TAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. x Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Zeventiende jaar Zaterdag 18" April 1903. Nummer 16. Onze Werklieden. Het Klooster Le Bon Pasteur en de Fransche Bisschoppen. Domperstrekken. Dat zal u leeren voor die mannen te stemmen l Senaat. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent psr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Allo berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Bwde die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij hb onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Een Liberaal Volksvertegenwoordiger heeft in de Kamer de aandacht geroepen op de strekkingen, die zich in Frankrijk voor doen en welke voor doel hebben onze Vlaam- sche werklieden zooveel mogelijk, of zelfs geheel en al te beletten in Frankrijk te gaan werken. De bevolking in Frankrijk groeit niet aan en bij onze Zuiderburen heeft men dus vreem de werklieden noodig. Deze bewering is onbetwistbaar, bijzonderlijk voor wat de aardewerkers, de land werkers, vele am bachtslieden en de fabriekwerkers betreft. Duizenden Belgen wonen in Frankrijk velen zijn er zelfs van Belgische ouders gebo ren. Daarenboven gaan er jaarlijks duizenden landwerkers voor eenige maanden in Frank rijk eene winstgevende bezigheid zoeken, inzonderheid voor het pikken van den oogst. Bijzonderlijk vele ambachtslieden en fa briekwerkers van Yper en omstreken, vin den in het Noorden van Frankrijk de winst- ge ving, welke zij in Belgie tevergeels zoeken. Dit vraagstuk heeft dus voor ons land in het algemeen en voor de stad en het arron dissement Yper in het bijzonder zeer veel belang. Vier verschillige wetsontwerpen werden in de Fransche Kamer neergelegd, namelijk door de Kamerleden MM. Chauvin, Grosjean, Coutant en Dubuisson. De strekking van elk dier voorstellen is de Fransche werklieden tegen de mededin ging der Belgische en ander vreemde werk lieden te beschermen, niettegenstaande men in meer dan eene streek van Frankrijk de Belgische werklieden moeilijk kan missen. Deze wetsvoorstellen vragen ofwel het op leggen eener taks te betalen voor de bazen, die vreemde werklieden gebruiken; ofwel het beperken van het getal vreemdelingen, welke in evenredigheid, in elke soort van werk, zouden mogen gebezigd worden. Een dier voorstellen zegt zelfs dat het 'ge tal vreemdelingen in gelijk welk werk gebe zigd, nooit het tiende van het getal gebruikte werklieden zou mogen overtreffen. Het vierde strekt om aan den werkbaas, landbouwer of nijveraaar, die vreemdelin gen bezigt, eene jaarlijksche taks van 60 frank te doen betalen voor eiken zijner werklieden, die geen Franschman is. Ge zult misschien denken, Vriend Lezer, dat die voorstellen door de Fransche Kamer schokschouderend ontvangen werden en dat men ze met verachting naar het weerlicht zond. In 't geheel niet. Zij werden naar de Werk- commissie verzonden en de meerderheid van het Fransch Parlement heeft, in den loop des zittyds, eene beslissing genomen, waar bij het Gouvernement uitgenoodigd wordt schikkingen te zoeken en ze aan de Kamer der Afgevaardigden te onderwerpen, om eene wezentlijke bescherming voor te stel len van het nationaal handwerk tegen de vreemde mededinging. In tegenwoordigheid van zulke strekkin gen moet het Belgische Gouvernement, ons dunkens, alles doen wat mooglijk is, om aan het Fransch Gouvernement te doen verstaan hoe zeer zulke schikkingen zouden in strijd wezen met de edelmoedige gedachten en ge voelens, die, hoe langer hoe meer, het ken merk zijn tusschen de beschaafde natiën. Zal het katholiek Gouvernement in deze zóó belangrijke zaak weten zijnen plicht te doen Wij wenschen het zonder het te durven hopen; want, het Belgisch Gouvernement houdt zich sinds lang niet meer bezig met het welzijn des volks al zijne zorgen schijnt het voor het oogenbiik te besteden