Les Erreurs du Mariage Mes Beaux Pères Melrose Onbeschoftheid. Surmonts huis. Football. Vlaamsche Ster. De Slaapmuts, Nieuwjaarnacht, Prima Dona, Fransch tooneel De Onvermoeibaren. Yper. Willems-Fonds. HAAR HERSTELLER dat voordeel hebben ons in het toekomende van de ontrupsing te ontslaan. (M. Colaert glimlacht) die, noodzakelijk zal begrepen zijn in het onderhoud der wandelingen. M. Bouquet doet nog opmerken dat er klachten geweest zijn nopens den verkoop van visch; 't schijnt dat er klachten gedaan zijn geweest aan het College aangaande de verkooping van oesters die reeds zeer slecht waren. Men zou daaraan moeten verhelpen. Het achtbare lid begeert te weten of er geene commissie bestaat gelast met het toe zicht van dezen dienst. De heer BurgemeesterHet College heeft reeds deze kwestie onderzocht, maar het spijt mij u te moeten zeggen dat wij tot nu toe geene oplossing gevonden hebben. Voor wat de bijzondere Commissie betreft, gelast met het toezicht der Vischmarkt, er bestaat geene. Desnoods is de politie gelast met dat toezicht, maar deze kwestie vraagt byzondere kennissen; wij hebben zelfs den onder-commissaris van politie naar Oostende gezonden om daarover inlichtingen te ne men. Wat er van zij, wij zullen trachten ten spoedigste mogelijk eene practische op lossing te vinden. De heer Voorzitter doet opmerken dat voor wat de algemeene verlichting betreft, het crediet nog verhoogd is, ofschoon de stad sedert tien jaren omtrent 150 lantaarns meer heeft doen plaatsen, buiten een groot getal petrollampen te lande. Men heeft kunnen be merken dat er vier Auerbekken zijn in de Meenenstraat, die wij te danken hebben aan de mildheid van M. Iweins. De heer Burgemeester houdt er aan deu milden gegiftiger openbaarlijk te bedanken. Er volgt uit de inlichtingen door M. Co laert gegeven dat de pokziekte in de stad niet als heerschende ziekte woedt. Er zijn in alles twee gevallen in 't gasthuis. Men heeft mijnen omzendbrief beknibbeld aan de geneesheeren der stad gestuurd, zegt de heer Voorzitter. In deze omstandigheid heb ik maar het voorbeeld gevolgd van M. Braun, burgemeester van Gent. Overigens is er geen brief van protestatie geweest van wege de geneesheeren. Na M. Berghman geraadpleegd te hebben, zegt de heer Voorzitter dat de stad voor nemens is een ontsmettings oven te bouwen in de Beurs en een stelsel van ontsmetting in te richten in de bijzondere huizen. De uitgaven die er uit voortspruiten zullen 2000 fr. bedragen. M. Bouquet ondersteunt een verzoek schrift van de beenhouwers die vragen om het slachtrecht per hoofd te betalen in plaats van bij 't gewicht. De heer Voorzitter. Wij hebben reeds dat recht van 2/10 van centiemen vermin derd; wat er van zij, deze zaak zal onder zocht worden. Indien de taks veel opbrengt voor de stad, zegt M. Colaert glimlachende, 't is een be wijs van algemeen welstand, aangezien er uit volgt dat men veel vleesch eet te Yper. Daar het hooge deel van het nieuwe kerk hof reeds geheel vervuld is, zal men het an dere deel moeten verhoogen om het te kun nen benuttigen. Te dien einde steunt de Raad eene vermeerdering van crediet van 1000 fr. Ten gevolge der inrichting van eene twee de klas in de school van huishoudkunde, stemt de Raad eene toelage van 575 fr. Er wordt een crediet van 1000 fr. toege staan aan de openbare Bibliotheek om de drukkosten te betalen eener nieuwe kataloog. Daar de kleeding der bedienden van de lijkstatie geheel verslensd is, wordt een crediet van 1200 fr. gestemd om ze te ver nieuwen. M. Colaert stelt voor het model van Brussel aan te nemen (ne zwarte broek en lange frak.) (Gelach.) M. Bouquet verzoekt nogmaals het Col lege piscienen te plaatsen tusschen de statie en de Groote Markt. M. Begerem. 