Vronwencongres, te Yperen. Waarom twee maten en twee gewichten. Spaart het water Examens. M. de Voorzitter zegt dat men voor de huizen van Mevr. Vcrgraehtreeds eene pomp geplaatst heeft. Hij bestatigt dat de grachten ontelbare doodazen bevatten. M. Boone, die dierenlijken in den Majoor gracht heeft zien boven zwemmen, zou wil len dat de politie zorge voor het wegnemen dezer overblijfsels; de maatregel is hoogst- dringend noodzakelijk, niet alleen om de be zoedeling der wateren te beletten, maar ook. om de gevaren te verwijderen welke deze lichamen in ontbinding voor de gezondheid opleveren; men weet inderdaad dat de insek- ten die vuilnissen verlaten om de kool en an dere ziekten voort te zetten. M. de Voorzitter antwoordt dat hij na tuurlijk de doodazen, door hem gezien, heeft doen wegnemen en zegt in 't voorbijgaan dat hij de meening bewondert van dezen die be- weeren dat de grachten zouden kunnen af- gietkommen worden, die drinkbaar water le veren. Hij verzekert dat hier en twee jaar ten langste men zal kunnen evergaan tot de uit baggering van den Dickebuschvijver en dan het water alsdan in genoegzame hoeveelheid zal kunnen gegeven worden. Hij laakt de misbruiken die heden gepleegd worden en eene ware verkwisting van water daarstel- len: de inwoners sluiten de kranen niet, werpen 't water op de straat, enz. Als men op die wijze voortgaat, zal de vijver geen ge- noegzamen voorraad kunnen opleveren. M. Iweins stelt voor aanbevelingen te doen aan de inwoners bij middel der dagbla den. M. de Voorzitter kondigt aan dat hij maatregelen zal nemen. 2. Lagere scholen: rekening 1900. Ten gevolge van het vertrek van eene der onderwijzeressen, is eene voorziene uitgaaf voor de betalende meisjesschool niet gedaan geweest. De begrooting verleende credieten voor eene som van 6,925 fr. de rekening meldt eene uitgaaf van 6,014 tr. In de lagere knechtjesschool, beloopen de kosten tot 12,551-00 fr; de kostelooze school bestuurd door Mev. Lahousse heeft 10,445 f. gekost; de aangenomene St Aloïsiusschool sluit hare rekening met de som van 8,300 fr. De rekeningen worden goedgekeurd. 3. Wegen: rechttrekking van den buurt weg genoemd Pilckemstraat. M. de Voorzitter legt de groote verbete ring uit welke deze rechttrekking zal te weegbrengen onderhandelingen zijn ge daan geweest met de eigenaars van eenen grond gelegen aan den hoek van dezen steenweg en den kalfvaart, gevaarlijken hoek voor de voertuigen. Eene toelating om op gezegden grond te bouwen is gevraagd; het College denkt dus dat men zonder ver toeven den grond moet aankoopen. De bespreking wordt naar de geheime zit ting verzonden. M. Decaestecker vraagt of men met deze gelegenheid er niet aan zal denken den steen weg wat verder te verbreeden, waar hij zeer ongenoegzaam is. M. de Voorzitter verbindt zich dit ge dacht te onderzoeken na het werk waarvan er thans spraak is. 4. Rechtmaking van den weg van Veurne tusschen het waterkasteel en t Hoekje. Terwijl de leden het plan nazien, legt M. de Voorzitter uit dat het werk voor uitslag zal hebben de as van den weg met deze der Maloulaan te doen samentreffen. Hij denkt dat de Staat de brug zal verbreeden. Voor wat den kringweg aangaat leidende van den steenweg van Veurne naar den steenweg van Diksmuide, komt een wetsontwerp neer gelegd te worden. Op eene vraag door M. D'Huvettere %q- daan, antwoordt M. de Voorzitter dat de kleine nieuwe straat leidende van het water kasteel naar den Poperingschen steenweg, de Capronstraat zal heeten. De rechttrekking wordt met eenparigheid beslist. 