Courses d'Ypres. ELROSE Pensioengilde Help u zelven. -A_ V7T S. Wytschaete. HAAR HERSTELLER Geneeskundig Praatje VERSGHILLIGE TIJDINGEN. STAD YPER. Wij hebben het verslag over het dienst jaar 1902 ontvangen. De pensioengilde Help u zelven ge slicht te Yper, den 5 februari 1901, is wet telijk erkend geweest bij Koninklijk besluit van 20 Juli 1901. Het tweede jaar van het bestaan der Gilde is een vruchtrijk jaar geweest. Het getal der leden is met 23 aangegroeid. Op het einde van 1902 waren er 202 leden. 24 kinderen beneden de 16 jaar, 128 leden na 1860 geboren en 43 andere vóór 1860 geboren, dus 195 leden deden persoonlijke stortingen, die beloopen tot de som van 2667 fr. 30 c waarbij nog moet gevoegd worden 1°) 113 fr. 70 gestort ten voordeele van 34 vei schillende leden door de bazen en meesters; 2°) 338 fr. verleend door den Staat. De totale som ten voordeele der werkende leden in den loop van 1902 in de Lijfrentkas gestort beloopt dus tot 3119 franken. De premiën door de provincie verleend op de sommen, in 1901 gestort, beloopen tot de som van 417 fr. 90, die in de Lijfrentkas gestort werden. Het bedrag der premiën voor 1901, door de stad verleend, is nog niet gekend, daar de vereischte lijsten nog maar onlangs ge vraagd en ingezonden werden. De provincieraad nam don 17 Juli 1902 eene beslissing bij dewelke de leden eener pensioengilde de premie van de provincie zullen genieten op hunne stortingen en op deze door derden gedaan en niet meer op de 2 franken verleend door den Staat aan alle leden die minstens 3 fr. 's jaars gestort heb- Die beslissing treft enkel de kleinen, de ar men die min dan 12 fr. 's jaars storten. 102 werkende leden bevinden zich in dat geval, en de gilde ondergaat alzoo eene verminde ring der provinciale premiën van 61 fr. 20. Alle bestuurkosten zijn afgedragen zonder dat de werkende leden er voor iets tusschen komen, noch er eenen centiem van af te dragen hebben. Zij zijn betaald door de bij dragen van eenige edelmoedige eereleden. Eenige bazen en meesters, en namentlijk de Heeren Alfred Valcke en Polydore Ver meulen, voegen giften aan de bijdragen van elk hunner wei klieden. Het is te hopen dat de andere bazen dit schoon voorbeeld zullen volgen. Alzoo groeit de wederzijdsche gene genheid tusschen de meesters en hunne werklieden. Om te eindigen het verslag doet een nieuw beroep op de welwillendheid der leden. Dat allen het hunne bijbrengen om nieuwe leden aan te werven en zij zullen het beste der goede werken verricht hebben. De voorzitter der gilde is M. Maurice Gorrissen, gemeentesecretaris. De schrijver is M. R. D. Cordenier, onderwijzer in de Looie. DIMANGHE 7 JUIN 1903. Longueur de la piste: 800 m. environ. Course au trot monté et attelé, pour chevaux beiges 500 fr dont 300 au premier, 150 au second et 50 au troisième. Poids: 70 et 100 kilos. Entrée: 25 fr., moitié forfait. Distance: 3000 mètres. Course au trot monté et attelé, hors série, 450 fr. dont 250 au premier, 150 au second et 50 au troisième. Entrée: 22,50 fr. plus une poule de 5 fr., dont la moitié au premier, un quart au second et l'autre quart au troisième. Poids 70 et 100 kilos. Distance 3000 m. Course au trot monté et attelé, pour chevaux de 2° série. 