VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en liet Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. MANIFEST VAN HET MARNIXCOMITEIT VERSPREIDING VAN GEDACHTEN VAN RECHT EN VRIJHEID. LEEST OLTZElsT ïnETTILILiETOlsr. Vijftiende jaar Zaterdag 28" December 1901. Nummer 52. Stad Yperen. Zitting van den Gemeenteraad Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent Sper drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andore bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongoteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. TOT 24 December 1901. Dc zitting wordt ten 5 ure geopend, onder het voorzitterschap van M. Colaert, burge meester. De heeren Raadsleden, Baron Sur- rnont de Volsberghe, wiens moeder komt te overlijden, en Decaestecker die zich per brief heeft doen verschoonen, zijn afwezig. Mededeelingen. M. de Voorzitter deelt den Raad het overlijden mede der moe der van M. Surmont de Volsberghe Op zijn voorstel beslist de Raad eenen brief van rouwbetuiging te zenden aan den heer Mi nister van Nijverheid en Arbeid, gemeente raadslid M. de Voorzitter. De maatregel dien wij bevoegd hadden verklaard om het ver bruik van het water te beperken, is geno men geweest docr den Burgemeester, ter oorzaak der hoogdringendheid en moet door den Raad goedgekeurd worden. Er kan nog geene spraak zijn van verandering, ofschoon de vijver van eenige centimeters gerezen is, tengevolge der laatste regenbuien. De laat ste tijdingen geven goede hoop. De keinmel- -beek brengt op dit oogenblik veel water aan. De Godsbuizen vragen de toelating eene verkooping van boomen te doen. Bij hoog- dingeudheid op de dagorde te schrijven. M. Vandenboogaerde vraagt inlichtin gen over de herstellingen en herbouwingen aan den ouden Lombard te doen. Af. de Voorzitter. Ik ben zelf zonder juist te weten wat men voornemens is te doen. M. Iweins d'Eechhoulle. De plans zijn gemaakt. M. Fraeys. Er is eene uitgave gewet st van 7 tot 8000 fr. voor de binnenwerken. De plans en bestekken zullen neergelegd wor den. De ingeschrevene som voor de werken is van 20,000 fr. De bestendige Deputatie moet haar oordeel doen kennen, dan zullen de Godshuizen de toelating moeten hebben van den gemeenteraad. Af. de Voorzitter zal kennis geven aan het Bestuur der Godshuizen van den eenpa- rigen wensch van den gemeenteraad, die be geert de begonnen werken te zien voltrek ken. M. Iweins Eeckhoulte. Wij moeten zien wat wij doen. Wij hebben op dit oogen blik groote onkosten, onder andere het zin- neloozen gesticht. Buurtspoorwegen -Er ontstaat eene woordenwisseling nopens de verlenging der buurtlinie van Nituwkerke tot Steenwerck. Het schijnt ons dat onze goedkeuring moet afhangen van de vraag te weten of de verlen ging in eenen keer zal gedaan worden tot Steenwerck en niet tot aan de Seule. Overi gens wat men thans doet, zijn slechts de stu diën vau het ontwerp, die 4500 fr. per kilo meter kosten. De fransche Regeering heeft, zoo het schijnt, reoJs hare toestemming ge geven, maar de belgische Regeering tot hier toe niet, om de verbinding toe te laten. M. D'Huvetiere. Gij vergist u zeker, M. de Voorzitter, het zija nooit de studiën van het ontwerp die 4500 fr. den kilometer kosten. Af. de Voorzitter. Verschooning, ik heb weg gezegd. Gij denkt zeker niet dat men eene linie van eenen kilometer zou leg gen voor 4500 fr. Af. U Huvettere. (on eefnigk andere raads leden). Dit cijfer, i#"Ontzettend, het is waarlijk bovenmatig^ytf. de Voorzitter, wat wilt ge er aali' doetf? 't Is alzoo. M. de Voorzitter geeft ook inlichtingen over het punt hoe het slaat met de ontwerpen van andere buur'lliniën Belle, Poperinghe, enz. Locre komt toe te stemmen. Maar Kem- mel maakt hare toeslemming afhankelijk van de verlenging der linie Yperen-Nieuw- kerke M. D'Huvetlere moet welen dat de som van 4500 frank voor de siudiën opge schorst zijnde, is het aandeel voor iedere gemeente in de kosten billijk vastgesteld. M. 1/Huveltere. 