Voor de Bankroet Een Belangwekkend Ontwerp. STADSNIEUWS. Bloeiende toestand onzer financiën. zinnige geloovigeD I Hij haalt eene passage aan van een werk van M. Warnant zoon en van den Bien Public bet bijzonderste ka tholiek orgaan van 't land, waar de belgi- sche grondwet aanzien wordt als een karrevracht vuilnissen. M. Lemonnier denkt dat welhaast maat regelen zich zullen opdringen aan het par lement, gezien het aangroeien onzer kloos ters en den inval der fransche kloosters. Men zal moeten wetten maken om de uit breiding der doode hand tegen te werken. M. Daens bekent dat in al de kloosters er goede, slechte en middelmatige paters zijn. De lofreden dezer paters door de heeren Woeste en Carton gemaakt, zijn ingege ven geweest door politieke dankbaarheid. De kloosterlingen geven zich over aan zeke re berispelijke daden. Onze wetten zijn stel- selmatiglijk overtreden door eene menigte kloosterlingen; onze kloosters zijn fabrieken vau valsche kiezers, waar men kiezers doet ontstaan met den waren datum hunner ge boorte te vervroegen, met hunne verblijf plaats te vervalschen, enz. enz. enz. Het ge meentebestuur van Aalst beschermt dat be drog. De kloosterlingen ontsnappen daaren boven aan de betaling van menige belastin gen daar ook is er veel bedrog. M. Daens is van gedacht dat al de ge- loovige en beoefenende katholieken al de woekergodsvrucht zouden moeten afschaf fen, die den godsdienst belachelijk maakt. De dagorde der heeren F er onDevigne, Hymans, Dufrane, Jourez en Lepage, luidende als volgt: De Kamer, de aandacht der Regeering roepende op de noodzakelijkheid, de onaf- hankelijkheid der burgerlijke samenleving, w de regelmatige werking onzer openbare instellingen en de belangen der bjjzonddre nijverheid te beschermen tegen de over- weldigingeu der verborgen doode hand der kloosters, gaat over tot de dagorde. wordt verworpen met 60 stemmen tegen 27 en 1 onthouding (M. Daens). M. Nolf heeft er voor gestemd, de heeren Van Mer- ris en Colaert hebben er tegen gestemd. De dagorde van M. Woeste, alzoo luidende: De Kamer, besloten, in overeenkomst met de Regeering, de grondwettelijke vrij- heden en de bescherming aan de vreem- delingen verschuldigd te behouden, gelijk- vormig art. 128 der Grondwet, gaat over tot de dagorde. wordt aangenomen natuurlijk bij zitten en rechtstaan De ware beteekenis dezer dagorde Woeste is dat de fransche kloostervereenigingen niet alleen de belgische gastvrijheid zullen genie ten, maar dat zij in België het werk van scheiding, dat zij getracht hebben in Frank rijk te doen, zullen mogen voortzetten. Dank aan M. de Trooz zullen al de fransche kloos- terlingeu in de reeds aangenomene scholen gaan, die voort zullen blijven ondersteund worden oor den Staat, zelfs wanneer hun personneel geen enkelen Belg bevat. De vreemde klooster vereenigingen zullen handel drijven ten nadeele der burgerij. De vreemde kloostervereenigingen zullen politiek maken ten nadeele van de helft der natie. De vreemde kloostervereenigingen zullen zich verrijken ten nadeele der familiën. De vreemde kloostervereenigingen zullen de plaats nemen van net belgische onderwij zend personneel. De vreemde kloostervereenigingen zullen betaald worden door de openbare schatkist. Ziedaar het bilan van den dag Zitting van Zaterdag 4 April 1903. M. Nolf, belet door familiezaken, ver ontschuldigt zich de zitting niet te kunnen bijwonen. Het wetsvoorstel voor de eenmaking der kieswetten, door M. Daens neergelegd, is in aanmerking genomen en naar de afdee- lingen verzonden. M. de Trooz en de al machtige meester der Regeering, M. Woeste, maken de stelligste voorbehoudingen. Al. Vandervelde herinnert dat, den 18 April 1902, Af. Woeste zelve heeft verklaard dat onze kieswetten moesten gewijzigd wor den binnen korten tijd. Begrooting van buitenlandsche zaken. M. Daens protesteert tegen den laster en de beleedigingen welke zekere leden der rechterzijde hem ten alien tijde en ontijdig naar het hoofd slingeren. Onze hoppeplan- ters zijn op het punt, zegt hij geruïneerd te worden, zegt hij, en 'tis ten onrechte dat men zoekt kronen te vlechten voor de Re geering. Indien men het huidige recht be houdt, zal men, voor er tien jaren verloopen zijn, geene hoppevelden meer zien in België. Korts vóór de kiezing doen de klerikalen de groote godsdienstige springveer werken, maar die komedie zal niet meer lukken 1 Onze boeren zijn het moede te wachten M. Daens hoopt dat de Regeering de 50 duizend boeren zal beschermen, die verplicht zijn ieder jaar uit te