5. Stadseigendommenverkooping van bouwgronden. Het college, een eerste ontwerp verlaten de, stelt voor een nieuwen weg te maken bij den steenweg van Veurne, nevens de ei gendommen van M. Degeest, en de aanpa lende gronden te verkoopen. Den 29 dezer zal deze verkooping plaats hebben op eenen instel van 8 fr. De Raad geeft de noodige toelating. 6. Middelbare School: begrooting van 1902, Deze begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met het cijfer van 30,175 fr. Goedkeuring. 7. Godshuizen: Verpachting van bui tengoederen. De openbare verpachting heeft 20,211 f25 opgebracht, 't zij eene vermeerdering van 1,058 fr. 51 op de oude prijzen. Gunstig aivies tot de goedkeuring. 8. Vervoerdienst: regelmatige vervoer dienst tusschen Yperen en Kortrijk. 't Is M. Polydoor VanLerberghe, voerman te Meenen, die dezen dienst zou ondeinemen. Het College stelt een gunstig advies voor. Verscheidene leden doen opmerken dat dergelijke dienst reeds bestaat- M. Iweins vreest dat de concurrentie de poging van den eersten aannemer zal doodenMaar M. D'Huvettere hebbende doen opmerken dat de Raad het recht niet heeft zich tegen eene eerlijke concurrentie te verzetten, dat het onrechtvaardig ware uitsluitende rechten te verleenen, wordt het gunstig advies met eenparigheid uitgebracht. M. Decaestecker komt terug op het vraagstuk der buurtwegen en vraagt of de plans gereed en de bemachtigingen gevraagd zijn. M. de Voorzitter kondigt de neerlegging aan, in de naaste zitting, van het bestek en het lastenkohier; maar hij doet opmerken dat men zich dit jaar zal moeten vergenoe gen met eenige wegen te beladen die te wen- schen laten. M. Decaestecker denkt dat men zich daarbij niet zou moeten bepalen, dat in dit seizoen vele lieden zouden kunnen een hand je toesteken voor het vervoer van het kiezel zand. Hij vraagt eenige dringende verbete ringen, welke M. de Voorzitter hem belooft op voorwaarde dat die werken geen dubbel gebruik maken met deze die in het toeko mende jaar moeten uitgevoerd worden. De openbare zitting wordt ten 5 3/4 ure geheven. Lena. Dus, beste vriendinnen, 't is eene besliste zaak, wij zullen voortaan onze rech ten mogen doen gelden, die sedert eeuwen miskend zijn. Marie. Het is verstaan dat indien wij voldoening krijgen, wij ook nieuwe plichten zullen moeten vervullen. Wantje. Dat is te zien, het zal van ons afhangen. Zoo 1 omdat de mannen hebben moeten bekennen dat wij zooveel recht heb ben als zij om kiezer te worden, gij zoudt, onnoozele vrouwen, ons nieuwe lasten wil len opleggen Oh dat nooit Lena. Beste vriendin, gij loopt van het spoor; aangezien er min mannen zijn dan vrouwen zullen zij wel moeten gehoorzamen en zich aan onzen wil onderwerpen. Lisa. Dit komt wel overeen met het algemeen aangenomen princiep dat de min derheid zich moet schikken naar den wil der meerderheid. Marie. Voor zooveel de meerderheid voortkomt van eene kiezing die niet bezoe deld is door bedrog,omkooping en drukking. Wantje. Gij zijt van 't goêjaar, gij; waar is er nog eene rechtzinnige kiezing door de klerikalen goedgekeurd. Siska. Dat is politiek. Wat moet dat vroolijk zijn Emma. Houden wij ons bezig met het geen ons aangaat. Wantje. Sukkeles, maar dit alles gaat ons zoo wel aan als de mannende toekomst van 't land hangt er van af. Clara. Zut! ik heb liever mijn huis houden. Stiene. Indien de vrouw van haar huis eene hel wil maken, moet zij zich maar met politiek bemoeien. Lena. Maar, liefste, wanneer wij zul len kiezers zijn, zal alles veranderen. Wantje. Zeker, wij zullen wetten stem men ten onzen voordeele. Lotje. Verschooning, gij zult niets stemmen; verwarren wij niet kiezer met gekozene. Wantje Wat wilt gij zeggen Ik be grijp uw onderscheid niet. Lotje. 