dat er eene zekere mededinging is en denkt dat er gevaar ware voor een langen termijn te verpachten, daar het misschien noodig zal zijn zekere wer ken te verrichten. Hij verkiest de openbare aanbesteding omdat verschillige liefhebbers den wensch uitgedrukt hebben de weilan den te pachten en dat een onder hen zich verbonden heeft een hoogeren prijs te geven dan de tegenwoordige pacht. M. de Voorzitter verzet zich niet tegen eene openbare aanbesteding op eenen instel van 350 fr. Het voorwerp is naar de volgende zitting verzonden. 14. Wegen: Laan tusschen het Minne plein en den steenweg van Veurne. Het plan van rechtmaking is aanvaard. 15. Verbreeding van het voorland en beplantingen op de Nieuwe Houtmarkt. M. de Voorzitter. Over twee jaar is een ontwerp gemaakt geweest om eenen hof op de Houtmarkt te maken. Ter oorzaak der kromte die deze straat aanbiedt is van dit ontwerp afgezien geweest; inderdaad den hof zou men slechts schuins gezien heb ben van de twee uiteinden der straat. Wij stellen nu voor het voorland te ver- breeden tusschen de Brakkenstraat en de Kaaistraat, derwijze dat het 6 m 25 zal heb ben van den eenen kant en 4 m. 5 van den anderen. Wij zullen er eenige boomen plan ten gij hebt reeds een crediet gestemd van 2.000 fr. voor die veranderingen. Het be stek der werken beloopt tot 1.668 fr. 60. M. D'huvetlere raadt aan de Houtmarkt te herleggen. M. de Voorzitter zegt dat de wederbe- stratingen zullen voortgezet worden maar dat het niet noodig is nieuwe kredieten te stemmen. M. Boone. Heeft de Staat reeds de we- derbestrating beslist der Rtjselstraat, dat gij over eenigen tijd aangekondigd hebt M. de Voorzitter. Laat mij toe in eene andere zitting te antwoorden. M. Decaestecker vraagt hoever de stu diën gevorderd zijn voor de verbetering der wegen op den buiten en vreest dat men, met uitvluchten te zoeken, den tijd zal bereiken dat men geen steen meer zal kunnen hebben. M. de Voorzitter maant de Commissie aan te vergaderen en herinnert dat men reeds besloten heeft tot de openbare aanbe steding over te gaan. 16. Godshuizenrekening 1899 en bud- iel 1901. M. Fraeys, verslaggever, ontleedt de re kening der Godshuizen, die luidt als volgt: Gewone uitgaven fr. 400,737-65 Gewone outvangsten fr. 382,464-10 Tekort fr. 18,272 56 Buitengewone ontvangsten fr. 353,272-40 Buitengewone uitgaven fr. 332,764-35 Overschot fr. 20,508-05 Algemeene balans Overschot op het buitengewone 20,508-05 Tekort op het gewone 18,273-56 Overschot fr. 2,234-49 De rekening der fondatie Godtschalck is Gewone ontvangsten fr. 104,962-81 Gewone uitgaven fr. 48,938-87 Overschot fr. 56,023-94 Buitengewone uitgaven fr. 276,818-62 Buitengewone ontvangsten 251,320-46 Tekort fr. 25,498-10 Algemeene balans Overschot op het gewone fr. 56.024-94 Tekort op het buitengewone fr. 25,498-16 Overschot fr. 30,526-78 De Raad brengt een gunstig advies uit tot goedkeuring. Ziehier in 't kort het budjet der Gods huizen Gewone uitgaven fr. 393,710-33 Gewone ontvangsten fr. 371,390-27 Tekort fr. 22,320-06 Buitengewone ontvangsten fr. 225,014-65 Buitengewone uitgaven fr. 202.681-22 Overschot fr. 22,333-43 Het budjet sluit dus met een algemeen overschot van fr. 13-38. M. Berghman, schepen, zet de lezing van het verslag voort. Deze maakt zich de tolk der grieven van de Commissie der Godshuizen, die zich be klaagt dat zij moet tusschenkomen in de hulp ten huize gegeven, belasting die, vol gens haar, uitsluitelijk door het Weldadig heidsbureel zou moeten afgedragen worden. Voor de fondatie Godtschalck voorziet men in gewone ontvangsten fr. 107,370-95 in gewone uitgaven fr. 62,754-84 't zij een overschot van fr. 44,616-11 en in buitengewone uitgaven fr. 525,142-89 in buitengewone ontvangsten fr. 480,526-78 't zij een tekort van fr. 44,616-11 De begrootingen van het gewone en van het buitengewone zijn in evenwicht. M. Begerem zou willen weten of de Com missie der Godshuizen mag verzekerd zijn dat het toezicht der werken die zij doet uitvoeren, zeer streng is. M. de schepen Berghman weet van den Secretaris der Hospicen dat de Bestuurleden zelf ter plaats van de werken gaan. In den loop van het overzicht der reke ningen heeft men gevraagd of de Hospicen er geen belang zouden bij hebben eene hof stede te verkoopen die in Frankrijk gelegen is en zekere gelden te verwezenlijkenmen heeft het nochtans eens geweest om te zeg gen dat het oogenblik nog niet gekomen was. M. de Voorzitter deukt dat er zekere voordeelen kunnen zijn met onroerend goed te verwezenlijken, dat in den vreemde ge legen is. Hij werpt de vraag op van rechts pleging en vraagt zich af of een vreemd gesticht mag bezitten in het land. M. D'huveltere laat die kwestie ter zijde om zich te houden aan het Koninklijk besluit dat de aanvaarding van het testament Godt schalck toelaat met verplichting de onroe rende goederen in geld om te zetten. M. Fraeys verklaart dat de hofstede waarvan sprake is niet verkocht is geweest omdat, in den staat waaarin zij zich be vond, zij zeer weinig zou opgebracht heb ben sedert heeft men er verbeteringen aan gebracht om ze verkoopbaar te maken. De Raad geeft een gunstig advies aan de aanneming der begrootingen van de Gods huizen en van de fondatie Godtschalck. 17. Godshuizenverkooping van grond, s" St Nikolaas.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2