TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws*. Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» A Vijftiende jaar Zaterdag 25" Mei 1901. Nummer 21. Aan de Landbouwers tabakplanters. Sluwe Berekening. Het Vergunningsrecht of de herbergierskwestie. Kamer vaa Volksvertegenwoordigers Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent jper drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle beriehtenvan verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaatnde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteokond toe te zenden. Artikolen ongeteekend of personnaliteiten bevattende uorden niet opgenomen. Hebt gij het nog allen onthouden toen het liberaal bestuur de rechten op den tabak legde, wat al beknibbe lingen die niet te weeg bracht. De katholieken schreeuwden het meest en maakten de landbouwers op, eu deed hun gelooven dat zij die wet zouden afschaffen, indien zij, aan het bestuur kwamen. Vele landbouwers, geloofden dit er goede trouw, en stemden togen de liberalen. De kaloten kwamen aan het be stuur maar schaften de wet niet af. Zij vergenoegden zich er eenige ver anderingen aan toe te brengen. Er waren zelf kalote gazetten die de landbouwers dorsten wijsmaken dat de lasten op den inlandschen ta bak afgeschaft waren Dat was een groote leugen en daar de lasten nog altijd bestaan en alle jaren van 7 tot 8 millioen opbrengen, laat ons eens onderzoeken of de ka- loten waarlijk den landbouwer tabak planter bevoordeeligd heeft met de wet op den tabak te veranderen. Ten tijde der liberalen verkocht de land bouwer zijnen tabak van 40 tot 45 franken het honderd ponden en he den zijn de prijzen gedaald van 30 tot 35 franken; dat is bijgevolg een ver lies van 10 fr. het honderd ponden. En merkt wel op dat de prijzen nog zullen dalen en ziehier waarom. In de wet, door de kaloten ge maakt, is er gezegd dat een ieder ta bak mag planten voor zijn eigen ge bruik en dat zonder rechten te beta len, als hij dien tabak zelf kerft. Welnu wat gebeurt er? Jan, Pier en Klaas planten drie of viermaal meer tabak dan zij er noodig hebben. Zij kerven en verkoopen hem recht streeks aan de verbruikers Een notaris, een geneesheer en rentier, eenieder die eenige aren land beschikbaar heeft, kan zoo tabak planten, ten nadeele van de landbou wers groote tabakplanters. Het is be wezen dat in ons land reeds meer dan de helft van den verbruikten inland schen tabak op die wijze in den han del gesmokkeld wordt en dat het daardoor is dat de prijzen dalen en nog zullen dalen Als er geene verandering komt, zullen wij binnen eenige jaren de schoone tabakvelden niet meer zien die den rijkdom en den hoogmoed wa ren van de omstreken van Meenen- Wervicq-Komen-Waasten enz. enz. De tabakkweek zal niet meer winstgevend zijn en de landbouwer zal andere vruchten moeten planten En dat is het werk der kaloten die altijd zeggen de vrienden van den landbouwer te zijnmaar die ze maar altijd liefhebben om hunne stemme te krijgen! W Als iemand tabak opdoet, kerft on verkoopt aan de verbruiker dan is die man meester van zijnen tabak en niemand bemoeit er zich mede. Maar als de landbouwer tabakplanter zij nen tabakoogst opgedaan heeft dan is hij van zijnen vrucht niet meer meester. Hij mag zijnen tabak geene twee stappen van zijne hofsteden verwijderen zonder de mannen der wet te verwittigen Waarom dat verschil en nog eens ten nadeele van den landbouwer ta bakplanter? Waarom mag hij niet meer over zijn goed beschikken zoo als de notaris, de geneesheer of ren tier? Gij ziet het dus, landbouwers- tabakplanters, dat de kaloten, die de wet door de liberalen gemaakt zou den afschaffen, verre van ze af te