Nog onze straten. De heer Schepen Fraeys. Kronijk der stad. Huwelijk. Herbergiersbond van het Arrondis sement IJper. Groote protestmeeting. Verdronken. i. sel verblijft; dat het vastgesteld is van eenen anderen kant dat hij te Yper een kiesmandaat van ge- meenteraadslid vervult, dat het dus in die plaatselijkheid is dat de gedaagde moet ingeschreven zijn als kiezer Aangezien de eischer vruchte- n loos volhoudt dat de gedaagde geen gewoon verblijf te Yper heeft en voorstelt er het bewijs van te geven, dat de feiten die hij ten dien einde ontwikkelt aan gepastheid en juistheid ontbreken Om die reden. Verwerpt zijn beroep en veroor deelt den eischer tot de kosten. De 2® Kamer. 2e afdeeling was samenge steld uit de heeren Roels oudste der tegen woordige Raadsheeren, De Smet en de la Kélhulle de Ryhove. Het verslag is ge- maak geweest door den Raadsheer De Smet. De liberale Associatie heelt insgelijks de uitschrabbing gevraagd van M. Ed. Froidu- re. Iedereen weet te Yper dat M. Froidure de stad niet meer bewoont, dat hij se dert 1898 te Mustapha (Algiers) gevestigd is en dat hij eenmaal 'sjaars een bezoek komt leveren aan zijne moeder bij wien hij een tiental dagen verblijft. Ziehier het vonnis van het beroepshof van Gent. Aangezien het blijkt uit de stukken bij het dossier ge- voegd dat de gedaagde (Froidure) wezenlijk twee gewone ver- blijfplaatsen heeft, de eene te Yper, waar hij gehuisvest is sedert zijne geboorte, de an- «dere te Mustapha (Algiers) waar hij een gedeelte van het jaar doorbrengt, sedert 1898 Aangezien het blijkt uit de- zelfde stukken dat de gedaag- de zijne eigendommen en zij- «ne bijzondere vestiging te Yper behouden heeft; Dat in die voorwaarden het niet past stil te houden bij het aanbod van bewijzen door den eischer gedaan Om die reden Verwerpt het beroep. Zetelden, 1" Kamer 2® afdeeling, de hoeren Heiderscheidt, d. d. voorzitter; VanBiervliet en Van Wambeko, Raadsheeren. Het verslag is gedaan geweest door M. Yan Wambeke. De liberale Associatie heeft zich in verbre king voorzien tegen die vonnissen Men spreekt er altijd en overal over, op de wandeling, in het koffijhuis, op reis. Ie dereen is bedroefd te zien hoe onze burgerva ders zich onverschillig houden voor hetgeen hun meest moet bekommeren en men hekelt hevig het feit dat de kalsieleggers der stad sedert meer dan zes maanden ter beschikking van een gemeenteraadslid gesteld zijn om te werken aan het gesticht van 't Heilig Hart. Iedereen weet dat ue bouwingswerken van dat aanzienlijk gesticht het voorwerp niet geweest zijn eener aanbesteding, maar dat zij uitgevoerd zijn geweest in regel, de werk lieden in daghuur werkende onder het be stuur van eenen aannemer die bijgevolg niet het minste gevaar liep en die ten titel van vergelding voor zijn toezicht de bagatel van vier centiemen per uur en per werkman ont ving. En de ingenieur der stad? Had hij er ook belang bij de werklieden van hun gewoon werk af te trekken? M. de Ingenieur trekt eene jaarwedde van 2500 fr. uit de stadskas waarvoor hij gehouden is zijn dienst te doen. Maar wanneer hij de uitvoering der werken toeziet waarvan hij de plans gemaakt heeft, ontvangt hij een eerloon van 5°/0-Heeft hij ins gelijks een eerloon ontvangen voor de wer ken in het Heilig-Hart door de kalsieleggers der stad uitgevoerd? Indien Ja, zouden wij beginnen verstaan waarom onze straten niet hersteld zijn. Geen eerloon, geen werkl De lastenbetalers beginnen het moede te worden sedert zes jaren dat het duurt! Komaan, heeren kaloten van den Raad, eene kleine ondervraging als 't u belieft, in de naaste zitting. Er zal volk zijn om u te aanhoorcn. En M. Angiitis zal daar zijn om u toe te juichen 1 Een onzer lezers heeft zich vermaakt met de stemmen te onderzoeken door den heer sche pen Fraeys uitgebracht in de laatste zitting van den gemeenteraad. Wij denken dit werk aan onze lezers te moeten mededeelen. Hier is hot: 1) Mededeeling. Uitnoodiging der mu ziek en van het Pompierskorps tot de fees ten van Aalst. 