Kamer van Volksvertegenwoordigers De dooden-rit der fransche Auto mobielen van Parijs naar Madrid STADSNIEUWS. De stoeffer. of de moeder-overste liep eene veroordee ling op. Pier. Maar kwam de paus daar niet tusschen Jan. De paus kwam er zeker tusschen, maar niet ten voordeele der verdrukten. Pier. Zoo! En ten voordeele van wie? Jan. Ten voordeele der geschandvlekte zusters van den Goeden Herder: Hij gaf de bisschoppen ongelijk, omdat zij de schanda ligste misbruiken hadden aangeklaagd. Pier. Hij deelt misschien in de winsten door die slavendrijfsters verwezentlijkt? Jan. Zooals gij zegt, Pier. Pier. Maar welk werk wordt er daar zooal verricht Jan. Volgens de verklaring van den bisschop van Nancy moeten de kleine wee- zekens daar beddelakens, hemdens, en alle slach prachtgoed voor lichtekooien vervaar digen. Pier. Maar, Jan toch; die kwezels bedierven alzoo den geest dier schamele weezen Jan. 't Is hetgeen de bisschop van Nancy ook heeft verklaard in zijne aanklacht. Pier. En wat wist de moeder-overste tegen die klacht in te brengen Jan. Als het gerecht haar daarover ondervroeg, antwoordde zij dat zij met voor lichtekooien te werken het meeste geld won. Pier. Maar de plaats van die heks was niet in een klooster van den Goeden Herder, maar in een publiek ontuchthuis 1 Jan. Zij heeft in alle geval van de wee zen, die onder hare, en onder de bescher ming van den Goeden Herder stonden, vele lichtekooien dienstig tot de ontuchthuizen moeten opsluiten. Pier. Zij kregen daar in alle geval goede lessen, volgens ik hoor. Jan. Ja, Pier, en dit zijn geen ijdele woorden, want de feiten werden bekend ge maakt door den bisschop Turinaz, benevens 5 aartsbisschoppen en 14 bisschoppen, van Frankrijk. Pier. Maar hoe werden die weezen voor hun werk betaald Jan. Zij winnen 14 frank per maand, maar zijn er 15 schuldig, zij trekken eigent- lijk slechts 8 frank, die na aftrok der mach tige boeten, voor den heiligen X.. en den heiligen Z... en vele andere christelijke in stellingen, op het einde van het spel ook wegsmelten. Pier. Bijgevolg winnen die sukkelessen op 't einde van het spel geen rooien duit Jan. Nog min, Pier, want zij zitten, al werken van 's morgens 4 ure tot 's avonds 11 ure, gestadig tegenover de zusterkens in de schuld. Pier. Maar dat is schandalig, Jan Ik kan het bijna niet gelooven. Jan. Ware het niet dal het door bis schoppen zelf uitgebracht werd, ik zou ook aan zulk geene schandalen kunnen geloof hechten; en dit nog van wege zusters van den Goeden Herder. Pier. Zijn er hier in ons land ook van die heksen Jan. In ons land zijn er 141 dames van den Goeden Herder, waaronder de helft vreemdelingenen beschermd door onze kat- tholieke regeering. Pier. 't Is proper Jan. Ja, Pier, en wat dat er nog pro perder is, dat is dat onze katholieke minis ters onze weezen aan dit goedje toevertrou wen en dan nog dikke toelagen op den hoop toe schenken, Pier. Wij zijn hier goed ingeschutteld met ons kloosterministerie Jan. M. Grombez heeft dan ook met reden in de Kamers gevraagd dat een parle mentair onderzoek zou ingesteld worden in al de geestelijke kloosters waarin ons minis terie de weezen plaatst. Pier. En hebben de ministers daarin toegestemd 1 Jan. Hal hal ha! Gij denkt dat toch zeker niet, Pier Pier. Dat laat zich verstaan. Jan. Toekomende bijeenkomst, Pier, spreek ik over de Salesianen, en over de ver- schillige beroepen en handelszaken die door de verschillige kloosters worden uitgevoerd. Dag, Pier Pier. Dag, Jantot de toekomende week. De Vlieg. Zitting van Woensdag 20 Mei 1903. Vergoeding der schade voortkomende van de arbeidsongevallen.Vervolg