schaffen, ze zoodanig gemaakt heb ben dat de prijzen zeer gedaald zijn en nog zullen dalen, zoodanig dat gij op den tabakweek niet meer zult winnen, en daarbij dat gij nog niet eens meester zijt van den tabak die gij op uwe eigene hoeve opdoet Gij ziet eens te meer dat de kalo ten, zooals zij het overigens altijd doen, u bedrogen hebben om te beter aan het schotelken te geraken. Zorgt landbouwers tabakplanters voor uwe intresten en belast mannen die uw belangen ter herte nemen om uwe rechten in de kamers te doen gelden Nog nooit zagen wij in de werkzaamheden der Kamers zooveel traagheid aan den dag leggen als in den zittijd 1900-1901. De libe ralen hebben al goed alles te doen wat mo gelijk is om de zaken te bespoedigen, niets helpt. Men gevoelt maar al te wel dat het katholiek ministerie er belang bij heeft te dralen en dat het alles doet wat in zijne macht is, om do besprekingen zoolang moge lijk te rekken en tijd te winnen. Zoo zagen wij, onder andere, de verloftijden van Kerst dag en Paschen verlengen, in plaats van ze liever in te korten. Er blijven nog nauwelijks drie maanden over voor het groot verlof, wanneer de Ka mers gewoonlijk uiteengaan, en al de belang rijke begrootingen blijven te bespreken. Vooralwie een beetje de gewoonten der Ka mer kent, is het klaar dat er nog nauwelijks tijd genoeg overblijft om de noodige budjet- ten te stemmen, waarvan de sommen nu reeds bijna half verteerd zijn Het Ministerie, in plaats van zulks te belet ten, heeft integendeel deze haudelwijze aan gemoedigd en met genoegen gezien dat ka tholieken en socialisten weken lang hunnen kostelijken tijd versleten met de bespreking op het Guineesch en nutteloos wetsontwerp op de kansspelen. Waarom die houding van het gouverne ment Ten eerste, om de begrootingen te kunnen doen afweven met zeven haasten, zonder dat men den noodigen tijd hebbe om de politiek en het bestier van het Ministerie grondig te onderzoeken en naar behooren te bespreken ten tweede, om ook met honderd haasten een paar an lex'e wetsvoorstellen, zooals dit betrekkelijk den Congo en dit andere betrek kelijk de Sterke Dranken, onveranderd te kunnen opdringen, althans, voor dit laatste indien de herbergiers er niet ia gelukken door hunnen krachtigen tegenstand deze nieuwegelJklopperij van hunnen rug te ver wijderen. Er is zelfs eene derde reden, waar - om het klerikaal Ministerie de Kamerwer kingen zoekt te vertragen: Het wil namelijk op die wijze eenige der belangrijkste punten vhn ons nationaal, liberaal programma doen verschuiven tot den volgenden zittijd, die zeer kort zal wezen, om reden dat er in Mei 1902 nieuwe kiezingen moeten plaats heb ben voor de vernieuwing van de helft der Kamerleden. Het ministerie, dat op zijn voetstuk erg begint te wankelen, tracht tijd te winnen; het zoekt te leven en te blijven leven, zoolaDg het mooglijk is, zonder de hoofdkwesties aan te raken, zcoals: De vermindering van den duur van den Soldatendienst en andere krijgshervormingen door de liberalen ge vraagd; het Zuiver Algemeen Stemrecht, de zuivere Evenredige Vertegenwoordiging de Regeling der Landbouwkwestie in 't voor deel der Pachters; de kwestie der Werkon- gelukken, enz., enz., allen vraagstukken van het grootste belang, waarvan de libera len de verwezendlijking vragen. Deze berekening van het klerikaal Minis terie zou, ons dunkens, nochtans kunnen verijdeld worden, indien al de leden der min derheid malkander verstonden, om het ge tal sprekers voor de budjetten te beperken en aldus tijd te winnen; twee of drie spre kers per begrooting zouden voldoende we zen, om al de grieven samen te vatten, wel ke men tegen elk ministerie wil doen gelden. Op