STADSNIEUWS. Al de voorrechten voor de Papen. Direction Ostende. Kamer van Volksvertegenwoordigers Groote brand op de Foor te Namen. Schilderkunst. gatiën, confreriën enz. 3® Vermindering van de liefde tot den evennaaste en van de bezorgdheid tot den arme en den ongelukkige en de neiging van langs om meer van wege de pauzen, bis schoppen, kloosters en priesters om hunnen rijkdom, hun gezag en hunnen invloed te vermeerderen. 4° Het evangelie, en de aflevering van de eerste tijden der Kerk worden stilaan ver laten en verdraait ten voordeele der steeds aangroeiende invloed van de geestelijke overheid en van de centrale beheersching van het vatikaan. 5° De godsdienst is vervaDgen door po litiek, diplomatie en hoogmoed en zoo lijden liefde, recht en vroomheid schripbreuk, dat zijn al voorteekens, zegt Pey-Ordeix, van een afschuwelijk verval van den geest van de kristene leer. Vele menschen zien niet klaar tusschen die twee godsdiensten en de pauzen en bisschoppen zoeken voor alle mo gelijke middels die twee godsdiensten te ver mengen en te verwarren tot hun groot stoffe lijk voordeel. En gij, Lezer, wie gij ook zijt, volgt Pey- Ordeix najaag verre van u weg de rotte, bedorven godsdienst, de godsdienst der menschen, de godsdienst der politiek, van rijkdom, geweld en macht en volgt des te beter de leer van kristus, de zoon van den timmerman 1 Het is ongehoord hoe het zwarte goedje in ons land woekert en zoovele voorrech ten bezit op spoorwegen en buurtspoorwe gen, dat men zich zou afvragen of die lang gerekte huichelaars hier waarlijk heer en meester zijn. Onlangs op de lijn van den buurtspoor weg Yperen-Veurne, namen twee blootvoe- ters plaats. Als de treinwachter zich aan bood om te ontvangen gaf een der gerokten, in plaats van geld een briefje van den vol genden inhoud Buurtspoorweg. Kaart 2de klas van naar Veurne. De minderbroeders-Capucienen, Sinte Clarastraat, Brugge. den19 Bovengemeld briefje was gedrukt en op dat gedrukt was een stempel geslagen die het volgende opschrift droeg: Lignes du Littoral exploitées par la Sté an. des railways économiques de Liège-Seraing-Exten- sions. Is het niet walgelijk zoovele gunsten te zien toestaan aan priesters en kloosterlin gen van alle slach, die geld hebben bij de vleet, terwijl een schamele werkman, een gebrekkige of versletene grijsaard zou ver- stooten worden en bij gebrek aan geld om zijn vervoer te betalen, langs de baan zou moeten drendelen en schier bezwijken van vermoeidheid en uitputting. Men ziet wel dat alles hier buigt en be geeft voor de geestelijkheid, dat het de pa penzijn die in alles heer en meester spelen en zich gedragen alsof zij in een veroverd land waren. Zulke gunsten zijn een misbruik die-spoe dig moeten een einde nemen want zij zijn onrechtvaardig en afstootelijk. Weihoe! een arme werkman zou te ver geefs om eene prijsvermindering smeeken om per spoor naar zijn werk te mogen ver voerd worden en men verwerpt zijne bede, terwijl die vetgemeste hemeldragonders die niets verrichten voor het gemeene best alle voordeelen, alle gunsten, alle rechten ge nieten. 