2) Bibliotheek: rekening van 1900. 3) Museum: Rekening van 1900. 4) Bewaarscholen Rekening van 1900. 5) School van van 1900. liuishoudkundeRekening 6) Muziekschool: Rekening van 1900. 7) NijverheidschoolRekening van 1900. 8) Burgerwacht: Rekening van) 1900. 9) Bewaarscholen WcderaanDeming nieuwe klassen. van 10) Gezondheid. Riool der Diksmuide- straat; proces-verbaal van aanbesteding. 11) Aankoop van gronden toebeboorende aan de Godshuizen, voor het vergrooten van 't kerkhof. 12) StadseigendommonHet maken van nieuwe banken op het vleeschhuis. 13) StadseigendommenVerpachting weilanden van Dikebusch. der 14) Laan tusschen het Minneplein en steenweg van Veurnerechttrekking. de 15) Verbreeding der voorlanden en beplan ting op de Nieuwe Houtmarkt. 16) GodshuizenRekening van 1899 en begrooting voor 1901. 17) GodshuizenVerkooping van gronden langs den steenweg van Vlamertinghe. 18) Godshuizen: Verkoopingen van spar ren, hakhout en boomen. 19) GodshuizenVerpachting van landen. 1) De heer Schepen Fraeys onthoudt zich, in zijne hoedanigheid van voorzitter van het muziek der pompiers, op jezuïtische wijze gezegd stadsharmonie. 2) De heer Schepen Fraeys verklaart zich onbevoegd en onthoudt zich. 3) De heer Schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van voorzitter der commissie 4) De heer Schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van lid der commissie van de bewaarscholen. 5) De heer Schepen Fraeys onthoudt zich zijne onbekwaamheid voorwendende in zake van kookkunst. 6) De heer Schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van Voorzitter der Commissie. 7) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van Voorzitter der Commissie. 8) De hëèr schepen Fraeys onthoudt zich. Hij kan er niet tegenstemmen, omdat hij in princiep niet vijandig is aan de bur gerwacht; maar hij kan er niet voor stem men omdat hij zich bitterlijk de onaange naamheid herinnert die hem over eenige jaren aangedaan werd voor eene weigering van dienst on dat hij er nog niet iu gelukt is den verlofdag te teeren die hem gegeven is geweest. 9) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van lid van het Comiteit der bewaarscholen. 10) De lieer schepen Fraeys onthoudt zich omdat hij den tijd niet gehad heeft deze zaak te onderzoeken,die in zijne ambts bevoegdheid is zijne bediening van bestuur der der suikerfabriek van Waasten ontneemt hem al zijnen tjd. 11) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van bestuurlid der Godshuizen. 12) De heer Schepen Fraeys onthoudt zich omdat hij den tijd niet gehad heeft deze zaak te onderzoeken die in zijne bevoegdheid is. De achtbare schepen verontschuldigt zich, zeggende dat hij zich afgezonderd heeft bij de jezuieten met zijnen vriend M. den Mi nister Surmont de Volsberghe. 13) De heer schepen Fraeys onthoudt zich, zich beroepende op zijne onbevoegd heid in zake van voeder. De tijd heeft hem overigens gunsch ontbroken om de zaak te bestudeeren, daar hij sedert korten tijd vele vergaderingen gehad heeft met den Bestuur raad der Bank van Kortrijk, waarvan hij een der bestuurders is. 14) De heer schepen Fraeys onthoudt zich omdat de zaak hem niet klaar voor komt en omdat hij bevreesd is de aanpalen de eigenaars te misnoegen. 15) De heer schepen Fraeys onthoudt zich omdat hij den tijd niet gehad heefi die zaak te onderzoeken die in zijne bevoegdheid is. Met den besten wil der wereld zou hij de plans niet kunnen overzien hebben daar hij te veel werk heeft met zijne bediening van kerkmeester van St Maertens. 16) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van Bestuurlid der Godshuizen. 17) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van Bestuurlid der Hospicen. 18) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van bestuurlid der Godshuizen. 