Smokkelende nonnen. IJzerenweg. Gemeenteraad van Yper. STADSNIEUWS. Proces. het verleden slachtoffers geweest zijn van arbeidsongevallen. De amendementen Janson worden ver worpen met 80 stemmen tegen 49 en 1 ont houding. Het wetsontwerp op de arbeidsongevallen wordt aangenomen in eerste lezing. De Kamer stemt eenpariglijk het wets ontwerp de herziening der wet bedoelende op de zeebrieven. Vervolg der interpellatie over het EDgelsch- Congoleescb incident. M. de Smet de Naeyer antwoordt op de redevoering van M. Lorand. M. Lorand, zegt hij is anti-kolonial van instinkt. Hij beeft twee pijlen aan zijnen boog: gruwelijkhe den en handelsvrijheid. Hij gaat uit dat dilemma niet en het is overbodig hem te willen wederleggen. Hy zal er niet uitgaan, 't Is aan 't gezond verstand van het land tusschen ons te oordeelen. Tegen de taal van M. Lorand, zegt de minister, stel ik deze van een tegenstrever der kolonie, deze van M. Hanrez, zijn politieken vriend, zeggende in den Senaat dat de aanvallen tegen ons gericht baatzuchtig zijn en op voorhand pro testeeren tegen deze van eenen tegenstrever van het aanleggen van een volkplanting. De interpellatie der heeren Lorand en Vander- velde is onbehendig en ongepast, want hunne taal zou door de vreemde drukpers uitgelegd worden als aanvallen van Belgen tegen Bel gen. Spreker legt er zich op toe zekeren laster nopens het privaat domein en het domein der kroon te wederleggen. M. Vandervelde komt terug op zijne vo rige aanmerkingen. Hij kondigt aan dat hij en zijne vrienden zullen stemmen tegen de dagorde van M. Woeste. M. Buyl rechtvaardigt zijne stemming Welke de begane misslagen ook zijn, hij kan zich niet vereenigen met de woorden der interpelleerders. Maar de stelling van M. de Favereau dat België geen gemeens heeft met den Congo is te gevaarlijk in zijne oogen. Hij zal zich dus onthouden. M. Janson denkt dat het onderzoek zou bewijzen dat er in Congo geene grootere be wijzen zijn dan elders, en dat de Staat maatregelen genomen heeft om ze te belet ten. Hij kan zich niet voegen bij eene kom- pagnie, wier laatste woord schijnt te zijn Maak u daar weg dat ik er kome. Maar hij begrijpt niet dat men redenaars die mis bruiken aanstippen voor onvaderlandslie vend beschuldigt. Hij kan het gedwongen werk niet verdragen. Daarom is 't dat hij de dagorde van M. Woeste niet zal kunnen stemmen. M. Hymans voegt zich zonder aarzelen bij de dagorde van M. Woeste. Hij denkt dat wanneer het eene nationale zaak geldt, de partijen kunnen neigen zonder afstand te doen. Verscheidene leden leggen de reden hun ner stem uit. De stemming op de dagorde wordt uitgesteld tot Woensdag. Zitting van Dinsdag 7 Juli 1903. Morgendzitting. Vervolg der algemeene bespreking der be grooting van landbouw. Men doet eene reeks bijgevoegde rekla- matiën van plaatselijk belang gelden. De zitting wordt ten 12 ure 10 m. geheven. Namiddagzitting. De Kamer verdaagt tot Donderdag de be spreking in tweede lezing van het wetsont werp op de arbeidsongevallen. Zij zal den volgenden Dinsdag voortgezet worden. De Kamer vangt de bespreking aan der. interpellatie van de heeren Mullendorff en Neujean nopens het ontwerp van het leggen van den spoorweg van Leuven naar Aken, langs Tongeren en Visé. De interpellatie wordt op het einde der zitting gesloten. Zitting van Woensdag 8 Juli 1903. Morgendzitting. Voortzetting der algemeene bespreking van het budjet van landbouw. Deze bespreking wordt gesloten op het einde der zitting. Namiddagzitting. De Kamer behandelt het wetsontwerp dat de gemeente Bonneville, in ds provincie Namen, opricht. Het ontwerp wordt aan genomen. De Kamer gaat over tot de naamafroe- ping op de dagorde van M. Woeste, als slot der interpellatie van de heeren Vandervelde en Lorand over het engelsch-congoleesch incident. Deze dagorde luidt als volgt: De