VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Vijftiende jaar Zaterdag 17" Augusti 1901. Nummer 33. 20 Millioen nieuwe lasten Caritate a. u. b. Het Ylaamsche land gefopt Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 2.50 fir. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent Sper drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei !o Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongcteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Bij elke kiezing schreeuwen de katholieke paljassen tegen de krijgs lasten. In 1884 kwamen zij aan 't hoofd onder den kreet van: Geen man, geen cent, geen kanon meer! Bij elke volgende kiezing zag men aan 't hoofd van hun programma prijken: Vermindering der krijgslasten. Wilt gij weten, geëerde Lezers, hoe de katholieken die vermindering in practiek stellen? Over eenige dagen legden zij een wetsontwerp neêr, dat zal voor ge volg hebben de krijgslasten met 20,000,000 te vermeerderen. En toch beweren de katholieken waarheid gesproken te hebben. En inderdaad, het is geen cent méér, dat ze vra gen, maar twintig millioen méér!! Begrijpt ge 't verschil? Ziehier wat de Etoile Beige daar over kortelings schreef: De afgevaardigde van Namen, M. Defnet, heeft het geraadzaam ge oordeeld aan de regeering de vraag te stellen, strekkende om te verne men welke de finantiëele gevolgen zouden zijn der nieuwe krijgswet. Deze zoo natuurlijke vraag ont hutste zichtbaar de meerderheid der Kamercommissie. MM. Helleputteen Delbeke teekenden protest aan tegen die driestheid en de afloop van het gesprek was, dat die vraag aan de regeering niet zou gesteld worden. Nu, dan zal zij niettemin opge worpen worden tijdens de bespre king in de Kamers. Wij zien nu maar al te wel, door de handelingen van MM. Helleputte en Delbeke, dat die vraag uiterst lastig te beantwoor den is door Minister Desmet. Het geldt hier enkel te weten wat het vrijwilligersstelsel, door de klerikalen voorgesteld, aan 's lands schatkist zal kosten. De inkorting van den diensttijd zal het legerbe- drag met 4,000 man verminderen. Hoe zullen die vervangen worden? Door vrijwilligers antwoordt de re geering. Doch, om vrijwilligers aan te werven, moet men uitgaven doen. De regeering voorspelt aan die sol- dateniers een benijdenswaardig lot premie, soldij, schadevergoeding en pensioen. Op hoeveel zouden die kostelijke krijgers 'sjaars aan de schatkist te staan komen? Niet minder dan vijftien tot, twintig millioen frank, zeggen som migen. Zoo wij dit cijfer voor echt aan zien, zal de oorlogsbegrooting met twintig millioen moeten vermeer derd worden en dan zullen de anti militaristen de eersten zijn om te schreeuwen en te huilen. Wat!... Sedert twintig jaar heb ben de klerikale voorvechters over haag en heg uitgekraaid dat de mili taire slokop 't land naar den onder gang zou voeren; sedert twintig jaar hebben zij de belgische patriotten verweten België te ruïneeren met hun soldalenstelselin meetingen en vergaderingen werd uitgekraamd Geen man, geen cent, geen kanon méér voor den oorlogsgoden nu zij hun zoogenaamd democra tisch stelsel in voege brengen, is het eerste gevolg daarvan de ver meerdering van 't oorlogsbudjet met twintig millioen. Maar als dat waar is, dan zou het antimilitarisme meer kosten aan België dan het militarisme En ware 's lands weerbaarheid dan maar verzekerdmaar, wij be talen twintig millioen méér en heb ben nog minder zekerheid. Nu begrijpen wij maar al te goed dat de vraag van M. Defnet zeer las tig te beantwoorden was door de re geering en