't Is gelijk; eene som van 4500 fr. voor de studiën van het ont- aerp alleen 'tis bovenmatig. M. de Voorzitter. Men heeft de vrees uitgedrukt dat de verlenging tot Steenwerck schade zou berokkenen aan de markt van Yperen. M. Boone. - Ik denk bet niet. Af. de Voorzitter. Ik ook niet. Dus het kapitaal voor de linie van Nieuwkerke zal 1.508.000 fr. zijn in plaats van 1.038.000 fr. en het aandeel van Yperen zal van 76.000 fr. zijndus eene jaarlijksche beta ling van 603 fr. voor de verlenging, (goed gekeurd). Landbouwgenootschap. Het land bouw genootschap vraagt eene verhooging van toelaag voor de paardenmarkten waar van de eene Asschen Woensdag plaats heeft en de andere bepaald is op het einde van Juni of in het begin van Juli. De toelaag zal aldus gebracht worden op 800 fr. (goedgekeurd). Muziekschool. Af. de Voorzitter. Wij hebben eenen brief ontvangen van de Commissie der Muziekschool. Het muzikaal onderwijs zal er eere groote uitbreiding be komen. Daarvoor zal er eene toelaag van den Staat en eene van de Provincie noodig zij n, verders eene verhooging van toelaag der stad van 300 fr. Men zal nieuwe leergangen inrichten Een leergang van groote bas-viool. Een leergang van koper. Een leergang van piano. Een leergang van harmonie en van tegen zang. Met de toelagen van den Staat en der Provincie zal deze uitbreiding het aandeel der stad niet verhoogèn, integendeel. Buurtwegen. Af. de Voorzitter. Wij kunnen nog geene uitspraak doen voor de Wulvestraat, omdat Zillebeke met ons nog niet overeengekomen is om het deel te nemen dat haar opgelegd is. Wat de Wiel tjestraat betreft, 't is iets anders. Af. D' Huvettere. Men zal dus de wer ken kunnen beginnen voor dien laasten weg. Af. de Voorzitter. Dc heer ingenieur Vanderghote heeft de twee wegen ineenge smolten, in zijn werk. Er dient voorzichtig te zijn, want zonder voorafgaande overeen komst tusschen de belanghebbende gemeen ten, zou de provincie de noodige toelaag kunnen weigeren. Wij moeten dus geheel zeker zijn van de tusschenkomst der aanpa lende gemeenten. Wij hebben er een voor beeld van in hetgeen wij tegenkomen voor de Pannestraat. Voormezeele, die er in toe gestemd had de werken te verrichten voor het deel op haar grondgebied gelegen, doet nu niets meer en antwoordt zelfs niet op onze brieven. Ik vrees bijgevolg dat wij daar maar eene halve voldoening hebben. Noch tans Voormezeele scheen eerst zoo haastig om te beginnen en nu doet zij niets. M. D'Huvetiere. Ik denk dat het beter ware de maand Maart af te wachten voor aleer te beginnen aan de Wieltjestraat. Er zal daar eene verkooping zijn van boomen, die door liet vervoer schade zouden doen aan den weg. Ik vraag aan onze collega's, deel makende van den provincialen Raad, te trachten te bekomen dat men werken doe aan de GroeQestraat, die zou moeten met steenen beleg 1 zijn. Af. de Voorzitter geeft lezing van het verdrag gemaakt met de gemeente Voorme zeele voor de Pannestraat. Wij zuueu naar in 't nauv brengen, zegt M. de Voorzitter, maar ik vrees dat wij zullen gefopt worden. Af. Vandenboogaarde vraagt dat men de palen zou wegnemen in de S4 Janstraat, die een gevaar zijn voor het verkeer. Af. de Voorzitter. Ik ben waarlijk verwonderd te vernemen dat die palen nog daar zijn. Ik had nochtans bevelen gegeven voor hunne wegneming, 't Is zeer zonder ling, noch de Politie, noch het bestuur der werken lichten ons daarover in. Dat zal moeten veraaderen. Ik zal bevelen geven opdat dit werk spoedig gedaan zij. De raad vangt de bespreking aan van het budjet. M. de Burgemeester- Voorzitter geeft lezing van verscheidene artikels der begroo- ting die opvolgentlijk aangenomen worden. Wij bepalen ons met de opmerkingen weer ie geven door de leden van den Raad gedaan. Aan het artikel belasting op de honden, vraagt Af. Begerem of al dezen die honden houden de belasting betalen. M. de Voorzitter. Daar zijn er omtrent 1300 die betalen, maar ik ben zeker dat er bijna een hond is op tien inwoners, 't zij bij de 2000. Indien men begon met draco nische maatregelen te nemen, zou men nooit gedaan hebben. Ik ben van meening dat men wel doet een weinig door de vingeren te zien, omdat vele lieden die eenen hond houden onvermogend zijn te betalen. Orgels. Voor wat de belasting op de orgels aangaat, er dienen maatregelen ge nomen te worden, want ik heb vernomen dat er misbruiken zijn. Men komt ons alle oogenblikkon toelatingen vragen voor bij zondere feesten. Wij zijn toegevend genoeg, onder dat opzicht, wel te verstaan, wanneer de feesten plaats hebben in een gesloten lokaal; maar men komt er ons nu vragen voor herbergkermissen. Dit is niet mogelijk; wij hebben al genoeg het reglement ver breed. Indien wij verdergaan, zou het eene doode letter worden. Wat meer is, indien de burgemeester vele van die toelatingen gaf, het ware eenigzins de willekeur tot stand brengen. Ik heb ook vernomen dat men alle zon. HET WEEKBLAD" TEGEN DE ONVERDRAAGZAAMHEID

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1