't Is bijna tien jaar dat ik het -;raag (Algemeen gelach.) De heer Burgemeester hoopt de herhaal de vragen der twee achtbare leden te kunnen voldoen in den loop van het jaar 1903. Het crediet voor de onderlinge maatschap pijen zal eene verhooging moeten onder gaan. Het zal van 1500 op 2.500 fr. gebracht worden. Het is te hopen dat de Godshuizen en het Bureel van Weldadigheid voor een deel zullen tusschenkomen in deze toelage. Mij dunkt, zegt de heer Voorzitter dat eene som van 1500 fr. reeds meer dan voldoende is voor de hulpmiddelen der stad. Er valt te bemerken dat tot hiertoe de werkman nog zijne belangen niet verstaat en, in 't alge meen hij bekommert zich niet om de mu tualiteiten. M. Vanderghote. Er spruit dus uit uwe uitleggingen dat een groot deel onzer toelagen naar de burgerij gaat. M. Colaert. Inderdaad. Van den eenen kant doet deze voorzorg eere aan de bur gerij en van den anderen kant is het bedroe vend te bestatigen dat de werkman, in wiens voordeel de wet bijzonderlijk gemaakt is geweest, niet begrijpt welk belang hij heeft te zorgen voor zijne toekomst en voor deze zijner kinderen. Het Nieuwsblad vindt ons en onzen franschen confrater le Progrès onbeschoft omdat wij in onze mededeeling der kamer zittingen gezeid hebben dat de heeren Van Merris, Colaert of Iweins afwezig waren tijdens de stemming over het eene of het andere wetsontwerp. Verleden jaar verweet ons het Nieuws blad dat wij niet zeiden wat M. Nolf in de Kamer verrichtte, ofschoon wij achter iede re zitting melding maakten, volgens het Beknopt Verslag, van hetgeen in de Ka mer behandeld was geweest. Het is immers noodig dat de kiezers weten wat hunne af gevaardigden doen. Maar onze onbescho/theid bestaat hierin, dat wij, sprekende over de stemmen die M. Nolf uitgebracht had, er bijvoegden dat de heeren Van Merris of Colaert afwezig waren in die zitting. Die heeren waren in den rouw, zegt het Nieuwsblad, en M. Iweins was ziek. Dat is zeer wel mogelijk, maar wanneer er te stemmen was, het Beknopt Verslag sprak daarover geen enk<4 woord en diensvolgens konden wij het niet zeggen, daar wij niets doen dan het Beknopt Ver slag uitschrijven. Wij meldden alleenlijk in welken zin er gestemd werd door de Volksver tegenwoordigers van ons arrondissement. De kiezers kunnen alzoo zien wie een onver- valschte volksvriend is. Het Nieuwsblad, om ons een staaltje zijner welvoegelijkheid te geven, noemt M. Nolf een gepomadeerden, gemuskadeerden, gepimpeerden geuzenrepresentant. Welnu, het spijt ons dat wij hetzelfde niet kunnen zeggen van M. Colaert, want wij weten niet waar hij zijne pommade zou strijken, aan gezien hij geen haar op zijnen knikker heeft. Wat nu de beschuldiging aangaat dat M. Nolf zich met onze verslagen of onzen opstel bemoeit, dat is een groote leugen. M. Nolf heeft niets te zien in onzen opstellings- raad en hij moeit er zich ook niet mede. Maar uit deze beschuldiging moeten wij op maken dat de heeren Van Merris en Colaert verantwoordelijk zijn over de dwaasheden en stommiteiten die in het Nieuwsblad en in het Journal d'Ypres verschijnen en dat zij deel maken van de redactie, 't Is goed om weten en wij zullen die bekentenis ont houden. In het overloopen der stadsbegrooting van 1902 bemerken wij onder de verscheidene kredieten een artikel van 457 fr. 45 c. voor registratie rechten en andere van het huis Surmont. Men weet dat, wanneer M. Surmont de Volsberghe, minister van nijverheid en ar beid benoemd werd, de gemeenteraad besloot eene openbare inschrijving te openen om hem een kunstvoorwerp aan te bieden, voor zijne zoogezegde diensten als Burgemeester bewezen. M. Surmont, altijd met eer en ijdele glorie gediend, aanveerdde dit alzoo niet. Hij deed het voorstel om met den opbrengst der om haling een werkmanshuis te bouwen met versierden gevel en die zijnen naam zou dra gen en dan hetzelve te verloten tusschen de huisvaders der twee maatschappijen van onderliDgen bijstaDd. Men voldeed aan zijnen wil. Een commissie werd benoemd die daar voor zoo veel geld mogelijk moest inzame len. Menige burgers en kleine neringdoeners die werk of leveringen hadden van de stad, de hospicen of den disch, of die van kleri- kalen afhingen, dorsten niet anders doen dan inteekenen. Alzoo bouwde men een huis, en ziet hoe slim, M. Surmont gaf dit huis ten geschenke aan de stad. Dit was eene mildadigheid die hem weinig of niets kost. Zijn naam met zijne wapenen prijkten in den voorgevel om, ten eeuwigen dage aan de onnoozele Yper- lingen te herinneren, dat Baron Surmont, Burgenaeeeter geweest was, en zijn hoog moed werd voldaan. Heeft MSurmont eenige diensten bewe zen gedurende zijne korte jaren Burgermees- schap, het was zijn plicht en hij ontving daarvoor eene jaarwedde. Deze diensten zijn overigens zeer gering geweest. Eigenzinnig gelijk hij is, hij heeft vaneen anderen kant verworpen, bestreden of heimelijk tegengewerkt