450 fr., dont 300 premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée: fr. 22.50 moitié forfait. Poids: 70 et 100 kilos. Distance: 3000 m. Course au trot monté et attelé, pour chevaux de 1"série, 600 fr., dont 350 au premier, 150 au second et 100 au troi sième. Entrée: 30 fr. moitié forfait. -- Poids: 70et 100 kil. Distance: 4000 m. Cloture des engagements le Lundi 1 Juin, a 8 h. du soir, chez M. Amand Gernay, a Gourtrai. Les engagements doivent stipuler si les chevaux courent montés ou attelés. Aucun engagement ne sera accepté s'il ne contient l'entiée ou le forfait. Course plate, pour tous chevaux, 500 fr., dont 300 au premier, 125 au second, 75 au troisième. Entrée: 25 fr., moitié for fait. Distance: 1700 m. Cloture et engagements le lundi 1 Juin, a 7 heures du soir au Café Cosmopolitesk Courtrai. Aucun engagement ne sera accepts'il n'est accompagné de l'entrée ou du forfait. La Commission du Sport Hippique d'Ypres, a l'honneur d'informer lo public qu'elle ac- ceptera jusqu'au 31 Mai midi précis, les soumissions cachetées pour la location du buffet principal a établir aux frais du plus haut soumissionnaire. dans l'enceinte du pesage. Les soumissions doivent être adressées au Café du Sultan. De 1200 werkmanskaarten zullen uitge deeld worden, den Zondag 31 Mei, van 8 tot 12 ure 's middags, in de benedenzaal van het stadhuis. M. de Uitgever, Reeds twee zondagen hebben wij hier te Wytschaete met voldoening het artikel ge lezen handelende over pastoor Keetelaar, kluchtigaard van Hooighem, met zijn middel om spreeuwtjes te leeren.Maar, M. men kan niet genoeg schrijven om aan eenieder te laten kennen wat er hier in onze parochie omgaat. Het ware te wenschen dat moeder Justitia, gelijk gij zegt, eens een wande lingsken kwam doen om te weten of er geen middel bestaat om er een einde; aan te stellen en onder de inwoners van Wytschaete den vrede en de overeenkomst te doen bestaan die er vroeger sedert jaren heerschte. Het is waarlijk niet te beschrijven wat er hier gebeurt, en dat burgemeester en schepe nen er zich niet tegen verzetten..Niet alleen lijk is er scheuring gebracht in de maat schappijen,maar zelfs wordt de neringdoener vervolgd en in zijne uitoefening gekrenkt, en zulks gebeurt door de tusschenkomst van hem die men den herder der parochie noemt, die in plaats van zijne schapen in rust en vrede te doen leven ze in onruste en twee dracht brengt; het is betreuringswaardig wanneer men in de bijeenkomsten met zoo veel verachting van een man hoort spreken die ieders achting zoude moeten verdienen. Indien hij in plaats van hem te bemoeien met politieke en andere kwestiën, zich tevreden hield met zijne kerk en hetgeen er van afhangt, dan zou hij ten minste geëer biedigd worden, terwijl nu, hij aanzien is als het vuiltje derpatochie. Wat de beteekenis van het woord Keete laar of Kittelaar aangaat, daar zal ik u later over spreken en meer uitleg geven, want zulks is hoogst noodig voor de oogen der moedors te doen opengaan. Aanveerdt, M. de Uitgever, mijne voorop bedankingen. Een Wytschaetenaar, die bezield is mei den vrede voor zijne dorpsgenooten. BURGERSTAND van den 8 tot den 15 Mei 1903. Geboorten. Willems Adriana, Statiestraat. Leupe Emilius, Boesinghe steenweg. Sinaeve Margareta, Bruggesteenweg. Wullepit Maria, Beluikstraat. Rosseel Magdalena, Bukkerstraat. Beernaert Joanna, Meenensteenweg. Geldhof Valerius, Mondstraat. Kerrinckx Emilius, A B. C. straat. Everaet Emilius, Zonnebekesteenweg. Gillebert Celestina, Ste Godelievestraat. Lebon Anna, Bukkerstraat. Kerrinckx Rachel, Rijselstraat. Sterfgevallen. Blommaert Antonius, 85 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Vlaemynck Blanca, 1 jaar, Doorgangstraat. Riem