Senaat. De XlXe eeuw in eeue noteschelp. STADSNIEUWS. Parade Pompiers. Een schandaal te Komen. Nog het festival van Oostvleteren. Feestkalander voor Wielrijders. ters te doorloopen. Wij beschikken over geen een rechtstreekschen trein naar de zee, dewijl wij op de lijn van Brussel zich express treinen zien opvolgen in min dan een kwar tier tusschentijd, ten 16 u. 13 m. ten 16 u. 25 m. en ten 16 u. 30 m. Met een weinig goeden wil zou men noch tans onze treinen kunnen in gemeenschap stellen met de expresstreinen die men inricht gedurende het badseizoen, op de lijn van Brussel naar Nieuwpoort en van Thourout op Oostende. Onder 't zelfde opzicht, roep ik al de aan dacht van den minister op een verzoekschrift dat hem toegezonden is geweest door den Koophandelskring van Yperen en dat strekt om de inrichting te bekomen van een einde spoorweg van volle breedte van Lange- marck naar Diksmude, langs Houthulst, Clercken en Eessen. Er dient opgemerkt te worden dat tegen woordig onze gemeenschapsmiddelen tus- schen Diksmude en Yperen erbarmelijk zijn. Wij hebben nog tusschen onze beide steden eenen postdienst en de gemeenschappen per spoor verplichten ons tot zulken grooten om weg en zijn zoodanig slecht dat men meer dan twee uren noodig heeft om van Yperen naar Diksmude te gaan, dan wanneer de af stand die onze beide steden scheidt maar van 20 kilometers is. De inrichting der lijn gevraagd door de verzoekers zou voor eersten uitslag hebben in eene breede maat de handelsbetrekkingen uit te breiden tusschen Yperen en Diksmude tusschen Veurne-Ambacht en het zuiden on zer provincie. Zij zou den belgischen Staat toelaten we- derlandsche treinen in te richten van Rijsel naar Nieuwpoort of Adinkerke, wat een be ginsel van voorspoed zou zijn voor geheel het gedeelte der belgische kust, gelegen tus schen Dunkerke en Oostende, en dat reeds zeer schoone kusten bevat, zooals de Panne, Oostdunkerke, Lombartzijde, Westende enz. De te bouwen lijn zou niet kostelijk zijn, zij zou maar 13 kilometers weg hebben, en zou toelaten tusschen Nieuwpoort eene we- derlandsche baan te stichten van 80 kilome ters uitgestrektheid. En dewijl de achtbare minister van spoor wegen, zooals hij het verklaarde in de zitting van 22 Januari 11. in antwoord aan den acht baren heer Vandenbogaerde, zoekt de onge noegzaamheid te verhelpen van snel verkeer tusschen de fransche grens en het kustgebied en het stichten eener nieuwe lijn heeft doen ter studie leggen, die betrekkingen zouden geven aan plaatselijkheden die weinig of niet door eenen spoorweg bediend zijn waarom zou hij geene voldoening schenken aan de onderteekenaars van het verzoekschrift. De Staat zou zijne lijn goedkoop hebben, zonder te rekenen dat zij geen dubbel in- of uitgaaf zou maken met de lijn Meenen, Roe- selaere, Thourout, in geval van overname dezer lijn door den Staat. Een laatste punt om te eindigen, het be treft bijzonderlijk onze landbouwers: De voortbrengst der boter is sedert eenige jaren, merkelijk vermeerderd in Vlaanderen de kweeking wordt er op een grooten voet gedaan. Onze uitvoer naar Frankrijk is ongeluk kiglijk verminderd en wij zijn op de engel- sche markt onderkropen geweest door de Denen en de Hollanders. Onze boterhandel vindt heden uitwegen in onze nijverheidcen- trums en in onze groote steden des lands. In den zomer, gedurende de maand Mei tot einde September, reist de boten met al de rei zigerstreinen aan het tarief II voor min dan £5 kilos. Zou de achtbare minister