TAN IJPBREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Vijftiende jaar Zaterdag 9" November 1901. Nummer 48. Het geneesmiddel. Kloosters en Scholen. Domme wetten. Hoe kan nog een herbergier voor de klerikalen stemmen? Verkeerde handelwijze. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent jper drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij urn onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De parlemantarische ziekten heb ben de studiën noodig gehad van den groenen Napoléon Woeste. Deze heelt het geradig gevonden, voor die zieken middelen te beramen, doch die geneesmiddelen zijn bespot telijk. Kan de zaak in praktijk gebracht worden? De oplossing van dat vraag stuk laten wij aan de belanghebben den over, doch wij denken binnen onze taak te blijven met enkele op merkingen te maken en eenige wen ken aan te duiden. Onlangs heeft een Fransche dag bladschrijver, bet scherpzinnig doen opmerken: België, zegde hij, is het eenige land van Europa, waar het landsbestuur katholiek is, niet alleen van strekking, maar ook van beroep; de regeerende politiek, sedert bijna achttien jaren, heeft niet opgehouden het klerikaal fanatism aan te vuren en in te printen het heeft nog geen enkele rechtveerdige hervorming tot stand gebracht, en dat uit oorzaak van die blinde onderworpening. Het A. S. wordt door de regeering nog niet aangenomen, niettegenstaande de liberale partij, om zoo te zeggen, gansch die hervorming toegedaan is, en door het volk wordt gevolgd. Al de ministers van oorlog, behal ve een, na den persoonlijken dienst plicht, noodzakelijk in theorie, te hebben uitgeroepen, onder militair zoowel als onder sociaal oogpunt, hebben de een na de andere toege geven, gebukt voor de schandelijke, onvaderlandsche aanmaligen van Woeste, of..., verdwenen! Het verplichtend onderwijs is zoo wijd van ons, dat men er niet meer van spreekt als van eene hen, die zich met paarlen voedt. De E. V. werd alleen dan gestemd, wanneer de klerikale partij op het punt stond door geweld weggevaagd te worden. De volksgezindheid is in bedwang gehouden geworden zoolang zij de tanden niet toonden, hare macht deed herkennen en de regeering verplicht te, ondanks haar toe te geven. De onverdraagzame politiek der regeering en de lamlendigheid van vele liberalen hebben het volk naar het socialism gedreven. De oppositie partijen in het land en in de Kamers hebben een revo- lutionnaire houding aangenomen, die tot in het Parlement haar weerklank vindt en hare uiting heeft in ketel muziek, iets dat aan het Parleman- tarism kwaaddoet. Werkstakingen' en bloedige opstanden bedreigen ons. De burgerij, die zonder reden, wat wil men er aan doen bang gewor den is en afkeerig van de holklinken de grootspraak en omwentelingstaai van sommige volksleiders heeft zich in grootendeele aan de klerikale partij aangesloten en dat zonder in te zien dat zij op den weg is om binnen enkele jaren, al de vrijheden te ver liezen, waarvoor onze voorouders gestreden hebben en zich opgeofferd. Eene enkele partij staat tusschen de twee uiterste partijen, zij alleen heeft voor den oogenblik een pro gramma dat in voege kan gebracht worden en in overeenkomst is met onze grondwet: 't is de liberale partij. Alwie vrijzinnig is en een weinig bezorgd voor de toekomst der zijnen, moet de handen uit de mouwen ste ken, die schuldige lamlendigheid af schudden en het zijne bijbrengen om eene partij aan het bewind te bren gen, die bekwaam is en invloed ge noeg heeft om de gevraagde en nood zakelijke hervormingen tot stand te brengen. Ons land wordt overrompeld door vreemde paters en nonnen die rijk zijn, en die, zoo wij het gedoogen zich binnen enkele jaren zullen mees ter maken én van handel én van nijverheid. Men mag dat niet laten gebeuren Wij moeten meester blijven in ons land en geene knechten en slaven worden van den vreemde, van Rome! Eet Laatste Nieuws, Dinsdag 31n Octo ber 1901 Wij deelden mede dat de Roomsche hemel- dragonderijen niet min dan 28 millioen frank per jaar aan de schatkist kosten. Die 28 millioen welke ons klerikaal mi nisterie aan zijne Roomsche meesters uitbe taalt, bewijzen ten volle hoe onze schatkist voortdurend leeggeplunderd wordt door de veelkleurige parasieten, die onder den dek mantel van den godsdienst, onze beste bron nen leegzuigen. Thans ligt voor ons de begrooting van het openbaar onderwijs en deze cijfers zul len eens te meer de oogen openen der god- vreezende en aan de hemeldragonders ver slaafde dutsen. Voor 1902 is deze begrooting neergelegd als volgt Hooger onderwijs 2,304.750. Middelbaar onderwijs 4,508,438. Lager onderwijs 16,129,700. Te samen 22,942,888. Dus dat de gekruiude logenkuiphelden on geveer 6 millioen fr. meer ontvangen dan het gansch budjet van ons onderwijs. Ons onderwijs kost 22 millioen fr. en het budjet der eerediensten 28 millioen Is het schandalig genoeg, dat het belgi- sche volk zich derwijze laat bestellen en leeg plunderen door de roomsche kraaien en ge- kruinde nietdoeners van allen kaliber En men vergete vooral niet, dat de be grooting van onderwijs