Ziet hoe zij de kieslijsten vervalschen. Winsten op het papier en tekort in de kas. Geloof en bijgeloof. 74 gevechten op 17 dagen STADSNIEUWS. S'rijks middelbare school te Yper. Heropening der klassen. Paard op hol. Ongeluk. De kerk is geen winkel, zeggen de kaloten. Beursoverzicht van Brussel. Degene welke deze stortingen niet zullen gedaan hebben zullen geen recht hebben op pensioen, want bet is niet toegelaten ont houd het wel het laatste jaar de 18 fr. ineens te storten. De wet eischt dat men 6 jaren lang 3 fr. stort. Het bedrog dat overal en bijzonder in de kleine buitengemeenten gepleegd wordt met bet doel aan gekende katholieken een of twee stemmen meer te geven dan zij recht heb ben, is onloochenbaar en oneindig groot. De schrik aan achtervolging hield mis schien dit bedrog nog een weinig tegen, nu zal het vollen teugel vieren. Het zal dus wel elk eerlijk en weldenkend mensch doen toestemmen dat eeD kiesstelsel, dat zulk uitwerksel heeft, moet veroordeeld worden en moet verdwijnen, want de uitsla gen der kiezingen worden alzoo vervalscht en zijn niet meer de rechtzinnige uiting van de openbare opinie. Het Algemeen Stemrecht zal aan al dit kiesgeknoei en kiesbedrog paal en perk stel len en dat is niet alleen wenschelijk maar hoogst noodzakelijk voor de rust en de wel vaart van ons land. Een eerlijk stelsel, gelijkheid voor al de partijen, dat is de rechtveerdigheid en dat zal ons het Algemeen Stemrecht en Evenre dige Vertegenwoordiging schenken. Sedert verscheidene jaren loopen onze ka tholieke minister hoog op met hunne miljoe nen en miljoenen overschot, en onze kalotjes sloegen op de grosse caisse dat hooren en zien verging. Maar... nu komt de hoofdmi nister M. de Smet de Naeyer voor den dag met een tekort van 11 miljoen 604 dui zend 853 frs. op de verschillende budgetten van 1900. Zie, professors, zoo vallen in eens al de bonis in 't water. Of de kloosterscholen in de vette staatskas nestelen! Wij hebben het honderdmaal herhaald Klerikaal boffen en stoffen. Er is een groot verschil tusschen geloof en bijgeloof. Een mensch kan gelooven, en daarte gen hebben wij niets; maar wij hebben af schuw voor den bijgeloovigen mensch. 't Is jammer dat het geloof tot bijgeloof den weg baant en 't is nog meer jammer, dat onze priesters, paters en nonnen het bijge loof trachten in stand te houden en te ver spreiden. Bijgeloovige menschen doen missen lezen, aansteken keersen, steken Antonius in een hoekskën, gaan op bedevaart en zien in alles en ten allen tijde het bovennatuurlijke daar waar eenvoudig en natuurlijke wetten in het spel zijn. Die menschen gelooven ook aan tooverij, aan spoken, aan duivels enz. Naarmate de menschen verstandiger en geleerder worden, naarmate ook verminde ren de bijgeloovige menschen. Er was in derdaad een tijd, dat elkeen geloofde aan toovernij en de priesters hielden tot hun groot profijt, het volk in de onwetendheid. Lees de Geschiedenis van Rembry-Barth. en daar zult gij op blz. 262 en volgende, l*te deel, vinden dat in 1599 Jeanne De Smet op de groote markt levend verbrand werd, omdat zij eene tooverhekse was! In 1610 onderging Moykin Pomiers het zelfde schrikkelijk lot, als tooverhekse In 1613 werden Jeanne du Bois en Isa- belle Rogier beiden ook als tooverheksen verbrand 1 Is het niet schrikkelijk te denken, dat de vier voormelde vrouwen ten onplichte de schrommelijkste aller dooden stierven En wat zult ge zeggen, dat men op zulke ongehoorde manier onschuldige vrouwen ter dood bracht volgens de Bulle van paus Innocent XIII van 5n December 