't Is schandalig N. S. Men heeft ons gezegd dat het be stuur der buurtspoorwegen weet waar gaan om het bedrag der reiskosten te ontvangen. Zoo dat de bedienden zich moeten ver plaatsen om geld te hebben, iets dat zij voor eenen gewonen sterveling niet zouden doen. Zittingen van Dinsdag 9 Juli 1901. Budjet va,n Justitie. M. Crombez wijst de onnauwkeurigheden aan door de Re geering bedreven. Op het art. 45 der begroo ting, opgesteld als volgt: Weldadigheidscho- len van den Staat Materiëel. Huur van on roerend goed: 1,019,500 fr. is eene som van 151,076 fr. 60 c verduisterd ten voor deele van zeven geestelijke gestichten. Bud, et van spoorwegen, posten en tele grafen. Budget van nijverheid en arbeid. Het amendement Caviot dat voorstelt met 400,000 fr. het crediet van 110.000 fr. te vermeerderen, ingeschreven op het artikel 40 ten voordeele der voorzienigheids-en hulp kas voor de slachtoffers der arbeidsongeval len wordt verworpen met 52 stemmen te gen 46 en eene onthouding (M. Davignon). Onze volksvertegenwoordiger M. Nolf heeft ten voordeele van het amendement ge stemd, M. VanMerris heeft er tegen ge stemd, M. Colaert was afwezig. Het geheele budjet is met eenparigheid aanvaard Besprekingen der artikelen van het wets ontwerp op het meten van den arbeid der werklieden. Zittingen van Woensdag 10 Juli 1901. Budjet der spoorwegen, posten en tele grafen. Jaarwedden der bijgevoegde griffiers van de Beroepshoven. Budjet van Justitie. M. Lepage maakt een schandalig misbruik bekend, ge pleegd door de Regeering (beknopt verslag.) De Staat, zonder de gemeenten te verwitti gen, verplaats in kloosters kinderen die zou den moeten geplaatst worden in weldadig- heidscholen van den Staat en wier onder houd voor gezamenlijke rekening is tusschen de gemeenten en den Staat. Die kloosters ont vangen 438 franken 's jaars per wees of verlaten kind, wanneer, volgens het prospectus dezer kloosters, het kostgeld voor bijzonderen slechts tot 210 franken 's jaars beloopt. Het art. 45 der begrooting wordt aanvaard met 58 stemmen tegen 47. M. Nolf heeft er tegen gestemd, M. Co laert heeft er voor gestemd, M. VanMerris was afwezig. Het geheele budjet van justicie is aanvaard met 62 stemmen tegen 31 en 8 onthoudin gen. M. Nolf heeft er tegen gestemd, M. Co laert er voor M. VanMerris was afwezig. Het geheele van het wetsvoorstel op de vermeerdering van jaarwedde der bijge voegde greffiers van de Beroepshoven is aanvaard met 63 stemmen tegen 40, ondanks den tegenstand der Regeering. M Nolfheeft er voor gestemd, M. Co laert er tegen, M. VanMerris was afwezig. Budjet van openbaar onderwijs. Zittingen van Donderdag 11 Juli 1901. Budjet der Spoorwegen posten en tele grafen. Budjet van het openbaar onderwijs. Zeer belangrijke bespreking. De klerikalen spreken den lof uit der on derwijzers die hunnen post verlaten hebben in 1879. M. Woeste roept uit zonder omwegen dal het godsdienstig onderwijs ver plichtend moet zijn, dat al de maatregelen welke genomen worde» om het op te drin gen wettig zijn en dat men de politiek die het openbaar onderwijs in de handen der geestelijkheid zal leveren, tot 't einde toe moet volgen. Hij wil het verplichtend on-, derwijs niet, hij vergenoegt zich met den godsdienst op te dringen den katholie ken godsdienst, wel te verstaan aan al de Belgen. M. Hymans toont hoe men te werk gaat om het normaal onderwijs te vernietigen en welke zonderlinge lessen van geschiedenis de onderwijzers geven die door den Staat betaald zijn. De plaats waarover wij in ons blad be- schikken laat ons niet toe de bespreking der begrooting van het openbaar onderwijs mede te deelen in zijn geheel, maar wij raden iedereen aan, vrienden en politieke tegenstrevers, ze te lezen in de Annalen. Zitting van 12 Juli 1901. M. Nolf heeft, in de bespreking van het budjet van spoorwegen posten en telegra