TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en liet Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Vijftiende jaar Zaterdag 2" November 1901. Nummer' 4' Aan het Nieuwsblad. Zonder Adam... geene erfzonde! Zonder erfzonde... geene verlossing Zonder verlossing... geen Paus! Zonder Paus, stort ganseb het ka tholieke kraam in Goocheltoeren. - Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering dor beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend. of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. s,Ter onderrichting van de schrijvers van net Nieuwsblad Wij roepen, inzonderheid, op dit ar tikel de aandacht van hen, die zich met de studie der wetenschappen bezighou den; het is, door zijne strenge weten schappelijke argumenteeringvan over wegend belang, en mag aanzien worden als een van de beslissendste slagen welke de wetenschap ooit aan de R. K. geloofs leer toebracht! Nota der Redaktie. In zijne brochuur Les savants con temporains et la foi papale (De huidige geleerden en lietpaapsch geloof) zegt de Heer Jules Bosnians: Ik daag de 57 genoodigden van het nJubelbanket der wetenschappelijke maat- schappij van Brussel (La société scientifique de Bruxelles-- uit, om bij het verlaten der voorhistorische zaal van ons natuurkundig muzeum, de schepping van den eersten mensch 4004 jaren voor de geboorte van Christus vast testellen. Geen enkel dezer Heeren heeft zijne uit daging durven beantwoorden, en allen bijna heeten zich katholiek En nochtans, lijk de heer J. Bosmans heel •wel besluit: Zonder Adam... geene erfzonde! v zonder erfzonde... geene verlossing! zonder verlossing... geen Paus! en zonder Paus stort gansch het ka- tholieke kraam in Gij weet waarde lezer dat het Koncilie van Trente aan de latijnsche vertaling van den bijbel, die men vulgate noemt, eene grooteru waarde en autoriteit toekent dan aan de hebreeuwsche of grieksche teksten zei ven(kardinaal Belarmin, de verba Dei 1. 11, c. 10 tot li); gij weet ook dat Paus Leo XIII in zijne encycliek van 1893 verklaard heeftdal de goddelijke mondelingsche ingeving van den bijbel een hoofdzakelijk geloofspunt is van de R. Kath. leeringen. Geen enkele paap mag, noch de beslissing van het Koncilie van Trente, noch de ency cliek van den onfaalbaren Leo XIII verwer pen,.. niet waar? neenil 'takkoord, dus Welnu ik open dan den R. Kath. bijbel La vulgate door den paus goedgekeurd, en ik lees in het eerste hoofdstuk over de genesisdat God den eersten mensch schiep, den zesden dag der schepping. Vier bladzijden verder lens ik ia het vijfde hoofdstuk dat, van de scb epping van Adam tot aan Noë's geboorte, 1053 iaren verliepen! Op de keerbladzijde lees i k onder hoofdstuk 0, dat toen Noë zes honderdl jaar oud was, de zondvloed gansch de m enscheid uitge zonderd Noë, Sem, Cham., Japiiet en hunne vier vrouwen verdelgde. Geen enkele paap kan, noch mag dezecij- ers loochenen! niet waasr!... neen!'tak koord dan I En, daar nu uit verschillende andere tes ten voortspruit dat Adam 4004 jaren voor Christus geschapen weris het klaar en duidelijk volgens dit boek woord voor woord, door God ingegevenen volgens de encycliek van den onfaalbaren Leo XIII, dat de eerste mensch slechts van over 5905 jar n bestaat en dat over 4249 jaren slechts 4 man nen en 4 vrouwen Noë en de zijnen -- het merischdom samenstelden Dat is juist! niet waar zekerlijk. Geen enkele paap mag, noca Adam noch zondvloed nocli Noë en zijne familie loochenenneen!... dus nog immer'tak koord Maar dan moet iedere paap bekennen dat hij de onwetendste de domste of de oneerlijkste aller beschaafde Europeanen islü... De onwetendste! zoo hij geene enkele kennis noch begrip bezit van de huidige we tenschappelijke ontdekkingen! De domste! indien hij er niets van heeft kunnen begrijpen De oneerljkste! Indien hij zijn geweten het zwijgen oplegt en