TAN IJPEREK EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Nummer 10. De Liberale Partij. De burgerij en de kloosters. De millioenendans. Opgepast oudjes. Schaft de Stokerijen af! 100 miljoen 's jaars min in Staatskas Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 f!r. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle beriehten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij on onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De liberale partij is onsterfelijk, en vroeg of laat moet en zal ze het bestuur van 's lands zaken in handen nemen. Het is de eenige partij die bekwaam is om het land op eene vre delievende en onpartijdige wijze te besturen. Al de wetten, die de klerikalen maken, zijn partij wetten, zij bevoor- deeligen slechts hunne creaturen en hunne belangen, alles offeren ze op om aan het bestuur, om aan het schotelke te blijven. De rechtmatigste eischen, de beste hervormingen weigeren ze in te voe ren. De liberale partij heeft in hare programma 4 groote hervormingen geschreven, want ze hebben slechts betrek op het algemeen welzijn en bevoordeeligen noch de eene, noch de andere partij. De liberale partij wil: 1. Het verplichtend onderwijs. Wij kunnen niet aannemen, dat de wet, die eenen vader verbiedt zijn kind lichaamlijk te doen lijden, zijn vleesch te verminkentoelaat, dat diezelfde vader het verstand ver minkt van zijne kinderen. Dat strijdt tegen de natuur, dat strijdt tegen recht en rede. Wij vragen niet dat de wet zou be palen naar welke school de kinderen moeten gaan, neen dat willen we niet, daarin zijn de ouders vrij, dat ze hunne kinderen naar eene ration- nalistische, naar eene officieele of klerikale school zenden, dat is ons onverschillig; het voornaamste is, dat ze onderwezen worden, dat ze het verstandelijk of geestelijk voedsel ontvangen. Het verplichtend onderwijs moet en zal er komen, omdat het eene rechtvaardige hervorming is, en om dat het ongehoord is te zeggen tot het volk, tot diegenen die de wetten overtreden; «Nul n'est sensé ignorer la loi Hetgeen in andere woorden wil zeggen, iedereen moet de wetten en reglementen kennen van zijn land. En als ditzelfde volk noch lezen oi schrijven kan, hoe kunt ge aannemen dat dit volk verplicht zij de wetten te kennen. Dat is ongehoord, dat is op recht schandalig 2. De liberale partij eischt ook den persoonlijken dienstplicht. Ons he- dendaagsche soldatenstelsel is uiterst onrechtvaardig, wij kunnen niet aan nemen dat de rijken, met eenige hon derden franken, hunne zonen kunnen vrijstellen van den dienst. België is ons aller moeder. Iede reen, rijk en arm, machtigen en ne- derigen, moeten het hunne bijdragen tot het verdedigen van het duurbare vaderland. 3. Do liberale partij wil ook nog een rechtvaardig belastingstelsel, om dat heden het grootste deel der belas ting weegt, niet op den rijken of ver mogende, maar wel op burger, boer en werkman. Ons belastingstelsel moet dus teenemaal hervormd wor den, het wordt zelfs gevraagd door invloedrijke lieden van alle partijen. 4. Eindelijk willen we ook nog een degelijker en rechtvaardiger kiesstel sel. Wij vragen eene evenredige ver tegenwoordiging, die aan elke partij het aantal gekozenen toekent volgens het getal bekomen stemmen. De liberale partij zal met omver- biddelijke kracht voortstrijden tot het veroveren van de vier rechtvaardige hervormingen. De toekomst is aan ons!... Wij hebben de verschilende klach ten gelezen, die hier en elders zijn voorgelegd geworden aan de onder zoekingscommissie, ingesteld bij mi nisterieel besluit. Wat ons grootelijks heeft verwouderd, dit zijn de alge- meene klachten tegen de coöperatie ven en niet een enkele ten laste der talrijke kloosters! Zijn er wel grooter mededingers der burgerij dan de kloosterorden? Daar zij niet in 't klein verkoopen, denken de kleine burgers, dat zij van het kloostergoedje niets te lijden hebben. Hun oordeel des aangaande is nochtans volkomen valsch. Opdat er handel en neering zij, moet men het geld laten rollen, dit is vroeger zoo geweest en dat zal immer zoo wezen! Doen de kloosters zulks? Hoe genaamd niet! Zij houden hun zilver en goud goed in hunne zware geld- koffers geborgen, vergrooten dagelijks hun fortuin en onttrekken zoodoende het geld, aan de handelsbeweging. Waar zijn de kleermakers, schoen makers, bakkers, kruideniers, enz., die mogen leveren aan de kloosters? Men zal ons opwerpen, er zijn er, ja, doch zeer gering in getal en dan nog moeten zij het bestkoopst mogelijk leveren. Maar wat erger is: de kloosters brengen vele door hen vervaardigde produkten op de wereldmarkt. Ze zijn brouwers, stokers drukkers, kleermakers, ondergoedbewerkers, handelaars. Wie kent niet het trapi- stenbier, de fransche paterswijnen de drukkerij van Averbode tegen Diest? Wie heeft nog niet horen spre ken van het lappen, het hemden maken, het fijn kleergoed der kloo sterzusters? Wie levert 't bestkoopst de fijne kanten? En aan wien is het onbekend dat zekere kloosterorden