Loting. STADSNIEUWS. Ons klerikaal stadsbestuur. Rechterlijke Benoemingen. Leger. Maatschappij der Onvermoeibaren. voortspruiten, zal nauwelijks van 3 cen tiemen zijn voor een kwart kilo kofijDe 3 millioenen voorzien voor de kas der werk manspensioenen, maken eene uitgave uit die reeds begonnen is. In het geschil van gisteren, dat vijftien uren geduurd heeft, heeft niet een enkel lid der rechterzijde het woord genomen om de Regeering te on dersteunen. Wat niet belet dat zij allen de wet zullen stemmen. M. Delbastée zou met zijne vrienden ne vens den minister zijn om de wet te stem men, indien het ontwerp voor wezenlijk doel had het alcoholisme te bestrijden. Tot nu toe heeft men tegen hem niets gevonden dan chromo-li thographies en de wet van 1890 die geen uitslag gegeven hebben onder an- tialcoliek opzicht. Inderdaad, er volgt uit een offlciëel document rechterlijke sta tistiek van België voor 1900 dat de overtredingen van enkele politie betrekke lijk de dronkenschap van 14.121 waren in 1898 en van 16.872 in 1900; de correction- neele vergrijpen waren in 1898 van 846, in 1900 waren er 1.005. M. Smeets stelt voor bij amendement, in geval het ontwerp zou gestemd worden, het vergunningsrecht weder te geven, in 1903 genomen, aan dezen die er de vraag zouden van doen; dezen die in Januari betaald heb ben wisten, inderdaad, niet dat de alcohol eene verhooging van prijs zou ondergaan. M. de Smet de Naeyer verklaart dal dit amendement, vreemd aan het wetsontwerp, niet aanneemlijk is. M. Smeets stelt een tweede amendement voor dat, in geval het vergunningsrecht niet zou afgeschaft worden, het vermindert, te rekenen van 1904, van 50 t. h., het huidige ontwerp aan de Regeering meer gevende dan zij er eerst van verhoopte. M. Giroul stelt voor de bespreking Dins dag voort te zetten. Verworpen met 79 stemmen tegen 50 en 1 onthouding. Het voorstel van M. Feron de bespreking tot Maandag uit te stellen, wordt verworpen met 80 stemmen tegen 48. Op het voorstel van M. deSmet de Naeyer zal de Kamer morgen vergaderen 's morgens en 's namiddags. De zitting wordt ten 7 ure 15 geheven. Zitting van Zaterdag 14 Februari 1903 De zitting wordt ten 10 u. 10 m. geopend. Nieuwe belastingen. M. Hambursin heeft de overtuiging dat het ontwerp een algemeen misnoegen zal veroorzaken. Het moet zijn, zegt hij, dat de klerikale partij zich wel ondersteund meent dooreen vervalscht kiesstelsel om de Regee ring toe te laten dergelijke wet voor te stellen! Op de interpellatie van M. Vandervélde bekent M. de Smet de Naeyer dat men in het stapelhuis van Antwerpen sedert Don derdag laatst de rechten op den alcohol eischt volgens den nieuwen prijs die nog niet gestemd is. M. Hymans: de houding der Regeering heeft al de middelen verrechtvaardigd door de oppositie gebruikt, wien men het recht weigert te bespreken. M. Troclet: de klerikale Regeering leeft van den alcohol, 't Is de alcohol die hare begrooting in evenwicht houdt. M. Lemonnier: de klerikale dagbladen doen gelden dat het ontwerp het fonds der ouderdomspensioenen met 3 millioenen ver meerdert. Welnu, zonder de stemming van het ontwerp zou de Regeering toch die som moeten betalen hebben, want zij maakt eene reeds gemaakte schuld uit. M. de Smet de Naeyer bejegent voor scherts het voorstel van M. Lemonnier dat bestaat in 5 millioen te verleenen, voor het geval dat de opbrengst der belasting grooter ware dan de minister het voorziet, aan de kas der arbeidsongevallen en 1 miljoen aan het personeel van den Staat wiens dagloon minder is dan 1,800 fr. 