Amelia, 57 jaar, zonder beroep, echigenoote Van Elslande Joannes, Veurne- steenweg. Keignaert Edgardus, 3 jaar, Dixmudestr. Gooren Theresia, 83 jaar, zonder beroep, weduwe Arfeuille Fioreatinus, Rijselstraat. Maes Daniel, 3 1/2 jaar, Minneplein. Maddens Henricus, 51 jaar, daglooner, echtgenoot Staelen Julia, Meenenstraat. Lucht. De lucht is het onontbeerlijk grondvoedsel van alle levende schepselen. Indien het wa ter geen lucht bevatte zou er geen enkel viscbje kunnen leven. Slecht bij tusschen- poozen gevoelt de mensch de behoefte van te eten, en wanneer hij zijnen eetlust voldaan heeft, is hij voor eenigen tijd verzadigd; maar de behoefte aan lucht bestaan gesta- digddeze behoefte is nooit voldaan. Door de ademhaling slorpen de longen gestadig voedzame lucht in. Indien de lucht slechts gedurende eenige oogenblikken aan de longen ontbrak, zou dit den dood voor onmiddellijk gevolg hebben; deze waarheid is zoo klaar, dat ademen en leven voor het volk het zelfde schijnt te zijn. De behoefte aan lucht is dus de dwingenste de grootste van alle lichaamsbehoefte. Hieruit zal men ook lichtelijk beseffen, van wat ge wicht reine en vrije lucht voor het behoud der gezondheid moet zijn. De bergbewoners zijn in het algemeen ster ke gezonde, moedige menschenbij hen vindt men niet die kwalen, die met eene kwijnende gezondheid in verband staan, zooals klier ziekten, enz., zulks is voorzeker grootendeels toe te schrijven aan de vrije, zuivere lucht, die men op de helling der bergen inademt. Maar iets dat ook de grootste aandacht verdient, is het verschil van gezondheid bij den stedeling en den bewoner der velden. De veldbewoner is armer, hij heeft meer ontberingen te verduren, zijn spysis grover'; slechter en min voedzaam dan die van den bewoner der steden, maar hij ademt reine, frische lucht inen dit vergoed al het overi ge. Hierom is hij ook kloeker en gezonder. Indien men gedwongen ware te kiezen tus schen goede lucht of goede voeding, zou men bijgevolg aan de goede lucht moeten de voor keur geven. Wat helpen apotheek en artsenijmiddelen, indien de levensbron de lucht niet zuiver is? Een jaargetijde op den buiten doorgebracht, oefent op den bleeken stedeling en bijzonder lijk op de kinderen der steden eene wonder bare heilzame verandering uit. Daarom sticht men overal op den buiten en langs de zeekust Senatorias die den besten invloed hebben op de kinderen der dichtbevolkte steden. Stilstaande water,vuile poelen, moerassige grond, slijk, mesthopen of rottende zelfstan digheden kunnen onreine dampen en hinder lijke uitvloeisels voortbrengen. De droogma king der moerassen oefent soms den heil- zaamsten invloed op de bevolking der streek uit. In het zuid-oostelijke deel van Belgie is de lucht reiner en gezonder, dan in het noord westelijk deel. Want langs den zeekant is ons land moerassig, slijkig en laag, de lucht is er doorgaans nevelig, soms met ongezonde dam pen en uitwasemingen van den grond beladen. Vochtige lucht, die geene bedorvene uit wasemingen bevat, is frisscher dan droge lucht. De wind,die te Oostende of teNieupoort van de zee naar de kust waait is altijd zuiver en rein, alhoewel met veel vocht beladen. Wij moeten hier nochtans bijvoegen, dat vochtige lucht doorgaans ongezond is, om dat zij de levensverrichtingen verlamt en verzwakt. Eene grijze, nevelige lucht ontmoedigt den geest en verslapt de levenskracht. Maar de koude vochtige lucht is ons klimaat de gevaarlijkste voor zwakke