Kamer, n eensgezind met de Regeering, vertrouwd in de normale en vooruitgaande ontwik- - keling van den Congostaat, onder de be- scherming van Koning Leopold, gaat over tot de dagorde. Deze dagorde wordt aangenomen met 91 steramen tegen 35 en 7 onthoudingen. De weglating der woorden eensgezind met de Regeering voorgesteld door M. Buyl, wordt verworpen door rechterzijde tegen linkerzijde. De Kamer stemt de beslissende regeling der begrootingen van 1898 en 1899. Men komt alsdan op de bespreking van het verzoekschrift eene verhooging van ïn- komiechten op de hoppe vragende. Die be spreking duurt tot het einde der zitting. Men beslist dezelve uit te stellen tot de maand November aanstaande. Uit Doornik meldt men dat de doeanen van het bureel van Herlain, gelegen op de grens langs de groote baan van Doornik naar Rijsel, een dezer dagen beslag legden op een voerluig uit Frankrijk komend en geladen met meubelen, voortkomend uit het klooster der zusters der Materniteit, te Rijsel. Op de vraag der doeaniers antwoordde de voerman niets op te geven hebben, dan het geen was aangeduid op zijn vrachtbrief, geteekend door de kloosteroverstebedde- goea, meubelen, en reiszakken vol boeken. Maar de doeanen onderzochten de reiszakken en ontdekten, onder de boeken, coupons nieuwe weefsels en fleschen wijn. Het werd dus bewezen dat er bedriegelijk inzicht was en er werd beslag gelegd. De overste, dadelijk per telegram verwit tigd, snelde toe en storte dadelijk 1500 fr., zoodat de wagen zijn weg kon voorzetten. Niettemin werd proces-verbaal opgesteld. De door de nonnen te betalen boete bedraagt 8000 frank. Het gaat goed voort met de botsingen op den ijzerenweg. Men zou welhaast ver- schrikt zijn op reis te gaan, men hoort niets anders meer dan.... ontriggeling langs hier, botsing langs daar, waggons vernield, zoo veel reizigers gewond en zooveel dooden. VerledeDe week was het te Schaerbeek, Dinsdag was het te Heysel bij Laken. Wanneer zal men eindelijk een maatregel vinden om zulks te vermijden. Zij deinzen achteruit voor de onkosten, en wanneer er eene botsing plaats heeft gelijk te Schaer beek, wat zal dat niet kosten, 't Wordt meer dan tijd gewaarborgde maatregels te nemen om de menschen met meer zekerheid op reis te gaan, want nu zoudt gij wel mogen uw testament maken vooraleer hen trein te betreden, 'tis belachelijk. Openbare Zitting van Zaterdag 27 Juni 1903. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Bur gemeester-Voorzitter; Struye, schepen; Boo ne, Begerem.Fraeys, Fiers, Vandenboogaerde, Vanderghote, Vandenpeereboom, Bouquet, Raadsleden; M. Gorrissen, secretaris. Afwezig: de heeren Berghman, Decaes- tecker, D'Huvettere en Surmont. Het proces-verbaal der zitting van 41 April geene aanleiding gegeven hebbende tot aan merkingen wordt goedgekeurddat der zit ting van 16 Mei wordt op het bureel neer gelegd ter inzage der leden Mededeélingen. De heer Voorzitter geeft rekening aan den Raad der onderhandelingen die plaats gehad hebben tusschen 't College en den heer Minister van Openbare Werken nopens de overname der de Stuersstraat en der Malou- laan. Het College heeft gemeend den Raad Diet eerder te moeten berichten, omdat het vol- ledigende inlichtingen verwachtte. Er volgt uit de uitleggingen door den heer Voorzitter gegeven, dat de buurtspoorweg van Yper naar Gheluwe de rechtere berm zal nemen al van Yper komende. Er was eerst beslist geweest dat deze lijn op de lin kere berm zou komen. Da stad heeft dus de zaak gewonnen. 3. Stadsfinanciënneerlegging der stadsrekening van 1902. Ofschoon het maar eene eenvoudige Deêr- legging is, herhaalt de heer Burgemeester in 't kort de rekening van 1902 die sluit met een algemeen overschot van fr. 85.859.78 c. Hij neemt de gelegenheid waar om aan den Raad aan te kondigen dat de rekening van 1901 goedgekeurd is geweest door de bestendige Deputatie zonder de minste aan merking. De Raad beslist de Commissiëa te verghren den 11 Juli voor de bespreking der rekening van 1902 (1) Goedkeuring. 