Een onderzoek betrekkelijk A. S. De scholen gesloten en afgeschaft en de gevangenissen... te klein. Een nieuwe confrater. STADSNIEUWS. BERICHT. De personen die zich op ons blad abonneeren zullen het tot len Januari kosteloos ontvangen. Oud-Pompiers. Sinte Katbarina Vlaainsche Ster. EEN MOEDERHART NAPOLEON EN BISMARCK Diefte in de statie te Yper. Maatschappij der burgerwacht. maken op de vrijheid van denken. De kleri- kalen maken van den godsdienst een wapen tegen de liberalen om er politiek voordeel uit te trekken. De liberalen eischen gelijkheid voor iedereen, de klerikalen willen daarvan niet weten. De militiewet is er een bewijs van; terwijl de seminaristen ontslagen worden van den krijgsdunst, moeten do werkmans- zonen de schoonste dagen van hun leven on der de wapens doorbrengen Op gebied van openbaar onderwijs zijn de klerikalen gezworen vijanden van de volks ontvoogding; zij hebben zulks ten overvloede aangetoond door zooveel scholen mogelijk te doen verdwijnen; scholen onder de liberale regeering tot stand gebracht, zijn door de klerikalen ontvolkt, gesloten, en sommige dienen thans tot hooimagazijnen of herber gen. De liberalen zullen, ondanks den schan li- gen schoolooilog, het volksonderwijs blijven verdedigen. Zij kennen aan ieder het recht toe zijn kinderen het onderricht te laten ge ven dat zij verkiezen; doch de Staatsscholen moeten wereldlijk zijn, enkel hot weten schappelijk, het wereldlijk ond rnricht mag daar gegeven worden de vrijheid van den ken mag niet versmoord worden. De libera- en eischen het kosteloos verplichtend on derwijs. Sedert de invoering van de even redige vertegenwoordiging is het meervou dig stemrecht, als het onrechtvaardigstder kiesstelsels veroordeeld. De liberalen eischen het Zuiver Algemeen Stemrechtéén man, éénestem, en zij zullen het bekomen. Wij zijn ongelukkig nog zoo ver niet, doch wij zulten er komen. Uit het A. S. zal de op lossing der maatschappelijke kwestie voort spruiten; in eerste plaats de legerkwestie. De loting, de plaatsvervanging moet afge schaft worden, want 't is ongehoord dat de geldbezitters hun zonen kunnen vrijkoopen om in hun plaats de werkerszonen voor lan gen tijd naar de kazerne (e zenden. Ons be staande legerstelsel is zeer duur: van 1840 tot 1890 heeft het leger niet min dan drie miljard gekost, dat is gemiddeld 50 miljoen per jaar. Met het ontwerp van legerherin- richting, door de Regeering voorgesteld, zal het nog veel erger gesteld zijn door het stelsel van betaalde vrijwilligers zal het budjet van oorlog voorzekere opklimmen tot 100 miljoen per jaar. En welk leger zul len wij door dit stdsel bekomen? Alles doet voorzien dat het grootendeels zal samenge steld zijn uit het schuim der bevolking. Ziedaar in breede trekken het verslag over eene voordracht door den heer Victor Van de Walle, schepen en volksvertegenwoordi ger van Mechelen, onlangs te Antwerpen gegeven Wij hielden er aan deze voordracht niet onbesproken te laten, omdat hot als een be- teekenisvol feit mag aangeteekend worden hoe een der leiders en ieverigste propagan disten der progressisten zich over de rich ting van de liberale partij uitlaat in een zin, waarbij al de gematigden zich kunnen aan sluiten. Een der opstellers van de Parijsche Revue heeft in ons land een onderzoek ingesteld aangaande het al of niet geschikt oogenbiik om A. S. in te voeren. Het is alleszins merkwaardig enkele der antwoorden onzen lezers te doen kennen M. Woeste. In princiep kan 't algemeen stemrecht niet verdedigd worden; het brengt het be stuur van het land in handen van het