LASTER MÉNAGES PARISIENS, l'Etincelle, Oud-Pompiers. Onze straten en buurtspoorwegen. M. Iweins en liet kerkhof. Het toezicht der werken hij de Hospicen. Fransch Tooneel. Buurtspoorweg Te Diksmuide. De verkooping wordt gedaan tegen 1 fr. 33 den vierkanten meter; de bekomen prijs zal in belgische renten 3 °/0 driemaaal meer op brengen dan de verpachting van den grond. De Raad geeft een gunstig advies. 18. Godshuizen: Verkooping van spar ren, tailliehout en hoornen. De verkooping heeft 15.701 fr. opgebracht. De Raad keurt de verkooping en den staat der kosten goed. 19. Godshuizen verpachting van lan delijke goederen. Er is kwestie, aan de voorwaarden van het lastenkohier, 54 kleine eigendommen te verpachten die thans 19,591 fr. opbrengen. De Raad geeft, een gunstig advies. Ds openbare zitting wordt ten 7 1/2 ure geheven. Elkeen weet in welken ellendigen toestand zich het plaveisel onzer straten bevindt. Als men de groote wegen uitzondert, welke door den Staat onderhouden worden, zijn de ove rige straten allererbarmelijkst geplaveid, vooral in de afgezonderde wijken van St. Ja cobs en St. Pietersdaar liggen hoogten en laagten, die aan montagnes russes doen denken 1 Onze gemeenteraadsheeren laten bijna geene enkele raadszitting voorbijgaan, zon der herhaalde klachten te uiten over onze bestrating; zij zijn overigens gelukkig, die bestendige redenen tot klagen te hebben, anders wisten ze soms niet wat uit te kramen als zij bijeenkomen. Niettemin zijn hunne klachten hoogst gegrond. Het schepencollege, bestaande uit den trio Colaert-Berghman-Fraeys, antwoordt on veranderlijk dat men de gaten stopt, de hoog ten effent en de diepten vult. Onze gemeente raadsheeren gelooven het en laten zich die apenmuntin de vuisten duwen, om reeds in de volgende zitting hunne jeremiaden te her nemen. Hoe zou 't ook anders? Men ziet hier nooit eenen kassei verleggen en de straten blijven doorslecht. En hier is 't juist de plaats, om te zeggen hoe dat komt, en 't is ook maar in kleine ste den, zooals Yper, dat men zulke misbruiken ontmoet: de stedelijke kasseileggers zijn se dert maanden in dienst van eenen bijzonde ren aannemer, lid van den gemeenteraad, en werken aan de bestrating van het zothuis langs den Vlamertingschen steenweg, eene private onderneming dus, aangezien ze voor rekening van kanunnik Soenens, van Brugge opgericht wordt Welnu, heeren Iweins, VanderGhote, d'Huvettere en andere Boonen, daar hebt ge nu het ander raadsel, waarom onze straten zoo afschuwelijk geplaveid zijn en tevens geven wij U hierbij de stof tot eene nieuwe interpellatie. We zullen nu zien, of gij aan dat potje zult durven roerènDoch we ho pen echter niet te veel van uwe onpartijdig heid want het geldt hier een der uwen en vriendjes verscheuren elkander niet. VERTELT ZIJNE GESCHIEDENIS Mijn tweede toestand. M. Hagedoren, die een jong mensch was, gevoelde zich natuurlijkerwijze hierdoor ge vleid. Zeker, hij was aan het raadvragen eenigzins gewoon, sedert de dames van Drabbeghem liever het advies inriepen van de jongen en beminnelijken vicaris dan van den ouden onervaren, maar eenigzins stren gen dorpsherdcr. Dit kwam, zegden zij, door dat de M. Ha gedoren veel sympatieker was, en de ver wikkelingen van den dag beter verstond maar stellig zij bedrogen zich zei ven, want de dorpsherder was een uitverkoren kerk dienaar, terwijl de vicaris, alhoewel in hem de stof was van een uitstekend man, nog te vens jong en groen was. Is het aangaande iets in uw verple- gingsronde mejuffer? vroeg hij vurig hopen de dat zij niet zou beginnen hem te onder vragen over den oorsprongvan goed en kwaad, of over eenig ander duister punt. Want al