VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws*. Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Rousbrugge en P operinghe Wetgevende Kiezing Le Touquet Komen Werviek Ploegsteert-Bizet Kiesvergadering Zestiende jaar Zaterdag 10" Mei 1902. Nummer 19. MEETINGEN Ploegsteert(Sie Haute-Loge) Kiezing van 25 Mei. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 ft*, per jaar voor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar ol per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten v&n verkoopingen of atndcre bekendmakingen ten bureele dozer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Do annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij tm onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteilen bevattende worden niet opgenomen. KandidatenKamer. M. Ernest FVoIf, advoka,at, volksvertegenwoordiger, uittredend lid, wezenlijke kandidaat. M. Auguste Brunfaut, fabrikant, bijgevoegde kandidaat. uitgesteld tot later. Zondag 11 Mei Om 3 ure Au cceur joyeux bij Durievx. Om 6 ure «Zn de halve maan Nieuwestr. Zondag 1© Mei Maandag 11) Hiel om 5 ure, A la rèunion des Chasseurs; bewoond door Maréchal. Om 7jure,".A la^Ville de Gand, bewoond '"Stoor Boudry. Men weet dat in 5 provinties de Kamerle den aftr«den: Antwerpen, Braband, West- Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Van de 152 Volksvertegenwoordigers zijn er 77, die herkozen of vervangen moeten worden. Deze zijn: Provintie Antwerpen. Arrondissement Antwerpen. KATHOLIEKEN. LIBERALEN. Biart, Delvaux, Coremans, Tonnelier, Delbeke, Van Rijnswijck, De Winter, Verheyen. gegers, socialisten. VandenBroeck. Terwagne. Arrondissement Mechelen. KATHOLIEKEN. LIBERALEN. De Cocq, Van de Walle. Lefebvre, Van Cauwenbergh Arrondissement Turnhout. KATHOLIEKEN LIBERATEN. de Broqueville, Le Paige, Yersteylen. Provintie Braband. Arrondissement Brussel. Carton de Wiart, Feron, Colfs, Huysmans, Debontridder, Hymans, De Jaer, Janson, De Lantsheere, Lepage. Nerincx, socialisten. Renkin, Bertrand, Vanderlinden. Cavrot, Delbastée, Delporte, Vandervelde, Arrondissement Leuven. katholieken. liberalen. De Becker, Beauduin. De Trooz, socialisten. Rosseeuw, Van Langendonck. Schollaert, Arrondissement Nijvel. katholieken. liberalen. Brabant, Jourez. Snoy. socialisten. Allard. Provintie West-Vlaanderen. Arrondissement Brugge. katholieken. liberalen. De Brabandere, Termote. Visart de Bocarmé. Arrondissement Korlrijk. katholieken. liberalen. Liebaerf, Van de Venne. Reynaert, Tack. A rrond1 Veurne-Dixmuide-Oostende. katholieken. liberalen. DeQroote, Buyl. Pil, Vanderheyde. Arrondissement Roeselaere- Thielt. katholieken. liberalen. Beeruaert, Öillès de Pelichy, Van den Bogaerde, Van der Bruggen. Arrondissement Yper. katholieken. liberalen. Colaert, Nolf. Van Merris. Provintie Luxemburg. A rrond11 A arlen Marche-Bastenaken. katholieken. liberalen. Delvaux, Francois. Van Limburg-Stirum Arrondissement Neufchateau- Virton. katholieken. liberalen. Heynen. Lorand. Provintie Namen. Arrondissement Dinant-Phüippevüle. katholieken. liberalen. Cousot, Tournay. Hubert. socialisten. Horlait. Arrondissement Namen. katholieken. liberalen. Dohet, Hambursin. Petit. socialisten Defnet In 't geheel 47 katholieken, 20 liberalen en iO solisten. Drie ministers zijn onder de aftredende: MM. de Trooz, Liebaert en Van der Bruggen. Van de 75 Kamerleden, die in 1904 af treden, zijn 14 liberalen, 21 socialisten en 40 katholieken. Nieuwe leden moeten