ELROSE w De Toestand. De Weddingen. Examen. Er is geen geld in kas 300 franks! 600 franks min Onderscheiding. Slaapwandelaar. Reiskaarten. HAAR HERSTELLER VERSGHILLIGE TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, i« Dat M. René Colaert zijn woord niet ge houden hebbe, zou bet mogelijk zijn? Ware het niet eerder jaloerschheid bij M. Surmont die heeft moeten weggaan uit 't ministerie en nu niets meer is Over tijd was het de ootmoedige burger die moest buigen vóór den edelen en mach tigen heer, beden neemt dat eene geheel andere wending. Wij zouden in Yper wel het tegenovergestelde kunnen zienwaar zou het kwaad zijn Nu, dat zij zich uit den slag trekken De klerikalen, wij bedoelen de woeligste en de opgewondenste, zijn spijtig omdat wij de ware oorzaak .hunner verdeeldheid kenbaar ge maakt hebben. Wat kunnen wij er aan doen? Is het onze schuld indien vele katholieke familiën genoeg hebben van den kleri kalen winkel? Volgens het Journal d'Ypres van het jaar 1890, gingen de vrede en de eendracht overal heerschen, en nim mer, sedert talrijke jaren, is er in de stad nooit meer afgunst en nijd ge weest dan nu, en bijzonderlijk bij de grooten der klerikalen wereld. Het vertrouwen verdwijnt; de weifelende bevolking, gevoelig aan de eer en aan geld, verwijdert zich stillekens aan van de grappenmakers die ons sedert een tiental jaren behee- schen, om zich naar de kant der libe rale partij te keeren, deze der ver draagzaamheid en der vrijheid, ge ëerbiedigd heeft. Het kiezerskorps, een oogenblik, misleid door het geld en beloften, komt weder tot bezinning en beklaagt het bitterlijk geluisterd te hebben naar de afbrekers van het schoon onderwijs, gesticht en ingericht door de liberalen, waaruit zooveel fami liën hebben kunnen voordeel trekken om aan hunne kinderen oen degelijk onderwijs en een verzorgde opvoe ding te geven. Om het bisschoppelijk Colegie te bevoordeeligen, waar het beroeps- en wetenschappelijk onderwijs volko men nietig is, hebben onze zeuraars, nauwelijks op het stadhuis gekomen, met een meerderheid van een dertigtal stemmen, zich verhaast het stads college af te schaffen, een college dat zoovele geleerde mannen gevormd heeft, men ziet er in al de hierar- chiën der samenleving. 't Is de grootste fout die de klerika len bedreven hebben; de Yperlingen, de ware Yperlingen zullen deze nim mer vet ge ten; deze misdaad is koel bloedig overwogen en bedreven ge weest door de vreemdelingen die zich hier zijn komen vestigen en verrijken; in dat vuil werk hebben zij zich de blinde werktuigen gemaakt eener overdraagzame en booze geestelijk heid. En dan, wat is er vernederender voor de Yperlingen die nog bloed in hunne aderen hebben, dan te moeten vreemdelingen zien aan het hoofd van al de weldadigheidsbesturen, door liberale familiën gesticht, die de Ypersche kooplieden en winkeliers, die getrouw gebleven zijn aan hunne overtuigingen, uit de leveringen te zien sluiten(wel doen met iedereen, maar meester blijven in zijn huis). Groote en kleine van die onnooze- len, die tot nu toe hun vertrouwen gesteld hadden in dezen die in onze oogen maar akelige grappenmakers zijn, verbergen hunne vastbeslotene voornemens niet meer hen in October aanstaande van de trappen van 't stadhuis te kegelen. Dat M. René Colaert zijn woord gegeven hebbe en dat M. Surmont die belofte geloofd en ingeslikt hebbe, dat is ons onverschillig; dat de eene niet wil plooien voor den anderen,dat is ons nog volkomen gelijk. Maar wat ons niet onverchillig laat, 't is het officieel onderwijs in 't geniep ondermijnd, het zijn onze vroegere zoo voorspoedige financiën schande lijk verkwist te zien. Wij moeten bekwame mannen heb ben die de belangen der stad goed kunnen beheeren en voorzorgen, mannen van karakter die kunnen wederstaan aan den trotschen wil eener onverdraagzame en overheer- schende geestelijkheid. Weg met die arlekijns die heden op het stadhuis zijn. Het Journal d' Ypres is wel traag om ons te laten weten wie er gelijk heeftM. de Baron Surmont of M. René Colaert. Heeft onze