fen eene merkwaardige redevoering uitge sproken handelende over verscbiflige be langrijke punten. Deze redevoering zal in de Annalen verschijnen en, in ons toeko mende nummer zullen wij dezelve aan onze lezers mededeelen. N. B. Men wordt verzocht alle hoege- naamde artikels tegen den Vrijdag mid dag' toe te zenden, zooniet blijven ze tot, het volgende nummer. Een circus en verscheidene barak ken door het vuur vernield. De allergrootste opschudding hoerscht in onze stad. Zaterdagmorgen is er brand ontstaan in den circus Sibille, ingericht op het foor plein, Leopoldplaats. Het vuur nam spoedig eene groote uitbreiding. In eenige stonden hadden de vlammen ook den prachtigen paardenmolen van M. Oppitz aangetast, welken voorzeker al de bewoners van Yperen en omstreken reeds gezien en bewonderd hebben. Wie van hen heeft er op diegaloppeerendepaarden niet reeds gezeten? Deze paardenmolen stond nevens gemel- den circus. Het duurde niet lang of andere barakken, kramen en wagens stonden in brand. De artisten van den circus, meest allen gelogeerd in eene afhankelijkheid van den- zelven, moesten in nachtgewaad vluchten, want de ramp viel voor te 2 u. 50 m van den morgen. Verscheidene paarden kwamen in den vuurgloed om en werden gansch verkoold. Weldra brandde ook de kroonlijst van het Nieuw Instituut voor Ooglijders. De brand werd opgemerkt door den ma chinist en den stoker van eenen koopwaren- trein die onze statie binnenstoomde, komend van Aarlen. In de verte bood zich een verschrikkelijk tooneel aan vóór hun oog. Zoo hevig woedde het vuur, dat eenige boomen op de Leopoldsquare door de vlam men werden aangetast. Al de pompiers snelden zoohaast mogelijk ter plaats en de reddingswerken werden be stuurd docr den commandant Proces en zij ne officiers. De ordedienst werd waargenomen door de plaatselijke politie en door een schadron van het lc lansiers, onder de bevelen van den kommandant Van Zuylen. De menigte nieuwsgierigen, van alle kan ten toegestroomd, was aanzienlijk. De hitte van den brand was onverdrage- lijk; ook moesten de pompiers allerhande voorzorgen nemen om den brand te kunnen naderen. Van den circus Sébille en den paardenmo len Oppitz blijft niets meer over. Ten 6 uren van den morgen waren de pompiers nog steeds in volle werking. Uwe lezers oordeelen over de schade door deze uitgestrekte brandramp veroorzaakt. Nadere bijzonderheden. Twee barakken, eene voor den verkoop van thee en eene andere van worstelaars (lutteurs) werden gansch vernield. Vier paarden en een hond zijn in den cir cus in de vlammen gebleven. Twee herten konden ontsnappen. Een dezer dieren werd nog niet ontdekt De schade wordt geschat op minstens 150,000 franken. De bestuurster van den circus had in hare logie eene som gelaten van 20,000 frank in bankbriefjes. Dit alles werd door de vlam men verslonden, alsook voor 27,000 frank kostumen. De wanhoop der artisten, thans van alles ontbloot, onbeschrijfelijk. De vreeselijke brandramp wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. De politie heeft een streng onderzoek inge steld. Een Comiteit is reeds tot stand gekomen om de slachtoffers van dezen brand zooveel mogelijk te helpen. Onze bevolking is letterlijk in verslagen heid gedompeld, nu zij weet dat er hier zeer waarschijnlijk eene misdadige hand in het spel is. Niets was verzekerd. Een feestmaal zal don Heer Gou- verneur der provincie aangeboden worden, den zondag, 11 oogst 1901, ter gelegenheid van zijn