der stem mingen. Amendement der heeren Melot, Verstey- len, d'Buaerl, Verhaegen en Helleputte, door die heeren ingetrokken"en in bijkomen de orde hernomen door den he6r Vander- velde -> Deze bepalingen zijn, onder dezelfde «voorwaarden, van toepassing opde vergoe- ding van schade, voortspruitende uit on- gevallen voorgekomen bij landbouw- en handelsondernemingen waar regelmatig ten minste twee arbeiders werkzaam zijn. Deze bepalingen kunnen bij koninklijk besluit worden uitgestrekt tot de landbouw- en handelsondernemingen waarbij een kleiner getal arbeiders werkzaam zijn. Verworpen met 59 stemmen tegen 40, rechterzijde tegen linkerzijde. II van art. 1 bis. De land- en boschbouwondernemingen waarin gewoonlijk ten minste drie arbei- ders werkzaam zijn. Aangenomen. Amendement van M. Troclet: De han- delsmagazijnen waar gewoonlijk ten minste drie personen, arbeiders of bedien- den werkzaam zijn. Verworpen door zitten en opstaan Art. 2. De hoofden van ondernemin- gen, die niet door artikel 1 worden be- doeld, hebben het recht zich aan de be- palingen dezer wet te onderwerpen. De heeren DenisAnseele. Destrée, Beauduin, Troclet, Léon Cambier (kleri kaal), Smeets, Huysmans en Janson be strijden dat recht. De wetten moeten voor iedereen gemaakt worden, zegt M. Huys mans. Met aan de werklieden dezelfde rech ten te weigeren als aan de bazen, doet men het art. 1781 van het Burgerlijk Wetboek herleven Niettegenstaande de oppositie wordt die le van art. 2 aangenomen I Amendement van M Destrée: «Hetzelfde recht wordt verleend aan de werklieden van de niet in het eerste artikel bedoelde onder nemingen. Verworpen door zitten en opstaan. Voorstel der middenafdeeling Bij voor- komend geval, leggen zij te dien einde, eene uitdruKkelijke verklaring af bij het bestuur der gemeente, binnen welker ge- bied de onderneming is gevestigd. Daarvan wordt hun een ontvangstbewijs gegeven.' Omvat de onderneming onderscheidene zaken, in verschillende gemeenten gedre- ven dan wordt de verklaring gedaan bij het bestuur der gemeente binnen welker gebied elke dier zaken gedreven wordt. Bericht van de verklaring wordt door het gemeentebestuur gegeven aan de greffle van het vredegerecht van het kanton waar de onderneming is gelegen. Dergelijk bericht wordt, bij voorkomend geval, ge- geveu aan de griffie van elk vredegerecht, binnen welks gebied de zaken afzonderlijk worden gedreven. De gemeentebesturen en de griffiers der vredegerechten zijn ge- houden van de verklaringen kennis te geven aan al wie het vraagt. Verworpen door zitten en rechtstaan! Voorstel der RegeeringTe dien einde leggen zij, bij voorkomend geval, ter greffie van het vredegerecht, binnen welks gebied de onderneming is gevestigd, eene uitdrukkelijke verklaring af, waarvan hun een ontvangstbewijs wordt gegeven. Omvat de onderneming onderscheidene zaken, in verschillende rechterlijke kantons gedre- ven. dan wordt de verklaring gedaan ter griffie van het vredegerecht; binnen welks «gebie l elke dier zaken gedreven wordt. Aangenomen. Voorstel der Commissie Wat betreft de ondernemingen onderworpen aan de wet van 15 Juni 1896 op de werkplaats regle- meuten, wordt van de verklaring melding gemaakt in een volgens genoemde wet opgesteld en aangeplakt werkplaats regle- ment. Buiten dit geval heeft de verklaring alleen kracht indien zij den werkman vóór zijne verbintenis bekend was. Het feit dezer bekendheid kan door alle middelen van recht bewezen worden. Aangenomen. Voorstel der CommissieDe aangifte kan worden ingetrokken op de wijze bij de voorgaande alinea's geregelddeze intrek- king werkt volgens de regelen