aan het invoeren van nieuwe belastingen. Immers, na de 30 millioen lasten op den alcohol en op alles wat met den alcohol vervaardigd is, zooals vele geneesmiddelen en alle slach van nijverheidsvoortbrengselen, wil het klerikaal Ministerie De Smet de Naeyer nu ook nog het bier, die uitmuntende volks drank, belasten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het land moede is door zulk een Gouverne ment bestierd te worden. Ziehier letterlijk de vertaling van eenen brief, welken Monseigneur Turinaz, bisschop van Nancy, naar Rome gezonden heeft. Spre kende over de schandalen van den Bon Pas teur, zegde hij Deze feiten zijn des te laakbaarder, en kunnen groote gevaren teweegbrengen, wan neer zij voor daders hebben kloosters als Le Bon Pasteur, van Nancy. Iedereen weet 1° Dat dit klooster in eenige jaren tijd voor meer dan 500,000 frank praalgebouwen op gericht heeft, en dat het daarentegen geene aalmoesen aan de armen uitdeelt; 2° Dat dit klooster de jonge meisjes en de personen welke het beweert uit liefdadigheid te ontvangen, gedurende meer uren doet werken dan de burgerlijke wet zulks toe laat 3° Dat dit klooster niet alleen de wetten der liefdadigheid, maar ook die der gerech tigheid miskent. Want het geeft slechts eene belachelijke hulp in geld en kleederen aan de arme meisjes, die na vijftien, twintig jaar zwoegens,soms met gekrenk te gezondheid het klooster verlaten 4° Deze nonnen miskennen alle rechten der kristelijke zedenleer, aangezien zij deze jonge meisjes hulpeloos aan alle gevaren en aan den diepsten val blootstellen. De aartsbisschop van Bourges, die ook eene succursaal van den Bon Pasteur in zijn bisdom had, schreef in denzelfden zin aan den Paus. Dit geschiedde over anderhalf jaar. Maar Rome gaf gelijk aan de beggij- nen tegen deze twee bisschoppen. De zusterkens hadden goede advokaten genomen. Deze advokaten waren de zilveren schijven, die zij alle jaren naar den Sint- Pieterspenning opstuurden. En als ge daar mede afkomt, dan hebt ge en krijgt ge te Rome altijd de absolutie. Maar gij, onpartijdige Lezer en Lezeres, wat dunkt u van bet oordeel dezer twee bisschoppen Doet u dit niet eens te meer inzien dat vele kloosters holen van wetsver krachting, gierigheid en onmenschelijküeid zijjd, waartegen men de krachtigste maat regelen dient te nemen Wij hebben meer dan eens bewezen dat de katholieken alle vermaak en verzet willen dooden, hoe onschuldig die ook mogen we zen; wij hebben ook meer dan eens getoond j hoe uitzinnig en hatelijk de klerikalen te werk gaan, om de liberalen te doen door gaan voor al wat slecht is. Dinsdag 7 April werd in de Kamer een uittreksel gelezen uit eenen politieken kate- chismus, den 8n December 1881 goedgekeurd door den Bisschop van Namen. Daarin lezen wij onder andere eene vraag betrekkelijk eene beschuldiging, waar bij de katholieken de liberalen voorstellen als alle familieleven en alle zedelijkheid willende vernietigen. Ziehier de vraag en het antwoord V. Hoe wil het Liberalisme dit doel bereiken? A. Met de drift van het vermaak van langsom meer aan te hitsen en met daar- toe alle slach van middelen te verschaffen door de herbergen, de danszalen en ander nog slechter plaatsenbij middel van de schouwburgen, de volksspelen, de pleziertreins en andere van de zelfde soort.... Zoodus, dat volgens de bisschoppen de herbergen, danszalen en schouwburgen; de volksspelen en pleziertreins onzedelijk en verontzedelijkend zijn 11! En toch, hoeveel katholieke sociëteiten vindt men niet, ja zelfs Congregatiën, die op schouwburgen spelen of die deelnemen aan allerhande volksspelenschieten met den handboog, allerhande bolspelen, loopingen, festivals, football, gymnastiek, enz., enz. En dat alles heet die Bisschop onzedelijk 1 Hij heeft er nogtans vergeten bij te voe gen, of hij ook de schouwburgen bedoelt, waar men het afstootelijk tooneel ziet van mannen