VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» Vijftiende jaar Zaterdag 22" Juni 1901. Nummer 25. Kiezerslijsten. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent jper drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ua onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Kieswetboek art. 54. Ieder jaar, bin nen de twee eerste weken van Juni, in den gewonen vorm der ambtelijke mededeelin- gen, doet het Gollegie van Burgemeester en Schepenen een bericht afkondigen, waarin aan eiken burger aanzoek gedaan wordt, vóór den lu Juli en dat tegen ontvangst bewijs, de stukken voor te brengen van degenen, welke, op de kiezerslijsten in voe ge, niet ingeschreven zijn, of er vermeld worden met een onvoldoende getal stemmen. Die stukken moeten neergelegd worden op het bureel van den gemeentesecretaris. Voor alle inlichtingen des aangaande, wende men zich in het lokaal der liberale Associatie, herberg den Zalm, Seminarie straat. Voorwaarden vereiscbt om kiezer te zijn Kiezers voor de Gemeente 1902-1903. Algemeene voorwaarden. Om gemeentekiezer te zijn moet men: 1° Belg van geboorte zijn of de gewone inburgering ontvangen hebben op 1 Juli 1901. 2° Op 1 Juli 1901 sedert drie jaar zijne wettige woonplaats hebben in de stad. Kiezers met ééne stem. 30 jaar oud zijn op 1 Mei 1902 of be kwaamheidskiezer zijn van 21 tot 30 jaar oud. a) Dragers van een diploma van kiesbe- kwaamheid of van hooger onderwijs; b) Van kampstrijden van het lager onder wijs (dag- en adultenscholen). c) Laureaten van de verschillende kamp strijden uitgeschreven door den staat, door de verschillende klassen der koninklijke Academie en door die van geneeskunde d) Van de kampstrijden van het middel baar onderwijs (2 graden). e) Prijzen van Rome, gouden eeremetalen in de driejaarlijksche tentoonstellingen. Kiezers met twee stemmen. 30 jaar oud zijn op 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 eigenaar zijn sedert ten minste a) Één jaar van onroerende goederen, voor dewelke men in hoofdsom ten minste fr. 3,36 en niet meer dan fr. 10,49 grondlasten be taalt of: b) Twee jaren, van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, ten min ste 100 fr. rente gevende of: c) Twee jaren, van een renteboekje op de spaar- en lijfrentkas onder waarborg van den Staat, ten minsten 100 fr. rente gevende. Alsook a) 35 jaar oud zijn op 1 Mei 1902; b) Gehuwd of weduwnaar met wettige af stammelingen c) Voor 1899 en 1901 aangeslagen zijn met eene personeele belasting van 15 franken, in hoofdsom en opcentiemen ten voordeele van den Staat en deze belasting voor 1900 betaald hebben vóór 1 Juli 1901. De personen door de wet vrijgesteld van belasting, hebben ook recht op twee stemmen. Kiezers met drie stemmen. 30 jaar oud zijn op 1 Mei 1902 en drager zijn, op 1 Juli 1901 van zekere diploma's, titels of bekrachtigde getuigschriften, of ze kere openbare ambten, betrekkingen of ge- priveerde bedieningen vervullen of vervuld hebben. of 30 jaar oud zijn op 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 eigenaar zijn sedert ten minste één jaar van onroerende goederen, voor dewel ke men in hoofdsom ten minste fr. 10,50 grondlasten betaalt. of a) 35 jaar oud zijn op 1 Mei 1902; b) Gehuwd of weduwnaar zijn met wettige afstammelingen c) Voor 1900 en 1901 aangeslagen zijn met eene personeele belasting van 15 fr. in hoofd som en opcentiemen ten voordeele van den Staat en deze belasting voor 1900 betaald hebben vóór 1 Juli 1901, en bovendien da volgende voorwaarden vervullen Op 1 Juli 1901 eigenaar zijn sedert ten minste één jaar van een onroerend goed (grondbelasting van fr. 3,36 tot fr. 10,49.) Ofwel Op 1 Juli 1901 eigenaar zijn sedert ten minste twee jaren van eene rente van ten minste 100 frank, (inschrijving op het groot boek