die wijze zouden liberalen en socialis ten het klerikaal Gouvernement kunnen dwingen bovengemelde hoofdkwesties zonder uitstel te doen oplossen, of, indien de minis ters het daarover met hunne katholieke meerderheid niet eens zijn, hun ontslag te geven, Dat men er eens ernstig aan denke. De stad Kortrijk zondag 12 Mei 1901. Het ontwerp van wet op het vergunnings recht, door M. De Smet de Naeyer neerge legd, bekomt voorwaar een slecht onthaal. Na de herbergiers, zijn het de eigenaars die beginnen te roeren. Het Verbond der Eige naars van Antwerpen heeft het inzicht, een kolossale protestatiebeweging in 't leven te roepen en hield reeds eene eerste meeting in 't Antwerpsch Koffiehuis. Advocaat Karei Lecloir sprak op die vergadering eene rnerk- weerdige redevoering uit, waarin hij de droombeelden van den minister in hun waar daglicht stelde. Zoo M. de Smet de Naeyer, zeide de rede naar, het zicht ten doel had gesteld de eige naars te benadeelen, hij zou niet anders heb ben gehandeld. Het ontwerp miskent al de rechten van de eigenaars en de onhebbelijk heden die er in voorkomen, zijn niet aan te stippen. Dit ontwerp beslist, dat voortaan vergun ningsrecht zal betaal 1 word an door al da herbergiers, zoo oude als nieuwe. Niemand zal er van verschoond blijven. Dit is eigen lijk zake van de herbergiers, zegt spreker, en wij, als eigenaars, zouden er ons niet be hoeven mede op te houden. Doch de gevolgen van dien staat van zaken zijn voor de eige naars van het grootste belang. Het vergunningsrecht van 1889 heeft den gewenschten uitslag tot bestrljling der al- coolplaag niet opgeleverd, 't schijnt dat dit de schuld der eigenaars is, volgens M. De Smet. En hij doet hun dan ook de gevolgen van die schuld dragen. Voortaan zal een eigenaar zijn huis niet meer mogen verhuren, om er een drankhuis in te houden of hij zal driemaal de kadastra le belasting moeten betalen. Zoodat een huis dat 800 fr. kadastrale be lasting betaalt een vergunningsrecht van 2,400 fr. zal hebben te betalen. Zoo het huis gedurende een jaar tot eene andere nering wordt aangewend en dat er na de twaalf maanden een drankslijter inkomt, moet de taks een tweede maal worden be taald. Voor de groote steden wordt een mini mumtaks van 1000 fr. gesteld. Men kan zich wel is waar, van dien taks ontslaan op voor waarde dat de huurder zweert nooit alcool te verkoopen, nooit een druppel sterken drank in huis te hebben. Dit verbod is niet alleen toepasselijk op den bijzondersten huurder maar op al de medehuurders. Dag en nacht hebben de agenten van den fiscus het recht gansch het huis van onder tot boven te onderzoeken en zoo zij sterken drank ontdekken, wordt de eigenaar getrof fen. In geen enkel beschaafd land bestaan der gelijke praktijken. Voor den herbergier is de wet nog stren ger. Wegens het minste vergrijp wordt hij van zijn recht tot het houden van een drank huis vervallen verklaard. Een geschandvlek te herbergier, die toch een drankhuis opent wordt getroffen met eene boete van 300 tot 1000 fr. en al zijne meubelen worden aange slagen. Dit is een ware aanslag op den eigen dom zulks mag niet geduld worden en al de eigenaars moeten er protest tegen indienen. Na eenige woorden van M. Florus, wordt door de vergadering een prachtig protest te gen het ontwerp Desmet gestemd. Zitting van Dinsdag 21 Mei 1001. Openbaar Onderwijs. In de zitting van 15 dezer heeft M. Nolf tot den minister van opjnbaar onderwijs de volgende vraag gericht Kan de heer minister ons zeggen om welke redenen geen hoegenaam 1 gevolg -• werd gegeven aan de regelmatig gedane vraag om eenen leergang voor landbouw HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1