dat tariet niet toepasselijk kunnen maken binst do wintermaanden? De boter is's winters, niet spoedig genoeg geleverd. Het gebeurt dat bo ter, den zaterdag van Yperen verzonden, maar den Dinsdag te Brussel toekomt, ter wijl de hollandsche boter er toekomt in vier- en-twintig uren in bijzondere wagons. Het spreekt van zelf dat onze boter verminderd van waarde door den langen duur der reis. "Wij bevinden ons onder dat opzicht in eenen staat van ondergeschiktheid tegenover onze mededingers van den vreemde. Het verzoek schijnt mij zeer redelijk ik hoop dat de heer minister er rekening van zal houden. Ik vraag hem insgelijks wel te willen ge volg geven aan eene klacht welke ik gedaan heb en die onze hoppekweekers aanbelangt. Onze landbouwers vragen, voor het ver voer hunner persen, de toepassing van het bijzonder tarief n° 36, waarvan de andere voortbrengsels genieten die voor den land bouw bestemd zijn en dat een vierde minder is dan het tarief nu in voege. Zij doen op merken en niet zonder reden, dat dit bijzon der tarief thans toegepast is aan de staken bestemd voor de koolmijnen; het ware maar billijk dezelfde gunst te verleenen voor de persen bestemd voor de hoppelanden. Een andere klacht onzer hoppeplanters is niet min gegrond Het bestuur der spoorwegen staat het ta rief 36 toe voor het vervoer van het kalk, dienende om de landen te verbeteren: dit tarief is maar toegepast gedurende de maan den Januari, februari, maart, april, mei, augusti en september. Onze landbouwers, in de streek van Poperinghe, beklagen zich er geen voordeel te kunnen uittrekken gedu rende de maanden Augusti en September. In de maand Augusti doen zij den oogst van hun koren en graangewassenin de maand september en reeds op het einde van augusti, plukken' zij de hoppe. Zij vragen dat het tarief voor vetten hun toegepast zij geduren de de maanden october en november in plaats van augusti en september. Ik durf hopen dat de achtbare minister het middel zal vinden hen voldoening te geven. M. Liebaertminister van spoorwegen, posten en telegrafen. Het bedrog is reeds zoo groot dat men moet vermijden hetzelve te begunstigen. M. Nolf. De klacht is billijk, mijn heer de minister, en ik ben overtuigd dat, met een weinig goeden wil men den belang hebbenden zal kunnen voldoening geven. Zittingen van Zaterdag 13 Juli 1901. Wetsontwerp op de spelen. De uit zondering voorgesteld door het art. 8 ten voordeel3 der steden Spa en Oostende is verworpen met ,,73 stemmen tegen 20 en 4 onthoudingen. De heeren Nolf en Van Merris heb ben zich tegen de uitzondering verklaard, M. Colaert was afwezig. Het geheele wetsontwerp is aanvaard met 71 stemmen tegen 17 en 3 onthoudingen. M. No f heeft zich onthouden omdat het ontwerp hem overdreven voorkomt in zijne schikkingen. Het ontwerp gestemd door den Senaat, afschaffing gedaan der artikelen 8, 9 en 10, gaven hem voldoening. M. Van Merris heeft ja gestemd; M. Colaert was afwezig. Zitting van Dinsdag 16 Juli 1901. Begrooting der spoorwegen, posten en te legrafen. Voorschotten gedaan aan den onafhanke- lijken Staat van den Congo. Zitting van Dinsdag 16 Juli 1901. De heer baron de Pitteurs-Hiegaerts, plaatsvervanger van M. Van Hoorde, over leden Senator, legt den grondwettelij ken eed af. Budjet van den landbouw. Ondervraging van den heer Graaf de Kerchove de Denterghem over de opslui ting van den heer kapitein Schuermans. Het Amerikaansch dagblad Ans wers t> geeft onder den titel van the Nineteenth century in a nut