TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Zeventiende jaar. Zaterdag 30" Mei 1903. Nummer 22. Klerikale financiën. De 65 Frank der Ouderlingen. Gehoord en gezien. Abonnementsprijs Toorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 oent par drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden een3 gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij us ©nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Men weet dat ons klerikaal en geldver- kwistend ministerie in deficiet is. Dit is niet te loochenen: M. De Lantsheere, oud ka tholieke minister heeft het duidelijk in den Senaat verklaard en bewezen. Om dit te kort te dekken ofte vergoeden zoekt Minis ter de Smet de Naeyer alle middels uit. Hij heeft onlangs nog voor dertig millioen nieuwe lasten doen stemmen op den alcool en andere artikels van dagelijks verbruik. Maar dat is nog niet genoeg om de gaten in 's lands schatkist te stoppen. Bij stelt nog voor de rechten van invoer op menige koopwaren te ver hoogen. Het geld van de lastenbetalers wordt langs alle kanten ver kwist in alle soorten van nutteloosheden, en om van ons leger een slecht leger van zoogenaamde vrijwilligers te maken, maar die eigentlijk, ten grootsten deele, zal sa mengesteld worden, uit arme sukkelaars daartoe aangewerfd door de komiteiten van pastoors, kapelaans, kosters en kasteelhee- ren, en aan welke men alle slach van be- driegelijke beloften en zelfs bedreigingen doet. Eenieder vraagt' zich af welke solda ten dat kunnen zijn? Waar gaan wij heen? 's Lands schuld is alzoo van verscheidene honderde millioenen vermeerderd sedert dat deklerikalen aan het Bestier zijn. In alle steden waar de klerikalen aan het hoofd staan is er veel meer politiek dan bestier. Zij verspillen het geld dat het eene schande is. Wij achten het nuttig hiervan eenige staalkens te geven Te Yper, Wanneer de liberalen het stadhuis verlie ten, beliep de schuld slechts tot 497.000 fr. en er waren vele eigendommen. De klerika len, door hun onbezonnen beheer, hebben de schuld gebracht op 850.000 fr. en hebben reeds voor boven de 360.000 fr. gronden verkocht en niettegenstaande dit geraken zij in de krotte. Zij moeten van tijd tot tijd schadelijke leeningen doen om hunne nutte- looze werken, met ijdele glorie gedaan, te kunnen betalenen dit om alzoo hunne vrienden en aanhangers te bevoordeeligen. Ook ligt de geldelijken toestand zeer be krompen. Zij maken dus niettemin van langs om meer schuldenzij bedriegen de werk lieden in het K. Volkshuis door alle slach van beloften. Hunne tegenstrevers worden door hun op de schaamtélooze en schijnhei ligste manier, gebroodroofd, vervolgd, ge dwongen en uit alle voordeelen gesloten wanneer zij arm zijn, en in hunne eer ge kwetst of bespot is dat zij van hun onaf hankelijk zijn. Te Lokeren. Daar ik ook een klerikaal bestuur, maar de inwoners weten aan welken prijs. In twaalf jaar tijds heeft het vier leeningen ge daan beloopende te samen tot een millioen honderd duizend franks, en daarenboven 40.000 fr. geligt bij het armbestuur. Al dit geld is gesmolten als sneeuw voor de zod, in nuttelooze verkwistingen, uitgaven voor Squares, bloemhoven en parken om de men- schen te verblindenen de dringende wer ken zijn onderbleven. Ook de andere inkomsten welke zij meer genoten dan de liberalen uit het gemeente fonds hebben zij weten te verkwisten op ongehoorde wyze. Het geld is op en de kas is ledig, bij zoo ver dat de Burgemeester van Lokeren schrif telijk heeft laten weten aan de stadsbedion- den dat hij hunne jaarwedden niet kon be talen. Is dat niet wel Te Aalst. Volgens de verklaringen door Pastoor Daens, onlangs in de wetgevende kamers gedaan, is deze stad die, gelijk men weet ook door fanatieke klerikalen bestierd, in een deerlijk geldelijken toestand, en verkeert in de grootste wanorde. De stadskas is er leeg geplunderd geweest. In 1898 was er reeds 136.000 fr. gestolen geweest door den ontvanger, een katholiek, en dat door de schuld van Burgemeester en Schepenen die nochtans, verplicht zijn, volgens de wet, de gemeentekas alle drie maanden na te zien, maar deze hebben te veel werk met de kie zerslijsten