PAARDENLOOPEN De liberale Jonge Wacht te Meenen. STADSNIEUWS. IJzeren weg. Overreden. Wettelijke besluiten. Nationaal verbond van handel, nijverheid en arbeid. Feestkalander voor Wielrijders. Burgerstand der Stad Poperinghe W est-N ieuwkerke. ter middelbareschool te Yper te bekomen? Antwoord van M. de Trooz: Tot nog toe heelt het besiurend bureel der middelbare Staatschool van Ieperen het inrichten van eenen leergang van landbouwkunde niet aangevraagd, en bood er zich geen enkel kandidaat aan die voldoende verdiensten heeft om dien leergang te geven. Openbare werken. In de zitting van 17 dezer heeft M. Nolf aan den minister van openbare werken de volgende vragen gedaan 1° Het pletten met de stoommachiene van den kiezelweg van Yper naar Elverdinghe geschiedt met eene bedroevende traagheid en dit lokt talrijke en gerechtvaardige klachten uit, daar het venteer tusschen Yper, Brielen en Elverdinghe onderbroken is. Zou de heer Minister de noodige maatre gelen niet kunnen nemen tot bespoediging van de werken? 2° I)e kiezelbaan van Poperinghe naar Rousbrugge bevindt zich in zeer slechten toestand. Zou de heer minister er niet zon der uitstel, de noodige herstellingen doen aan toebrengen? Antwoord van den minister: 1° Er zijn reeds maatregelen genomen om het pletten van de baan van Yper op Elverdinghe door middel van de stoommachine te bespoedi gen. Mijn bestuur hoopt dat bedoeld werk zal voltooid zijn terzelfdertijd als 't leggen van de baan. Het lastenkohier betreffende het aanstee- nen en hel stevigen van den besteenden weg van Poperinghe op Roesbrugge is sedert 18 April laatstleden goedgekeurd. Interpellatie van den beer Van Langen- donck betrekkelijk de werkmans abonne menten op de spoorwegen. M. Demblon vraagt aan den minister den afslag van 50% toe te staan aan de onderwijzers gelijk aan de officieren. Interpellatie van M. Hambursin over de gevaren en de moeilijkheden der statie van Gembloers. De minister verklaart dat hy zich nu bezig houdt met de belofte die over 5 jaar gedaan werd docr M.Vandenpeereboom. Interpellatie van M. Troclet nopens het besluit van uitdrijving genomen tegen den heer Tanger. M. Troclet verwijt de Regee ring twee maten en twee gewichten te heb ben, een Franschman te verdrijven die in België eenige voordrachten komt geven oier de inrichting der werkende jeugd, terwijl zij in ons land de tegenwoordigheid duldt van vreemde behouders, zooals Guyot, Menard die komen voordrachten geven en onlusten veroorzaken. De Regeering blijft ook wer keloos in tegenwoordigheid van duizenden vreemde paters en geestelijken, die zich hier komen bezighouden met politiek, die twisten in de familiën zaaien en die het geld van 't land inpalmen. M. Van den Heuvelminister van Jus- ticie, tracht zijn besluit te verschoonen. M. Hubia legt de volgende dagorde neêr De Kamer, de uitdrijving van burger Tanger betreurende, gaat ovetot de dagorde. De naamafroeping bestatigt dat de Kamer niet in getal isslechts 39 leden zijn tegen woordig. Overhandiging van het Vaandel. Zondag laatst, om 11 ure 's morgens, waren de afgevaardigden der liberale Wach ten van Brugge, Yper, Diksmuide, Thourout en Meenen, vergaderd in het lokaal La Chasse Royale waar er verschillige hee- ren het woord voerden. Om 3 ure aan de statie, was er eenen stoet