FÈTE DE BÏËNFAISAECE s S 300 Ons posthötel. Maatschappij Oud-Pompiers. Thé&tre d'Ypres. Huwelijksafkondigingen ELROSE HAAR HERSTELLER Landbouw. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. drongen en bijna al medenamen wat zij in zijne salons vonden. Carle. Hewel! Zulke liefde zou ik lie ver missen. Maar wat wilt gij? die den wind zaait moet den storm oogsten. Maar genoeg daarvan, zouden wij er niet een glas bier opzetten? Rgné. Ja toch! Ik ga de kinderen in huis doen en binnen een oogenblik ben ik bij u. Carle.Goed! doe maar, ik zal twee glazen goed flesschebier doen vullen te Mietje's en wij zullen die op ons gemak uit drinken tot spijt van wie 't benijdt. René. Tot straks! Ons nieuw posthótel, in de Rijselstraat, is op het punt voltooid te worden. Van verre gezien, doet het niet kwalijk en komt zelfs schilderachtig voor, met zijne wit te kleur der steenen, afgewisseld met het blauw der schaliën en het bruin van het ei ken hout. Nochtans zijn er hier een paar aanmerkingen te vermelden, welke iedereen maakt zelfs de menschen die niets van bouw kunst kennen. 1° Waarom is het dak gedekt met tichels en de torentjes en dakvensters met schaliën? Als men den bouwtrant der Halle wilde vol gen, moesten de torentjes heel en gansch in steen opgemetst worden, tot boven toe en versierd met kraaibekken, gelijk die der Halle. 2° De voorgevel is ontsierd en jammerlijk gebroken in de eenheid zijner lijnen, door eene vierkante roodkoperen afleidingsbuis. 't Is leelijk voor het oog en 't is eene fout tegen den bouwstijl der gothiek, welke gee- ne zichtbare dakgoten duldt. In onze Halle zitten de dakgoten weggeborgen achter de getande gevels en het water wordt langs binnenliggende buizen weggeleid. Kon hier hetzelfde stelsel niet gevolgd worden, zonder daarom in 't minste aan het confortable van het woonhuis des heeren Postontvan- gers te schaden Ziedaar twee aanmerkingen, welke wij reeds verscheidene malen hoorden uiten en welke ons zeer gegrond schijnen. Natuur lijk moet alleen de bouwmeester er voor aansprakelijk gemaakt worden. Zondag 26 dezer, geeft deze maatschappij aan hare leden en familie een luisterlijk Concert gevolgd van danspartij, waarvan wij Zaterdag 't programma aan onze lezers zul len mededeelen. organisée pour le «4 VVIÏIL 1903, avec le concours bienveillant de quelques amateurs. Bureau de location chez le concierge du theatre ét partir de lundi, tous les jours de 10 heures midi. Prix des places2.00 fr. Toilette de ville. Bureau: 7 1/2 h. Rideau: 8 heures. Opbrengst der Tramlijnen. Opbrengst der maand Januari 1903. Oostende-Nieupoort- Veurne. Reizigers en reisgoed11,730 05 Koopwaren: 8,381 71 Totaal fr. 20,111 76 Veurne-Yper. Reizigers en reisgoed13,018 95 Koopwaren: 8,992 72 Totaal fr. 22,011 67 Veurne de Panne. Reizigers en reisgoed1,229 05 Koopwaren456 33 Totaal fr. 1, 685 38 Algemeene opbrengsten sedert Januari. 1902 1903 Oostende-Nieuport- 15302 87 20111 70 Veurne-Yper 14390 31 j 22011 67 Veurne-de Panne 1262 79 1685 38 Maurice Lagrand, postbediende, te Yper, en Helena Timmerman, zonder beroep te Yper. Jules Gryson, z. b. te Yper. en Clementine Lambrecbt, landbouwster, te Appelterre- Eyckem. BURGERSTAND van den 10 tot den 17 April 1903. Geboorten. Huwelijken. Sterfgevallen. lebekomen bij M. Ra.ym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Gezondheidsmaatregelen te nemen bij bekalfde koeien. 