op hunne manier op te maken. Deze verwaarloozing heeft den ontvanger toegelaten het geld der stad te verspillen. En wat alles overtreft is, dat om zich van den dief te ontmaken en alle verantwoorde lijkheid af te schudden, de stadhuisbazen van Aalsl hebben niet beters uitgedacht dan hem naar Amerika te doen vertrekken. En wanneer deze te Antwerpen inscheepte zeg de hijMen doet mij vertrekken opdat ik niet zou klappen. Te Brugge. De stad is zeer onverstandig beheerd on der het klerikaal Burgemeesterschap van M. Visart en zijne verslaafde meerderheid. Zij steekt tot over den kop in de schulden en alles wordt eraan taks onderhevig. Te Kortrijk. Daar is ook een klerikaal bestier, en de laatste rekening bestatigde reeds een deficiet van 27.000 fr. Veel andere steden die wij kunnen noe men en die door katholieken beheerd wor den bevinden zich in het zelfde geval. De omzendbrief der katholieke ministers kan niet genoeg besproken worden, welke niet alleen de misbruiken afschaft, die de klerikalen maakten van de wet, maar, die ook veel van dezen treft, welke volgens den zin der wet recht hebben op het te klein pensioen van 65 frank. De wet wierd gestemd daags voor de kie zingen vau 1900. Na zich op alle toonen voor hunne kiespropaganda geroemd te heb ben op bet ou ierdomspeusioentje, heeft het Gouvernement zich zooveel mooglijk ach teruit getrokken, om reden dat de kaloten altijd geld te kort komen voor kloosters en klerikale scholen, alsook voor het plaatsen van lieve vriendjes en voor meer andere nuttelooze dingen. 't Schijnt dat het ministerie, als naar ge woonte, slecht gerekend had en dat er meer ouderlingen het pensioentje vragen, dan zij voorzien hadden. Ons dunkens, dat is geene reden om dezen, die het pensioen verdienen, er van te berooven. De lieve vriendjes der katholieken krijgen op sommige gemeenten het pensioentje niet tegenstaande zij vier of vijf huizen bezitten en geldwinnende kinders bij zich wonen heb ben. De ware armen, die geen katholieke kiesdravers zijn, worden nu zooveel moge lijk uitgesloten. Geen pensioen meer, roepen de katholieken, voor dezen, die, niettegen staande hunnen hoogen ouderdom, nog wat trachten te werken. Alsof men kon leven zonder werken, wanneer men een almoesje krijgt van 18 centiemen daagsI Geen pensioen voor dezen, die een klein armoedig huisje bezitten, of een klein on voldoend reutje vau de SpaarkasHet Gou vernement sluit dus dezen uit, die in hun leven een beetje spaarden; het weigert de 65 frank aan die moedige ouderlingen, in plaats van de spaarzaamheid aan te moedigenl Geen pensioentje meer voor dezen, die kinders hebben, welke nauwelijks genoeg winnen voor zich zeiven en voor hunne vrouw en kinderen. De kiezingeu zijn voor bij, de katholieken zijn boven; dus, als de kinders brood hebben voor hun eigen huis gezin, geen pensioentje voor de oudersMen loopt vragen hoeveel de zoon wint en, wan neer er geen zoon is, hoeveel de schoonzoon wint; daarbij moeten dezen, die een pen sioentje vragen een bewijsschrift gaan af- smeeken bij den werkbaas zijner kinderen of schoonkinderen, die het geeft of niet geeft vOigens beliefte; en ge weet welke houding in zulke gevallen veel katholieke bazen aan nemen tegenover hunne werklieden. Geen pensioen meer ook voor de werklie den, die 95 centiemen daags winnen: de katholieke kasteelheeren zeggen dat men met 95 centiemen daags niet meer arm is1 Geen pensioen voor dezen, die, om niet van honger te sterven, ergens te lande of ia een verloren hoekje in stad of dorp, een herbergsken houden waarmede zij 2 frank te week verdienen, als 't wei gaat Daaruit volgt dus dat, om recht te heb ben op het pensioentje van 65 frank, men in 't vervolg zal moeten leeglooper of ziekelijke ouderling zijn; want, de moedigsten, die in hunnen ouden dag nog iets trachten te ver dienen, worden verstooten en uitgesloten. Daarbij moeten de arme ouderlingen soms tien tot twintig bewijsstukken leveren, wel ke zij bij zooveel bijzondere personen of openbare besturen moeten gaan afsmeeken en die zij niet altijd krijgen. Voegt daarbij dat de ouderlingen, die 't pensioentje vra gen, dikwijls ziekelijk of