der openbare schuld.) Ofwel: Op 1 Juli 1901 eigenaar zijn sedert ten minste twee jaren van een renteboekje (spaarkas) ten minste 100 fr. rente gevende. Kiezers met vier stemmen. a) 30 jaar oud zijn op 1 Mei 1902; b) Op 1 Juli 1901 drager zijn van zekere diploma's, titels of bekrachtigende getuig schriften of zekere openbare ambten, be trekkingen of gepriveerde bedieningen ver vuld hebben; c) Eigenaar zijn van zekere onroerende goederen of renten hierboven aangehaeld abc der kiezers met twee stemmen. Ofwel moet men a) 35 jaar oud zijn op 1 Mei 1902 b) Gehuwd of weduwnaar zijn met wettige afstammelingen cVoor 1889 en 1901 aangeslagen zijn met eene personeele belasting van 15 fr., in hoofdsom en opcentiemen ten voordeele van den Staat en deze belasting voor 1900 be taald hebben vóór 1 Juli 1901; Bovendien moet men dOp 1 Juli 1901 drager zijn van zekere diploma's, titels en bekrachtigde getuig schriften of zekere openbare ambten, be trekkingen of gepriveerde bediening vervul len of vervuld hebben Ofwel: e) Op 1 Juli 1901 eigenaar zijn sedert ten minste één jaar van onroerende goederen voor dewelke men in hoofdsom ten minste fr. 10,50 grondbelastingen betaalt. Kiezers voor de Wetgevende Kamers en den provincialen raad. 1. De ouderdom voor de kiezers van het Senaat en den provincialen raad is dezelfde als die van de kiezers voor de gemeente de kiezers voor de kamer van volksvertegen woordigers moeten enkel op ln Mei 1902 vijf en twintig jaar oud zijn. 2. Om op de tegenwoordige voorloopige lijsten te kunnen gebracht worden als kiezer voor kamer van volksvertegenwoordiger, senaat en provincie moest men op ln Juli van dit jaar sedert één jaar zijn verblijf in Meenen hebben. 3. Is men op 1 Mei 1902 vijf en dertig jaar en gehuwd of weduwenaar met wettig erf genamen dan heeft men eene bijgevoegde stem wanneer men voor 1900 en 1901 aan geslagen is met eene personeele belasting in hoofdsom en opcentiemen ten voordeele van den staat en deze belasting voor 1900 betaald heeft voor 1 Juli 1901. De personen door de wet vrijgesteld van belasting, hebben ook recht op twee stem men. Een bijgevoegde stem wordt ook toege kend aan die personen, die eigenaar zijn enz., zie hooger a) b) ckiezers met twee stemmen 1, 2, 3, voor de gemeente. Twee bijgevoegde stemmen worden gege ven aan degenen, welke op ln Juli 1901 dra gers zijn van zekere diploma's titels en be krachtigde getuigschriften of zekere openba re ambten, betrekkingen of gepriveerde be dieningen vervullen of vervuld hebben. Voor de Gemeente worden niet meer dan vier stemmen, voor de wetgevende kamer en den proviuoialen raad niet meer dan drie stemmen toegekend. Voorwaarden van uitsluiting Art. 20. Kunnen nooit geen kiezer meer worden en zullen nooit meer tot de stembus toegelaten zijn 1° Al wie tot eene lijfstraf veroordeeld werd 2° Wie een ontuchthuis houdt of gehou den heeft, of wie veroordeeld werd voor het houden van geheim ontuchthuis, alsook de personen die als bijloopers van openbare vrouwen ter beschikking van het staatsbe stuur gesteld werden. 3. Wie voor slecht gedrag of ontrouw de voogdij ontnomen werd of van de vaderlijke macht beroofd. Art. 21. Zijn in hun kiezersrecht opge schorst en kunnen binst den duur van de onbekwaamheid ter stembus niet toegelaten worden 1° Wie in staat is van rechterlijk ontzeg en de opgeslotene zinneloozen 2° Wie veroordeeld werd tot ene gevang zitting van minstens acht dagen uit hoofde van diefstal, verheeling, misbruik van ver trouwen, aftroggelarij, valschheid, gebruik van valschheid, valschen eed, omkooperij van getuigen, van deskundigen (esperten of van vertalers, bedriegelijke banbreuk of om reden van een der misdrijven voorzien door de artikelen 372 tot 382, 387 tot 391, 454 en 455 van het strafwetboekaanslag tegen