in vrouwen gekleed, en of hij in de onzedelijke pleiziertreins ook deze bedoelt voor Lourdes, Slottendries, Rome, enz.l Hij vergat ook nog te zeggen of hij door ander nog slechter plaatsen misschien die Tap pen en Congregatiën bedoelt, welke om hun ne afschuwelijke vuile daden beroemd ge worden zijn 1 Zoo hunne eigene katholieke vrienden en partijgangers zijn, zóó oordeelen zij een ander. Wanneer gaat gij nu de handea uit de mouwen steken? Wordt gij nog niet genoeg geplunderd? Kapot moet gij, zoo gij nog langer het kaloten ministerie steunt. Gij zijt 200,000 in 't land. Als gij eens gezind optreedt, dan bijt het geneverminis- terie in 't zand De pastoors tergen u op alle manieren, zij zien naar alle middelen uit om u te ver wurgen. Blijft gij nog langer onverschillig, dan zal men u uitkleeden tot op het hemd. De gevloekte mannen stellen nu voor een openingstaks te heffen op de nieuwe herber gen. En in eene aanstaande zitting zal men onderzoeken of het niet noodig is de wet te volledigen door de beperking van het getal herbergen. Zij willen enkel eene herberg op 100 inwoners. En wat zou men doen met die herbergen? Sluiten. Weg met het geneverministerie 1 En de 200.000 herbergiers van het land vragen De volledige afschaffing van den verkoop van sterke dranken. Na de 30 miljoen op den genever is er nu spraak de Hoppe en het Sucrioen te belas ten, de twee hoofdvereischten voor het brouwen van bier. Nu het bier belast wat zal er dan nog overblijven dat niet belast is van al hetgeen de werkman in het bijzonder te betalen heeft Hoe zij belastingen slaan op In 1893 Rundvleesch In 1893 Scbapenvleesch In 1899 Groenten In 1899 Gist In 1896 Boter, margarine In 1894 Conserven In 1899 Meel In 1899 Mout In 1899 Vermicelle en deeg het volk fr. 1,557,118 345,261 91,368 202,576 1,227,731 91,368 508,748 274,048 28,082 fr. 4,320,300 Wanneer zullen toch de oogen der kiezers eens open gaan Kiest nu nog voor de kaloten en alles is gered, uitgenomen uwe geldbeurs. Maar de hemel is de uwe! Dat de leus van burger en werkman weze Weg met de geneverwet! Leve eenvou dig algemeen stemrecht! Leve de Even redige Vertegenivoordiging in alles en voor alles Zitting van Woensdag 15 April 1903. Bespreking van het ontwerp het getal provinciale raadsleden vermeerderende. M. Goblet toont dat dit ontwerp opgevat is geweest ten voordeele der landelijke en klerikale vertegenwoordiging, hoewel de stedelijke kantons de drie vierden der pro vinciale belastingen betalen. Hij bestrijdt met een overvloed van uitmuntende argumen ten het schijnbare princiep der bekomene rechten. De vereenzelviging der kiesstelsels alleen kan den verkeerden toestand verhelpen die insgelijks den klerikalen toelaat de vertegen woordiging van den Senaat te vervalschen. M. de Trooz herhaalt zijne redevoering die hij in de Kamer uitgesproken heeft om de onregelmatigheden van het ontwerp te verrechtvaardigen. M. Lippens toont de ijdelheid der minis- teriëele thesis, die bestaat in uitzonderlijke toestanden algemeen te maken. Op 222 pro vinciale raadsleden, zullen er 52 raadsleden zijn die voordeel zullen trekken uit eene onverschoonbare verdeeling. Vroeger waren er maar 26. M. de Trooz. De heeren Rogier en Rolin hebben nooit anders gehandeld. M. Lippens. Gij vergeet dat sedert dat tijdstip er beslist is geweest het getal raads leden en het cijTér der bevolking in onder linge betrekking te stellen. En wat meer is, de liberale ministers zagen zich verplicht eene bestaande wetgeving toe te passen. Het ontwerp der tegenwoordige Regeering is zooveel te meer onverschoonbaar dat, sedert 1894, de provinciale Raden de meerderheid in den Senaat mogen bepalen. Zeldzame zaak! M. Malou beriep zich in 1872 op de argumenten die wij heden aanbieden de noodzakelijkheid der wet op de meerderhe- HET WEEKBLAD rn O Ti ff <gm.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1