wijken en die alzoo 80 mil- lioen jaarlijksche hulpmiddelen aan het land verschaffen en hun eerst het stemrecht zul len wedergeven dat men hun ontstolen heeft. Hij vraagt voor hun het onderwijs dat hen de fransche taal zal aanleeren. M. Colaert verdedigt de verhooging der rechten op de vreemde hoppe. Hij bedreigt de Regeering zelf de noodige maatregelen voor te stellen om de verdwijning van me nige nationale teelten te voorkomen. Wat is M. Colaert een groote doorhakker voor de galerie!!! M. Vandervelde bewijst dat het de natio nalisten (klerikalen) zijn die in de fransche Kamer voorstellen neergelegd hebben die de belgische werklieden treffen. Hij bekent dat, zonder den uitweg van Frankrijk, vele onzer landgenooten tot armoede zouden ge bracht worden. M. Horlait wederlegt de redevoering van M. Colaert. M. Colaert, zegt hij, heeft geene cijfers gegeven om te bewijzen dat de rechten die vroeger gestemd werden op de hoppe, geen uitwerksel gehad hebben. Onder voorwendsel dat Duitschland zijne rechten verhoogt op de hoppe, vragen de belgische beschermingsgezinden eenige nieuwe miliioenen aan de belgische brou wer ij. M. Vandervelde hoopt dat M. Hoijois, om zijne sympathie te bewijzen voor de belgische werklieden, zal werken om hun het stemrecht weder te geven dat zijne vrienden hun ontnomen hebben. Het geheele der begrooting van buiten landsche zaken wordt aangenomen met 77 stemmen tegen 23. Het wetsontwerp op de bestendigheid der gemeentebedieningen wordt gevoegd bij de begrooting van 't inwendige. De Kamer verdaagt zich tot den 5 Mei. 1880 wanneer de liberalen aan het bewind waren regeerden zij met 292 miljoen 's jaar. In 1902 met de klerikalen aan het bewind verteerden zij 506 miljoen In 1884 toen de liberalen het bewind in handen van de klerikalen moest neêrleggen beliep de Staatsschuld 1 miljard 770 miljoen. In 1900 na 16 jaar klerikale overheer- sching beliep de Staatschuld 2 miljards 750 miljoen M. De Landsheere, klerikale Se nator bekende zelfs dat het land tot over de ooren in de 3chulden steekt Betalen, burgers en werklieden, altoos be talen is de leus. Wanneer zullen le kiezers van den buiten eens de oogen openen De ondernemer der verbeteringswerken van den steenweg tusschen Veurne en Elzen- damme heeft met de maatschappij van den stoomtram eene overeenkomst gesloten voor het vervoer zijner materialen. Tenge volge dezer overeenkomst is men bezig met eene trambaan te leggen tusschen de Nieu we Herberg en Hoogstalende. Wij vragen ons af of het niet nuttig zou zijn die voorloopige trambaan defluiuef te maken. De Panne zou op die manier recht streeks verbonden zijn met Yper en de arrondissementen Veurne, Dixmude en Yper zouden er groot voordeel kunnen uit trekken. Men zou de thans bestaande lijn tusschen Hoogstalende en Forthem kunnen verlen gen tot aan Poperinghe, en ze alzoo Stavele, Crombeke, Rousbrugge en Watou doen be dienen de lijn tusschen de Nieuwe Herberg en Forthem zou kunnen verlengd worden langs Isenberghe en Leysele tot aan Hond- schote van den eenen en tot aan Dixmude van den anderen kant. Wij zouden op die wijze drie tramlijnen hebben die, op zeer weinigen tijd, groote diensten zouden bewijzen aan drie arrondis sementen die dezelfde belangen hebben en die ook met elkander in gedurige handelsbetrek king zijn. Die drie lijnen zouden zijn le De lijn van Yper naar de Panne. 2* De lyn van Poperinghe naar Dixmude. 3* De lijn van Dixmude naar Hondschote en van daar naar Bergues en Duinkerke. Wij denken dat die lijnen eene schoone to®, komst zouden hebben en veel meer zoudet opbrengen dan verscheidene andere ontwor. pen lijnen, nainentlyk die van Poperingjj, naar De Panne, die nooit den intrest van bei noodige kapitaal zou opbrengen. Wij geven hieronder eene schets der tram. banen waarvan in ons artikel spraak is. De bestaande banen zijn aangeteekend met eene zwarte lijn de banen die wij zou den willen zien maken, zijn aangeteekend met eene fijne lijn Ook in Frankrijk wordt dit ontwerp goed onthaald, hetgeen bewezen wordt door den volgenden brief door M. Outters, meier van Hondschote, aaa onzen confrater Le Progrès van Yper gestuurd Stad Hondschote (Noord). Hondschote, 4 febr. 1903. Aan den heer Opsteller van Le Progrès, te Ieperen. Mijnheer de Opsteller, Ik heb met een vurig belang in Le Progrès van zondag 1® februari het artikel gelezen, gewijd aan het doen uitschijnen van het nut, eener verbinding met Hondschote, van een spoorwegnet de drie arrondissementen Yper- Dixmude-Veurne verbindende. De uitvoering van