officieel be zoek te Yper. Dit feestmaal zal plaats hebben in de Halle, ten 1 ure namiddag. Eene inschrijvingslijst berustten stad huize (secretariaat). Zij zal gesloten worden den 30 Juli. öiiciei^sclielcllsig. Wij zijn gelukkig te vernemen dat een onzer medeburgers eene welverdiende on derscheiding bekomen heeft. M. Prosper Degroote, zoon van M. Eluard Degroote, schilder in de lange Meerschstraat, heeft deelgenomen aan den Prijskamp die plaats gehad heeft te Brus sel voor de versiering van hout en marmer. De jury heeft Zondag 30 Juni 1901 uit spraak gedaan. Op 45 mededingers heeft M. Prosper Degroote een 3n prijs behaald, een diplo- m.a van bekwaamheid en een bij zonderen pi ijs voor zijne panneelen, uitgevoerd ge durende het jaar. M. Prosper Degroote had de stad verla ten sedert eenige maanden en was zijne kunst gaan volmaken te Brussel. Als leeraar had hij M. Longelain, van de schilderschool van Elsene. De bekomen uitslag doet hem eere aan. Wij wenschen er hem hartelijk geluk over. Mijnheer de opsteller van het Weekblad. Gelieve mijne antwoord op den brief van Camille Giller in te lasschen: Als men den brief van Giller overleesd zou men deDken met een deftig en ernstig man te doen hebben, want hij gebruikt stadhuis woorden die men zelden in gewoon gesprek bezigt en de leugens die hij aan elkander schakelt zijn samengevat om niemand te doen twijfelen aan zijne openhartigheid, ware het niet dat mijn vriend Emile Talon er den inhoud van heeft kunnen nederleggen en de zaak breedvoerig heeft medegedeeld. Men heeft gezien wat voor schaamteloo/.e leugenaar dien Giller is. Wat moet ik nog veel daarbij voegen bij den brief van Emile Talon? Een klein artikel zou de lezers van het weekblad nog meer op de hoogte stellen over het gedrag van dien held Het was verleden jaar, toen ik de 24 uren koers liep te RijsselCamille Giller leende mij een oude velo, in voorbehoud tegen alle ongevallen (een kader, warn, het waren mijn wielen) hij kreeg door mij vrijen ingang in den velodroom; ik nam hem per open rijtuig mede na de koers met de velos naar de sta tie; wij keerden te zamen huiswaarts, maar te Comen namen de tolbeamten den velo Giller in beslag omdat er geen loodje aan was; het duurde 5 weken vooraleer ik in 't bezit kwam van dien vélo Wat deed dien valschen vriend? Hij ging naar den deur waarder, betrok mij omdat ik hem zijn ka der niet wilde teruggeven, niettegenstaande al zijne pogingen, en vroeg eene schadever goeding van 169 franks omdat hij zijn han del niet had kunnen voortsörijven bij gebrek aan velo er waren zelfs twee vriendjes van Giller die zwoeren dat hij maar één vélo be zat. De rechter heilde voor die getuigenis sen langs Gillers kant en ik moest eene scha devergoeding betalen van 20 franks: De ad- vokaten hebben het meest gewonnen. En wat zag men 3 weken naar 't proces? Plakbrieven waren uitgegeven van eene openbare verkooping van velos te Yper op de markt in de herberg De Zon van wij len M. Camille Giller! Wat moesten toch die heeren in hun geweten daarover oordeelen. Heeren lezers met wat naam moet men den man van zulke laffe trekken bestem pelen? Wat zijn uitdaging betreft van op de piste teloopen ik wil zeniet meer aanvaarden. Immers zou een Directeur der velodroom toestaan zulke looper als Giller in hunne pist te zien rollen, hij die nog nooit heeft deelge nomen aan koersen, tenzij bij de boeren, al- ■■■rTSSgiï-tH^Cirrrnii

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2