aldus, leugeDS en af- truggelaiijen van allen aard, vrijen loop schenkt De schepping van den eersten mensch over 5905 jaren, en de samenstelling der mensch- heid bestaande over 4249 jaren, uit 4 man nen en 4 vrouwen - Noë en de zijnen zijn onverdedigbare punten tegenover de geschie denis en de voor historische geschiedenis. Wij zullen heden de geschiedenis der Egyptische, Chaldeesche, Indische en der Chineesche oudheden ter zijde laten en ons enkel bepalen, met eenige woorden over de voorhistorische geschiedenis te zeggen. De eigentlijke geschiedenis klimt slechts op 7 tot 8000 jaren, maar de voor historische tijdvakken hebben den mensch vele honder- de eeuwen voor ons, op den aardbodem aan getroffen De geologie of aardkunde verdeelt de ge schiedenis der aarde in perioden of tijdvak ken van onbepaalbare en zeer ongelijke leng ten. De eenen beslagen millioenen jaren de an deren slechts een duizmdtal eeuwen. Ieder dezer tijdvakken is gekenschetst door eene fauna of dierenbeschrijving en eene flora of bloemenbeschrijving, welke beiden naarmate da tijdperken verschillen. De laatste of vierde periode is gekenmerkt door de verschijning van den mensch, in dit tijdperk leven wij nu nog. Bij het aanvangnemen dezer période be stond de mensch ia België, in Duitschland, Rusland, Engeland, Frankrijk, Spanje cu Italië; om slechts van Europa te spreken. Men heeft de geraamten van die voorhi- s'oi ische menschen, die ongeveer over een 100.000 tal jaren leefden, wêer gevonden, alsmede de aardeupotten en de in silexsteen gebouwde werktuigen, waarvan zij zich be dienden. Om onze gezegdons te staven zal men ons toelaten eene korte samengevatte lijst der verschillende plaatsen op te geven, waar men deze belangrijke ontdekkingen heeft gedaan! a) In Belgie. In de grotten en spelon ken, van Uontaigle te Pont-a-Lesse, Ma- gritte Walsin, la Naulette op de Lcsse, Chaleux. Baleux, Engis, Modave, Spy en in de vallei van de Méhaigne enz. enz. b) In Duitschland: In de spelonken van Wildschener, Wierschow, Sckipka in Maravia enz. c) In Rusland: In de bergholten van westelijk Transcaucasie, in de spelonken van het distrikt "Kilte» van Na-Gotdbu bij Pickary, enz. d) In Spanje: In de grotten van Ca- meros, Orligosa, 'Lorecilla enz. e) In EngelandIn de grotten van Kent, Torkay, en Wookey bij Wells. f) In Frankrijkin de grotten van Montgadier, Placard, Chaise enz. enz. g) In Italië: In de spelonken van Ca- praio in Ombrie enz. enz. Plaatsgebrek laat ons niet toe deze gerin ge lijst behoorlijk aan te vullen, enden aard dezer ontdekkingen uit te leggen. Al de voorwerpen, welke men in die grot ten en bergholten gevonden heeft, kunnen heden nog bezichtigd worden in de muzeums van Le Cinquentenaire te Brussel, St. Germain in Frankrijk en in verschillende andere muzeums en verzamelingen van Oud- heidskunde. Men heeft in de aanslijking alluvions der stroomen, en op de verhevene vlakten van Europa, Azie, Afrika en Amerika een groot getal wapens en werktuigen ge vonden, welke uit silexteen door de toenma lige menschen vervaardigd werden. Men kan er in het muzeum van Le Cinquente naire te Brussel een groot getal, uit Egyp te afkomstig, gaan bewonderen. Het bestaan van den mensch, over honderde eeuwen, is dus volkomen bestatigd en bewezen. Gezien dus het bestaan van den mensch, bij het aanvangen van het 4e tijdvak een be wezen en aangenomen feit is, mogen wij daaruit voorzeker besluiten dat de mensch gedurende helderde tijdvak ook bestond Natuurlijk! of men zou eene génération spontanée of zelfwordende voortbrenging moeten daarstellen Indien men geene sporen van den mensch uit het derde tijdvak aantreft, spruit dit hier uit voort, dat geene enkele spelonk uit die periode, heden nog bestaat. De mensch uit het vierde tijdvak, was niet onder alle hoogpunten gelijkvormig aan den huidigen mensch. Om er zich van te