shell, y> volgenderwijs den bilan der ontdekkingen en uitvindingen van de laatste eeuw Zij heeft het paard ontvangen, en geeft ons het rijwiel, de locomotief en de automobiel. Zij heeft de ganzepen gevonden en geeft ons de schrijfmachien. Zij heeft de zeis gevonden en laat ons de maaimachien. Zij heeft de handpers om te druk ken gevonden en laat ons de draaien de drukmachien. Zij heeft het schilderen op lijn waad gevonden en laat aan de nieu we eeuw de steendruk, de lichtteeke- ning, en de lichtteekening der kleu ren. Zij heeft het handgetouw gevon den en laat ons de spinnerij en de wol-en katoenweverij. Zij heeft het buskruit gevonden en heeft ons begiftigd met de machtigste ontplofbare zelfstandigheden. Zij heeft de kaars gevonden en geeft ons elektrisch licht. Zij heeft de zuil gevonden en laat ons de dynamo. Zij heeft de keigeweren gevonden en geeft ons de snelschietende wa pens. Zij heeft het zeilschip gevonden en laat ons het stoomschip. Zij heeft de luchttelegraaf gevon den en geeft ons de telefoon en de te legraaf zonder draden. Zij heeft het gewoon licht gevon den en laat ons de stralen van Roent gen. En deze lijst is verre van volledig te zijn, want zij duidt geen enkele der voorname uitvindingen der schei kunde, der geneeskunde, der sterre- kunde enz. aan. Maar zou alles in eene noteschelp kunnen? Leve de Wetenschap, hefboom van den vooruitgang, die de kaloten op alle manieren willen tegenhouden. Een feestmaal zal den Heer Gou verneur der provincie aangeboden worden, denzondag, 11 oogst 1901, ter gelegenheid van zijn officieel be zoek te Yper. Dit feestmaal zal plaats hebben in de Halle, ten 1 ure namiddag. Eene inschrijvingslijst berust ten stadhuize (secretariaat] Zij zal gesloten worden den 30 Juli. Woensdag 11. ten 4 1/2 's namiddags kon digde de brandklok eenen brand aan. De to renwaker sloeg 9 maal alarm. Geheel de stad was in rep en roerde voorbereiding in deze omstandigheid genomen moest een groot vuur doen vermoeden. De pompiers in de kazerne der pompen aangekomen, haal den nochtans hun materiaal niet uit en mochten weldra naar huis gaan. Ziehier wat er gebeurd was. Ten 2 3/4 was eene brandende kool, naar het schijnt, uit de lokomotief van den trein van Roeselare gevallen, had het verdroogde gras der verdronken weide, buiten de rij- selpoort in brand gesteken en zijne verwoes ting voortzettende dreigde de brand een ko renveld te bereiken. Een veertigtal boeren kwamen toegeloopen om den brand te dem pen en gelukten er in niet zonder moeite de omliggende oogsten van eene volledige ver nieling te bevrijden. Rond 5 ure, als alle gevaar verdwenen was kwamen twee poli tieagenten gewandeld en bestatigden de schade. Waartoe dienen de pompiers dan? En hoeveel geld kosten zij niet aan de stadskas Het was voor hun eene gelegenheid te too- nen dat de lastenbetalers hen niet alleen be talen om te gaan paradeeren met groote kosten naar Namen en naar Aalst, maar dat zij dringender plichten te vervullen hebben 't Is waar dat indien de kiezers kontent en voldaan zijn van gefopt te worden Maandag 11. heeft een jongeling van 27 ja ren oud, wanhopig omdat hij geen werk vond zich gezelfmoord met in de doode Leie te springen. Dinsdag morgen rond 8 ure werd hij uit getrokken en bijna geheel den dag liet men hem liggen inden hof van't godshuis, al leenlijk bedekt met eenige oude zakkendan zonder bloedverwanten of vrienden te ver wittigen werd hij den Woensdag morgend ten 5 ure naar het kerkhof gedragen door twee