groot getal, dan, als 't gezond verstand leert dat er voor 't bestuur van 's lands zaken voor waarden van bekwaamheid, zedelijkheid, gehechtheid aan de orde en de grondbegin selen der maatschappij noodzakelijk zijn. In werkelijkheid kan algemeen stemrecht bij uilzondering geene ernstige bezwaren opleveren, en dit is aldus wanneer het in voege is bij werkzame bevolkingen, krachtig en niet door leiders op hol gebracht... Maar in algemeenen regel, als regeerings- werktuig, is algemeen stemrecht van geener waardevooral in de staten met eene groote bevolking van handwerkslieden en nijver heidsarbeiders in de sleden eindigt het met aan één der belangen al de andere op te offeren; het wordt gemakkelijk een speel ding der politiekers... En nochtans onder den drang der vurige en roekelooze minderheldn heeft A. S. kans zich overal méér en méér te doen aan nemen. M. Woeste heeft den rouw in 't hart, maar voorziet toch dat er niets aan te doen is. Zooveel te beter, en krachtig voort ter verovering dier rechtvaardige hervorming 1 M. Carton de Wiart. Vroeger stond die christen-democraat aa de zijde der socialisten om voor A. S. te strijden... maar de tijden zijn veranderd. Hij vindt - wat brave mensch! dat de nieuwigheden lees knoeierijen achter eenvolgens door de katholieke partij inge voerd, noch volmaakt noch altijddurend zijn. Wat een schrandere bol om zulks te vinden Wat het meervoudig stemrecht betreft, de dubbele stem van den huisvader zal maar verdwijnen, als zij zal plaats maken voor het vrouwenstemrecht. Anders is het voor de twee- en drie-stemmen aan de geleerd heid toegekend. Vroeg )f laat zal de uitbrei ding van 't onderwijs het tot daar brengen. Eindelijk is het meervoudig stemrecht van den eigenaar een klaarblijkende over gang tusscben het oude cijnsstelsel en de neigingen om de gelijkheid te doen heerschen. Nu de overgangsmaatregelen zijn niet meer bestemd om eeuwig te duren. Ik meen nochtans niet dat eene nieuwe grondwetsherziening zoo geheel nabij zij. De openbare meening de socialisten uit gezonderd, die ruslstoorders van beroep zijn schijnt niet gesteld op lange besprekin gen voor de herziening. Eindelijk durft M. Carton de Wiart be weren dat de liberalen, die A. S. zijn bijge treden, niet rechtzinnig zijn en er niet veel aan denken het te veroveren met de radica len en socialisten. De verloopen democraat zou zich kunnen bedriegen. De liberalen zijn vast overtuigd dat A. S. het eenige inildel is om 't kleri kale juk weg te vagen. M De Smet de Naeyer. Moest het algemeen stemrecht bij ons ingevoerd worden, dan zou het in onze reus achtige nijverheidscentrums door politiekers uitgeput worden, die eene reden van bestaan vinden in de woelingen, en de werkende klas over al de andere zou doen heerschen. 't Ware de ondergang van 't land. Heere God, sta ons bij M. Paul Janson. Het stemrecht behooil bij de hoeda nigheid van burger;'t is het noodzakelijk gevolg der politieke gelijkheid. Men vraagt zich af met welk recht een deel der burgers zich dj macht zou toeëige- nen zich zeiven 'l recht voor te behouden de nationale vertegenwooraiging uit te maken en van ditzelfde recht een ander deel der burgers uit te sluiten? Ik houd het er voor dat de huidige maatschappij, de eene na de andere, gron dige wijzigingen ondergaat. Het doel is aan elkeen een menschwaardig bestaan te be zorgen onder stoffelijk en verstandelijk oog punt. Deze trapsgewijze hervorming zal maar geschieden door de werking, ongetwijfeld langzame maar aanhoudende werking van 't algemeen stemrecht. 