's jaars. M. Hubert (de eerste klerikaal die het woord neemt in deze bespreking) verklaart eenvoudig dat de neerlegging van hot ont werp goed gekozen is (sic) dat, indien er een te kort is, men het gemakkelijk zal aan vullen (sic) en dat de bewerking niet slecht zal zijn. (sic) De zitting wordt opheschorst ten 12 u. 15 en hernomen ten 2 ure. M. Woeste, die tot nu toe knorrig was geweest en aan M. de Smet de Naeyer de zorg overgelaten had zich alleen uit den slag te trekken, verdedigt het ontwerp. Zijn zielenherder zal waarschijnlijk tusschen ge komen zijn. M Vandervelde bestatigt dat hij einde lijk zijne gewone argumenten weergevonden heeft om de slechte zaken te verdedigen. Het ontwerp, zegt hij, is de welsprekende bestatiging van den slechten staat onzer financiën. Met 3 millioenen te storten in het fonds der werkmanspensioenen, doet de Regeering niets anders dan eene schuld betalenHet bestaan der alcohol- plaag zal haar morgen 75 millioenen op brengen. M. Van Langendonck vraagt waarom niet een deel der 30 millioenen nieuwe be lastingen te besteden om de werkmanspen sioenen te verhoogen en om de schoolsoep te geven aan de kinderen wiens ouders in den winter zonder werk zijn. M. Huysmans zegt dat de linkerzijde een parig is om het ontwerp als een roof der lastenbetalers te aanzien. M. Be Backer verklaart dat de niet ge temde christene democraten tegen het ont werp zullen stemmen. Stemming van het artikel 1. Art: 1. De inkomrechten op de ge stookte alcoholische dranken en op de inge legde eetwaren met brandewijn, zijn op de volgende manier gewijzigd Brandewijn van alle slach (per hectoliter): in vaten, aan ten minste 50 graden van den alcoholmeter van Gay-Lussac, aan den warmtegraad van 15 graden van den hon- derdgradigen warmtemeter, 175 fr. (in plaats van 150); in vaten, voor allen graad boven de 50, 3 fr. 50in flesschen, zonder onder scheid van graad, 350 fr. Likeuren zonder onderscheid van graad, 350 fr. Andere alcoholische likeuren, ten min ste 20 p. h. alcohol bevattende, 70 fr. Ingelegde eetwaren op brandewijn, per 100 kilgr. 175 fr. Dit artikel wordt aangenomen met 82 stemmen tegen 40. M. Nolf stemt er tegen, M. Van Mer ris stemt voor, M. Colaert is te Rome. M. Feron stelt voor tot 7 ure te zetelen en de bespreking dan te verdagen tot Maandag. Verworpen met 80 stemmen tegen 38. Het voorstel van M. de Smet de Naeyer de zitting van 7 tot 8 ure op te schorsen wordt aangenomen met 83 stemmen tegen 35. Art. 2. Deheeren Feron, Denis, Janson en Vandervelde stellen voor den volgenden tekst te voegen bij het art. 2 der Regeering. De voortbrengst van den alcohol ge schikt tot het menschelijk verbruik, zal voor hetjaar 1903 de hoeveelheden niet mogen overtreffen door de Regi-ering bestatigd voor het dienstjaar 1902, van 151. h. verminderd. De wettige voortbrengst zal dan opvol- gentlij k verminderd worden van 5 t. h. 's jaars. Zij zal verdeeld worden onder de fabrie ken, in evenredigheid met de belangrijkheid harer fabrikeering. Alle hoeveelheid alcohol, gefabrikeerd boven het deel aan elke fabriek toegekend, zal onmiddelijk moeten van natuur veran derd worden. Een koninklijk besluit zal de regelende maatregelen en de straffen bepalen, geschikt om de uitvoering der tegenwoordige schik king te waarborgen. M. deSmet de Naeyer bestrijdt dat voorstel. De zitting, ten 7 ure opgeschorst, wordt ten 8 ure 15 m. hernomen. M. Troclet doet klaarblijkend uitschijnen dat met het voorstel Feron, Denis, Janson en Vandervelde niet aan te nemen, het eenige doel der Regeering een fiskaal doel is. De lastenbetalers moeten geschoren wor den om de ijdele kassen te vullen. Dit voorstel wordt verworpen met 80 stemmen tegen 30 en (^onthoudingen. Het art. 2 van het ontwerp der Regeering wordt aangenomen met 83 stemmen tegen 32. Het luidt aldus De 1 van het art. 3 der wet van 15 April 1896, gewijzigd door het art. 3 der wet van 17 Juni 1896, wordt vervangen door