't Is slechts in de tweede helft van de drachtigheid, of te beginnen met de vijfde maand dat men er moet toe overgaan de volle koeien meer te verzorgen dan de an dere koeien van den stal. Men moet zich vooreerst verzekeren dat de reeds ver be kalfde koe, in de rij waar ze staat, over de ruimte genoeg beschikt om zich gemakkelijk neer te kunnen leggen, zonder door de nabu rige koeien gehinderd te worden. Immers, drukkingen of stooten op den buik kunnen het misgeboorte te weegbrengen, alhoewel dit als gevolg van die oorzaak bij de koe min te vreezen is dan bij de merrie. Het is echter van meer belang er op te letten dat de vloer waar de koe staat niet meer dan 1 1/2 tot 2 centimeters per loopen den meter van voren naar achter zinke, want eene grooter zinking zou het kalfver- werpen of verdraaien der baarmoeder kun nen bewerken. In dit opzicht zijn vele stal len zeer slecht ingericht en wanneer het niet doenlijk is den vloer te verbeteren, zou men althans in het gebrek eener te schuin- sche ligging moeten vooizien, door wat meer stroo onder het achterste deel der koe te brengen, vooral wanneer het kalven na kend is. In de nauwe, weinig verluchte stallen, ontstaan dikwijls hevige luchtstroomen (trokken) 's morgens bij het openen der deuren, ten gevolge van 't verschil in warm te tusschen de binuen- en de buitenlucht. De schielijke afkoeling waaraan de dieren aldus blootstaan, is gevaarlijker voor de volle en voor de pas gekalfde koeien dan voor de onbekalfde, daar ze gevoeliger zijn voor alle uitwendige indrukken. Aan die luchtstroomingen wordt overigens veel invloed toegeschreven op de nierontstekin gen. Het is daarom wenschelijk de koeien die op 't punt staan van te kalven of die even gekalfd zijn, van de ingangsdeuren en openstaande vensters te verwijderen. Wel zou een regelmatige verluchting van de stallen veel beter zijn, maar het gebeurt dikwijls dat men moeilijkheden ontmoet om die verbetering in te voeren en men moet zich dan wel verhelpen met de onregelmati ge, gebrekkige verluchting langs deuren en vensters, zooals ze nog zoo algemeen wordt bewerkstelligd. Zes weken of eene maand voor den ver- moedelijken tijd van het kalven, tracht men den uier droog te krijgen, wanneer zulks niet vanzelfs komt. Bij de goede melkkoeien is de melkgeving dan nog al aanzienlijk, zelfs in de laatste maand van de drachtig heid, en zulke koeien zouden melk geven tot bij het kalven, indien men niet ophield met melken. Door den uier in rust te laten ge durende het aangeduide tijdsverloop, vóór de geboorte van het kalf, mag men op een grootere melkopbrengst gedurende de aan staande melkperiode rekenen. De koeien, die men zes weken vóór het kalven droog laat komen, geven later veel meer melk dan deze voor welke men dergelijke voorzorg niet heeft genomen. Alle dagen wat oefening, in den laatsten tijd van de drachtigheid, heeft eveneens een weldadig uitwerksel. In sommige boerde rijen laat men de beesten een uur daags op den mesthoopelders laat men ze buiten om te gaan drinken. De beweging die zich in elk geval op de eene of andere dier wijzen geven, is zeer heilzaam voor de regelmatig heid van de levensverrichtingen. Men mag ook de zorgen van borstelen en reinigen niet vergeten welke voor de drach tige dieren nog noodiger zijn dan voor alle andere.'t Is toch eene dwaling van te ge- looven dat het herhaald gebruik van roskam en