menschen; dewijl zij meest van allen de uitwasemingen der huid belet, en hierdoor vallingen en andere verkoudheden veroorzaakt. Doctoor. Het Kind en de Vogel Schrikkelijk fanatisme. Een nieuwe Abraham. Zekere Aslanazoff, wonend in het Gaucasisch dorp Bayandour, doodde op Goeden Vrijdag, vóór den kerk- drempel, zijn zoontje dat ongeveer 7 maan den oud was. Dadelijk aangehouden en ondervraagd, verklaarde hij aan den rechter dat hij zeer ziek was geweest. St. Jan was hem alsdan in droom verschenen en had hem in eene vallei gebracht, waar hij God had gezien, zittend op een gouden troon. En God had hem gezegd: Ivan, ik geef u de gezondheid weer. Gij zult een zoon hebben, maar als deze zeven maanden oud zal wezen, zult gij hem voor mij slachtofferen Aslanazoff, heelenal hersteld, poogde zich te ontmaken van zijn gelofte door gebeden; er niet in gelukkend, besloot hij zijn Kind te slachtofferen in 't publiek en vóór de kerk. De bevolking is verontwaardigd dat men dien heiligen man aanhield. Woumen. In den nammiddag van 10u dezer, woede een hevig onweder langs de kanten van Woumen. Rond 2 en half uren nammidag sloeg de bliksem de scheur in brand, van zekeren Romain Roelens, bakker op het gehucht Jonckershove. Gansch de inboedel, hooi, stroo, landbouw- gerief, beeten, aardappelen, enz., alles is de prooi der vlammen geworden gezamentlijk eene waarde hebbende van 1000 fr. Aan de schuur in hout gemaakt, paalde nog een klem stalleken dat ook ten gronde toe afgebrand is. Gelukkiglijk is alles verzekerd. Valsche tweefrankstukken. Sinds eenige dagen zijn er talrijke valsche tweefrankstukken met de beeltenis van Na poleon III en het jaartal 1870 in omloop. De stukken zijn wel nagemaakt, maar men berkent ze gemakkelijk aan den klank. Wat te Parijs wordt binnenge- speelt. Blijkens opgaven van commissie der hallen te Parijs, bracht de verkoop van mondbehoeften in 1902 de kolossale som op van 258,784,892 fr. Er kwamen in de hallen toe: 51 millioen kilos vleesch24 millioen kilos wild en ge vogelte; 20 millioen kilos fruit en groensels; 5 millioen kilos kampernoeliën; 5 millioen kilos waterkers; 13 millioen kilos boter; 12 millioen kilos kaas en 307 millioen eieren. Spreekmachien. Sixtus Hebt ge spreekmachien thuis? Boer. Ja, Sixtus. Sixtus- Wat heb ge er voor betaald? Boer. Niets, ik ben er mede getrouwd... oo o W g Si M H P3 co ,9 10 S 13 5 S 9 s 8 "2 .S 2 m w MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin» verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiffen Parf. Hoofd-DépOt: 26, ruo Ëtienae-Marcel, Parijs. Ie bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. In de lente, liefste vogel, Wat verricht ge, dagen lang Kind, ik bouw alsdan mijn nestje, En verblijd u door gezang. In den zomer, liefste vogel, Zeg mij, wat ge dan moet doen? —[Liedjes kweelen, eitjes broeden, En mijn jongskens vlijtig voên. En den herfsttijd, liefste vogel, Hoe brengt gij dien nuttig door? 'k Leer mijn jongskens rupsen vangen, En ik zing hen liedjes voor. In den winter, liefste vogel, Waarbij leeft ge, zeg het mij? Kind, dan lijd ik kou en honger; Voed mij dan, maar laat me vrij. 05 t-i M Cl, i bc 03 ■O U c3 N a cö :s> o,* blO 7 O O S xs cb rjT O O o o o o o o o o o o o CV* o Cv< as O 2 O IO O co" i—I r-l O O O O O O O O iO O O O co cT O rn cv CV) O O o O O O O O o o o O O O» iO CO co co CV) O CV) a> En 03 H ou a> t>0 O ctf D3 O t- O co I <3J =3 t. O .2

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3