Voorteekenen voor de liberale partij. Waar gaat het geld? STADSNIEUWS. Maatschappij Oud-Pompiers. De wedrennen voor rijwielen. 8° Wie veroordeeld werd om in eene tuchtcompagnie ingelijfd te zijn. De onbekwaamheid eindigt tien jaar na de veroordeeling. 9° Wie veroordeeld geweest is bij toepas sing van artikel 39 van de wet van '27 No vember 1891 voor de beteugeling van de landlooperijen en de bedelarij of van de ar tikelen 10 en 14 van de wet van 16 Augus tus 1878 op de openbare dronkenschap, of die, welke in den loop van vijf naeëenvol- gende jaren ten minste drie veroordeelingen opgeloopen hebben bij toepassing der arti kelen 1, 5, 6 en 8 van deze laatste wet een kind doen bedelen of een kind ter bedeling bezorgen iemand zoo dronken dat er onbekwaamheid tot werk of de dood uit voortspruit eetwaren of dranken in de ontuchthuizen bestellen. De onbekwaamheid eindigt tien jaar na de veroordeeling. 10° Wie ter beschikking van het Staats bestuur gesteld werd bij toepassing der ar tikelen 13 en 14 van bovenhenoemde wet van 27 November 1891. De onbekwaamheid eindigt tien jaar na de invrijheidsstelling. 11° Wie in staat van failliet is. De onbekwaamheid eindigt, wanneer de gefailleerde zijne eerherstelling bekomt en wanneer het concordaat heel en al uitge voerd is. Zij eindigt in alle geval tien jaar na het vonnis dat de failliet daarstelt. 12° Wie minstens tot acht dagen gevang zitting veroordeeld werd bij toepassing der strafielijke schikkingen in de kieswetten bevat. I De onbekwaamheid eindigt tien jaar na j de veroordeeling; twintig jaar na de ver- oordeeling, indien de straf minstens eene maand gevang was. Degenen, wier kiesrecht opgeschorst is in uitvoering van de nrs 2 tot 12 van tegen woordig artikel zijn op de kiezerslijsten niet geschreven tenzij de onbekwaamheid eindi gen moet voor het tijdstip van het in voege komen der lijsten (ln Mei). De opschorstng van het kiesrecht bedoeld in bijgaanden artikel is niet toepasselijk aan dezen die vóór 1885 veroordeeld werden en die sedert geene boetstraffelijke veroordee lingen ondergaan hebben, tenzij het vonnis van veroordeeling tegen hen de ontzegging van het stemrecht uitsprak voor eenen ter mijn welke niet verschenen was op ln Sep tember 1894. Art. 22. Het artikel 87 van het strafwet boek is niet toepasselijk op de onbekwaam heden in de artikelen 20 en 21 vao kieswet- boek opgesomd. (Het bekomen van genade voor opgeloopene veroordeelingen). Niet ééne van de inbreuken aangeduid in het artikel 21 van het kieswetboek brengt de onbekwaamheid met haar voor wie ze begaan heeft zijnde min dan 16 jaar oud. Art. 23. Mogen op de kiezerslijsten niet ingeschreven zijn noch tot de stembus toe gelaten degenen, welke in toevluchtsoorden opgesloten zijn; verders mogen zij op de lijsten niet ingeschreven zijn in den loop der drie jaren, die hun uitgaan uit het ge sticht volgen. Een jaar scheidt ons nog van de verkiezingen voor de Kamer af en reeds worden er nu in den schoot der liberale partij voorteekenen waar genomen die zich vroeger nooit heb ben voorgedaan. Vroeger inderdaad lag ze diep te sluimeren tot aan den vooravond der verkiezing. Dan geraakten de bestu ren der liberale kiesvereenigingen in eens wakker; zij riepen hare leden bijeen; men besloot er den strijd aan te gaan met kracht en ijver; alge- meene vergaderingen werdeD belegd meetings werden gehouden; liberale dag en weekbladen werden met dui zenden en duizenden kosteloos ver spreid tot in de meest afgelegene dor pen; men zou gezegd hebben dat men hemel en aarde ging verzetten. Toen de verkiezing was afgeloo- pen, stelden de liberalen vast, dat ze eene nieuwe nederlaag hadden opge loopen en dat de schaar der hun trouw geblevene kiezers nog was verdund. Men sprak gedurende een veer tiental dagen of eene maand over de herinrichting der partij; men ont wierp plannen die er prachtig uit schenen op het papier; men noemde een verslagger altijd denzelfden die een omstandig en breedvoerig verslag opdischte; men juichte hem toe en aanvaarde zijne besluitselen. Wanneer het gold een begin van uitvoering er mee te maken, was het stroovuurtje uit. De man bleef alleen met zijn ver verslag en een handvoltje trouwe vrienden, die bevonden dat ze te wei nig in getal waren om iets te kunnen aandurven. Met deze doodende methode wil men afbreken of