3. Museum: rekening van 1902. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 2.167-86 De uitgaven tot deze van 1.677-65 Overschot 490.21 Goedgekeurd. 4. Fundatie Al/ons Vandenpeereboom en Eric Bouckenaeregebruik der in komst. De heer Voorzitter zegt dat er dient ge weten op welke wijze men het geld moet plaatsen geschikt voor de scholen. Moet men het op de spaarkas cf op de lijfrentekas plaatsen? Het College is van gedacht de vrij heid aan de ouders te laten; 't is de beste wijze van handelen en 't is de wil der erf laters beantwoorden. De Raad, na kennis genomen te hebben van de beraadslaging door het Collegie ge nomen, keurt ze met eenparigheid goed en beslist aan de ouders de vrijheid te laten over de twee wijzen van plaatsing. 5. Burgerlijke Godshuizen-. Verkooping van gronden. De Raad geeft een gunstig advies nopens eene beraadslaging van het Godshuizenbe- stuur in datum van 8 Mei 11.strekkende om 1° aan M. Berghman, een perceel grond te verkoopen, aan den prijs van 3 fr. 50 den vierkanten meter, om eenen uitweg te ma ken op eene zijner eigendommen; 2° een ander perceel land aan M. Vandenberghe van Vlamertinghe.aan dezelfde voorwaarden. De Raad geeft insgelijks een gunstig ad vies nopens eene beraadslaging van hetzelfde bestuur, strekkende om eene strook geheel afgezonderden grond in openbare verkoo- piDg te stellen aan fr. 2.50 den vierkanten meter, gelegen in de nabijheid der nieuwe Weldadigheidsschool. 0. Maatschappij van hofbouwkunde vraag eener subsidie voor de inrichting eener tentoonstelling Na de uitleggingen door den heer Voor zitter gegeven, stemt de Raad eene toelaag van 300 fr. om de Maatschappij van hof bouwkunde te helpen eene tentoonstelling inrichten. Deze maatschappij had eene toelaag van 400 fr. gevraagd. 7. Gemeentefeest: Programma. Vooraleer lezing te geven van het pro gramma der feestelijkheden, deelt de heer Voorzitter aan de vergadering mede dat het College eene groote moeielijkheid ontmoet heeft voor het welgelukken der feesten van den tweeden Zondag, 't Is den tweeden Zon dag van Tuindag, zegt de heer Voorzitter dat te Kortrijk de historiesche stoet uit gaat ter gelegenheid van den 600n verjaar dag van den slag der Gulden Sporen, uit gang die verleden jaar verzet geweest is ten gevolge van 't slechte weder. Wij hebben ons best gedaan opdat dit niet zijn zou, maar wij hebben niet gelukt. Wij hebben verscheidene brieven geschre ven naar het stadsbestuur van Kortrijk om te vragen den datum te wijzigen. Na den 16 Augusti, werd er geantwoord, mogen wij niet meer rekenen op de medewerking van 't leger' en verscheidene andere redens beletten ons den dag van den uitgang van den historischen stoet te verschuiven. Er is dus niets te doen, zegt M. Colaert en, in die voorwaarden moeten wij trachten aan ons feest den grootsten luister mogelijk te geven. De heer Voorzitter geeft lezing van het programma opgesteld door de feestcommis sie, dat wij in ons naaste nummer zullen geven als bijvoegsel. Stippen wij in 't voorbijgaan de bemer kingen aan die gedaan zijn geweest door verscheidene leden nopens deze feesten. Op de vraag gesteld door den heer Voor zitter of men de duivenloslating op het pro gramma moet behouden, ontstaat eene lange bespreking over dat punt. M. Colaert i geen groote voorstander van; M. Bene* houdt er met hand en tand aan. Einder^ overwint M„ Begerem en de Raad beslist'"f duivenloslating op het programma te h houden en de toelage van eenige franken vermeerderen. ,e M. Fraeys doet opmerken dat het tur feest van het programma moet verdwijn11" omdat de weezen den gewenschten tijd ni 1 hebben om er zich toe te bereiden Er maar zes