de eerbaarheid en verkrachting; verleiding tot ontucht of zedebederf der jeugdover spel en dubbel huwelijk; waren verval- schen, zulke waren met kennis verkoopeu of te koop stellen, stoffen leveren en weten de dat zij moeten dienen om voedende zelf standigheden of waren derwijze te vervai- schen dat zij van aard worden den dood te veroorzaken of de gezondheid ernstig te krenken De onbekwaamheid eindigt tien jaar na de veroordeeling, zoo de straf minder is dan eene maand, en twintig jaar, wanneer de straf minstens eene maand is 3° Wie, buiten de gevallen in voorgaande nummer voorzieD tot eene gevangzitting van minstens eene maand veroordeeld werd. De onbekwaamheid eindigt vijf jaar na de veroordeeling; zij eindigt tien jaar na de veroordeeling, wanneer de veroordeeling minstens zes maanden is, en nadien wan neer de straf minstens een jaar is. Zij is niet toepasselijk op de veroordeelden uit hoofde van de artikelen 242, (ontvreem ding of vernieling van lijfstraffelijke rechts vorderingen) 263, (akten van den burgerlij ken stand of losse bladen inschrijven) 283 en 285 (verbreking van zegels, bij bevel der openbare overheid gelegd) 294 en 295 2, (onderbreking of vertraging van den dienst voor rekening van het leger of van het zee wezen door de leveraars), 319 tot 321 (vee ziekten niet bekend maken of de aangetaste dieren niet opsluiten of afzonderen) 361 (de niet verklaring van eene bevalling) 362 (een gevonden nieuwgeboren kind, binnen de 3 dagen aan den burgerlijken stand niet heb ben overgebracht) 419 tot 422 (onvrijwillig den dood veroorzaakt voor onvoorzich tigheid of uit gebrek aan voorzorg slagen of kwetsuren doen ontstaan onvrijwillig eene ziekte veroorzaakt voor het opdienen van zelfstandigheden, van aard den dood toe te breDgen of de gezondheid ernstig te kren ken. Oorzaak dat er aan den trein van den ijzerenweg een ongeval gebeurt, en 519 (oorzaak zijn van den brand van eens anders roerende of onroerende eigendommen...) van het strafwetboek en uithoofde der artikelen 333 en 334 (ontvluchting der gevangen voor wie met hunne bewaking belast was, voor zooveel het gevallen zijn van onachtzaam heid. In geval van eene tweede of nog latere veroordeelingen, uitgesproken binst* den duur van de onbekwaamheid voortvloeiende uit de vroegere veroordeeling, de duur van de onbekwaamheid in nrs 2 en 3° voorzien is op het dubbel gebracht en dat uit hoofde van iedere veroordeeling. Deze onbekwaamheid wordt gevoegd bij de eerste opgeloopene onbekwaamheid. Is de veroordeeling maar voorwaardelijk, de onbekwaamheid is opgeschorst. Wordt door eene latere veroordeeling, de voorwaardelijke veroordeeling uitvoerbaar, de duur van de opschorsing van het stem recht begint met den dag van de nieuwe veroordeeling. Brengt deze veroordeeling ook opschorsing mede, de duur van dezen wordt op het dubbel gebracht en wordt ge voegd bij den duur van de onbekwaamheid die vooruitspruit uit de vroegere veroor deeling. 4° Degenen, welke veroordeeld werden uit hoofde der inbreuken voorzien in de ar tikelen 342 tot 345 van het strafwetboek wanbedrijven tegen de openbare veiligheid door landloopers of bedelaars begaan). De onbekwaamheid eindigt twintig jaar na de veroordeeling. 5° Wie niet voldaan heeft aan de militie- wet. De onbekwaamheid eindigt, wanneer hij ten volle 35 jaar bereikt heeft. 6° Wie tot de militaire afzetting veroor deeld werd of krachtens de wet van 15 Juni 1836 zijn graad van oflieier ontnomen is geworden. De onbekwaamheid eindigt tien jaar na de veroordeeling of na de dagteekening van het koninklijk besluit, den officier van zijnen graad beroovende. 7° Wie voor slecht gedrag uit het leger gezonden werd. De onbekwaamheid eindigt tien jaar na de wegzending. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1