liever is men reeds begonnen met af te breken. In onze provincie hebben de Jon ge Liberale Wachten het voorbeeld gegeven, zooals wij het aangestipt hebben in twee dry vorige nummers. De ouderen volgen. Zaterdag kwa men de briefwisselende leden der bui tengemeenten te zamen in óe Libera le Vereeniging van Brugge om de middelen te beramen, die moeten ge bruikt worden om aanstaande jaar daar de zegenpraal te behalen en den vierden zetel in te nemen, die aan de Brugsche kiesomschrijving zal wor den toegekend. Vóór drie weken hield Paul Hey- mans eene levendig toegejuichte voordracht te Antwerpen. Vóór veertien dagen, belegden de liberalen van Eecloo eene vergade ring, waar de liberale afgevaardig den van Gent het woord voerden te midden van 700 tot 800 toehoorders. Zondag, 16 Juni vergaderden de afgevaardigden van de 130 liberale associatiën, die zich aangesloten hebben aan den nationalen Bond van de liberale propaganda en zullen daar maar de beste en zekerste mid delen uitzien ter verspreiding van de vrijzinnige grondbeginselen. Op den zelfden dag komen te Brugge bijeen afgevaardigden van de liberale Bonden van West-Vlaan- deren ten einde stichting van eene provinciale federatie. Zijn het geene blijde, veelbetee- kende en veelbelovende voorteeke nen? 't Is nog maar een begin. (Naar den Dixmudenaar De rozenpot ontdekt. Wij weten nu, waar de overgroote som men gaan waarmede onze klerikale regee ring hare budjetten vergroot heeft, onder voorwendsel den landbouw te begunstigen. M. Grombez heeft zich de moeite gegeven in het rekeningshof te zoeken welk gebruik door het ministerie gemaakt was van de hulpgelden geschikt om het landbouwonder wijs te bevoordeeligen. En zijne opzoekingen hebben geleid tot de ontdekking dat vijf-en-negentig duizend franks uitgedeeld zijn geweest aan kloosters, aan geestelijke colleges, aan gestichten van klerikaal onderwijs, die met den landbouw maar twijfelachtige betrekkingen hebben. Wat nog sterker is, 't is dat de konink lijke besluiten,die deze toelagen vermeldden, in het Belgisch Staatsblad niet verschenen hebben, dat men ze zorgvuldiglijk verborgen heeft om de misnoegdheid niet te doen ont staan, dat de Regeering beschaamd geweest is aan de Kamers en aan het publiek de ver kwistingen te laten kennen tot dewelke de geestelijkheid haar dwong. Het is niet alleen verkwisting meer, 't is onwettelijkheid, 't is de verkrachting van al de regels van het parlementair beheer. In de groote naamlijst door M. Grombez opgemaakt, zijn er waarlijk wonderbare dingen. Wij vernemen er, namelijk, dat het college van Belle-Vue van Dinant en het college der Josephieten van Leuven, welke iedereen aanzag als gestichten van middel baar onderwijs, op de begrooting van den landbouw voorkomen evenals een groot ge tal kleine seminariën en bisschoppelijke colleges. Ziehier het belangrijkste deel der lijst College St Louis, te Waremme fr. 2.750 Gesticht van O. L. V te Sotteghem 2.000 Priesterschool van Nieuwpoort 2.000 College van Belle-Vue, te Dinant 3.000 St. Jozefs gesticht, te La Louvière 5.000 St Jozefs gesticht, te Virton 7.000 College der Drievuldigheid, te Leuven 2.000 St Jozefs gesticht te Dolhain 750 College van Onze Vrouw, te Tongeren 750 St Maartens gesticht, te Aalst 750 St Vincentius college, te Soignies 1000 Gesticht van den abt Temmerman, te Heverlé 4000 Ziedaar dus waar het geld gaat door de Kamers gestemd in een groot openbaar be lang 1 Zij dienen om de kassen der kloosters en bisdommen te vullen, zij onderhouden het kiesbudjet der katholieke partij. De liberale partij en hetgeheele land zijn in 1857 opgestaan tegen het gedacht de bur gerlijke verpersoonlijking te verleenen aan de kloosters.Sedert dien hebben wij een einde wegs afgelegdniet alleen leven en verme nigvuldigen de kloosters, maar 't is het goed van den Staat, het geld der lastenbetalers dat hen doet leven 1 Wanneer dan zal dat nieuw schandaal, welk bij zoovele andere mag gevoegd wor den, een einde nemen [Le Libéral). BERICHT. Het muziek dezer maatschappij zal zich naar Dixmude begeven op Zondag 7 Juli 1901, om deel te nemen aan de installatie van het nieuw vaandel, der Jonge liberale Wacht. Vertrek uit Yper, ten 11.57 Aankomst te Dixmude 2.06 Vertrek uit Dixmude 6.32 Aankomst te Yper 8.31 P rijs voor gaan en keer en. 2d0 klas fr. 2.50 3,ie klas fr. 