daarom ook moet zij bij de bespreking gesteld worden. Dat kan zoo niet blijven duren. Onze priesters loopen letterlijk op hun tandvleesck. Geen wijn in de kelder, geen brood in de schapraai. Ik heb een dag lang tranen van een halven kilo geweend, na de lezing van het jammer lijk artikel der pastoorsgazetten; mijn hart breekt er nog van, als ik er aan denk... En daar ik ook een van die liberalen ben die denken dat pastoor zijn, hedendaags 't gemakkelijkste en 't beste postje is, dat er in ons Belgika bestaat, kan ik niet nalaten eens de rekeningen van dien gerokten op steller na te zien. Budget der Eerediensten 6,500,000 Aalmoezeniers van 't leger 300,000 Leeraars van godsdienst enz. 300,000 Toelagen der gemeenten 4,700,000 Toelagen der provinciën 800,000 Totaal 9 miljoen en half. Negen millioen en half franken voor 5200 pastoors dat maakt zoo wat 1830 frank voor ieder. Voegt daarbij dat al die pastoors op wei nige uitzonderingen na, dagelijks een bui tenkansje hebben dat zoet binnenkomt: een doop, een huwelijk en dan begrafenissen, diensten en missenverkoop van was, dat gebruikt wordt en weer wordt verkocht aan anderen enz. Dan komt men tot het belangrijk cijfer van 35 A 40 xnillioen. Voegt daarbij nog de opbrengst van offer blokken, offeranden, schalen, omhalingen ten huize voor bijzondere diensten. Is het te verwonderen dat het volksliedeken klinkt: Pastoor zijn, Dat is fijn, Alle dagen lekkere wijn! Voegt daarbij nog dat er ongeveer 5 mil lioen frank subsidie wordt geschonken aan de katholieke scholen, dat die subsidien aan de pastoors worden betaald en de katholieke schoolmeesters er niet veel van krijgen. Terwijl burger, boer en werkman wroe ten voor het brood van vrouw en kinderen, zit de pastoor te denken aan den dienst van eerste klas. Wij ontvangen wegens het zoogenaamd Nationaal Komiteit van Groeninghe een mededeeling waarin het beweert dat het u geenszins de kleingeestige aanvallen ver dient. in sommige nieuwsbladen versche nen en de besluiten kenbaar maakt, ge nomen op die algemeene vergadering, De 26-personen die te Kortrijk heel het Vlaamsche volk vertegenwoordigden, zijn het erover eens dat 1. de heer G. De Vreese onmiddellijk zal gelast worden met de uitvoering van zijn werk 2. de eeuwfeesten toekomende jaar in het begin van Augustus zullen gevierd worden 3. dat er, op den dag der onthulling van het beeld, een burgerlijke stoet zal iDgericht worden, waartoe alle Vlaamsche maatschap pijen zullen worden uitgenoodigd 4. dat Karei Mestdagh de feestkantate zal schrijven op een gedicht van Theodoor Sevens 5. dat, met de medewerking van Gent, Antwerpen, Brugge, Thielt, Yperen en an dere steden, eene historische stoet zal inge richt worden, verbeeldende de gebeurtenis van 1302 en de grootheid van Vlaanderen in de middeleeuwen 6. dat het uitvoerend Komiteit zoo spoedig mogelijk de verschillende feestkomiteiten zal helpen samenstellen. Het meest belangwekkende echter van wat op die zitting werd gezegd, heelt het Komiteit in zijn mededeeling vergetenDaar Godvried De Vreese nog minstens vier jaren noodig heelt om het gedenkteeken te vol tooien, zal aanstaande jaar te Kortrijk en kel een model ervan in uitgezaagd en ge schilderd hout worden onthuld Dus De 600° verjaring van den Gulden sporenslag gevierd in Augustus, een plank instede van een gedenkteeken en die plank dan nog niet eens geplaatst op den Kouter, maar op de Groote Markt van Kortrijk. Een fiasco dus volgens al de regels van de kunst We gelooven dat het oogenblik gekomen is, om hier eens duidelijk de