ook dient om de doorslechte papenscholen en kloostergestich ten te subsidiëeren. Van die 22 millioen fr. worden er wel een vijftal afgenomen misschien meer om de aangenomene ezelscholen van onge diplomeerde koewachters en nonnekens, te ondersteunen. De klerikale plunderaars der schatkist dienen eens en vooral goed ontmaskerd te worden, want het is waarlijk ongehoord, ja zonder voorgaande in Europa, dat het budjet der kerken en klooster 6 millioen fr. meer bedraagt dan dit van het openbaar onderwijs. Zulk schandaal bestaat alléén in België, het gezegend toevluchtsoord der vreemde kloosterlingen en mirakelfabrikanten. Men weet dat de Belgische wetten niet uitmunten door hunne klaarheid of hun praktischen geest. Daarom ook zijn de zittingen van de boet straffelijke rechtbanken vooreen opmerkzaam wijsgeer zeer leerrijk en tevens bedroevend. Vooral wanneer het ongelukkigen geldt, schijnt de wet op onhebbelijke wijze opge steld. Dat is nogmaals gebleken verleden Dins dag op de zitting der boetstraffelijke recht bank van Brussel, waar eeuige personen waren gedagvaard, ouder betichting, zonder toelating de verblijfplaats hun door de poli tie aangewezen te hebben verlaten. Een dezer legde aldus zijn geval bloot De politie beeft mij eene gemeente tot verblijfplaats aangeduid wat voor mij arbeid noch bezigheid is te verkrijgen. Ondanks al mijne pogingen vind ik geene gelegenheid om in mijn dagelijkschen nood druft te voorzien, om de goede reden dat mijn ambacht slechts in de groote steden wordt uitgevoerd. En daarbij weigert men mij overal werk te geven, omdat ik veroor deeld ben geweest. De voorzitter der rechtbank zou bier van als mensch desnoods kunnen rekening hou den,- als rechter, aangesteld om de wetten tos te passen, mag hij dit niet doen. Ook antwoordde hij aan den betichte Wat ge daar komt te zeggen is zeer waar misschien en mogelijk, doch al ware dit nog zoo, dan hadt ge nog het recht niet, uwen ban te verbreken. Om eene andere verblijfplaats te verkrijgen, moet ge u tot den minister van oorlog wenden. Wij zijn hier alleen aangesteld om de wetten te doen eerbiedigen en toe te passen en ingevolge die wetten moeten wij u ver- oordeelen. Eu ondanks de uitlegging van den betichte en de verzachtende omstandigheden door hem ingeroepen werd bij tot zes maanden gevangenisstraf verwezen. De herziening van die wet dringt zich op, zooals men ziet. Het is immers onmogelijk dat een veroordeelden diamantslijper, gra veerder, koperdraaier of zelfs ketelmaker, wien men een boerendorp tot verblijf aan duidt, aldaar den kost winne voor zijn huis houden Halen wij eenige feiten aan om te doen zien hoe de kaloten de bslangcn van den her bergier tegenwerken 1. Den 19 Oogst 1889 stemden zij de schan- digste aller wetten: het vergunningsrecht; 2. in 1896 verhoogden zij de accinsrechten op dengenever met 36 c. per liter; 3. het was de klerikale senator Lammens die, in den Senaat, voorstelde den herbergier zijn kiesrecht te ontnemen, hem aldus wil lende gelijkstellen met de gemeensten bank roetier of den lagen houder van een huis van ontucht 4. het was do minister van hinnenlandsche zaken, die onlangs nog de schaamtelooze po ging deed om te beletten dat spaarmaat- scbappijen en deze van Onderlingen Bijstand hunne lokalen in herbergen houden 5. aan de staatsbedienden is een tniniste- riëel verbod opgelegd niet in huizen te wo nen in wier beneden herberg wordt gehou den; 6. de klerikalen voerden eene wet in waarbij de herbergier, als bij tevens werk man is, geen bestuurlid kan wezen zijner vakvereeniging als deze door den Staat er kend is 7. het zijn de klerikalen die hier en elders den herbergier belasteren. Nieuw vergunningswet. 60 frs. in de gemeenten van min dan 5000 inwoners; 80 frs. 5000 tot 15,000 inwoners; 100 frs. 15,000 tot 30,000 inwoners; ■150 frs. 30,000 tot 60,000 inwoners; 200 frs. 60,000 inwoners en meer. Wij zijn benieuwd te weten welke houding onze klerikale representanten in die kwestie zullen nemen. En zeggen dat er nog zoovele herbergiers zijn, die maar altijd voort goedzakkig hunne stem aan diezelfde klerikalen geven, zonder te willen begrijpen dat zij aldus hunnen eigenen ondergang bewerken Onder het vroeger liberaal staatsbestuur bracht de geneverbelasting 35 miljoen op, thans onder het tegenwoordige gouverne ment is het geklommen tot 73 miljoen. Ook is het waar dat ons fameus ministerie 130 miljoen per jaar meer verteert als de liberale ministers van vroeger. Sommige gematigde liberalen van do klei ne steden en buitendorpen, zenden, uit vrees van broodroof en allerlei vervolgen, hun kroost naar klerikale onderwijsgestichten. Daarin hebben zij ongelijk en geven daar door weinig doorzicht van politiek oordeel en verstand. Hoe meer men aan de dompers- partij toegeeft, hoe stouter zij wordt en hoe meer zij u zal vervolgen en broodrooven. Zonder het te weten, zijn de kinderen ver stompt en verkwezeld en maken die liberale ouders zich zweepkens, waardoor zij later zelf gegeeseld worden. r i r HET WEEKBLAD i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1