C. REDENBACH Zeven Klerikale gazetten vóór 't Gerecht. M. Deficiet de Naeyer of de Ridder van het treurig gezicht en de herbergiers. Kamer van Y olksvertegenwoordigers Werken aan de Leie, om de overstroomingen te voorkomen STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Yper. Redenbach, Davoust, Lucas, M. Buyl, afgevaardigde van Oostende- Veurne, komt zeven gazetten te dagvaar den voor eerrof: de Patrie van Brugge; de Gazette van Bruggehet Handelsblad van Antwerpen; De Duinengalm van Oostende; de Veurnaar, van Veurne; De Vrij Burger van Diksmude, en de Gazette van Thou- rout. Wij hebben de aandacht getrokken op de geweldige aanvallen waarvan M. Buyl het voorwerp was van wege die gazetten, ter gelegenheid der fameuze redevoering van M. Demblon over het werk van Alphonsus de Liguori. Zullen pleiten voor M. Buylde heeren De Mot, burgemeester van Brussel, en Hymans afgevaardigde van Brussel. Belangrijke ontdekking. De gentsche herbergiers komen te ont dekken dat M. de Smet de Naeyer in 1898 gekozen is geweest te Gent met op zijn pro gramma den volgenden eisch te stellen Afschaffing van het vergunningsrecht. Onnoodig te zeggen of de herbergiers ge bruik en misbruik maken van hunne ont dekking. Zitting van Dinsdag 3 Maart 1903 Het wetsvoorstel, de wet wijzigende van 4 Mei 1900, die voor doel heeft het bedrog te beteugelen die gedaan wordt bij middel der Margarine, wordt in aanmerking genomen. M. Lemonnier ondervraagt den minister van Justicie over het Koninklijk besluit van 4 November 1902, betrekkelijk de openbare ondersteuning. Hij stelt de volgende dag orde voor: De Kamer overwegende dat een koninklijk besluit de geneesheeren van gasthuizen niet kan uitnoodigen noch vooral verplichten het geneeskundig ge heim te schenden, gaat over tot de dag orde. M. Tack stelt er de eenvoudige dagorde tegen. De naamafroeping bestatigt dat de Kamer niet in getal is. M. Nolfis tegen woordig, de heeren Van Merris en Colaert zijn afwezig. M. Nolf stelt de volgende vraag aan den minister van openbare werken Na de rampspoedige overstrooming in 1894, stelde de Regeering eene commissie in, om de oorzaken van de overstrooming op te sporen en ze zooveel mogelijk te voorkomen. Deze commissie maakte een gansch programma op van werken die aan de Leie moesten uitgevoerd worden op belgisch grondgebied en aan de Leie tus- schen Armentiers en Meenen. Het wassen van 't water, ten gevolge van denaanhou- denden regen, verontrust niet zonder reden de oeverbewoners der Leie. Zou de achtbare minister ons niet kun- nen zeggen of zijn bestuur in staat is thans alle nieuwe overstroomingen te keer te gaan? Welke werken werden, sedert 1894, op belgisch grondgebied uitgevoerd Heeft de nationale Commissie, die in 1901 nog bezig was met het bestudeeren der wer- ken, die aan dit deel der Leie, dat België van Frankrijk scheidt, moeten uitgevoerd worden, nu haar verslag neêrgelegd? Zoo ja, tot welke werken werd er besloten en wanneer is de Regeering voornemens er mede te beginnen Zitting van Woensdag 4 Maart 1903. De Kamer aanvaardt met 63 stemmen tagen 33 ie dagorde daags te voren voorge steld door den heer Tack. Bespreking der artikelen van het wets voorstel betreffende de herstelling der ar beidsongevallen. Zitting van Donderdag 5 Maart 1903. Op het voorstel van M. de Broqueville be slist de Kamer met 91 stemmen tegen 55 de bespreking op te schorsen over de werk ongevallen en het wetsontwerp naar eene bijzondere Commissie te verzenden. M. Nolf en geheel de oppositie, de hand niet willende leenen tot de comedie die ge speeld wordt tusschen de Regeering en hare meerderheid, stemmen voor het voortzetten der bespreking. De heeren Van Merris en Colaert stemmen er tegen. Het is dus vastgesteld, gelijk M. Neujean het gezegd heeft, dat de Regeering onbe kwaam is eene der belangrijkste wetten te maken welke de Kamer sedert 25 jaren op gesteld heeft. Zitting van Vrijdag 6 Maart 1902. Etespreking van het wetvoorstel neergelegd door de heeren Nolf, Buyl, Termote, Vandevenne, enz. en luidende als volgt: De prijs van Ret abonnement aan het beknopt verslag is gebracht op één frank. Openbare zitting van Zaterdag 31 Februari 1903. De zitting wordt ten 5 ure 5 m. geopend. Zijn tegenwoordig: De heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter, Berghman en Struye, schepenen, Boone, Begerem, Fraeys, Fiers, Vandenboogaerde, Vanderghote, Van- denpeereboom, Bouquet, raadsleden; M. Gorrissen, secretaris. Afwezig