VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Vijftiende jaar Zaterdag 24" Augusti 1901. Nummer 34. Kiezerslijsten. Het Vlaamsehe land gefopt! Over arm en rijk. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 3.50 ft*, voor stad. Per 8 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteilen bevattende worden niet opgenomen. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die het getal stemmen niet bezitten, waarop zij recht hebben, mogen hunne rech ten doen gelden op het Stadhuis van nu tot 31 October aanstaande. Wij wakkeren onze politieke vrien den nogtans aan zich liever aan te bieden op het bureel der liberale As sociatie. Ziehier de bijzonderste bepalingen betreffende het kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men len üïei 1902, ten volle S3 jaar oud; voor den Se naat, 30 jaar; voor de Provin cie, 30 jaar, en voor de Gemeen te, 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op leQ*Fuli 19Ö1, ten minste sedert één jooi- ten volle in de stad of gemeente ver blijven; voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op éène bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezengde kie zers van ten volle 33 jooi* oud gehuwd, of weduwaar met kinders, ten minste 13 f persoon lijke belastingen betalende aan don Stoot in de Gemeenten van meer dan 10,000 zielen; van 2,000 tot 10,000 zielen, 10 fr.; in de mindere gemeenten 5 frank. Voor de verkiezing van Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 3 ii*Oilli, Hebben ook recht op ééne bijge- sedert 1 «Itili 19ÖÖ van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijk- schen intrest van honderd frank en bestaande sedert 1 Juli 1899. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen 1° Dezen die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten 2° Zij, die drager zijn van een der diploma's, titels of getuigschriften opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894; 3° Zij die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of be kleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voormel de wet. Niemand kan meer dan drie stem men hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. De heer Helleputte is nu wel geklopt, doch hij heeft het toch zoover gekregen, dat we toekomend jaar geen gedenkteeken zullen te ontblooten hebben. Het Kort- rijksch komiteit draagt daarvan de grootste schuld. Niets, niemendal heeft het gedaan gedurende heel het jaar dat het ministerieel handteeken achterbleef; geen enkel poging beproefd om den minister tot spoed aan te zetten. Het was klaar blijkend geheel t' ak koord met den heer Helleputte en vroeg niet beter, dan dat deze erin gelukken mocht, het monument De Vreeze terug te doen verwerpen. Niet ééns heeft het het noodig geoordeeld om het Nationaal komiteit bijeen te roepen Nu heel dat spelletje in duigen gevallen is, willen zij de feesten vieren in de maand Augustus en halen een boel drogredenen uit den hoek om die verdaging te wettigen. In Juli kunnen de studenten niet meedoen, de lln valt op een Vrijdag, enz. enz. Allemaal flauwe kul. De waarheid is deze: De mannen van Kortrijk vreezen hun geburen, de Fran- schen, op den teen te trappen en zouden langs den anderen kant toch die buitenge wone gelegenheid om affaires te maken niet willen missen. Daarom zijn zij op het denkbeeld geko- meD, het Guldensporenfeest te doen vieren op een tijdstip dat in 't geheel geen histo rische beteekenis meer heeft en.... samen valt met hun groote kermis! Gaan wij, Vlamingen, ons op zulke ma nier in de doeken laten doen? Gaan wij van de grootsche betooging op den Groeningher- Kouter, waarop heel Vlaanderen zich al van over tien jaar voorbereidt, een boerenker misken maken en de herbergen van Kortrijk een paar goei dagen aan de hand doen, omdat daar op de Groote Markt eenige ge schilderde planken te zien zijn? 't Is niet te hopen. Wij vertrouwen erop, dat overal een be weging ontstaan zal, om den 11 Juli 1902 toch naar Groeninghe te gaan en de al te slimme Kortrijkzanen met hun kermisken in Augustus te laten stikken. De Vlaamsehe Wacht van Antwerpen heeft op haar algemeene vergadering van maandag bij eenparigheid en met handge klap de volgende dagorde gestemd De Vlaamsehe Wachtverzet zich met de meeste krachtdadigheid tegen al de maat regelen genomen door het Nationaal Komi teit van Groeninghe voor de viering van :t zesde Eeuwfeest van den Guldensporenslag en besluit 1. Geen deel te nemen aan welke feeste lijkheden ook die te Kortrijk ingericht wor den op een anderen datum dan den 11 Juli 1902; 2. Op 11 Juli naar den Groeningher Kou ter te gaan 3. Een werking op touw te zetten om al de Vlaamsehe kringen van het land [hetzelfde besluit te doen nemen. Daarna werd besloten dat de - Vlaamsehe Wacht zich zoo spoedig mogelijk in be trekking stellen zou met de verschillende Belgische takken van het - Algemeen Neder- landsch Verbond om dezer medewerking te verkrijgen. Zouden die kringen hun hulp weigeren, dan zal de Wacht de noodige propagan da op eigen krachten aanvatten. Wij hopen echter dat het Algemeen Nederlandsch Verbond zoo te Antwerpen als te Gent, te Brugge en te Oostende, zich bij de Vlaamsehe Wacht zal aansluiten om aan de vi-ring van het Guldensporen feest haar waar karakter