1484? En zeg me dan nog dat de pauzen onfaalbaar zijn Nu zou dat verbranden niet meer moge lijk zijn! Maar neem wel in acht dat het daar de werking is van de afschuwelijke Geuzen dat onze samenleving het levend verbranden niet meer toelaat! Ja't zijn de geuzen, liberalen en vrijzinnigen van al len aard, die door hun schrijven en spreken, door het inrichten van goede scholen, door hunne studiën, opzoekingen en ontdekkin gen den mensch, betere en juistere gedach ten doen bekomen hebben En zie nu eens wat in onze pasters en nonnescholen omgaat. Daar verkwezelt men de kindersdaar steekt men hun klein hoofdje vol met geschiedenissen van duivels, van helle, van tooverij, van werekeersels, met ongelooflijke verhalen van Samsen, van Josué, van Moses enz. enz. Ja, die mannen zouden nog tot het le vend verbranden willen terugkeeren en daarom kweeken zij zorgvuldig het bijge loof aan bij de kindertjes. Zij verkrachten en vernietigen het verstand in plaats van het te ontwikkelen en het te veredelen 1 En gij, vaders en moeders, zult gij uwe kinders naar zulke paters en nonnescholen zenden? Gij vooral, die vrijzinnig wilt zijn, zult het niet doen, want uwe kinde ren liggen u te nauw aan 't herte. Ge zult ze naar de middelbare of naar de gemeente scholen voor jongens of meisjes zenden 1 En wanneer uwe kinders eens de eerste communie gedaan hebben, dan zult ge wel doen schriftelijk bij het begin van het school jaar aan 't hoof i der school te vragen van uwe kinders voor het godsdienstig onder wijs te ontslagen. De kostelijken tijd, dien zij aan catechis mus besteden zullen zij veel nuttiger aan iets anders gebruiken, waardoor zij later door de wereld moeten geraken en dat hun in de samenleving wel te pas zal komen. door de Boeren geleverd. Belangrijke bijzonderheden. Een verslag, zaterdag uit Boerenbron toe gekomen in den Haag, bevestigt op de vol ledigste wijze dat het Engelsch gouvernement stelselmatig meest al de gevechten verzwijgt om te doen gelooven dat de oorlog vermin dert, en de vijandelijkheden uitsterven. Dit verslag loopt van 1 tot 17 Oogst en geeft melding van 74 gevechten, gedu rende deze periode van 17 dagen geleverd, gevechten waarvan ieder aan het Engelsch leger meer of min belangrijke verliezen kostte. En dit verslag is nog niet volledig. De nieuwstijdingen uit de verste afgelegen distrikten kwamen nog niet toe. Wat bewijst dit, zooniet dat er hardnek kiger dan oooit gestreden wordt langs Boe- renzijde en dat Engeland's moeilijkheden dra onoverwinbaar zullen wezen. De middelbare school van den Staat bevat eene voorbereidende afdeeling en eene middelbare afdeeling. De voorbereidende afdeeling heeft zes studiejaren waarin de volgende vakken on derwezen wordenden godsdienst, de vlaam- sche taal, de fransche taal, het schoonschrij ven, het rekenen en het stelsel van maten en gewichten, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de begrippen van natuurkunde en gezondheidsleer, de begrippen van teeke nen, de lichaamschoefeningen en den zang. De fransche en de vlaamsche talen worden dus, tegelijker tijd van in de laagste klas aangeleerd. Om in de voorbereidende afdeeling aange nomen te worden moet men hoegenaamd geene kennissen bezittenhet is voldoende ten volle^es jaar oud te zijn. In bijzondere gevallen kan men hier van ontslagen wor den. De middelbare afdeeling bevat drij stu diejaren in welke men de volgende vakken onderwijst: den godsdienst, de fransche taal, de vlaamsche taal, de duitsche taal, de ge schiedenis en de aardrijkskunde, de reken kunde, de algebra, de