behaagde hem de eer van geraad pleegd to worden, hij was maar weinig in- Welhaast zullen er twee jaar verloopen zijn, dat de gemeenten Gheluwe, Becelare, Gheluvelt en Zillebeko,. alsook de stad Yper, hun aandeel van tusschenkomst gestemd heb ben in de onkosten van den buurtspoorweg, welke hen onderling verbinden moet. Sinds een jaar zijn de gemeenteraden dier stad en gemeenten overeengekomen met de provincie West-Vlaanderen, om die lijn uit te baten door eene intercommunale maat schappij; maar nog altijd wachten wij naar een begin van uitvoering: de studiën zijn nog niet voltrokken 1 Men kan zich afvragen, waaraan men zijn tijd verbeuzelt in de nationale maatschappij van Buurtspoorwegen? De groote katten, die daar nestelen, zullen er zeker geen bochel krijgen, van te veel te werken! Alles gaat er met eene wanhopige traagheid toe en moe ten die fameuze studiën nog wat aanslepen, ze gaan stukken van menschen kosten Een ingenieur en een teekenaar zijn er nu al twee jaar aan bezig en men vraagt zich af, hoelang zij er nog aan zweeten zullen, voor aleer de betrokken gemeenten en het beta lend publiek den uitslag van hun homerisch werk te zien krijgen Wat nu de stoffelijke belangen van een heel kanton betreft, daarover bekommert men zich te Brussel, als om eene doode musch 1 Het kerkhof heeft de eer gehad het voor werp eener bespreking te zijn in den Ge meenteraad. Wij zullen niet zeggen dat de kwestie grondig behandeld is geweest, want voor wat den grond aangaat men heeft slechts gesproken van de diepte der graven waar wij eenmaal onzen laatsten slaap zul len uitslapen, badende in een stinkend en vuil water dat niet dient om de voordeelen te doen gelden van eene behandeling door de koud watergeneeskunde. Neen; maar er zijn nochtans belangrijke of liever vroolijke aanmerkingen gedaan geweest. Alzoo, de achtbare lieer Iweins d'Eeck- houtte hij slaapt niet als men van kerk hoven spreekt heeft ernstig aangeraden eene krachtige draineering te doen van ons kerkhof en het lijkensop te doen wegvloeien langs de riool der Meenenstraat en der Groo te Markt. Eenige raadsleden lachten om te barsten als zij dat voorstel hoorden van bun nen hooggeleerden collega Zij dachten, de sukkels, dat alles gedaan en het licht goed uitgedoofd was. Voor deze nieuwe betoo ging van het verlicht verstand van den heer d'Eeckhoutte, hebben zij opnieuw beginnen hopen dat er nog schoone dagen te beieven zijn voor de liefhebbers van vroolijkheid. M. de burgemeester Colaert, altijd bemin nelijk voor zijn uitmuntenden-vriend Hen ritje, heeft hem op eene kiesche wijze doen verstaan dat zijn voorstel niets waard was. De arme heer d'Eeckhoutte heeft geëindigd met te begrijpen eD, beschaamd en beteu terd heeft hij zijne ongerijmde aanmerkin gen ingetrokken en zijn noodlottig voorstel laten varen eu, om zich te wreken over de genomen met al den last hierdoor veroor zaakt, en hij herinnerde zich met afgrijzen dat juffer Hoogten hem eens zijn opinie had gevraagd, aangaande het Ethisch begrijp van het goede. Het is enkel dat ik zoo ontsteld was door iets dat Mevr. van der Tongen mij ver telde, zei ze. Zult gij aan niemand mededee- len wat ik u zeggen zal O,onder geen voorwendsel,zeide vicaris. Welnu, gij kent M. Zaluski en weet hoe de Morel's mot hem ingenomen zijn Iedereen is met hem ingenomen, zei de vicaris, dit laatste met een licht lintje van spijt in destem. Ik wist dat de Morel's zijne bijzonder vrienden zijn. Ik verbeeld mij, dat hij juffer Morelzeer genegen is. Ja, iedereen denkt dat zij reeds verloofd zijn, ofwel op het punt staan om het te wer den. En, O, meneer Hagedoren, zoudt U of wie ook anders dat niet kunnen verhinderen want dit schijnt zulk een vreeselijk lot te zullen worden voor die arme Gertrude. De vicaris zag verschrikt op. Hoe? Ik wil niet zeggen, zei hij, dat ik M. Zaluski juist gaarne kan lijden, maar ik weet tochniets van hem to zeggen. Ik wel. Mevr. van der Tongen heeft het daar even verteld. Wat vertelde zij u? vroeg hij nieuws- vergadering, heeft hij zich in eenen diepen slaap gedompeld waaruit zijne collega's hem maar moeilijk konden wekken op het einde der zitting. 