overtuigen, is het. vol doende de geraamten, voorkomstig uit de spelonken van Spy en la Naulette, in het natuurkundig muzeum van Brussel te gaan beschouw: en. Het inenschelijk geslacht van dien tijd verdeelde zich in verschillende rassen welke onder natuurkundig oogpunt merkelijk van elkaar verschilden: langvormige ingedrukte en smalle schedels van Spy ronde schedels vaa Nagy-sap (Hongarië) vijfhoekige sche dels van Cromagnon enz. enz. En die verschillende europeesche rassen versmolten zich ondereen of met andere tot hiertoe ongekende iype's. Al deze men schen rassen bedekten Europa, honder den eeuwen, voor de zoogezegde geboorte van Adam, welke volgens den Pausen zijne onwetende geloovige priesters de eerste mensch is! Ook schreef de heer Dollo, bestuurder van het Brusselsch Natuurkundig Muzeum, in de inleiding van zijn leergang van Paleonto logie of geschiedenis en uitlegging der voorhistorische natuur verschijnselen en or ganismen: Al de levende wezens die ons omringen en de mensch er bij gerekend spruiten voort uit v de gedaantever wisseling en ver- vorming van verschillends we- zens die in de voorhistorische tijd- vakken geleefd hebben. Deze, op hunne beurt, komen voort van - anderen voorafbestaande organis- men, en zoo voort tot aan de ver schijning van het leven op onzen aardbodem. Deze gedaante ver- - wisselingen vormen de Evolu- tie die heden door alle Mologis- ten of levenskundigen aangeno- men wordt Men verschilt nog over den aard der wetten en over de zaken der Evolutie. Maar niet meer over het princiep. Zon- der Evolutie is aile begrip der «organische verschijnselen onmo- - gelijk. Adam is dus eene belachelijke legende en geen enkel der 57 dischgenoten van het jubelbanket der Sociélé scientifique de Bruxelles door de Jesuiiea over een 25 tal jaren ingericht tot het verdedigen van het R. K. geloof tegen de wetenschap, heeft de uitdaging van den heer Jules Bos mans durven beantwoorden, noch zijne be- sluittrekkiug verwerpen, die ook de onze is. Adam was de eerste mensch niet en dus kon hij de erfzonde niet overzetten-, de menschheid behoefde dus geen verlos ser of zaligmaker!.... en de priesters zijn dus ook ontegensprekelijk: bedrie gers en aftruggelaarsR. De klerikale gazetten schijnen zich met wijsgeerige gelatenheid de verhooging van krijgslasten, door M. De Smet de Naeyer aangekondigd, te laten welgevallen. De kiesbeloften van vioeger worden onder de banken weggestopt en 't klinkt nu, dat het ontwerp van legerhervormiug niet zoo schrikkelijk veel zal kosten ais wel gezegd werd. Nu, het dunkt ons, dat 6 millioen 's jaars meer, zonder de onvermijdelijke staartjes, een tamelijk schoon cijfer is. Zoo het daarbij maar blijft, want 's minis ters vriend en bondgenoot Le Patriatelaat ons vernemen dat het wel anders zal klin ken, wanneer wij de waarheid mogen ken nen. M. De Smet zegt Le Patriate, houdt staande dat het legerbedrag op 42,800 man zal worden behouden. Nochthans staat in'de begrooting over 1901 geschreven, dat 'het le gerbedrag 44,906 man bedraagt en M. Helle- putte, in zijn vérslag over 't ontwerp, schat het.legerbedrag op 46,785. Om tot zijne 6 millioen te geraken, vermindert M. De Smet het legerbedrag van 't budget met 2,100 man eu dit vau M. llelleputte met <1,000 man. Zooals men bemerkt, worden de goochel toeren van ons kabinetshoofJ niet ernstig opgenomen. Le Patriole, voortga inde op dien weg beschuldigt zelfs M. De Smet dat hij niet de minste rekening houdt van 't feit, dal het le gerbedrag, op voet van oorlog, met 25% dit is het vierde gedeelte, wordt, vermeerderd.-. Wij kunnen er geen andere gevolgtrek king uit afleiden, besluit het katholiek blad, dan deze: de regeering heeft het inzicht, haar ontwerp van legerhervorming te wijzi gen. HET WEEKBLAD BBB!3£3S336iS£SDSXnQE!SBBE£!Z

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1