gevormd met muziek aan 't hoofd de komst afwachtende van de heereu De Rid der, senator, Vande Venne en Van Leyn- seele, volksvertegenwoordigers. In den stoet bemerkten wij nog het vaan del van den liberalen volksbond van Roese- lare en dit van het liberale studentenhuis van Gent. De koninklijke Philharmonie bracht, leven en begeestering in 's Meenensch vrijzinnige bevolking. In het Casino. De heer Hollevoet be dankt de heeren De Ridder, Van de Venne, Van Leynseele, de studenten van Gent, de afgevaardigden van de liberale jonge wachten - van West-Vlaanderen en vele honderden vrijzinnigen, die de groote zaal van het Casino vullen voor den blijk van genegenheid op dien plechtigen dag aan de liberale zaak gegeven. Voordracht. Daarna neemt advokaat Lesaffre van Yper,voorzitter van de Fede ratie waarvan hooger spraak, het woord. In eene kernachtige,weldoordachte en gloed volle rede, waar veel politiek doorzicht en vooruitzicht doorstraalt, hekelt hij de huiche larij, de tartufferij van het klerikale lands bestuur, dat enkel, gedwongen, eene soort van sociale wetten stemt; schandvlekt hij den dwang uitgeoefend op al wat van land, provincie en gemeente afhangt, toont hij den afgrond, waarover wij hellen en waarin wij zeker zijn te vallen, zoo wij oven als in Portugaal en Spanje, de twee katholieke landen bij uitmuntendheid, de huidige gees telijkheid en hare uitvloaidsels: het kleri- kalism en de doode hand, niet toeroepen halt! Ge zijt een venijn, een vergift 1 Gij zijt een monster 1 Het is meer dan tijd dat men u uitroeie, verplettere 1 Dit is in Vlaanderen het werk van de liberalen in het algemeen, en van de liberale Jonge Wachten in het bijzonder; zoo be sloot de talentvolle, jonge redenaar. Overhandiging van het vaandel. De bestuurleden van 's Meenensch liberale Jonge Wacht komen op het tooneel de verscheidene afgevaardigden volgen hen het Bestuur van den Bond, Senator en Volks vertegenwoordigers minstens een vijftigtal onverschrokken strijders staan rond het vaandel geschaard. In de zaal, waar dui zenden menschen zijn, hoort men niets; er heersch eene heilige stilzwijgendheid; er is een oogenblik van ware ontroering. En in die stilte, die slechts door toejuichingen on derbroken wordt, spreekt de voorzitter van den liberalen Volksbond eene omstandig heidsrede uit die met handgeklap en toejui chingen begroet werd. Het muziek speelde de brabangonne en iedereen zong mede. Mr Karei Deny, voorzitter van onze Wacht hevig aangedaan, bedankt voor- gaanden spreker, en zegt dat hij fier is over de eer, die men hem en zijne strijdmakkers aandoet en het vertrouwen, dat men in hen stelthij eindigt met te verzekeren, dat dit vertrouwen niet zal misplaatst zijn, dat zij dit prachtige vaandel ongeschonden zullen bewaren, en onder zijne plooien de partij, waarvan zij nu de voorwacht zijn naar de zege zullen leiden. Verscheidene andere heeren: als M. De Ridder, M. Vande Venne, M. Van Leynseele, M. Nouwynck en M. Victoor van Meesen namen het woord die met luidruchtige toe juichingen begroet werden. De heer Hollevoet bedankt de Koninklijke Philharmonie, wier leden steeds zoo bereid willig hunne medewerking verleenen, wan neer er spraak is leven en begeestering aan liberale feestelijkheden bij te zetten. Enkele minuten nadien geleidt een stoet