stroowisch nadeelig kan zijn aan den goeden gang der drachtigheid. Zoowel voor de moeder als voor de vrucht, is er slechts voordeel te trekken uit een goede verzor ging van de huid. De bekalfde koe moet alle dagen gereinigd en geborsteld worden. Maar 't is vooral de voeding waarop men moet letten, want laat deze te wenschen, hetzij in hoedanigheid of in hoeveelheid, dan zullen de slechte gevolgen niet wegblijven. Men mag de drie vierden der gevallen van voorbarig kalfverwerpen in sommige stallen aan de gebrekkige voedering toeschrijven. Naarmate de dracht vordert, moet het rantsoen in omvang afnemen maar in kloekte winnen. Immers, de verhooging van 't ge halte verteerbare bestanddeelen, door een deel van 't ruwvoeder in 't rantsoen door krachtvoeder te vervangen, is allerzins noo- dig om aan de moeder al de vereischte zelf standigheden tot de vorming van hare vrucht te verschaffen. Die opbouwing van een levend wezen vermeerdert tot op het tijdstip der geboorte en is vooral op het laatste zeer aanzienlijk. Dat de omvang van het rantsoen moet in gekrompen worden, dit kan men wel be grijpen wanneer men overweegt dat de ingewanden die tot het spijsverteeringstelsel behooren, bij eene te groote uitzetting, op de baarmoeder en de vrucht zouden drukken en aldus deze laatste voorbarig zouden kun nen afdrijven. Fijrstenberg heeft opgemerkt dat de koeien zich gaarne op de rechterzijde leggen, met de pooten onder het lijf. In die houding draagt de baarmoeder, die rechts en over geheel hare uitgestrektheid in aanraking is met den buikwand derzelfde zijde, al den last van 't voeder dat in de pens is opgeno men. Is dus de pens te veel overlast of opge vuld, dan zal ze de baarmoeder samendruk- ken en het voorbarig verwerpen teweeg brengen Daarom is het geraadzaam op 't laatste van de dracht, de hoeveelheid stroo in het voeder te verminderen en deze van het hooi wat te verhoogen. Waterachtig nijverheidsafval, dat aan rottende gisting zeer onderhevig is, zooals beetenpulpe, mag slechts in matige hoeveel heden bij de voedering van ver bekalfde koeien gebruikt worden, en het spreekt van zelf dat men streng alle bedorven of slechte voedermiddelen zal verwijderen. De drach tige koeien moeten in goeden staat gehouden worden, maar men mag ze niet overvloedig voederen, daar de vetheid van ongunstigen invloed is op de melkafscheiding. Heeft men met bloedrijke koeien te doen, dan is het zelfs best van bij het naderen der kalving het rantsoen wat te verminderen. Bloedlating en bloedzuivering (purgatie( zijn niet aan te prijzen. Is de uier te veel door het ophoopen van biestmelk aangezwollen, dan zal men deze door eene zachte melking verwijderen. (De Landbode). P. D. C. Vraagt bij uwen apotheker de Sedatine zij geneest zonder aan de maag te schaden, schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Al gemeen depot: A. Defgnée, 3 Square Mar guerite, Brussel. Wij vernemen dat H. K. Hoogheid Prinses Albrecht van België zich in gezegen- den toestand bevindt Men denkt dat onze prinses einde van dees jaar, het leven schenken zal aan een nieuw prinselijk telgje. Dit nieuws zal door 't gansche land met genoegen vernomen worden, want het popu lair Prinselijk paar wordt overal en door iedereen geacht, bemind en hoog gewaar deerd. Vraagt De Beukelaer's Fondants trempés Wervick. door een trein ver morzeld De timmerman, Willem De- muysére, 50 j., ging