mannen vergezeld van den veldwach ter. Men moet weten wie zulke bevelen gege ven heeft, 't Is eene schande voor een ge meentebestuur niet te durven weerstaan aan de bevelen eene fanatieke geestelijkheid. Maar wij zullen dezen kunnen ontdekken en schandvlekken, gelijk zij het verdienen, die zulke verantwoordelijkheid op zich genomen hebben. Indien de ongelukkige zelfmoordenaar of zijne familie eenige honderden franken ge worpen had in de handen der geestelijkheid, deze zou eene begrafenis van eerste klas ge daan hebben en hadde zijne schoonste ban nieren uitgehaald, maar.... geen geld, geene gebeden 1 St. Just. Wij hebben den volgenden brief uit Oost vleteren ontvangen welken wij over acht dagen niet hebben kunnen overnemen, bij gebiek aan plaats. Hier is hij Oostvleteren, 10 Juli 1901. Mijnheer, Ik laat u hier nog eenige woorden weten nopens ons festival. Men heeft de medaillie die bestemd was voor Yperen aan het plankske gehangen, met een rouwsluier; daarna drij pikke zot ten er aan geplakt, verbeeldende volgens het zeggen Iweins, Colaert en Van Merris, men heeft daarmede rondgegaan al spelende van herberg tot herberg, dan 's avonds laat heeft men twee oordjeskeersen aan weer kanten het plankske geplaatst, doen bran den en dan de begraving gebeden gezongen en gespeeld. De Ypersche kaloten waren begraven En ze zullen in langen tijd niet erleven, want de Oostvleterenaars zullen nooit vergeten de groote oneer die hun aan gedaan is geweest. VVanneer de krommen op het dorp zal komen wat zal hij nu ver tellen, dien geweldmaker en pretentieuse dommerijk? Hoe zal hij hem kunnen ver- schoonen van hetgeen hij gezegd heeft in LooHier zal ons beste muziek komen, 't is hier eene kleine stad. Wij zullen de Sloetsen naar Oostvleteren zenden, die boeren kennen toch geen muziek En de Sloetsen zijn toch niet gekomen. De ka loten van Yper hebben met ons den zot ge houden. Wij zullen het niet vergeten. Tij dens de kiezing wij zullen ze zenden naar Loo. Als het muziek van Yperen, van Loo kwam, in een compartiment van den tram, bevonden zich twee jonge meisjes, welke de kerels met drij of vier met geweld wilden aanranden; de eene trokken alhier aan die jonge juffers, d'ander aldaar, ten einde zij zich gedwongen vonden om hulp te roepen. Gelukkiglijk was er nog een Oostvleternaar die het hoordehij kwam toegesprongen en vroeg aan die kerels of zij niet beschaamd waren alzoo treffelijke personen in 't publiek aan te randen en nog andere verwijisels daarbij, hen voor Ypersche sm....laps ver wijtende. Maar dit woord vertoornde hen, want een van hen deed om zijn savel te trekken om te slaan of te kappen. Ja, zegt Désiré, komt eens met uwen slekkesteker ik breek hem in stuks en sla er uwen ka- lotekop mede in brokken. Toen juist kwam het personneel van den tram toe en gebood hen van weerkanten te zwijgen. Naderhand zeiden wij, Oostvleternaars, als die sociëteit zulke mannen telt die maar voor dat goed zijn, 't is beter niet te komen, daar wij hier ook sm....laps genoeg hebben onder die klasse. Ik vraag het u, mijnheer, is 't niet proper? Een Oostvleternaar. 21 Juli Brussel velo-festival. 6 Augusti Roubaix 48 uren koers. 15 St. Nicolaas, snelkoersen velod. BURGERSTAND van den 12 tot den 19 Juli 1901. Geboorten. Pinet Mauritius, Schotlandstraat, 2. Depuydt Maria, Nieuwe Houtmarkt 47. Hollebeke Oscar, Frezenbergstraat, 7. Vanhaecke Valentine, Blauwe Leliestr, 3. 1 TT ili i OQfQl IB i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2