de heeren Decaestecker, D'Hu- vettere en Surmont. Het proces verbaal der zitting van 31 December 1902, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goed gekeurd; dat der zitting van 31 Januari 11. wordt op het bureel nêergelegd ter inzage der leden 1. Mededeelingen. Huisvaders vragen eene 3e onderwijzeres in de betalende school voor meisjes en eene 2e onderwijzeres in den kindertuin. Het schepencollege heeft dezen toestand onderzocht. Den 27 September 1900, heeft de Gemeen teraad eene beslissing gestemd zeggende dat Mej. Reuse niet diende vervangen te worden. Op ln Juli 1900 telde de betalende school 59 leerlingendit getal is nog gezonken, er zijn maar 55 leerlingen meer (1). De heer Voorzitter zegt dat er geene redens bestaan om Mej. Reuse te vervangen. Wat den kindertuin betreft, op ln Januari 11. waren er maar 30 leerlingen. Het college denkt dat dit getal de vervan ging niet wettigt van Mej. Cjryn, overleden. Er zijn twee onderwijzeressen, Mej. Par- mentier en Mej. Metz, voor 85 leerlingen. De Raad deelt de zienswijze van het Col lege en beslist dat er geen reden is om het getal onderwijzeressen te vermeerderen in de betalende school voor meisjes en in den kindertuin. 2. Gemeente reglementen: Verordening over den vrijen doorgang der lotelingen. Gelijk elk jaar, heeft de heer Burge meester een politiebesluit genomen aan gaande het verkeer bij benden gedurende de werkzaamheden van den militieraad. Gij hebt kunnen beslatigen, zegt de heer Voorzitter, dat er meer orde is sedert de uitvoering dezer besluiten. De Raad keurt eeripariglijk dat besluit goed. 3. Muziekschool: wijziging aan het instellend reglement. Krachtens het huidige reglement der Mu ziekschool, is de Burgemeester van rechts- wege Voorzitter; hij kan een lid van het Schepencollege afvaardigen. Het College heeft gevonden dat deze schik kingen dienden veranderd te zijn. De Raad keurt de wijzigingen goed die aan het reglement gebracht zijn en benoemt M. Fraeys als afgevaardigde. M .Bouquet hernieuwt zijne vraag, over twee jaren gedaan, aangaande een klein feest voor de muziekschool. M. Fraeys belooft deze aanvraag recht te doeD. M. Bouquet bedankt. 4. School van huishoudkundereke ning '1902. De ontvangsten beloopen tot de som van fr- 4.120,00 De uitgaven tot deze van 4.101,77 Overschot 18,23 Stadsharmonierekening 1902. Ontvangsten fr. 5.883.06 Uitgaven 5.723,98 Overschot 159,08 6. Stadsbibliotheek: rekening 1902. Ontvangsten fr. 1.458,91 Uitgaven l. 480,03 Tekort 21,12 Dit te kort zal in uitgaven gebracht wor den in de begrooting en in de rekening van het volgende dienstjaar. Goedgekeurd. 7. kerkfabriek van St. Jacobs, rekening 1901. Ontvangsten fr. 10.938,71 Uitgaven 14.821,14 Te kort 3.882,43 De heer Voorzitter bestatigt dat dit te kort een weinig min is dan verleden jaar, wat dat te kort betreft, het is op de rekening van het volgende jaar gebracht geweest. Met eenparigheid aangenomen, behalve de onthouding van M. Struye. 8. Kerkfabriek van St. Jacobs: begroo ting van 1903. Deze begrooting sluit met een te kort van fr. 3 882,43. Aangenomen. 9. Kerkfabriek van St. Pietersproces verbaal van verkooping van boomen. De raad brengt een gunstig advies uit over het proces-verbaal der verkooping van boo men zich bevindende op St. Pieters kerkhof. Deze verkooping heeft de som van 890 frank opgebracht. M. Boone vraagt de hoogdringendheid voor het plaatsen en het rechttrekken der bordeuren vóór de kerk. M. Colaert zou willen wachten om dat werk te verrichten tot dat de nieuwe be plantingen gedaan zijn. M. Boone. De nieuwe beplantingen zullen maar toekomendejaar gedaan worden. M. Begerem. De kasseing is zeer nood zakelijk. De heer Voorzitter. De werklieden der stad zijn voor het oogenblik allen bezig. M. Boone. Indien de heer Schepen van openbare werken zich met dat werk wilde bezighouden, wij zouden er hem zeer dank baar voor zijn. (1) M. Colaert. Er moet een crediet zijn. M. Boone denkt dat die uitgaven in het gestemd crediet komen. M. Struye belooft den noodigen spoed te gebruiken. 10. Burgerlijke GodshuizenVerkoo ping van boomen. Veertien lioopen boomen die geene lief hebbers hebben kunnen vinden in de open bare verkooping, zijn verkocht geweest aan een bijzonderen voor de som van fr. 631.05. Die boomen groeiden op de landen der hofstede gebruikt door den heer Hillewaere te Merckem Gunstig advies. 