't Is het algemeen stemrecht, zelfs ver- valscht, dat in 't Belgische parlement het stemmen van werkerswetten heeft medege bracht, wetten, die hoe onvolmaakt en on machtig ook, nooit een ernstigen steun in 't oude cijnsparlement zouden gevonden heb ben. M. Em. Van der Velde. De Belgische Grondwet huldigt dat alle macht uit de nalie komt. De natie is niets anders dan de vereeniging aller personen, die ze samenstellen. Dus, in eiken persoon schuilt een deel van de volksmacht. De bekwaamheid en de rijkdom geven door zich zeiven aan de bevoorrechte klassen een buitengewonen invloed en die invloed wordt nog ingeroepen als eene beweegreden om nieuwe voorrechten te scheppen. De eigendom wordteen titel om eene val- sche kiesmacht te verkrijgen, welke aan de bezittende klasse toelaat met meer gemak wetten te stemmen, die voordeelig zijn aan de bezitters. De wetenschap wordt een voorwendsel om willekeurig do macht te bestendigen van hen, dio de macht bezitten. Men roept de noodzakelijkheid in voorzor gen te nemen tegen de blinde macht van 't getal als het in werkelijkheid de groote verstandelijke, ze lelijke of sociale invloeden zijn, welke de manier van stemmen van de overgroote meerderheid der kiezers bepalen. Ik ben dus in den gron l tegenstander van 't meervoudig stemrecht ik ben het des te meer daar het tallooze bedriegerijen ver wekt, en aan de kiezers van den buiten, ge woonlijk paapsch en achteruitkruipend, eene overmacht verzekert, zoo veel te meer valsch en onverdedigbaar. Alle socialisten geven er zich reken schap van dat het stemrecht niet steeds een geschikt werktuig is voor ongeoefende han den, maar dat het in elk geval een mach tig middel is van politieke opvoeling en een noodzakelijk eindresultaat van de trapsge wijze opeenvolging der hedendaagsche ver overingen. Vroeg of laat dringt de stemrechtkwestie zich als onweerstaanbaar op... en dit is 't geval voor België. De klerikale bladen hebben in de handen geklapt en toegejuicht wanneer de minister van openbaar onderwijs gemeentescholen deed sluiten en de onderwijzers op droog brood zette. Deze gesloten onderwijsgestichten werden weldra herschapen in geneverkroegen en de gevolgen van die verandering bleven niet lang achterwege. Het bewijs daarvan wordt ons geleverd door een klerikaal blad, dat heden de volgen de regels afkondigt: De gevangenissen worden te kleinmen is te S't. Gillis gedwongen nieuwe kostgan gers te wijgeren. Daar er geene plaats meer overblijft, voelt men zich genoodzaakt ande re opsluitingslokalen voor de gevangenen uit te kiezen en men stuurt ze nu naar de rasphuizen van Genten van Kortrijk. Acht gevangenkarrekens hebben don derdag morgen de overtollige bevolking van bet gevang van St. Gillis naar de Noordsta tie overgebracht, waar zij op den trein zijn gezet. De karrekens waren alle stampvol en men was gedwongen nog conige kostgangers in den gang te plaatsen. Deze bestatiging is vooral kerrijk, nu het voorstel van leerplicht aan de orde van den dag staat. Wanneer zullen de klerikalen eindelijk begrijpen, dat alleen grondig onderwijs de volksmassa tot betere gevoelens kan bren gen? Wanneer zullen katholieke ministers eens begrijpen dat voor elke school die wordt afgeschaft, men wel een nieuw gevang zou mogen bijbouwen? Le Réveil de Bruges et de la West- Flandre. Overal in het land verheft deliberale par tij het hoofd. Onze vrienden begrijpen dat het eindeljk tijd wordt te ontwaken en het klerikalejuk af te schudden dat ons sedert 1884 verdrukt. Als de beker te vol is moet hij overstroo- men! Onze vrienden van Brugge werpen zich ook in den strijd. Zij