van niet min dan duizend bjjtreders, de li berale Jonge Wacht naar haar lokaal. Een woord van bedanking wordt in La Chasse Royale door den heer Karei Deny, voorzitter, tot al de mededeelers gericht. De overhandiging van dat vaandel zal, zooals wij hoopten, dagteekenen in de ge schiedenis van 's Meenensch liberalism. STAD YFEJl. Zondag 2 Juni 1901. Uitdeeling van kostelooze ingangkaarten, aan personen boven de 16 jaar oud, op Zondag, 26 Mei 1901, in het Stadhuis, van 8 1/2 tot I ure. De kostelooze kaarten zijn voorbehouden aan personen te Yper wonende. De Burgemeester, R. COLAERT. Dinsdag morgend, om 6 ure, bij het ver trek van den eersten trein naar Komen zijn er 6 koeibeesten door den trein vermorzeld geweest, toebehoorende aan de weduwe Bostyn. Men schrijft dii ongeluk aan kwaad willigheid toe. Men zou de balie open ge daan hebben en alzoo zijn de beesten op de riggels van den ijzerenweg geraakt. Gelukkiglijk zijn er geen andere ongeluk ken te betreuren. Eenige reizigers zijn naar Yper terug ge keerd, om met den volgenden trein te ver trekken. Donderdag namiddag, rond 3 1/2 ure ston den de paarden van MMasselis van Roe- selaere, voor de deur eener herberg te S' Jan, toen eensklaps de paarden verschrik ten en op hol gingen. De knecht en een andere werkman, om alle ongelukken te vermijden, wilden de paarden ophouden, ongelukkiglijk werden zij door dezen omgeworpen en bekwamen alle twee erge kwetsuren. Bij Koninklijk besluit van 27 April 1901 is aan de commissie tot beheer der burger lijke godshuizen te Yperen machtiging ver leend om, in Sint-Antonius weeshuis te Locre, eene kapel, eene nieuwe speelzaal en eene werkplaats te bouwen. Het bestek dier werken beloopt 65,377 fr. 19 c. Vijfde jaarlijhsch Congres der kleine burgerij te Brugge, op zondag 26 mei 1901, zijnde Sinxendag. Het Congres zal zijne zitting houdenin het lokaal den Keizerlijken Arend Schouw burgplaats,'s morgens van 91/2 ure tot 12 1/2 ure en 's namiddags van af 2 1/2 ure. Dagorde: I. De samenwerkingen en hunne gevolgen. II. De patent en de wetsontwerpen op de herbergen. III Het wetsontwerp op de werkonge vallen. IV. Het Crediet. V. De Cumuls. Het congres is buiten alle politiek inge richt, en zal bijgewoond worden door een afgevaardigde van den Heer minister van nijverheid en arbeid. Deleden van den vrijen handelaarsbond van Yper die begeeren zich te voegen bij het Bestier om naar het Congres te gaan, zijn verzocht hunnen naam te willen opge ven van heden af aan den schrijver, ofwel donderdag avond, 23 mei, van 8 tot 9 uren in het lokaal Hotel de Gand. 26 Mei Béthune, snelkoersen (piste). Luik, velo-festival. 27 Oost-Nieuwkerke. (route) 2 Juni Valenciennes snelkoersen vélodrom 3 Auweghem (route) 9 St Omer (piste) 16 Yper, snelkoersen. 16 Vlamertinghe, vélofeest. 16 Brugge (St Kruis) vélo-festival. 