weken meer en zy moeten minste drie maanden hebben om dat f tot een goed einde te brengen. e8St Dit nummer verdwijnt dus van het pro gramma en wordt vervangen door den wed stryd van orde en netheid. De Raad verwerpt eenpariglijk eene vraag van subsidie van 500 fr. gedaan door de Maatschappij van Ouderlingen Bijstand (oud-leerlingen der stadsschool) om haar te helpen eene reeks feesten in te richten ter gelegenheid van haren 25n verjaardag. De heer Voorzitter denkt dat die feesten de algemeenheid der inwoners niet zouden kunnen belangstelling inboezemen. Eene vraag van subsidie gedaan door eene kegelmaatschappij, gevestigd ia de Ster on dergaat hetzelfde lot. Eene vraag van subsidie van 300 fr. ge daan door M. Baus, bevelhebber van het Pompierskorps wordt bij hoogdringendheid op de dagorde gebracht Ter zelfder tijd als de hoogdringendheid, stemt de Raad eenpa riglijk eene toelage van 300 fr. Deze som zal dienen om het Pompiers korps te helpen een uitstapje doen naar Kales en naar Boulogne en, volgens de meening van M. Colaert, zal dit uitstapje nuttig en aangenaam zijn. (1) Eindelijk, op het voorstel van het College, stemt de Raad een crediet vnn 6.500 fr. om de onkosten te dekken voortkomende van de gemeentefeesten. Vooraleer de zitting te sluiten, vraagt M. Bouquet het woord om te zeggen dat de muur der watering in een zeer slechten staat is en dat het noodig is dat er maatregelen genomen worden. De heer Voorzitter vindt de aanmerking van M. Bouquet zeer billijk. Hy heeft een verslag der politie ontvangen nopens die zaak en het is volstrekt noodig dat er her stellingen gedaan worden. De schade aan den muur der watering toegebracht is niet altijd door jongens ge daan; t is het werk der volwassenen en het is waarlijk te betreuren dat men niet hande len kan. Wij hebben gedacht de Watering af te schaffen, maar dat kan niet gedaan worden, zy is ten dienste der Rijschool. De heer Burgemeester belooft dat het College zich met de aanmerkingen van M. Bouquet zal bezighouden in zijne zitting van 29 Juni en de openbare zitting wordt geslo ten ten 6 u. 20 m. Zaterdag 11. hebben wy, tot onze groote verwondering, gezegeld papier ontvangen van wege M. Werrebrouck toeziener van verzekeringen en koopman in wijnen te Yper M. Werrebrouck vraagt 10.000 fr. scha devergoeding, (niet meer dan dat) waarvan 2.000 te gebruiken voor inlasschingen, voor een artikel verschenen in ons blad van Zaterdag 13 Juni, onder de rubriek Stads nieuws: Aan hel Nieuwsblad, en waarin hy beweert aangewezen te zijn geweest ais de schrijver eener reeks artikelen, persoon lijkheden bevatt.mde, en verschenen in het 1m om (1) Welken ijver, M. de Voorzitter I De neerleg- legging der stadsrekening van 1901 is maar in de maand Augusti 1902 gedaan geweest en, na ver scheidene uitstellen, is zij maar goedgekeurd ge weest in zitting van den Gemeenteraad van 29 No vember van hetzelfde jaar. Moet men, korts vóór de kiezing, het schitterend financieel beheer van onzen Burgemeester niet doen schitteren in de oogen der kiezers. (N. d. R.) (1) Waarachtig, waarde medeburgers, onze eer- ste Magistraat is sterk, zeer sterk I Denkt eens Feesten in de stad zelve gegeven door eene maatschappij van omtrent 600 leden, zouden vo gens de meening van onzen Burgemeester geen belang kunnen inboezemen aan de algemeenheid dei inwoners van Yper,bijgevolg zouden zy de nee- nngdoeners niet bevoordeeligen; maar een uit stapje in den vreemde gedaan door het Pompiers- korps zou nuttig en aangenaam zijnHet geld in V per verteerd is van geen nut, maar onkosten bij den vreemde gedaan zijn nuttig en aangenaam, 't Is maar M. Colaert die zoo iets kan vinden. M. onze eerste Magistraat, de Yperlingen zullen het indachtig ziju bij de aanstaande gemeente- kiezingen. (tf. d. R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2