meetkunde, de dier kunde, de plantenkunde, de natuurkunde, de scheikunde, het schoonschrijven, het boekhouden, het teekenen, de lichaamsoefe ningen en den zang. Deze afdeeling is vooral nuttig voor de jon gelingen die de studie der lagere school vol eindigd hebben en hunne kennissen nog wenschen uit te breiden, hetzij om bekwame werklieden, meesters of handelaars te wor den, hetzij om als bediende te kunnen aange nomen worden in de besturen van den Staat de provincie of de gemeente of als klerk in handelshuizen. Om in de middelbare afdeeling aangeno men te worden, moet men ten volle twaalf jaar oud zijn en het onderricht in de zes ja ren van het volledig lager onderwijs ontvan gen hebben. De leerlingen die geen volledig lager on derwijs genoten hebben kunnen dit in de voorbereidende afdeeling der middelbare school voleindigen. De heropening der klassen in de voor bereidende en in de middelbare afdeeling, is vastgesteld op Dijnsdag 24 Septem ber om 8 ure 's morgens. De nieuwe leerlingen kunnen zich gedu rende den geheelen vacantietijd in de school doen opschrijven. (Gedurende dit tijdstip ge lieve men zich te wenden in de seminarie straat n°2). Wij roepen de aandacht de familiehoofden op de formaliteit die zij te vervullen hebben op eene stipte wijze om hunne kinderen vrij te stellen van den leergang van godsdienst. De vrijstelling moet schriftelijk ge vraagd worden aan den overste van 't ge sticht in het begin van 't schooljaar, tijdens de inschrijving van den leerling of op het oogenblik van de opening der leergangen, 't is te zeggen vóór de eerste les van gods dienst. De vrijgestelde leerling blijft ge regeld. De vraag van vrijstelling moet - elk jaar hernieuwd worden in dezelfde voorwaar den. De vraag van vrijstelling komt maar toe aan de vaders of aan de voogden. 't Is te zeggen dat alle vraag van vrijstel ling mondelings gedaan 't zij door den leer ling zelf, 't zij na de eerste les van godsdienst nietig is en indien de familie volhardt het kind van dien leergang te willen vrij stellen, wordt hij ongeregelde leerling. Ziehier de formule door de wet vereischt om zijne kinderen vrij te stellen van den leergang van godsdienst De ondergeteekende gebruik makende van het recht dat het art. 4 der wet op het lager onderwijs hem ver leent, verklaart zijn kind te ontslaan van den leergang van godsdienst en zedeleer bij te wonen. Yperen, den Woensdag 11. in den namiddag kwam de heer Canepeel, veearts, met zijn tilbury van de kanten van Brielen in gezelschap van de heer B Het paard dat ergens moet verschoten heb ben stelde het op een dollen loop. M. B die M. Ganepeel vergezelde het gevaar vree- zende, sprong uit het rijtuig, doch deze laat ste, hopende het best te kunnen bedaren hield de teugels vast zoolang hij kon, doch eindelijk werd hij verplicht toe te geven en het gespan te laten varen. Paard on rijtuig kwamen in volle vlucht de stad binnnen, doch in de tempelstraat viel het beest en de tilbury kantelde om. Het sprong weder op en hernam zijn milden loop tot bij den vijfhoek, waar het nog eens viel. Daar gelukte men er in, het aan te houden en tot bedaren te brengen. Niets dan het rij tuig was beschadigd, er zijn o wonder! geene ongelukken te betreuren en de twee reizigers zijn er van afgekomen met den schrik. Vrijdag morgend bij de herberg de Bas cule, kwamen er twee wagens gereden die zoo dicht tegen elkander waren dat er een der voermans Alois Hollevoet wonende te Meenen, zijn been gansch verpletterd was. Men bracht hem in d'herberg de Bascule waar men hem spoedig verzorgde. Doktoor Tyberghein was verwittigd die terstond ter plaats was. Alhoewel het aan al de hoeken der straat aangeplakt is rijdt rechts, zijn er nog voer lieden die zulks niet verstaan kunnen, en het opschrift verkeerd begrijpen. 