11. Burgerlijke Godshuizen: Verkoo ping van gekapte sparren. De Raad brengt een gunstig advies uit voor de verkooping van gekapte sparren, welke den 3 Januari 11. gehouden werd. Die sparren waren geschat op 4.829 fr.: de verkooping heeft 6.839 fr. opgebracht. 12. Burgerlijke GodshuizenVerkoo ping van Taillie en verspreide boomen. Deze verkooping, gehouden den 10 Janua ri 1903, heeft de som opgebracht van 14,142 fr. De schatting was maar van 12.537 franks. De heer Voorzitter zegt dat het altijd beter is bedrogen te worden in 't goede dan in 't kwade. Gunstig advies. 13. Burgerlijke God.shui.zen: Verkoo ping van eenen grond te Yper. Het geldt hier een perceel van 600 vier kante meters, gelegen langs den steenweg van Yper naar Waasten. Die grond is verkocht geweest aan Henri Deconinck voor de som vanfr. 1.896,78, Gunstig advies. 14. Middelbare school: tusschenkonist der stad in de kosten van den leergang van 't Engelseh. De Raad beslist voor een derde tusschen te komen in de onkosten voortspruitende uit den leergang van 'tengelsch, in de Middel bare school dezer stad gegeven. 15. Middelbare school: Tusschenkomst der stad in de vernieuwing der meubelen. Op het voorstel van een Raadslid is deze kwestie behouden voor het geheim Comiteit. 16 Riool: Bestek en lastenkohier voor de riool der Jules Capronstraat. Na eene woordenwisseling onder verschei dene leden, stemt de Raad het noodige cre diet voor de uitgaven van het leggen eener riool in de Jules Gapronstraat. Het bestek is van 3 096 fr. 11c. Men zal, als naar gewoonte, bij openbare aanbeste ding te werk gaan. M. Fraeys heeft zich van de stemming onthouden om te protesteeren tegen de uit- stellen die gebracht waren aan het leggen eener riool in de Hondstraat. (1) 17. Openbare feestenVraag van sub sidie aan den Sport hippique. Eene subsidie van 1500 fr. alsook de me dewerking der Pompiers en der Stadshar monie worden verleend aan den Sport hip pique voor het inrichten der paardenloop- strijden, vastgesteld op 7 Juni naastkomende. De Maatschappij zal 1000 kaarten voor het plein ter b.schikking van het publiek stellen. Het Comiteit had den wensch uitgedrukt deze feesten te zien samenvallen met het be zoek van Prins Albert maar het Schepencol lege deelt deze zienswijze niet. Ten 5 ure 50 m. wordt de openbare zitting geheven en de Raat gaat in geheime zitting om de feestcommissie te benoemen. Yper. Willems-Fonds. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'ach terpoort. Jules Verne: Mathias Sandorf(eene verij delde samenzwering). Vandercruyssen: Fortuin. Moeder Geertrui. De vondeling. Vrouw Bosboom-Toussaint: Majoor Frans. Het huis Lauernisse. Almagro. C. Schmid: Het Rozeboompje en andere verhalen. Stot-Tai: Veroordeeld (Eene Andalusische vertelling). De boekerij beschikt over meer dan twin tig jaargangen van De aarde en hare volken boeken versierd met prachtige platen, en die van heden af in lezing worden gegeven. >-- STAD YPER - GR00TE MARKT rechtover de Kassellerij. Groot Zoologisch établissement van den Dierentemmer De grootste reizende Menagerie, behoudende meer dan 100 dieren der vijf werelddeelen. Bij iedere voorstelling, VIER TEMMERS Mme REDENBACH in hare nieuwste elektrische uitvindingen- Bij iedere vertooning 25 dieren» 12 intredingen in de kuilen door d.0 de Temmers. Alle dagen, te rekenen van 2 uren, Fami lie vertooningen. Alle avonden om 8 ure, groote voorstelling. (1) Wij begrijpen dat het Schepencollegie niet genegen is het getal onderwijzeressen in de beta lende school voor meisjes, en in den kindertuin te vergrooten, want wij kennen sedert lang de oor zaak dezer tegenstrevers van hot officieel onderwijs. Het is niet noodig dat de Burgemeester het be perkt getal leerlingen dezer gestichten ten toon spreidt. Het ware verstandiger geweestM. Colaert, in dit geval, den Gemeenteraad de oorzaken dezer vermindering te herinneren. Om uw geheugen te ververschen, M. de Burge meester, zullen wij u zeggen dat het tengevolge is van dengrooten opslag van het schoolgeld, door u en de uwen gestemd, dat de bevolking der beta lende school voor meisjes en van den kindertuin zoo zeer verminderd is. (N. d. R.) (1) De Raadsheeren hebben-ér genoeg van hunne vragen altijd voor eeuwig te zien uitstellen. Zij hebben geen ongelijk. (N. d, R.) s (1) Vang dat, M. ColaertWij zijn het niet die het zeggen I 't Is M. Fraeys, de ontslaggevende 1 schepen, de spreektrampet van M. Surmont. (N. d. R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2