de volgende schikking Het accijnsrecht op de gefabrikeerden brandewijn wordt geheven op de voortge brachte hoeveelheden flegmen en alcohols, in verhouding van 150 fr. per hectoliter aan 50 graden van den alcoholmeter van Gay- Lussac, aan den warmtegraad van 15 graden. M .Bertrand stelt een artikel 2bis voor, luidende als volgt Indien de ontvangen rechten, krach tens de twee voorgaande artikels de som van 15 millioenen overtreffen, opbrengst van 1902, zal dit overschot gestort wor den in het bijzonder fonds der lijfrente- kas en zal dienen om het bedrag van deze te verhoogen. De heeren Anseele, Allard, Troclet, Smeets ondersteunen krachtdadig dat voor stel. Door de Regeering bestreden, wordt dit verworpen met 85 stemmen tegen 80. Art. 3. De Regeering verwerpt de twee volgende amendementen 1° van M. Van Langendonckbij het art. 3 de 3 vcegenHet inkomrecht op het vee, behalve dat der beesten voor de slach terij, zijn afgeschaft. 2° van de heeren Anseele en Vandervel de: Het kleuren en de bereiding der kofij, toegelaten door hel art. 3 der koninklijke besluiten van 28 September 1891 en van 30 November 1898, worden verboden. M. Terwagne klaagt de walgelijke berei dingen aan,die men de beschadigde kofij doet ondergaan in zekere antwerpsche fabrieken. Men verkoopt zakken kofij, zegt M. An seele, waarin er geene enkele kofij boon is Men verkoopt oprechte vuiligheid voor kofij, tot zelfs kofij die zwart geworden is in branden. De twee amendementen worden verworpen. Het art. 3 van het ontwerp der Regeering, luidende als volgt, wordt aangenomen door zitten en rechtstaan Het inkomrecht op de niet gebrande kofij wordt afgeschaft te rekenen van ln Januari 1904. Het inkomrecht op de gebrande kofij is bepaald op 10 fr. per 100 kilgr. te rekenen van denzelfden datum. De zittingen van Woensdag 18, Donderdag 19 en Vrijdag 20 februari 1903, zijn besteed geweest voor de algemeene behandeling over de arbeidsongevallen. In 't geheela niet, man Godsl Zulks een leger is zeer slecht, en kost te veel. Engeland heeft het ondervonden in zijnen onrechtveerdigen oorlog tegen den Transvaal. Het had er duur bezoldigde man nen, uilschot der natiën: Twintig zulke sol daten tegen een Boer en nog werden zij meenigmaal duchtig geklopt. Ook heeft het machtige Bretanie de noodzakelijkheid ge voeld zijn leger op een andere voet in te richten. «- Niemand gedwongen soldaat roepen de schienheilige klerikalen uit. Maar hunne werverskomiteiten samengesteld uit pastors, kapelaans, kosters, kasteelheeren, en eige naars allen bang van soldaten dienst, vallen onze arme jongens lastig,onder alle slach van bedriegelijke beloften, doen zij hun besluiten zich te engageeren zij wegen zelfs op de ouders en deze doen al de voordeelendat het leger zal medebrengen voor hunne zonen uitschijnen, 't is alzoe dat de lafhertigen en deze die de middels hebben om zich vrij te koopen, mogen 't huis blijven, terwijl de kin deren van het volk door den nood gepraamd, en door het geld aangelokt, zonder vader landsliefde en zonder daar toe neiging te heb ben, dienst nemen. Ook zijn.het doorgaans slechte soldaten en er zijn van de tien negen die het beklagen. En dat noemen de klerikalen Vrijwilli gers! De liberalen, wij herhalen het hier, willen dat iedereen, rijk en arm, zonder uitzonde ring, op zijne beurt soldaat wordt en des noods het vaderland te verdedigen, gelijk zulks reeds in Frankrijk, Duitschland en Holland bestaat. Men bevindt zich aldaar wel met dit stelsel dat alleen juist en rechtveer- dig is. Alle Belgen gelijke rechten en plichten Het Nieuwsblad, om onze stadsbazen voor groote en verstandige beheerders te doen doorgaan, zegt A. De katholieken hebben m 12 vele schoone en nuttige werken gedaan Ja, zij hebben