worden gekozen ten gevolge van de vermeerdering van het getal Kamerleden, te Antwerpen, 2 Brussel, 3; Brugge, 1; Korlrijk, 1; Gent-Eekloo, 1; Aalst, 1Charleroi, 1Zoningen, i Luik, 1 Verviers, 1; Namen, 1. De Kamer zal dus 106 leden tellen. van Zondag 27n April 1902. Redevoering van M. Paul Hymans. Ik ben gelukkig hier het bewijs mijner sympathie en de hulp van mijn woord te mogen brengen voor de zaak welke mijn vriend en collega de heer Nolf verdedigt. Wij weten te Brussel hoezeer de dagelij ksche strijd dapper en moeielijk is, welken de vlaamsche liberalen doorstaan voor de ver dediging onzer gemeenschappelijke overtui gingen. 't Is aan hen dat wij gedacht hebben zooveel als aan ons zeiven, wanneer wij in de hoofdstad de eendracht der liberale mach ten gemaakt hebben. Wij wisten dat zij die eendracht verwachtten als het teeken der beweging. (Levendige toejuichingen). Wij komen uit eene pijnlijke krisis. De koelbloedigheid komt terug. De openbare denkwijze zal bestatigen dat de liberale jj partij zich voor het land mag aanbieden met opgeheven hoofd en zuivere handen. Zij is onverantwoordelijk voor de betreurenswaar dige gebeurtenissen die plaats hebben gehad. Mijne vrienden en ik, wij waren eertijds aanhangers van het kiesstelsel door de be kwaamheid en van de trapsgewijze uitbrei ding van het kiesrecbt naarmate der ont wikkelingen van de opvoeding. Maar vóór weiken toestand hebben wij ons bevonden? in 1893 is het stemrecht gegeven geweest aan allen, en bijgevolg sedert 1893 bestaat het A. S. in Belgie. Maar men heeft te zelf- der tijde een meervoudig stelsel opgericht, dat het voorrecht van den cijns herstelt, dat een kleinste deel geeft aan de bekwaamheid en dat aanzet tot bedrog. De schandalen van Aalst hebben de doodsklok geluid van dat stelsel. Wij hebben gepeisd dat men het vraagstuk moest oplossen, aan welks oplos sing men niet zal ontsnappen, dat men het vreedzaam en wettiglijk moest oplossen. En wij hebben ons vereenigd voor de herzie ning van het artikel 47. Toejuichingen Wij hebben gehandeld als politieke man nen, overtuigd dat een kiesstelsel, welk wantrouwen inboezemt aan de werkende klassen en haar doet voelen dat zij de slacht offers zijn eener onrechtvaardigheid, niet kan behouden worden. Wij hebben het aan de Regeering gezegd die ons niet aanhoord heeft. Zij heeft zich verschanst in eene stelselmatige en hardnek kige weigering; zij heeft zelfs onze gemeen telijke en wetgevende kiezing niet willen vereenzelvigen, wier tegenstellingen de zon derlingste mozaïeken maken. Zij heeft niet meer willen de uitbreiding der geheele E. V. toestaan aan de gemeentekiezingen. Die her vorming nochtans was aangenomen door aanzienlijke leden der katholiike partij. En zij is van eene volstrekte billijkheid. Want, heden, dient de E. V. werkelijk maar in de groote steden waar de splitsing der partijen het maken eener volstrekte meerderheid be let. Maar in het grootste getal der kleine gemeenten en bijzonderlijk in Vlaanderen neemt de katholieke partij de volstrekte meerderheid weg. Van toen af is het gezag geheel gegeven aan de klerikalen, zonder tegenwicht, zonder kontrol, zonder waar borg voor de minderheden. Van eenen anderen kant, wij hebben ver klaard dat wij het geweld verstooten; wij hebben tot de socialisten gezegd dat de ge weldige taktiek veroordeeld was om te mis lukken en dat het in een vrij land door de vreedzame propaganda is dat men de her vormingen moet veroveren. Wij zijn ook niet