hebben een dagblai ge sticht waarvan het eerste nummer zaterdag 16 November 1901 verschenen is. Dit dag blad draagt voor titel: Le Réveil de Bruges et de la West-Flandre, het geen zeggen wil: De ontwaking van Brugge en van West-Vlaanderen. Wij wenschen onzen nieuwen Confrater hartelijk welkom 1 Zekerlijk zal de taak moeilijk en lastig zijn in ons ongelukkig Vlaanderen nauw aangesloten bij de klerikale partij en onder worpen van eene geestelijkheid begeerig naar rijkdommen en naar overheersching. Zeventien jaar klerikaal beheer hebbende Belgen kleinmoedig gemaakt, hebben hun vele voorbeelden van onzedelijkheid gegeven en hebben vele karakters vernederd 1 't Volk is in verrukking voor een priesterkleed daar in volgt het voorbeeld dat'tvan hooger hand komt. 't Is door het woord en de drukpers dat wij dat volk moeien onderwijzen, dat wij hem moeten voor oogen leggen hoe en hoe veel de klerikalen aan 't bewind het misleid hebben! Wij wille» het volk doen verstaan dat, voor het welzijn der gelieele mensch- heid, de priester in zijne k<>rk moet blijven en er niet moet buiten gaan. Hel burgerlijk gezag moet het eenig gezag zijn waaraan allen, priesters en wereldlijken zich moeten onderwerpen. De kerk, zoowel als de eerste burger de beste, is gehoorzaamheid ver schuldigd aan de wetten. En ondanks alles zullen wij overwinnen, wij hebben voor ons de rechtvaardigheid on zer zaak en de rechtvaardigheid eindigt altijd met de zegepralen. Moed en voorwaarts!I Wij raden al onze vrienden ten zeerste aan in te schrijven op Le Réveil de Bruges et de la West-Flandre en bet blad overal te verspreideu. \Jen schrijft in in de buree- len 6 Groene Lei, Brugge. De prijs van inschrijving is 15 franks, per jaar, 8 fr. per semester en 5 fr. per trimester. Ter gelegenheid van S' Cecilia, morgen Zondag 24 November, ten 11 ure 's mor gens, vergadering in 't lokaal om van daar naar den bestuurder M. Moerman te gaan. Van 12 tot 1 Concert in de groote zaal der Oud-Pompiers. Ingang vrij. patronrs der kleermakers en kleermaak sters, zal dit jaar, zoo wij vernomen hebben luisterlijk gevierd worden. Maandag mor gen groote stoet met muziek, 's middags noenmaal, 's avonds lichtstoet en dansfeest, wat wil men meer. Gelukkiglijk dat de jongelieden nog wat levendigheid, op hunne kosten, in stad bren gen, anders ware het hier nog erger dan in Puperinghe: bedevaarten en processiëu van valschaards en valsche dibben, die Onzen Heer eenen vlassen baard aandoen, dat ge noeg; maar voor de neringdoeners niets, 't Wordt tijd dat er veranderingen komen. Het is op Zondag 15" December dat deze maatschappij hare tweede vertooning van 't abonnement geeft, bestaande in Drama in 4 bedrijven Blijspel met zang in één bedrijf. Eene mooie vertooning zooals men ziet. Geen twijfel of de zaal zal als gewoonte (e klein zijn. De personen die begeeren een abonnement te nemen moeten zich wenden bij den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59, waar men ook kaarten voorop kan bekomen. Eene diefte van 3600 fr. is begaan geweest in de statie alhier, in de nacht van Zondag- Maandag. De manier op dewelke de diefte begaan is geweest schijnt zeer wonderbaar daar er nog vensters nog deuren opengebroken wa ren, zelfs den koffer waarin het geld zich bevond. Verscheidene huisbezoeken hebben reeds plaats gehad. Gewone schieting. Fol Julien 25 25 25 20 25 120 Decoene G. 25 20 25 25 20 115 Butaye A. 20 20 25 20 25 110 Froidure R. 20 20 25 25 20 110 Froidure Eug. 25 20 20 25 20 110 m EN Mfci i ji. u_n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2