't Is nochtans zeer eenvoudig. Wij zouden mogen stemmen en niet kies baar zijn. Wantje. Als het maar dat is Er zou welhaast een eindje wet gestemd worden, door hetwelk al de vrouwen van 25 jaar oud, deelmakende van eene congregatie of van een broederschap alleen zullen kiesbaar zijn. Emma. Wat begoochelingen! Ik ben waarlijk beschaamd zulken armen praat te hooren. Wantje. Gij zoudt veel beter doen te zwijgen. Waarin zijn wij min waard dan de mannen? Is het onder 't betrek van verstand, van de spraak, van vernuft enz. Lisa. Eene vrouw die van den bijna- der niet gesneên is, mag geene vrouw ge noemd worden. Rosa. Ik vind dat er onder de vrou wen, gelijk onder de mannen, dweepsters zijn, die luide droomen en die eindigen met te gelooven dat het gebeurd is. Wantje. Nog eene die wanhoopt Lisa. En die dezen blameert die zich met het geluk der vrouw bezighouden. Marie. Het geluk der vrouw is niet verre te zoeken zij moet zich maar met haar huishouden bezighouden, hare kinderen lief hebben en haren man beminnen. Wantje. Eene vrouw fin de siècle! Lisa. De twintigste eeuw eischt van de vrouw zekere gedachten, die haar moeten gelijk stellen met den man. Wantje. En gelijk M. Golaert het ge zegd heeft, 't is maar dan dat wij zullen den hemel op de wereld hebben. Lotje. Die Colaert moet een diepe den ker zijn. Marie. En zullen de biechtvaders ons gerust laten? Irma. Spreek mij van geen biechtva ders, zij zijn zoo listig en zoo ondernemend. Marie. Nu reeds, als het kiezing is, dringen zg ons hunnen wil op; zij winden ons op tegen al dezen die hunne gedachten niet deelen; wat zal er van ons geworden als wij zullen kiezer zijn? Allen. Ja wat zal er van ons gewor den? 't Is om er kiekenvleesch van te krijgen. Pauline. Het is nu een uur dat ik naar u luister en ik beken u openhartiglijk dat al wat gij tot nu toe verteld hebt mij volko men onverschillig laat. Wantje. Allo, zotte muts Pauline. Soort van gendarm dat gij zijt, zeg mij welke de voordeelen zullen zijn die de vrouw zal hebben met kiezer te worden Wantje. Maar het is zeer eenvoudig wij zullen naar de herberg gaan om een glaasje te pakken, eene sigaret te rooken en ons op de hoogte te zetten der algemeene politiek. Lisa. Wij zouden ook kunnen naar de meeting gaan en er het woord nemen. Marie. En wie zal de soep maken Wantje. Parbleu! deze dien wij ver vangen hebben, de man. Marianne. Gij zult toen ook soldaat of garde civiek zijn in zijne plaats? Wantje. Oh dat nooit! Men ziet dat nu ook. Zijn de pastoors, de paters van alle kaliber, de broertjes en de zonen der rijken niet vrij van dienst en zij zijn nochtans kiezer. Allen. Dat is niet juist 1 Lisa. Ja 't is eene groote, eene schreeu wende onrechtvaardigheid, maar 't is de meerderheid Wantje. Samengesteld uit lafaards. Lisa. 't Is gelijk. Maar 't is de meer derheid die het alzoo wil en dan moet ieder een buigen. Lotje. Als men wil kiezer zijn, moet men willen zijn land dienen, 't Is vast. Wantje. Men moet patriot zijn. Laat ons allen Jeanne d'Arc worden. Pauline. Dit alles is zeer wel in woor den, maar gij weet misschien niet dat men, om Jsoldaat te worden, sommige formali- teiteiten moet vervullen. Stiene. Kwetsende voor onze eerbaar heid Marie. Inbreuk makende op onze deugd Louise. Voor den herzieningraad ver schijnen, samengesteld uit mannen. Allen. 