in die be- n palingen vervat. Verworpen met 119 stemmen tegen 1 (M. Hoyois). Bijkomend amendement van M. Lemon- nier, door hem zelf ingetrokken, ten gevolge der voorgaande stemming, en door de Re geering hernomenDe aangifte kan wor- y> den ingetrokken op de wijze bij de voor tgaande alinea's geregelddeze intrekking werkt volgens de regelen in die bepaling vervat te rekenen van den tij 1 van een «jaar die de aangifte zal volgen. Het eerste deel der bepaling wordt ver worpen met 63 stemmen tegen 46 en 1 ont houding. Geheel het amendement komt te vallen. M. Nolf stemt neen, M. Colaerl stemt ja, M. Van Merr is is afwezig bij de stemming. Zitting van Vrijdag 22 Mei 1903. Vergoeding der schade voortkomende uit de arbeidsongevallen. Bespreking van art. 3, eene vergoeding vaststellende gelijk aan 50 t. h. van het gemiddelde van het dagelijksch werkloon voor de slachtoffers van het ongeval (Voorstel der Regeering.) M. Troclet stelt voor het bedrag der ver goeding op 75 t. h. te brengen; M. Hector Denis, op 66 t. h.; M. Janson op 60 t. h. Zitting van Dinsdag 26 Mei 1902. Voortzetting der interpellatie van M. Tro clet betrekkelijk het koninklijk besluit van 30 December 1902, de toepassing bevattende der wet op de ouderdomspensioenen. M. Troclet biedt de volgende dagorde aan De Kamer overwegende dat het konink lijk besluit van 30 December 1902 in zijn geheel de rechten der oude werklieden op het pensioen van 65 frank inkrimpt, be treurt dat de heer minister van nijverheid en arbeid het noodig heeft geacht dit be sluit aan de handteekening des Konings te onderwerpen. Deze dagorde wordt verworpen met 52 stemmen tegen 32 en 2 onthoudingen. M. Nolf stemt ja, M. VanMerris stemt neen, M. Colaert is afwezig. Interpellatie van M. Pepin, nópens de werken uitgevoerd aan de brug van Angre op de Groote Honnelle. Interpellatie van M. Troclet nopens de grondinzakkingen veroorzaakt door de kool mijnen en onlangs voorgevallen in het land van Luik. Zitting van Woensdag 27 Mei 1903. Voortzetting der bespreking van het art. 3 van het wetsontwerp op de vergoeding der schade voortkomende van de arbeids ongevallen, waardoor bepaald wordt dat het slachtoffer van het ongeval van den vijftien den dag af eene vergoeding bekomt gelijk met 50 t. h. van het gemiddeld dagloon. Zitting van Donderdag 28 Mei 1903. Vergoeding van schade voortkomende uit de arbeidsongevallen. Stemmingen. Art. 3. Ontwerp der Regeering Heeft het ongeval tijdelijke en volkomene onbe- kwaamheid tot den arbeid gedurende meer dan twee weken veroorzaakt, dan heeft het slachtoffer, te rekenen van den vijf- tienden dag na het ongeval, recht op eene dagelijksch3 vegoeding van 50 t. h. van het gemiddelde dagloon. Verworpen. Amendement van M. Cambier den vori- gen tekst vervangende: Heeft het ongeval tijdelijke onbekwaamheid tot den arbeid veroorzaakt, dan heeft het slachtoffer, te rekenen van den dag na het ongeval, recht op eene dagelijksche vergoeding (Er zal later gestemd worden over het bedrag dezer vergoeding. Aangenomen door 66 stemmen tegen 58. M. Nolf stemt ja, de heeren VanMerris en Colaert stemmen neen. Het tijdperk van acht dagen, eene onbe kwaamheid van werk bepalende van meer dan eene week, wordt aangenomen door 66 j stemmen tegen 59. M. Nolf stemt neen, de heeren Van Merris en Colaert stemmen ja. Het bedrag van 75 t. h. van het gemiddeld dagloon, voorgesteld door M. Vandervelde, wordt verworpen door 79 stemmen tegen 30 en 14 onthoudingen. De heeren Van Merris en Colaert stemmen neen. M. Nolf ont houdt zich, het bedrag van 75 t. h. niet willende ten laste leggen der nijverheid,want de uitgave