ontelbare groote winkels hebben, waar strooien lieden in den schijn eigenaars van zijn? Moest men ze al len kennen de prachtige volgepropte huizen, die eene ongemeene mededin ging voeren tegen de burgerij, wat zou men verbaasd staan opkijken! Vanwaar zijn immers hun ontzag lijke fortuinen gekomen, in zoo eenen korten tijd? Sedert de klerikalen aan het bewind zijn, hebben zij het Staats- en Gemeente-onder wijs bijüa gansch ontredderd, officieele scholen afgeschaft langs alle kanten, ten voordeele van gestichten die beter dompers- broeinesten zouden genoemd worden dan scholen. Gij denkt misschien, beste lezers, dat het alzoo bespaarde geld tot het een of ander nuttig doel besteed wordt? Abuis, brave lieden! Dit geld, en nog veel ander erbij, vindt ook den weg tot do algemeene kas van Mr Paapmans, maar op eene bijzondere manier. Daar het deficiet nu toch niet meer ge loochend kan worden, is het wel toegelaten over sommige uitgaven te spreken welke de naam verdienen van politieke uitgaven, omdat zij gedaan zijn ten voordeele der partij die aan het bewind is. Over eenige weken stelde 1'Etoile Beige" vast dat enkel de klerikale lagere scholen jaarlijks aan Staat, Provinciën en Gemeenten de bagatel kosten van negen millioenen franken! In zijn nummer van woensdag laatst, gaf hetzelfde dagblad eenige cijfers welke ver dienen overgenomen te worden tot stichtiDg onzer lezers. Het budget van 1903 voorziet eene uitgave van 2 millioenen 55,000 franken te verdeelen tusschen gemeente- aangenomene- en private gesubsidieerde bewaarscholen en scholen voor volwassenen. De kredieten zijn vast gesteld per klas en volgens het middelmatig getal kostelooze leerlingen. De gemeente-bewaarscholen tellen 1392 klassen met 77.511 leerlingen, 't zij dus ge middeld 55 leerlingen per klas. De klerikale scholen ('t is te zeggenaan genomene en private-gesubsidieerde) hebben 2.004 klassen met 127.264 leerlingen, of ge middeld 64 leerlingen per klas. Het gevolg hiervan: meer dan de helft van het krediet toegekend aan de bewaar scholen zal gegeven worden aan de kleri kale scholen. De gemeentescholen voor volwassenen tel len 2887 klassen met 07.835 leerlingen, dus een middelmatig getal van 23 leerlingen per klas. De klerikale scholen voor volwassenen hebben 1556 klassen met 50.404 leerlingen, of gemiddeld 32 leerlingen per klas. Besluit: Bijna de helft van het krediet voorbehouden tot den dienst der scholen voor volwassenen zal gegeven worden aan klerikale gestichten Dus, meer dan een millioen zal gegeven worden door de schatkist om toelagen te verleenen aan werken der politieke partij door de kansen der stemming aan het bewind geroepen. Meer nog; het driejaarlijksche verslag over het lager onderwijs stelt vast, dat de weldadigheidsbureelen, de gemeenten en de provinciën tusschenkomen voor ten minsten een millioen en half franken per jaar in de uitgaven veroorzaakt door den dienst der klerikale bewaarscholen en scholen voor volwassenen. In andere woorden9 millioenen voor de lagere scholen, 21/2 millioenen voor bewaar- en volwassen scholen, dit maakt 11 1/2 mil lioenen voor zuiver klerikaal onderwijs! 't Is redelijk vet, maar het is noch niet alles, want er bestaan nog andere categoriën van scholen. En het ergste is dat een groot deel dier toelagen terecht komt bij nietge&i- plomeerde onderwijzers (aan diegenen welke een diploma hebben geeft men hongerloonen!) en nonnen. Zoodoende wordt bet geld van iedereen gebruikt om toelagen te verleenen en renten te geven aan kloosters, al waren zij door vreemdelingen bevolkt. De klerikalen verliezen het begrip der onzijdigheid van den Staat; zij vergeten dat deze slechts aan nationale werken toelagen mag verleeneü, zij gelijken meer en meer aan de politiekers der Zuid-Amerikaansche Republieken, waar de partijen, ieder op hunne beurt, de plundering inrichten der openbare schatkist. Duivels zak is nooit vol al wierd hij door een pastoor gedragen Verleden jaar waren er zoovele oudjes, die een klein pensioen van eenige centiemen daags trokken dat ons ministerie, dat niet meer weet van wat hout pijlen maken en nog onlangs slechts tijdelijk zijne redding vond bij den Alcoolduivel, een streng onder zoek doen instellen heeft, om te weten wie er waarlijk recht heeft op pensioen. De re geering eischt dat de wet op de ouderdoms pensioenen naar de letter toegepast wordt we mogen dus met volle verzekerheid zeggen, dat voorzeker meer dan de twee derden der aanvragen zullen verworpen worden. Want.... ons ministerie zit tot over de ooren in de krot en het klerikaal bestuur wordt rot!... De schoonste dag mijns levens ware deze waarop ik den laatsten Belg den laatsten druppel genever zou zien drinken. Zoo sprak graaf de Smet de Naeyer in den Senaat. En de 200,003 herbergiers van het land vragen: De volledige afschaffing van den verkoop van sterke dranken. Wij zien met genoegen dat de Belgen zijn wakker geschud. HET WEEKBLAD ft

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1