aanhoord geweest en de inaanmerkne- ming van het voorstel van herziening is ver wijderd geweest. Maar al de linkerzijden hebben ze gestemd. En indien het vraagstuk van kant geschoven is, het is niet opgelost, 't Is aan de liberale partij dat eens de eer zal toekomen het praktische oplossingen te geven. Langdurige toejuichingen). De grondwettelijke herziening moet noch tans al de bedrijvigheid van het liberalism niet aannemen. Wij hebben ons groot en roemrijk traditioneel programma te verwe zenlijken, dat wij ontvangen hebben uit de handen onzer doorluchtige liberale voor vaderen. 't Is een nationaal programma, een regeeringsprogramma dat overeenkomt met de twee kenmerkende belangen eener maat schappij: de noodzakelijkheid van groot te worden, van eene zedelijke en verstandelijke overtreffende gelijkheid te bereiken; en de noodzakelijkheid zich te behouden,zich voort te zetten, zich te verdedigen. 't Is om aan die twee noodwendigheden le voldoen dat wij het verplichtend onderwijs en den persoonlijken dienstplicht vragen. In een land waar iedereen stemt, moet men het licht ruim verspreiden. Men moet van eiken mensch een bewusten burger ma ken en bekwaam om deel te nemen aan het beheer der openbare zaken. En men moet ook de vakhandigheid en de technische be kwaamheid van den werkman volmaken op dat onze voortbrengers aan Belgie zouden kunnen toelaten te strijden tegen de concur rentie op de wederiandsche markt van het werk en van de nijverheid. Toejuichingen Welnu, de huidige toestand van ons on derwijs is jammerlijk. De Regeering bekent dat 150.000 kinderen aan den ouderdom om ter school te gaan, landloopen zonder mees ters en zonder boeken. Op honderd kinderen ingeschreven in de lagere scholen, 80 ver laten ze vooraleer volledige lagere studiën gedaan te hebben. Onder de volwassene man nen, zijn er meer dan 20 t. ongeletterden. En in onzen hedendaagschen maatschappe- lijken staat is de ongeletterde een verwor peling waarvan de eerste omkooper de beste zijn slachtoffer zal maken. Ziedaar waarom wij het verplichtend onderwijs willen. Toe juichingen Men beschuldigt ons, met ze te vragen, de afschaffing der vrijheid van onderwijs na te jagen, 't Is een laster. De huisvader moet den keus hebben der meesters waaraan hij zijne kinderen toevertrouwt. De liberalen eerbiedigen de vrijheid van onderwijs die eene uitdrukking is van de gewetensvrijheid. In 1879 hebben de liberalen de deuren der openbare school voor de priesters geopend om het godsdienstig onderwijs te geven vóór en na de klasuren. Maar de geestelijkheid heeft niet gewild. Wat zij wilde, was niet den godsdienst onderwijzen, maar de school aan hare heerschappij onderwerpen. Het voorschrift van het klerikalism in schoolzaak is: de Staat buiten de school! De klerikalen jagen de afzetting van den Staat na, omdat er in België geen ander vrij on derwijs is dan dal der Kerk en der geeste lijke gestichten en dat bijgevolg den dag op welken de Staat zou afstand doen, hij zou afstaan in de handen der kerk. Langdurige toejuichingen). De Regeering zet de verwezenlijking voort van het katholiek programma met overal aangenomene scholen in de plaats te stellen der gemeentescholen en met de samenstel ling van het leeraarskorps aan de geestelijk heid over te laten. In 1884 waren er 27 normaalscholen van den Staat. De klerike len beschuldigden het liberaal min'-' HET WEEKBLAD KATHOLIEKEN. LIBERALEN.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 1