verantwoorde lijkheden vast te stellen, 't Is noodig dat alle Vlamingen weten wie er de schuld van zijn zal, wanneer het zesde eeuwfeest van den Sporenslag op een sisser uitdraait. Ziehier de geschiedenis Eenige jaren geleden stichtten eenige in woners van Kortrijk, waarvan tot dan toe nooit iemand den naam had gehoord, een komiteit om in 1902 de 600° verjaring van den slag van Groeninghe te vieren. Dit komiteit vond het geheel onnoodig, zich met het overige van het Vlaamsche land in te laten on richtte, op eigen handje, verzoek schriften tot de Regeering en het provin- tiaal bestuur van West-Vlaanderen, om toe lagen voor het gedenkteeken dat zij besloten hadden te doen oprichten. Zoolang dit komiteit geld inzamelde bij vrienden en bekenden, lieten de Vlaamsch- gezinden van andere steden het naar harte lust betijen, 't Is maar, wanneer het de openbare kassen aan ging spreken, dat krin gen uit Antwerpen, Gent, Brugge en Brussel een plaats voor hun afgevaardigden in dat komiteit kwamen opeischen. In den beginne wilden de heeren van Kortrijk daar hoegenaamd niet van hooren. Zij beweerden dat het komiteit niet natio naal behoefde te zijn en dat zij niemands hulp of bemoeiing noodig hadden. Wie lid wil worden, zegden ze, kan het.... mits 500 frank te storten Later is uitgelekt dat die heeren zinnens waren, de toelagen van Regeering en an dere openbare besturen met al wat zij nog krijgen konden, binnen te rijven en daarmee een.... kapel te bouwen op het slagveld van Groeninghe I Dit plannetje ontmoette echter een zoo geweldig verzet, zelis bij een groot aantal zeer invoedrijke katholieken, dat de man nen van Kortrijk op slot van rekening wel gedwongen waren, in de vorming van een Nationaal Komiteit toe te stemmen. Hun komiteit bleef echter op zichzelf bestaan. Het zou zijn werkzaamheden voortzetten en, als 't pas gaf, het Nationaal Komiteit te Kortrijk bijeen roepen. Twee jaren geleden werd een prijskamp uitgeschreven voor hec gedenkteeken. Het ontwerp van den heer Godfried De Vreese, werd bekroond. De uitvoering ervan moet zoowat 140.000 trank kosten, waarin de Staat voor 70.000 fr. zal tusschenkomen. In Juli 1900 keurde de kommissie van Openbare Monumenten het ontwerp De Vreese goed en was nog enkel het hand- teeken van den minister noodig om met de uitvoering ervan te beginnen. Om dat handteeken te plaatsen heeft de minister een vol jaar noodig gehad Een man heeft gedurende dien tijd het onmoge lijke gedaan om het ontwerp De Vreese toch te doen verwerpen, al was het bekroond door het komiteit en goedgekeurd door de Kommissie der Monumenten. De onderduimsche kuiperijen van dien kerel deden een heel jaar verloren gaan. Het kon hem echter maar niet gelukken, de katholieke Vlamingen op zijn hand te krij gen. Overal antwoordden zij hem dat aan de viering van dit bij uitstek nationaal feest alle Vlamingen moesten kunnen deelnemen, tot welk godsdienstige of Staatkundige denk wijze zij ook mogen behooren. Helleputte gaf echter den strijd niet op, hij week alleen maar wat achteruit. Hij zou zich met eenige veranderingen aan het mo nument tevreden hebben gesteld. Eenige weken geleden deed hij den Oud Hoogstu- dentenbond van West-Vlaanderen aan het Komiteit voorstellen, de groepen Het Af scheid en De Terugkeer terzij van het voetstuk, te doen vervangen door twee gods dienstige onderwerpen. Op dit voorstel werd echter afgeketst en de heer minister gaf eindelijk zijn toestem ming om de hand aan 't werk te slaan. Wordt voortgezel). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1