1.50 De leden die begeeren deel te nemen aan dit uitstapje worden verzocht zich te doen inschrijven in het lokaal de dagen der re petitie. De lijsten zullen gesloten worden den Vrijdag 5 Juli 1901. N. B. - De reiskaartjes zullen aan de in schrijvers gegeven worden den zaterdag 6 Juli in de Café de Commercehond straat, van 8 ure 's avonds. Brief gezonden aan de redactie met ver zoek van opname. Ypres, 31 Juin 1901. Monsieur le Rédacteur en chef. Après avoir lu votre articulet du 15 Juin dernier qui m'est directemert adressé, j'ai pu constater que l'auteur de cette lettre était de la clique Vanderstuyft; h chaque phrase per cent le dépil et la jalousie, escortésde men- songes, je me permettrai done de dire h ces messieurs, qu'il n'était nullement besoin de me lancer ces épithètes de stoeffer a la tête, car s'il est un stoeffer en ville, c'est bien le vieux Frédéric dont tout le monde connait les exploits, et qu'on a pu admirer Dimanche dernier dans la course de tandems. Tout d'abord je n'ai pas refusé de courir les six heures mais bien le sérieux coureur Vanderstuyft qui a déclaré, en presence de deux tèmoins de ne pas courir le mardi 18, sous prétexte de n'avoir pas d'entralnement suffisant.. Mais plus tard, sachant qu'un acci dent était survenu a la motocyclette qui de- vait m'entralner, il a fait insérer dans votre journal ces lignes oh il ment avec effronterie. Je n'ai pas refusé de verser les 50 francs, bien au contraire, le samedi 15, je me suis présenté chez Monsieur Talon et par devant témoin, il m'a dit ne pas vouloir les recevoir. Que dois-je conclure de ces sortes de traits? Que Vanderstuyft a tout simplement vou- lu poser et non pas, courir. En tous cas, je lui laisse le défi suivant Courir six heures consécutives avec entrai- neurs (motocycles ou tandems) sur piste, la mise étant de 50 francs. Nous verrons bien maintenant si Vander stuyft est un homme sérieux et s'il relèvera le défi que je lui adresse. Ne voulant pas m'étendre plus longuement ce sujet, je vous prie Monsieur le rédacteur, d'insérer ces quelques lignes dans votre pro- chain numéro et d'agréer mes salutions distinguées. Camille Giller kalfvaart 30 e/v. De groote red wennen voor ry wielen, mo tocycles en automobiles, welke verleden zon dag hier plaats hebben gehad, zijn volkomen gelukt. Meer dan 100 mededingers waren inge schreven. De regen, die in den loop der week geval len was, had het stof gebluscht en het koer- seplein zoo droog, zoo effen en zoo goed ge maakt, dat men het niet beter wenschen kon. Het weder dat 's morgens wankelbaar was klaarde op tegen den middag en, zonder bo venmate warm te zijn, was zoo aangenaam, zoo voordeelig, zoowel voor de wielrijders als voor het publiek, dat men het niet beter wenschen kon. Ook was er geen volk te kort om dien schoonen prijskamp by te wonen. Van s morgens reeds brachten de treinen eene overgroote menigte nieuwsgierigen aan van het omliggende, en wanneer de stoet der wielryders door onze straten trok was het eene samenscholling zonder weerga, 's Na middags groeide de menigte nog merkelyk aan. De tribunen waren proppensvol en het overgroote Minneplein krioelde van 't volk. Kortom het was een welgelukt feest on der alle opzichten, en het heeft de neringdoe ners van Yperen een mooi stuivertje laten verdienen. Ziehier den uitslag van dien grooten wed strijd: Concours de fanfares. 1. L'Hirondelle, Gheluwe. 2. Velotrompettes, Zweveghem. 3. Veloclub, Tieghem. Concours de t Mn Ions. 1. Union cycliste, Ostende. 2. Nooit vermoeid, St Michel lez Bruges. 3. Zonder kommer, Cuerne. Grand nombre. 1. Société de Poele. 2. n Gheluwe. 3. ii Zweveghem. Éloignement. 1. Société de St Michel lez Bruges. 2. ii Ostende. Courses de cycles. Vitesse. 1. Dutrieux, Lille. 2. Quivy, Roubaix. 3. Cintray, Lille. Courses de fond avec entrai- neurs. 1. Dutrieux, Lille. 2. Quivy, Roubaix. 3. Lambert, Malines. Courses pour machines a siéges multiples. 1. Dutrieux, Lille. Lepoutre. 2. Marcelli, Quivy, Roubaix. 3. Klingbel. Vandamme. Motocyclettes. 1. Muller, Malines. 2. Parret, Langemarck. 3. Van Caeyseele, Ypres. Trycycles. 1. Bathiat, Lille. 2. Quatannens, Dixmude. 3. Accou, Roubaix. Voiturettes. 1. Accou, Roubaix. 2. Abner, Tourcoing. 3. Christiaen, Passchendaele. t 3. ii Tieghem.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2