over de spoorbaan nabij de barreel in de Speldenstraat. Daar hij doof is, hoorde hij het nood gefluit niet van den machinist. De man werd verrast door den trein die te i u. 03 uit Yperen vertrekt en dwars over de riggels geworpen. Zijn rech terbeen werd tot aan den onderbuik afgesne den en zijn rechterarm, evenals zijn linker been. vreeselijk verminkt. De ongelukkige stierf eenige uren nadien. Tot het laatste oogenblik, behield hij volkomen zijne helder heid van geest. Het bloemenfeest, te Brussel vulgo Longchamps fleurit, zal plaats hebben op maandag 15 Juni. De inrichters hopen wel dat rond dit tijd stip de winter een einde zal genomen hebben. DE SIROOP DEPRATERE is de beste hedendaagsche borstremedie, zij geneest zeker en spoedig den hoest, bron- chieten, influenza, keelpijn, stemverlies, vallingen, asthma, tering enz. Volgens de proef gedaan door de groote geneesheeren is de Siroop Depratere de krachtigste aller hoestgenezende reme- diën, omdat zij spoedig en rechtstreeks werkt door de ademhaling op al de borst pijpen zonder de maag te hinderen. Prijs: 2 franken de flesch. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, Poperinghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en in al de goede apotheken. Eischt altijd de echte siroop Depratere want zij is zonder weerga. co H W a a g. •S s d o" o" *- p cc w ii wfif i'ii tl n n ii Ravaut Ivona, Lombaardstraat. Sinave Antonia, Korte Thouroutstraat. Degroote Hieronymus, Kemmelsteenweg. Deconinck Germana, Boomgaardstraat. Coffya Maria, Doorgangstraat. Verkouter, Emilius, wever en Casteleyn, Cle mentina, Kantwerkster. Coppens, Leo, mekaniekwerker en Angillis, Ce- lina, kantwerkster. Packet, Georgius, slijper en Carnier, Irma, kant werkster. Allevier, Alphonsus, leurder en Hoorelbeke, Ma ria, kantwerkster. Debusschére, Théophilus, fabriekwerker en Ver- Eecke, Maria, kantwerkster. Bossaert, Mauritius, bediende bij den ijzerenweg en Banckaert, Anna, zonder beroep. Carbonnelle, Oscar, onder luitenant en Fraipont, Léa, zonder beroep. Boerave, Carolus, bijzondere politie agent en Eelbo, Helena, zonder beroep, Vasseur, Emilius, herbergier en Degrijse, de mentia, naaister. Tancré Maria, 6 maanden, Muizenstraat. Dewilde Eugenia, 50 jaar, herbergierster echt- genoote Bailleul Augustus, Janseniusstraat. Deceuninck Sylvia, 27 jaar huishoudster, echt- genoote Wolters Emilius, Manestraat. Meny Maria, 3 jaar, Korte Meerschstraat. Devrome Carolus, 51 jaar, z. b. echtgenoote De- vos Maria, Lange Thouroutstraat. Delaire Germana, 1 maand, St Christoffelstraat, Vincent Gustavus, 11 jaren, scholier Klaverstraat. Laheyne Celina, 60 jaar, z. b. ongehuwd De- Haarnestraat. Slabbinck Melania, 88 jaar, z. b. weduwe Kno- ckaert Petrus, Dixrnudestraat. Miohiel Polydorus, 10 maanden zaalhof. Hyndrickx Henricus, 21 jaar, Soldaat bij het 3« linie regiment ongehuwd statiestraat. Bouckenooghe Bruno. 79 jaar, z. b. weduwenaar Hillewaere Hortentia, Meenenstraat. MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Goifl.en Parf. Hoofd-Dépfit; 26, ruoÉtienae-Marcel, Parijs. O 03 bo <S ÏH <13 +3 ci N '3 o <D O O so o J3 bs 03 c3 O v- 3»^ S O O O O O O c—ÏO O O O O iO o o -n O O O OO O 00 01 OOOOOggP iooooo1R'-i.£A O O O IO O O O O O O rH O O O O O O Ci O O O O O -H O <D cö H <D P* cd bo O cC <D O c- O co ro Ph P4 'S f-l CC O pq W CD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3