18 Match 6 uren koers Yper Vander- stuyft tegen Giller (piste) 30 Maubeuge snelkoersen (route) 14 Juli Gent vélo-festival 21 Brussel 15 Augusli St Nicolaas, snelkoersen velod. BURGERSTAND van den 17 tot den 24 Mei 1901. Geboorten. Verheyden, Albertus, Dixmudeslraat, 53. Aernout, Michael, Kemmel steenweg, 29. De witte, Martha, Dickebusch steenweg, 70. Bruneel, Roger, Mondstraat, 12, beluik. Huwelijken. Michiels, Ludovicus, schilder, en Demey, Maria, modemaakster. Bertier, Henricus, daglooner, en Spriet, Maria, zonder beroep. Vlaemynck Celestinus, daglooner, en De- wewerre, Bertha, dienstmeid. Vanhove, Julius, wagenmaker, en Lozie, Julia, zonder beroep. Sterfgevallen. Bossaert, Octavia, 31 jaren, landbouw ster. echtgenoote van Peene Emilius, Dix- mude steenweg, 50. Decramer, Emma, 31 jaren, huishoudster, echtgenoote van Vandaele, Henricus, Tem pelstraat, 21. Persoone, Maria, 61 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Vander Gucht, Ivo, Pope ringhe steenweg, 25. Dehollander, Joannes, 60 jaren, leurder, weduwenaar van Hostens Juliana, Schutte- laarstraat, 5. Dehuysser, Carolus, 74 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Rijsselstraat, 155. Verbrugghe, Ivo, 74 jaren, zonder beroep, echtgen. Cennekoo, Rosalia,Rijsselstraat,155. Vuylsteke, Albertus, 1 1/2 jaar, Mond- straat, 7, beluik. Pamys, Martha, 5 maanden, Blindenlie- denstraat, 11. van den 16 tot 23 den dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelyk gesl. 4. Huwelijken. Petrus Hellebout, timmerman, en Mathil- de De Gryse, kantwerkster. Petrus Ruyssen, landwerker, en Emerence Poutier, werkster. Achille Dcsmytter, smid, en Ida Vander- marliere, zonder beroep. Seraphin Benouwt, daglooner, en Siivie Mahieu, kantwerkster. Sterfgevallen Cordenier Livin, 85 jaar, ongehuwd, zon der beroep, Boeschepestraat. Claeys Ju lienne, 9 jaar, Wijk K. - Merlevede Jules, 37 jaar, ongehuwd, rondleurder, Wijk J. Thoor Rosalie, 74 jaar, ongehuwd, kant werkster, Meessenstraat. Kinders beneden de 1 jaren, Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 0. Groot nieuws van den Hemel. A. M. D. G. Mijn alderliefsten fraaien goen vriend Tjeppen. 't Gebeurt zoo raar damme hier nieuws krijgen van de Wereld dakket nie e kuste gelooven aas Batieste de bode zeie Ecce, Benedicte, litteras ab Orbe Terrarum ad te. De officieels tale, moeje weten, is hier, La- tyn, maar j i ziet dakke mijn Niekerksch nog niet vergeten en heen, omdeswulle damme onder nuuzen ossan vlems kouten. Nu, dat wult zeggen: Kijk, Benoit, der is hier en brief voor joen van de Wereldbolle. 'K keeke zeere up 'n tember, en oske zagen datten van Niekeke was, je kut e keer pei- zen ossen wal ekommen was. In en naai en en draai was hen open, en 'k gave zeere drie groote schreeuwen: Pompon 1 Pompon 1 Pom pon! -djuuste lik in d'Expositie te Parys voordezen om de Niekerknaars te verga ren en 't nieuws te vertallen. Aaske nu nog oltemets Pompon! roepen, Pietje den bakker lacht datten kraait,die vinmilliaard- sche pleute. Tjeppen, mijn man, me weten hier ol wuk datter gebeurt up de wereld; dus, zou Niek- sche zaliger ezeid hen, dus ten was geen nieuws daje vertalde maar joen brief hoe nus olgelijk oltegare vele pleizie edaan. 'k Heen zoo schrikkelijk vele nieuws te vertalen, Tjeppen, dakke nie en weten wuk eest te zeggen, en om niet te missen, 'k gaan begunnen van mitouw. 'k En was nog maar mee rooie 't gat of, lik damme voordezen zoun ezeid hen, oske Onzen Heere hoorde roepenSinete Bene- dictum venire ad me, opioniam semper per totam vitam bonus fuit! Laat Benediktus tot mij komen, omdat hij geheel zijn leven lang een brave vent is gjweest! 't Wos 't eeste dak hoorde oske dood wos. En 'k voelde 27 n m

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2