't Is jammer 1 gaat eens zien naar S' Maar tenskerk gij zult seffens overtuigd zijn. Nevens de sacristie staat er daar een kraamtje op eenen offerblok, waar men beel dekens, paternosters, kruiskens, schapulie ren, medailjen, gebedekens, en wat weet ik nog al verkoopt. 'K zou wel willen weten of de verkooper patent betaalt. Bericht voor wie het aangaat! of mogen die mannen eene eerlooze concurrentie doen aan de ne ringdoeners van stad, die huispacht, con tribution, patent betalen, en zelfs kinders te kweeken hebben, en daarbij van de kerk eenen geldwlnkel maken Wij zullen dat eens nader onderzoeken. Elk zegge het voort. Bij Koninklijk besluit is er voor de pro vincie West-Vlaanderen eene som van frs. 19905.65 fr. gestemd voor kerken te bouwen en te herstellen en niets voor de werkman. BURGERSTAND van den 23 tot den 30 Augusti 1901. Geboorten. Demey Maria, Brakkestraat. Platteeuw Alfred, Hoornwerck. Heughebaert Adriana, Neerstraat. Ameye Adrianus, Poperingsche steenweg. Vandaele Mauritius, Zaalhof. Flamant Stephanus, Tempelstraat. Knockaert Juliana, Thouroutstraat. Wittouck Maria, Paddevyverstraat. Huwelijk. Joos Hector, hoveniersknecht en Deleye Hortentia, dienstmeid. Sterfgevallen Braem Hieronymus 5 jaren, Zonnebeke- steenweg. Ameloot Henricus, 62 jaren, uurwerk maker, echtgenoot van Swyngedouw Phi- lomène Aardestraat, Doolaeghe Germana, 3 maanden, Zaalhof. Begerem Gustavus, 52 jaren, zonder be roep, echtgenoot van Syoen Pharaïlde Lom- baardstraat. Platteeuw Maria, 48 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Gequiere Emilius, Meenen- straat. Ver Eecke Julia, 82 jaren, zonder beroep, weduwe Debceuf Ernestus, Bollingstraat. Sabben Gerardus, 4 maanden, Vlamer- tinghe steenweg. Vandooren Gaëtanus, 53 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Nelissen Sophia. Rijsselstraat. 21 Augustus 1901. De internationale markten geven een goede stemming tè kennen en onze coulisse legt zelfs bedrijvigheid aan den dag, welke wij sedert ettelijke dagen niet meer hebben gezien. Brasiliaansche 66 5/8. Noord-Spanje 185.50. Métropolitain 577.50. Parisienne 276.50. Kontantbeurs. Onze markt schijnt in een aarzelenden toestand te blijven ver- keeren, eenige rubrieken worden met loog- heid gedrucht, de omzetten zijn nog altijd schaarsch. De rente verliest 0.05 aan 98.95. Gemeentekrediet aan 95.35. Buurtspoorwe gen 2 1/2 °/o 11.25. Zooals naar gewoonte is er veel animo onder de stadloten. Antwer pen 107,75. Brussel 106.75. Gent 90. Schaer- beek 80.75. Luik en Congolot onderling aan 90 en 78 na de uitloting van gisteren. De groep der bakactien wordt steeds slecht be deeld. Banque de Bruxelles 726. Outremer 335 en 99.50, op het gerucht dat er vermoe delijk geen dividend zal uitgereicht worden. Caisse commerciale 372.50. Onder de spoor wegen noteert Congo 1607.50 en 5225, na 1615 en 53ij5. Welkenraedt 697.50. Indien de obligation des tramwegen zeer betracht worden, worden de actiën integendeel ver laten. Antwerpen 107,75. Brusselsche 447.50 Rysel 280 Mutuelle 106. Réunis 125 en 72. Voor sommige des metaalwaarden werden veel tegelmakingen opgenomen. Ateliers de Boussu vast aan 794, Wiberg 6, Benchill 315, Cockerill 1987.50. Metallurgique 70. Providence 1775, Verchny 180 en 86. Le üea""" ft

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2