't Is gelijk, maar dit laat niet van aardig to zijn, niet waar Het raadslid, M. Begerem, die denkelijk weet hoe weinig zorg en iever de hospice- heeren aan den dag leggen in het volbren gen van hun mandaat, heeft in de jongste zitting van onzen gemeenteraad gevraagd of de bouwwerken bij de Hospicen zorg vuldig nagezien worden. M. Berghman, verslaggever der rekenple- ging van bet, Godshuizenbeheer, heeft daar op geantwoord dat de hospiceheeren zelve, in persoon, de werken gaan nazien. Men zou het moeilijk kunDen gelooven, wanneer men ziet hoe men bij de Hospicen lanterfant. Heeft er al iemand een van hun bij het een of ander werk ontmoet Zij zien waarschijnlijk toe gelijk M. Bergh man met zijnen prismus en zijn vergroot glas, gedurende al den tijd dat hij schepen der openbare werken is geweest, en gelijk nu den nieuwen schepen die meer dan een twaalftal verschillige bedieningen vereenigt zich daarmede bemoeit. Ook hebben, M. Fraeys en Iweins, die, gelijk iedereen weet, gemeenteraadsleden en terzelfder tijde hospiceheeren zijn, in hun vuistje gelachen, en zich wel gewacht het onbewust gezegde van den zedigen heer Berghman te bevestigen, in hun gemoed wel wetende dat zij beide van zorgeloosheid niet vrij te pleiten zijn. Maandag aanstaande geeft er een tooneel - troep van Parijs eene vertooning bestaande in Comédie en 3 actes, de Valabrègue, en Comédie en 1 acte, de Pailleron. Volgens wij vernomen hebben bestaat deze troep uit uitgelezen artisten, en men mag zich aan eene mooie vertooning ver wachten. Reeds sedert november hebben wij hier in Yper geene fransche tooneeltroepen meer gezien. Wat is de oorzaak daarvan.de eene zegt dat onze stadhuismannen niet comedie zot zijn, de andere zeggen dat zij te veel subsidies geventot bewijs vraag het aan de voorzitter der Ypersche tooneelmaat- schappij De \laamsche Ster zij kunnen u inlichtingen geven over de handelwijze van onze kalote bestierders. Niettemin is het belachelijk in eene stad waar er zooveel officieren en onderofficieren gierig. Wel, zij heeftontdekt dat hij een Nihi list is!.. Verbeeld U toch eens! hij, een nihi list met zulkeverschrikkelijke principes, die in de pastorij en in alle fatsoenelijke huizen binnenkomtEn niet alleen datzij zegt dat hij een gevaarlijk, gewetenloos man is, met een vreeselijk karakter. U kunt u moeilijk inbeelden hoe ongelukkig zij is ter wille dier arme Gertrude, en ik ben evenzoo, want wij waren schoolmakkers en bleven steeds vriendinnen. 't Doet me pijn dat te hooren, zei M. Ha gedoren, doch ik zie niet in, dat daar iets aan te doen is. U verstaat, dat men niet graag tusschenkomt in dergelijke gevallen. Dat schijnt nooit korrekt, 't is of iets wat indringend. Ja, dat is het ergste, antwoordde zij met een zucht. Ik zie ook wel in, dat we niets kunnen doen. In alle geval voel ik mij ont last, nu U 't weet. Laat ons hopen dat er een stok in het wiel moge komen, en dat hot toeval er zich mee zal belasten. Dit gevoelen vermaakte mij. Wel ja, zij liet alles over aan 't toevalKwam zij niet van mij' grooter en sterker te maken door ieder van hare woorden?En had dit gesprek mij niet doen inzien de meest gevoelige zij de van den heer Hagedoren. Ik wist wel dat zijn een geheel jaar laten voorbijgaan zon der eene fransche tooneelvertooning. Het is te hopen dat er maandag veel volk zal naartoe trekken. De bureelen zijn open ten 7 1/2 om ten 8 ure op 't tooneel. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. Degrooto. Prijzen der plaatsen 1° pl. 2 fr.2e pl. 1 fr. 3* pl. 50 cent. Op Zondag 21 dezer geeft deze maatschap pij aan de leden en hunne familie een luister- lijk Concert gevolg van danspartij. Volgens wij vernemen zullen de jonge artiesten Vanneste van Kortrijk, oud 15 eu 13 jaar, hunne medehulp verleenen. Volgens het programma, dat wij toeko mende week zullen mededeelen, zal het feest voor 't sluiten van 't jaar aantrekke lijk en luisterrijk zijn. Diksmuide-Yperen-Poperinghe. Een Koninklijk besluit van 25 Maart 1901, in het Staatsblad van 5 April verschenen, verklaart de Nationale Maatschappij der buurtspoorwegen concessionnaris van den buurtspoorweg van Diksmuide-Yperen-Po peringhe en keurt de beraadslagingen goed der gemeenteraden van Diksmuide, Elver- dinghe, Reninghe, Poperinghe, Bixschote, Zuidschote, Noordschote, Westvleleren, Ooslvleteren, Crombeke, Merkem en Wou- men, betrekkelijk de tusschenkomst der ge meenten in het samenstellen van het kapitaal van 2,070,000 franken. De Staat zal tusschenkomen voor 1,035,000 fr. in het vormen van dat kapitaal en zal zich van zijne schuld vrijmaken bij middel van 90 jaarlij ksche betalingen van 37,260 fr. De tijd van uitvoering is vastgesteld op 3 jaar te rekenen van 15 Maart 1901. Eene liberale betooging. Er komt te Diksmuide een liberale jonge wacht gesticht te werden die in het arrondis sement eenen krachtigen en werkzamen veldtocht van propaganda zal openen. Die jonge wacht, die reeds vele nieuwe leden aangeworven heeft, zet eene liberale betoo ging op touw, voor den Zondag 7 Juli, ter gelegenheid der inhuldiging van het vaandel dat zij door eenen persoon der stad ten ge schenke gekregen heeft. Al de liberale maatschappijen van het ar rondissement en der Vlaanderen, alsook al de kringen van joDge wachten des lands zul len tot deze politieke betooging uitgenoodigd worden. De nieuwe kring is opgewekt door de uit slagen in de laatste kiezing bekomen door de onophoudelijke propaganda van zijnen afge vaardigde M. Buyl. ik heel zijn gedachten zou innemen, even als de hare. Mij kwellen! vindende, had ze mij aan iemand anders overgemaakt, her zien en verbeterd, zoodat mijne macht van inwerking nu sterker geworden was, en dan sprak zij van het maar aan het toeval over te laten 1 Het middel waarmêe stervelingen ge woonlijk gewetensvol zichzelf bedrieg en, is waarlijk vermakelijk 1 Nogtans was Lina Hoogten een braaf meisje, en van in hare kinderjaren had zij eiken dag in haar gebed herhaald. Mijn plicht tegenover mijn evenaaste is hem te beminnen als mijn eigen zeivenIk zal mijne t>ng hoeden voor kwaadsprekerij, leugen en laster Wat meer is, zij deed haar uiterste bestom deze woorden in te prenten in den geest der kleuters barer zondagschool, alwaar zij, goed of slecht wèer, eiken zondag een paar uren met dit doel doorbracht, in een mufferig school ver trek. Vreemd was het, dat zij zoo gereed was om van haar evenaaste kwaad te vermoeden, en datzelve te verspreiden. Doch mijn vader is van zessen klaar, en weet wel wie hij uitkiest voor zijne doelein den. Intusschen waren zij gekomen tot bij een mooi uitziende burgerlijke villa in witte en roode steen, en het gesprek over het ban ket der koorzangerswas heelemaal vergeten. Vrij naar 't Engelsoh door K.-H. DE QUÉKER. (6e Vervolg en slot). «B»— iu«r fl f* -gg--— 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3