die er zou uit voortspruiten zou terugvallen op 't dagloon van den werkman. Het bedrag van 66 t. h. voorgesteld door M. Denis, wordt verworpen door zitten en opstaan. I Het bedrag van 60 t. h. voorgesteld doo M. Janson, wordt verworpen met 69 stem- men tegen 46, en 2 onthoudingen. M. Nolf stemt ja, de heeren Van Merris en Colaert stemmen neen. Groote ongelukken. - 17 dooden en talrijke gekwetsten. Verbod van den wildloop der Automobielen Zondag is de groote automobilen-rit van 1307 kilometers tusschen Parijs en Madrid begonnen en geëindigd in bloed en tranen 1 Alles was in vreugde begonnen. Te Versail- les bevinden zich 200,000 toeschouwers waaronder 100,000 fietsers. Twee regimenten voetvolk hadden de grootste moeite om de orde te handhaven. De aanblik der stad, vol lantaarnen, was zeer tocveracbtig. Te 3.45 u. 's morgens, toen de roze dage raad verscheen, had een beweging onder het volk plaats. De reien en gelederen der solda ten werden verbroken en een kolossale schreeuw rees uit het volk Het vertrek. Garrot snort weg. Vijf seconden later is hij in een stofwolk verdwenen. Minuut na minuut vertrekken 41 andere rijtuigen. Een ovatie wordt gebracht aan Mad. De Gast, die een automobiel vol rozen voert. Van 3.45 tot 5.50 u. zijn 127 rijtuigen vertrokken. De voituretten zijn tusschen 5.50 en 6.15 u. weggereden. 47 motocycletten tusschen 6.15 tot 6.45 uren. Om 7 uren bevond zich niemand meer ter plaats. De nieuwsgierigen waren naar Parijs vertrokken. Het getal dooden en gekwetsten kan nog niet met volle verzekerheid bepaald worden. De eenen sprekeu van 17 DOODEN en 30 GEWONDEN en anderen van 7 dooden en negen gekwetsten. Vanderbilt en baron de Forest zijn onder weg gebleven. Hetzelfde geval met Fournier en Farman. Moesten ze dien bloedigen rit op dezelfde manier voortrijden, dan zouden er waar schijnlijk geene levende automobielrijders te Madrid aankomen. Dus, volgens het Journal d'Ypres, de getrouwe weergalm der daden en werken van onzen duurbaren burgemeester, is het dank aan zijne persoonlijke pogingen dat de de Stuersstraat overgenomen geweest is door den Staat. Daar wij van aard zeer ongeloovig zijn, hebben wij inlichtingen genomen, die ons verplichten de vrijwillige verklaring van het godvruchtig Journal te logenstraffen en ronduit te zeggen dat zij geheel valsch is stoeffen over eene zaak die men zelfs niet gedroomd heeft, verre van ze gedaan te hebben, geeft ons een armzalig gedacht van eenen man die zich veel aanzien toe schrijft. Deze handelwijze is maar kleingeestig en belachelijkzij bewijst een keer te meer dat de klerikale partij tot alle middelen hare toevlucht neemt om het kiezerskorps te be driegen. Om te bewijzen hoe onvoorzichtig het is te stoeffen en zich een anders werken toe te eigenen, zullen wij ons..ditmaal vergenoe gen met aan M. Colaert al de verdiensten te ontnemen die hij zich toeschrijft van de overneming der de Stuersstraat. Die verdienste, en er is er, komt zuiveruit toe aan de heeren opzichters van bruggen en wegen, die naar Yper gekomen zijn om de gemacadamiseerde wegen na te zien van Meenen naar Yper en van Yper naar Veurne; iedereen weet dat die automobielwegen ge maakt zijn geweest op bevel van een voor naam persoon die niets gemeens heeft met M. Colaert. De wegen doorloopen hebbende, hebben zij volgens de bemerkingen door onze ver standige bestuurders gedaan, die hen heb ben aangeraden den reiswijzer der automo biels, van de Meenenpoort komende en naar de Maloalaan loopende, langs de de Stuers straat af te teekenen, om voor de autorao - i~» O O 10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3