zulk een ontwerp zou wezentlijke voordeelen aanbieden voor onze vruchtbare streken, die tot nu toe, maar vtreenigd zijn door ongevoelige handelsbe trekkingen. In hoedanigheid van algemeen raadsheer, zou ik gansch geschikt zijn mijnen invloed te gebruiken om de verbinding, op franschen grond, te bevoordeeligen. Aanvaard, Mijnheer, enz. De Meier, algemeen raadsheer (get.) A. OUTTERS. Volgaarne schikken wij ons aan de zijde van onzen confrater Le Progrès, om ons met volle betrouwen tot de Maatschappij der buurtspoorwegen, en bijzonderlijk tot den bestuurder M. E. De C.uyper te richten. Wij rekenen op hunnen goeden wil, en wij geven hun de volle verzekering dat zij overal een goedkeurend onthaal aan ons ontwerp zul- 1 n bekomen. Wij zijn ook ten volle over tuigd dat die nieuwe lijnen van groot ge wicht zullen zijn, zoowel voor de Maat schappij der trams, als voor de gemeenten die er door zullen bediend worden. Onder dien titel hebben wij, in ons laatste Nr, de vrijheid gehekeld die men aan zekere foorkramers gaf, hunne instellingen te mo gen openen den Zondag van Half vasten al zouden zij dit doende nadeel berokkenen aan de herbergiers der stad. Onze opmerking gaf het algemeen gevoelen weder onzer me deburgers. Wij hebben ze gedaan in het be lang van al de lastenbetalers en zonder het minste gedacht van stelselmatige bezwal- king. Het Journal d'Ypres, drukt de eenige regels over, die wij daarover geschreven hebben en antwoordt er op in 't lange en in 't breedte. Wij zijn dus verplicht een voor een zijne bevestigingen en zijne betwistingen te weerleggen. Eerst en vooral duidt het Journal ons ten kwade geen woord gerept te hebben over het succes der foore zelve. 't Succes der foore is niet in de min of meet groote hoeveelheid van foorinrichtingen, min of meer schoone en aantrekkelijk, maat in het bedrag der ontvangsten door de las- tenbetalers en door de foorkramers gedaan De schoone dagen die de Katte feest begun stigd hebben, hebben zekerlijk vele volk naar de stad gelokt. Wij wensehen uit gan- scher harte dat de Ypersche handel en de foorkramers eene schoone winst gedaan hebben. Vervolgen wij, zegt het Journal d' Ypres Reclamaties der herbergiers! Dit is een dom voorwendselgeen een herbergier heeft geklaagd. Maar er is een ander slaoh x van lastenbetalers die bescheiden hunne x protestatiën laten hooren. Het zyn de le- x den van den wereldlijken schoolpenning, x die van jaar tot jaar hunne ontvangsten zien verminderen, voortgebracht door het x bal van Halfvasten x Daar zijn er zelfs die zeggen dat onze x burgemeester M. Opitz begunstigt de beschermeling van 't stadhuis met het eenig doel het gemaskerd bal te benadeelen x en dien ten gevolge het werk van den x schoolpenning 1 x Wij zijn verwonderd dat de mouchards van den burgemeester niet beter hunnen overste ingelicht hebben, want zy moeten weten dat de reclamaties tegen de opening der foorinrichtingen den 22 Maart alge meen geweest zijn. Die slechte kerels zouden beter het vuil werk moeten doen waarvoor zjj betaald zijn. Alles wel nage zien, het ware beter dan zyn huidige overste te vleien en te bedriegen, na de liberale voorzaten van dezen laatste gevleid, bedro gen misschien, en zekerlijk verraden te hebben. Wat de bescheidene of andere protestaties betreft der leden van den schoolpenning, z| hebben maar kunnen ontkiemen in de zieke inbeelding van een gatlekker van den burgemeester. Wy laten het hem voor re kening evenals wij hem de belachelyke be schuldiging overlaten naar M. Colaert ge slingerd van Opitz te begunstigen met het eenig doel den schoolpenning te benadeelen. Het schijnt dat wy mis waren met te be vestigen dat M. Opitz volgens't zeggend fr. meer betaald had voor standgeld om zijne instelling den zondag van Halfvasten 'e mogen openen. Het Journal d' Ypres ti wel willen bekennen dat deze vergissing verschoonbaar is. Het stadhuis is voor ons eene donkere kamer. Verleden jaar, zegt het Journal d'Ypres heeft M. Opitz vrijwillig de stad verlaten vóór den laatsten zondag der foor, om elders plaats te nemen. Zou het niet waar zijn dat men verleden jaar aan M. Opitz het art. 12 der ver°r(*e' ning op de fooren te lezen gegeven bee1"1, dat zegt Voor deze der Kattefeest is ie duur van 15 dagen te rekenen van d0B tweeden zaterdag dit volgt op SDuinkerke ®De Panne SlBergues SHondschote gL.ysele SVeurne ^Isenberghe SRousbrugge Watou StProven aPoperinghe SlNieuwe Herberg j^AIveringhem Forthem 'StDixmude Slaperen

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2