te doen erlangen. Het fameus komiteit van Kortrijk heeft alles gedaan wat mogelijk was om de feesten een ander beteekenis te geven. Het zou voor geen geld van de wereld de Franschen on aangenaam willen zijn uit vrees dat de Kortrijksche handel daar eenigszins zou kunnen door lijden, en het was zelfs een tijdlaag zinnens, tegelijk met den Gulden sporenslag ook den slag van Bouvines te doen vepheerlijken, waar de Vlamingen de neer laag leden! Wanneer die menschen thans het grootste heldenfeit uit de geschiedenis van Vlaande ren toch alleen willen vieren, dan is dat en kel gedwongen en tegen hun zin. Nu zeggen ze: Komt in Augustus, dan is 't kermis bij ons, en we zullen op de Groote Markt eenige planken zetten om u te laten zien hoe het Groening herdenkmaal mis schien ooit eens zal wezeD. Dat heeten wij de Vlamingen eenvoudig voor den gek houden. Welnu, mannen van Antwerpen, van Gent, van Brugge en van overal, toont dat gij u op zulke schaamtelooze manier niet laat in doeken leggen en zet u aan het werk opdat den 11 Juii 1902 eene monsterbetoo- giDg plaats grijpe op den grond zelf, die 600 jaar geleden het heldenbloed uwer vaderen dronk. Met lieden die Vlaanderen's hoogste Hoog getij trachten te exploiteeren ten voordeele van hun politieke- en kruidenierswinkels, mag het Vlaamsehe land niet langer iets te maken hebben. Allen naar Groeninghe den 11 Juli van toekomende jaar I Zoo klinke voor aan het ordewoord in eiken Vlaamschen kring. Ik wenschle wel da'k rijk was! Ik ook! Ik ook I Helaas jongens het wil maar geen geld regenen Maar terwijl we nu toch aan 't wenschen zijn, willen we dan eens verder wenschen? Ik wenschte voor mijn paard dat ik geluk kig was. Hé? dat 's een wensch I Rijkdom is nog te bekomen maar geluk is een zeldzamer waar. Die verkoopen ze niet. Ik heb eens gedineerd, bij een onzer groo te kooplieden met een rijk heerschap uit Frankrijk. Een redakteur moet soms meer dineeren dan hij lust heeft. De Fransche Menheer dan, was chocoladefabrikant en zoo rijk als 't water diep is. Denkt nu niet dat ik u iets op de mouw wil spelden. Onze rijke koopman zette zijn vereerden gast de fijnste schotels voor en schonk zijn beste wijnen. Want onze hooge burgerij, het zij niet tot haar eer gezegd, is overdadig in de genietingen der tafel. Monsieur Grenier zette er even de lip pen aan en zei: en effeten goot zijn roo mer in zijn water, tot groote ergernis van zijn hospes. Monsieur Grenier had een zwakke maag en was doorgaans treurig gestemd. By het dessert ontdooide hij toch een weinig en werd gespraakzamer. Ziehier wat ik uit zijn mond vernam. Ge zoudt zeker gaarne weten hoeveel miljoen ik bezit Ik weet het zelf niet. Dat verschilt volgens de koers van de beurs. Willen we zeggen in ronde cijfers, een dozijn? Een heel dozijnen we sparden de oogen open. Maar ge zoudt ongelijk hebben ging Monsieur Grenier voort mij daarom al te zeer te benijden. Ik heb drij kasteeleD, steeds gereed om mij te ontvangen. Maar ik verblijf slechts in een der drie. En in dit laatste houd ik mij bij voorkeur in een enkele kamer op. Mijn leven is een leven van verveling. Ik heb alles genoten en tracht naar niets meer. Mijne vrouw is dood, ik heb geen kinderen en bevind mij diep ongelukkig. Mijn Mai- tre d'hötel biedt mij alle morgenden een rijke spijskaart aan, ter keuze. Het ant- woord is steeds: voor het ontbijt, eieren, voor het middagmaal, een bifsteek. Overi- gens met een beetje wijn in veel water. O! ik verveel mij doodelijk. Mijnheer Grenier had veel geld en Myn heer Grenier was ongelukkig. Zoodat het geld geen geluk aanbrengt, Mijnheer de redakteur. Gij hebt het gezegd, vriend lezer. En toch wilde ik a wel eèn beetje meer van hebben, want het geld draagt bij tot het geluk. En ik veronderstel dat Monsieur Grenier, die zich met zijn drie kasteelen erg verveelde, zich diep rampzalig zou gevoeld hebben, indien hij plotseling een der drie had moe ten verliezen. En hij bewoonde er maar één, en dan nog slechts die eene kamer 1 Ja zoo is de mensch. Wat hij niet heeft, wil hij hebben. Wat hij heeft waardeert hij niet. Maar wee hem zoo hij 't weer verliest. Dan stort hij in een jammerpoel van ellende. Doch een ding is zeker. Monsieur Grenier zou met blijdschap een zijner drie kasteelen hebben opgeofferd, voor een gezonde maag. Zoodat gij, die een gezonde maag hebt, vriend lezer, zoo gelukkig als een zieke kas teelheer zijt. Menheer de Redakteur, hier vang ik u af! Met een gezonde maag zou Monsieur Gre nier nog immer twee kasteelen gehad hebben, terwijl ik, die caoutchouc verteer, geen ander kasteel heb dan... dan... mijn duivenkijker. Een luchtkasteel dus? Proficiat, vriend le zer] Monsieur Grenier had geen duivenkij ker, geen aardsch genoegen waar hy aan gehecht was. De fezanten en tamme hinden in zijn park gunie hjj ternauwernood een verstoorden blik. Hij verveelde zich. Gij rookt uw pijp, speelt uw kaart, leest Het Weekblad, en zijt zot van uw kleine Marie. Uw vrouw is een bovenste vrouw, kloek a's een vrammes van Rubens, mis schien een beetje.... hoe zal ik dat zeggen.... een beetje oploopend soms van humeur Of zoudt ge liever een modepop hebben Maar ge zoudt er een paar kasteelen moeten bij HET WEEKBLAD (Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1