19) De heer schepen Fraeys onthoudt zich in zijne hoedanigheid van Bestuurlid der Godshuizen. minste die ophooping van vuilighed moeten doen ontruimen. Komaan, M. de meier, eene goede bewe ging- Wij hebben ons geene juiste inlichtingen kunnen verschaffen aangaande hetgene gebeurd is in geheime zitting; maar men vertelt in den katholieken kring dat M. Fraeys door zijne colle ga's uitgenoodigd is geweest zijnen geestelijken bestuurder te raadplegen nopens het punt te weten of hij welvoegelijk al de mandaten te gelijk mag bekleeden die hij niet uitoefent. M. Fraeys heeft beloofd er over te spreken aan M. den Minister. Laat ons wachten. In den loop der verledene week zijn die ven in het Moortelkot gedrongen en hebben er gereedschappen gestolen toebehoorende aan de werklieden der stad. Wanneer zal ons bestuur eindelijk beslis sen dat hok te veranderen, welks behoud, in Donderdag laatst heeft het huwelijk plaats gehad van Mejuffer Clotilde Brunfaut, dochter van den sympathieken Voorzitter der liberale Kantonale Associatie en Kom- mandant der Oud-Pompiers, met Mijnheer Aimé Van Nieuwenhove, Onder- Luitenant van het 3® linieregiment, in gar nizoen in onze stad. Wij bieden de jong gehuwden onze recht zinnigste en vurigste gelukwenschen aan. zijnen huidigen staat, een bestendig gevaar oplevert voor de veiligheid der Halle en van het Stadhuis. Men begrijpt dat er niets gedaan zij ge weest onder de regeering van M. Surmont, die zich niet beroemde op zijnen goeden smaak, maar de heer Golaert, die voor een smaakvol mensch wil doorgaan, zou ten Herbergiers. Likeurstokers, Brouwers, en eigenaars komt allen Zondag 28 April, om 3 ure namiddags naar de GROOTE PROTESTMEETING, in de zaal de Beurs Cartonstraat, te IJper, en waar zeer belangrijke mededeelingenzullen gedaan worden van wege de heeren Senatoors en Volksvertegenwoordigers van het aroondis- sement die zullen uitgenoodigd worden te genwoordig te zijn, over de twee wetsont werpen aangaande het verguningsrecht neer gelegd de eene door de h. Minister de Smet de Naeyer, de andere door de heer Volks vertegenwoordiger Maenhaut. Allen Zondag 28 April, om 3 ure in de Beurs, geen enkel herbergier mag ont breken. Het voorloopig bestuur van den herber giersbond van het arrondissement Yper.? De Commissarissen SEYS, BURGHO A. GASIER H. Maandag morgend, rond 9 ure, heeft men het lijk van genaamlen Is. Victoor uit het water van de vaart gehaald, waarschij- nelijk door onvoorzichtigheid in het water gesukkeld. Maandag namiddag rond 6 ure 's avonds borst er een onweder boven onze stad, een weerlicht gevolg van grooten dondarslag liet zich hoorenweinige oogenblikken daar na hoorde men de tuiters der pompiers alarm blazen, iedereen kwam uit om te weten wat er gaande was, dat men pompiers en spuiten de Statiestraat zagen optrekken, weldra vernomen wij dat er eene hooischelf toebehoorende aan Vangheluwe, door den weerlicht in brand gestoken was. Alhoewel onze pompiers wisten dat het maar eene hooischelf was die geen gevaar voorspelde, liepen zij toch om de pompen, want groot moeders kas moest geblust worden, 't was zooveelper man, leg ze me daarl BURGERSTAND van den 12 April tot den 19 April 1901. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 6. Huwelijken. DepuydtGustave, vleeschhouwer, en De- bergh Felagie, naaister. Bogaert Alidor, ketelslager, en Vandaele Marie, huisvrouw. Van Nieuwenhove Aimé, onderluitenant, bij het 3d® linieregiment, en Brunfaut Clotil de, zonder beroep. Sterfgevallen. De Vleeschouwer Pierre, 92 jaren, zon der beroep, echtgenoot van Seys Marie, Meenestraat. Fiers Marie, 80 jaren, herbergierster, we duwe vanICourtrez Laurent, Dehaernestraat. Kerrinckx Jules, 31 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Lelieur Sidonie, Nazareth- straat. T De Voorzitter, De Onder-Voorzitter, AUG. HARTEEL, ART. LEGON, (Cour de Bruxelles). (Boe). De Schrijver, ART. SALOMÉ. (Klein Yper). ft Zweerd). (Sultan). (Meenestraat). TREMERY V. (Mane).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2