't Is schandalig! Blijven wij zoo als wij zijn. Wantje. Hoop laffe zotskappen. Allen. Genoeg met uwe praatjes. Lisa. Nog een woord. Allen. De sluiting Marie. Vooraleer te scheiden dient er een besluit genomen te worden. Ik stel u voor te schrijven aan al dezen die zich met de ontvoogding der vrouw willen bezighou den, om hun vlakaf te zeggen dat wij willen vreemd blijven aan de politiek en ons uit- sluitelijk bezighouden met hetgeen het in wendige van het huisgezin kan aantrekke lijk en gelukkig mak.m. Lotje. 't Is alzoo dat ik de rol der vrouw altijd verstaan heb en ik ben volko men gelukkig. (Toejuichingen. Lisa en Wantje vertrek ken in gramschap. De zitting is gesloten). Deze week kwam er 's avonds een heer tot tweemaal over de groote markt geloo- pen, zonder licht aanzijn gespan, zonder dat er een politie agent het bemerkte, daar zij nog al de gewoonte hebben de oogen te sluiten en vrede laten waar vrede bestaat. Eenige oogenblikken later kwam er een arme werkman met zijn9 kar en paard van de Meenenpoort naar de Markt bijM. Coppin, om daar zijn licht te aansteken, terwijl hij binnen was ging de nieuwbenoemde agent er naartoe, bracht kar en paard naar 't po- litiebureel en maakte proces verbaal. Waarom den werkman pakken en den rij ke laten loopen. Denkt de agent een mees terstuk verricht te hebben, hij is deerlijk mis. Wij begrijpen dat de dienst moet ge daan worden, maar waarom twee maten en twee gewichten? zei M. Colaert in de laatste zitting, want met de lange droogte zullen wij er te kort hebben. Wij zullen beginnen met de pressing te verminderen en de lastenbetalers den Zondag van water te berooven Geheel goede maatregel wanneer hij goed toegepast wordt, maar ongelukkiglijk ge beurt het veel heel anders, want Maandag was men bezig aan de statie met meer water nutteloos te verbruiken, dan men den Zon dag had kunnen geven, 'k Begrijp dat er moest besproeid worden, maar dat men al spelen, zulke massa water laat nutteloos loopen dat is niet aannemelijk. Een weinig meer toezicht ware niet slecht in zulke ge vallen. Van de statie trokken wij naar de groote markt, daar was het hetzelfde geval, de darmen gaven water al dat ze maar geven konden dat het water langs alle kanten de kleine Botermarkt uitliep II was zulks wel noodig.... En zeggen dat onze matadoors durven beweren dat het de lastenbetalers zijn die het water verkwisten. Is het niet belachelijk? Het Journal d'Ypres is verwonderd dat de liberale tbladen rechtzinnig zijn met te zeggen dat het werk aan de statie en de nieuwe soort van verlichting eene verbete ring voor stad is. Daaraan moet men be kennen dat de kalotebladen niets dan met valschheid en logentaal omgaan. Ja Journal, wanneer gij een goed werk zult verrichten, zullen wij het goedkeuren en aanvoerden. Maar gij zoudt zulks niet doen want daarvoor bezit gij geen karakter ge noeg want gij zijt te laf: liegen, beknibbelen en lasteren ziedaar uwe gewoonte, 't Is gekend. Wij vernemen met genoegen dat M. Prosper Vanden. Bulcke, oud-leerling van het College de l'Union met onderschei ding zijn laatste examen afgelegd heeft, vóór de jury der Hoogeschool van Gent, van Doctor in genees-, heel- en vroedkunde. Wij biedenden jongen doctor onze beste gelukwenschen aan en wenschen hem uit ganscher hart eene schitterende loopbaan. M. Robert Jo os van Yperen heeft voor de Jury der Hoogeschool van Gent, met bij val het examen van 2"= doctoraatin Genees,- heel- en vroedkunde afgelegd. M. Maurice Devaux van Yperen heeft het examen afgelegd van aanvaarding in het nijverheidsgesticht van 't Noorden. Afdee- ling der Leerlingen ingenieurs scheikundi gen. MM. Joosen Devaux zijn oud-leerlin gen van ons Collége de l' Union. Wij bieden hen onze beste gelukwenschen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2