gebrekkelijk zijn en zich in de onmogelijkheid bevinden die loopingen te doen. En daarmede is het nog niet alles. Met al de noodige bewijsstukken in de hand is de arme nog niet zeker van het pensioentje te krijgen. Immers, de aanvraag moet dan nog onderzocht worden door de Comiteiten daartoe aangesteld en die in vele arrondis sementen trachten het Gouvernement aan genaam te zijn, of die soms, in sommige plaatsen, van het pensioentje eene politieke kwestie maken. De invloed van het katholiek Gouverne ment doet zich overigens in alle Comiteiten gevoelen daarbij zal voortaan de lijst der pensioenen in elke gemeente jaarlijks her zien worden door de .Burgemeesters, die, indien ze katholiek zijn, ook alle redenen der wereld zullen hebben, om de pensioenen te besnoeien, ten einde aan hunne katholieke vrienden van 't ministerie aangenaam te we zen. De katholieke werklieden, zoowel als de andere, zullen daar door lijden; want, de kleine vrienden worden op den achtergrond geduwd voor de groote, rijke vrienden. Het gaat met de ouderdomspensioenen, gelijk het gaat met alle instellingen door het katholiek Gouvernement opgevat en toege past: zij zijn enkelen alleen een middel, om de klerikale politiek te bevoordeeligen. Om onpartijdig te wezen, had de wet op de werkerspensioenen vaste regels moeten voor stellen en het verleenen dier pensioenen zou niet mogen afhangen hebben van eene be slissing, genomen door Comiteiten, waarin veelal niet anders zetelen dan klerikalen. Minister' Francotte, om de beperkings maatregelen te nemen, waarvan wij booger spreken, beweert dat er misbruiken bestaan hebben. Dat is waar; maar, die misbruiken wierden gepleegd door de vrienden van den katholieken minister en, om ze te doen op houden, was het voldoende dat M, Francotte zijne klerikale aanhangers aanwakkerde om die misbruiken te staken hij had in 't ge heel niet noodig, om daar een einde aan te stellen, de fout der kaloten ook op de on schuldige werklieden te doen «allen. Maar, de kaloten zijn onbekwaam eene wet te maken, die eenvoudig en klaar is en die hun politiek konkelfoesen niet bevoor- deeligt; zij zijn onbekwaam rechtzinnig het welzijn der werklieden ter harte te nemen zonder er de politiek in te mengen. De Minister zegt nog, om zich te ver- schoonen, dat de uitgaaf meerder was, dan het ministerie berekend had. Zulks bewijst eens te meer de onbekwaamheid der katho lieken, die ons bestieren. Maar, de katholieke kiesreklaam is nu ge maakt met de werkerspensioenen, en daar om zullen zij van nu af de pensioenen der ouderlingen afschaffen overal waar het eenigszins mogelijk is. Met de wet toe te passen, gelijk zij het van nn af willen en zullen doen, geven de katholieken aan land en volk het onbetwist baar bewijs hunner verregaande willekeu righeid en onrechtveerdigheid. Pier. Dag, Jan Jan. Dag, Pier! Wacht gij al lang op mij Pier. Zeker, Jan; en met ongeduld, om het /ervolg van uw verhaal te hooren. Jan. Ik geloof, Pier, dat ik bij ons laatste afscheid beloofd had van een woordje te spreken over de Salezianen, Karthuizers, Goede Herder, enz. Pier. Ik geloof van ja, Jan; wat zijn dat voor kloosters Jan. Dat zijn kloosters die handel drij ven ten nadeele van den algemeenen handel. Pier. Het zijn dus concurrenten van de gewone handelaars Jan. Juist, en bijzonderlijk der kleine handelaars. Pier. Ik heb veel hooren spreken in de laatste dagen over de kloosterlingen van den Goeden Herder, weet gij daar iets over Jan Jan. Zeker, Pier, en gij zult gaan hoo ren: de zusters van den Goeden Herder ex- ploiteeren duizende en duizende vrouwen en minderjarige kinderen, en dit op zulke schan dalige en wraakroepende manier dat de bisschop van Nancy en nog andere bisschop pen verplicht zijn geweest het gedrag van die zoetsappige trekmutsen te laken en bij het gerecht aan te klagen. Pier. En wat deed het gerecht Jan. Er werd een onderzoek ingesteld en de feiten werden echt gevonden Pier. En dan Jan. De rechtbank van Nancy schand vlekte het gedrag der zusterkens van den Goeden Herder, en ik weet niet beter, Pier, HET WEEKBLAD ajfrtm itiffllflfB C

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2