schrikkelijk veel geld v kwist om hunne vrienden en aanhangers' bevoordeeligen, en kost wat kost aanh! beheer te blijven. Onder de werken die zij hebben doen voeren, zijn er niet weinig nuttelooze 2 nelijke en uit glorie gedaan geweest om in de oogen derYperlingen te werpen. Vo0 name en voorzichtige katholieken hebh' meer dan een der geldverspillingen bestr" den en beknibbeld tot in den openbaren meenteraad toe. Al de werken, in het als mee.i, zooals iedereen het dagelijks ka' zien, zijn doorgaans zonder aanleg, g0Zon^ oordeel, toezicht of leiding verricht. Zij ren lang en kosten oneindig veel meer datl zij zouden moeten kosten. Ook is er veel half gedaan en te herdoen. Pietje Verdoene altijd mèe zooals de Yperlingen zeggen. B. Zij hebben geenen centiem schulden gemaakt. Holal De klerikalen sedert zij aan bet roer staan, hebben de stadsschuld van ruim de helft vermeerderd, dat konden zij nog. tans vermijden hadden zij betere schikkin gen genomen en een verstandiger en spaar zamer gebruik gemaakt van de overgroote geldmiddelen die ter hunner beschikking zijn gesteld geweest. Inderdaad, zij hebben meer dan 250,i franks gronden en eigendommen welke de liberalen hun nagelaten hebben, verkocht en op 52,300 fr. na verteerd of liever onbezon nen verkwist, bovendien 300,000 fr. meer ontvangen van het gemeentefonds ea het bij zonder fonds, dan hunne voorzaten; voor 19,000 fr. boomen verkocht, dat maakt te samen 569.000 fr. Gelijk men ziet onze kle rikalen gaan er door. Maar er is nog meer. Om de zotte uitgaven te kunnen betalen is M. Colaert, onze weinig spaarzame Burge meester onlangs verplicht geweest 40,000 fr. te gaan leenen bij den Nationalen Bank aan 3 °/0. Om den bedenkelijken geldelijken toe stand der stad te verbergen heeft hij de re kening van 1901 gesloten met een z®o ge zegd overschot van 100,000 fr. Het is on- noodig te zeggen dat dit een bedriegelijken uitslag is om de lastenbetalers te verblinden, aangezien hij 84,000 fr. gewone en buiten gewone uitgaven op het volgende jaar heeft doen stellen. C. Geen centiem nieuwe lasten gelegd. Dit had er nog aan ontbroken. Wij gelooven het; zoolang er gronden of boomen te verkoopen zijn, zullen onze kle rikale verkwisters het waarschijnlijk niet moeten doen, maar komen hun deze buiten gewone middelen te ontbreken, zij zullen, indien zij niet beter bestieren, daartoe ver plicht wezen om het kort te dekken. Dat men dit wel onthoude. Wat zoude men zeggen van een rijk man die 84,000 fr. in een jaar meer verteerd dan zijn inkomen en die alle jare van 20,000 tot 30.000 fr. van zijne goederen verkoopt? Dat hij bezig is met zich te ruinceren! Bij Koninglijk besluit van 10 Februari 1903, is M. Lagae, rechter bij de rechtbank van Yper in dezelfde hoedanigheid benoemd te Kortrijk. M. Veys, advokaat te Yper, is rechter benoemd bij de rechtbank van Yper, in vervanging van M. Lagae. Bij Koniglijk besluit in dagteekening van 14 Februari 1903, verschenen in de Mo- niteurweai 15 Februari, zijn M. Van Daele Armand, J. E. V. M., leerling van den 51<ts Promotie der Militaire school, tot onderluite nant der infantrie benoemd in garnizoen te Gent 2d0 lingnie regiment, en M. Maurice Vermeulen, insgelijks, 4 reg' te Brugge. Dinsdag aanstaande, 24 dezer, geeft deze maatschappij aan hare leden en huisgezin een luisterlijk gemaskerd bal, waar er ver scheidene schoone verrassingen, aan de da- men zullen aangeboden worden. De personen vreemd aan de maatschappij» en door een lid voorgesteld zullen, m''3 1 fr. 50 voor manspersoon en 1 fr. voor vrouwspersoon te betalen, toegelaten wor den aan het feest. Het Nieuwsblad zegd Een vrijwilligers leger inrichten, jongen, dat is de zin.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2