al wat onze koop handelkring voorstelde in 't belang en ter opbeuring van onze diepvervallen geboorte stad. De nijveraars en handelaars weten er van te spreken en hebben meer dan eens hunne misnoegdheid er over uitgedrukt. In zulke voorwaarden, hadden de inschrij vers, vleiers of wierrookers van M. Surmont ofwel zijne hooge edelheid zelve niet beter gedaan ook het te kort van 451 fr. 45 te betalen in plaats van die som voor rekening van de stad te laten? Dit ware volgens ons, veel loffelijker geweest. Maar ja, de klerikale leiders en opper hoofden zijn altijd zeer mildadig.... met het geld van een ander Morgen Zondag, 18n dezer, om 2 1/2 ure op het Minneplein zal er een match gespeeld worden tusschen den Union Sportive Tourquennoise en den Cercle Sportif Yprois. Wij wenschen veel geluk aan de jonge spelers. Het is op Zondag 18 dezer maand dat deze maatschappij hare derde vertooning geeft be staande in Blijspel met zang, in 1 bedrijf. Drama, in één bedrijf. Blijspel, met zang in 3 bedrijven, Zooals men ziet eene mooie en geestige ver tooning, die open wij zooveel bijval zal heb ben als de twee laatste. Opening van 't bureel om 5 ure, ten 5 1/2 op 't tooneel, om ten 10 ure te eindigen. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, ontvanger der maatschappij. Maandag 19n Januari, geeft den tooneeltroep onder het bestuur van M. Si mon eene luisterlijke vertooning bestaande uit eene comedie in 3 bedrijven, en een in 1 bedrijf, te weten Comédie en 3 actes, d'Alexandre Bisson EN Comédie en 1 acte de R. de Najad. Volgens wij vernomen hebben zal deze vertooning zoowel zijn als de voorgaande. Opening van 't Bureel om 7 1/2, begin om 8 ure. Men kan voorop kaarten bekomen, gjj zijne plaats voorbehouden bij Th. Degroote Vandenpeereboomplaats te Yper. Zondag aanstaande, 25 dezer, geeft deze maatschappij aan hare leden en huisgezin een luisterlijk Concert, gevolg van dans partij, in haar lokaal De Beurze Zaterdag aanstaande zullen wij 't pro. gramma van t feest aan onze lezers mede- deelen. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'achterpoort. Ledeganck Volledige dichtwerken. Emile Seypgens De kapelaan van Bandelo. Tony Berghmann Ernest Staes. Teirlinck Stijns Arm Vlaanderen. Pol de mont en A de Cock Dit zijn Vlaamsche vertelsels. Poperus Majesteit. Potgieter Proza deelen). BURGERSTAND van den 9 tot den 16 Januari 1903 Geboorten. Platteeuw, Joanna, Zonnebeke steenweg. Michiel, Julianus, Klaverstraat. Legrand,Ivonna, Dickebusch steenweg. Van Malderen, Leopold, Mondstraat. Coffyn, Helena, Zaalhof. Bailleul, Daniel, Rfjsel steenweg. Vanhaecke, Henricus, L. Thouroutstraat. Casier, Leo, Lange Meerschstraat. Debrouwer, Daniel, Neêrstraat. Vanacker, Julius, Poperinghe steenweg. Vallaeys, Helena, Dickebusch steenweg. Huwelijken. Vanspranghe Camillus,vuurstoker en Van- delanoote Clementine, zonder beroep, Ceuninck Pranciscus, statiecommissionna- ris en Duflou Leonia, kantwerkster. Verschoore Zenon, leertouwersgast, en Gouwij Irma, naaister. Vanden Berghe Alfons. teekenaar en Cre- dis Ernestina, kleermaakster. Dehollander Gustavus, mekaniekwerker en Vanhee Maria, kleermaakster. Kestelyn Lucien, beeldhouwer, en Ghey- sens Florentia, herbergierster. Vanbrabandt, Henricus, koopman, en Ghyselen, Maria, leurster. Sterfgevallen. Durnez, Cornelis, 9i jaar, zonder beroep, echtgenoot Swyngedouw, Leonia, Hondstraat. Garrein, dementia, 56 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Lombaardstraat. Gaston, Gustavus, 55 jaar, dienstknecht, weduwenaar Fonteyne Maria, O. L. Vrouw straat. Mispelaere, Ludovica, 10 dagen, Brugge steenweg. Victor, Daniel, 4 maanden, Pennestraat. Verhelst, Hortentia, 72 jaar, zonder beroep, weduwe Vandaele Carolus, L. Thouroutstr. Pyck, Georgius, 6 dagen, Kortrijkstraat. Moerman, Justina, 78 jaar, zonder beroep, weduwe Gilon Lambertus, O. Houtmarkt. Jacques, Franciscus, 83 jaar, zonder be roep, weduwe Declercq, Theresia, Meenen' nenstraat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk, tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verlocnl door Wiff.en Pari. Hoof d-DépAt26, mo Étienae-Mtrcd, Parijs le bekomen bij M. Raym. OMMESLAöH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. IHIHtan MEEST GEZOCHT! 1 ii MUMan 11

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2