eerste magistraat waarlijk zijn woord gegeven zich terug te trekken in zijne hoedanigheid van burgemeester, zoohaast de Baron zou ophouden minister te zijn Waarom heeft M. Frasys, een man met universeele kennissen, aangezien hij deel maakt van al de besturen, waarom heeft hij zijn ontslag gegeven als schepen? Was het niet om aan zijnen vriend René de gelegenheid te verschaffen wederom ad- junkt van den heer burgemeester Surmont te worden Wij nemen gemakkelijk aan dat het wreed is zijne sjerp van eersten magistraat te moeten wedergeven en zich te vergenoegen met het werktuig te zijn van een halsstarrig en gebiedend man. Maar waarom ook zich in dien slechten toestand gewikkeld hebben Men heeft een woord of men heeft geen Wij begrijpen de kwade luim der coterie Surmont; de heer Baron moet zich fijn ver velen in afwachting der ootmoedigheidsdaad van zijn teergeliefden vriend René Colaert, en van moeilijken toegang zijn. Burgemeester geweest zijn, dan minister, en niets meer zijn dan een eenvoudig Ge meenteraadslid, welke aftuimeling! Wat moet onze uitmuntende en bekwame René Colaert in zijn vuistje lachen, als hij denkt aan de schoone grap die hij aan zijnen nijdigen en geduchten tegenstrever gespeeld heeft; dat hij nochtans niet vergete dat de Gentenaars hardnekkig en wraakzuchtig zijn; hij zal moeten op zijn weerhouden zijn indien hij op zijne beurt niet wil bedrogen worden door dezen dien hij gefopt heeft I Voor het oogenblik zijn beiden ingenomen met de werken der Kamers, die hun veel bezigheid en schrikkelijk veel vaderlands liefde vragen, maar binnen eene maand zal alles gedaan zijn langs dien kant, 't is als dan dat wij zullen zien wie de sterkste zal zijn: M. René Colaert of M. de Baron Sur mont. Wij hebben reeds gezegd dat de weddin gen tot nu toe open zijn 1 tegen 10 voor den heer Baron Surmont. M. JULES NOLF, oud-leerling onzer mid delbare school en van het College moderne heeft zijn examen afgelegd van kandidaat in wijsbegeerte met onderscheiding en ge luk wenschen der jury. Maar voor de Pompiers, in burgerskledij, naar Boulognersur-mer te gaan, en niets te verrichtten, geelt de Stad meest allen zijn misnoegd terug gekeerd van hunne reis, daar ze weinig ot niets van be grepen of gezien hebben, 300 fr. min te ver teeren met tuindag. De IJperlingen krijgen 50 fr. om feesten in te richten en Vlamertinghe krijgt 300 fr. voor eene schieting in Sint Joris, is te samen voor de IJpersche neeringdoeners Stemt maar met October voor zulke man nen die u beloofd hebben rijk te maken, 't zal nog al beteren na de kiezing indien zij her kozen worden. 't Is te hopen dat gij allen die door belof ten gefopt geweest zijt, die mannen eene duchtige les zult geven met hun van 't stad huis te kegelen en mannen te kiezen die voor de belangen van d'Yperlingen zullen zorgen. 't Wordt tijd Zaterdag laatst hebben wij aangekondigd dat, in den prijskamp van hoefsmederij te Brugge, M. Preneel, smid bij de Rijschool, den 2n prijs bekomen had. Wij waren slecht ingelicht. M. Preneel bekwam niet den 2n prijs, maar wel den eersten in verdeeling met M. Leon Vandermarliere daar zij gelijke punten bekomen hadden. Wij verhaasten ons de kleine herstelling aan onze lezers mede te deelen. In den nacht van 14 tot 15 dezer is er in de Rijschool een soldaat in een aanval van slaapwandelarij, door het venster gespron gen en 's morgens in zeer bedenkelijken toe toestand gevonden geweest. Naar wij ver nemen vreest men dat de ongelukkige de gevolgen van zijnen vreeselijken val niet zal overleven. Wij hebben eindelijk iets bekomen. Kaar ten van vijf dagen reizen op den ijzerenweg van den staat zijn toegestaan voor de prijs van 11 fr. 50 cent. met 3 fr. meer te betalen mag men ook op den ijzerenweg van west- vlaanderen reizen, De kaarten moeten in 't begin der week genomen worden, om rede dat er geenen zon dag, in de 5 dagen mag begrepen worden. Nu zal het gemakkelijk zijn een reisje te doen voor weinig geld, er zal er voorzeker van gpproflteerd worden. BURGERSTAND van den 10 tot den 17 Juli 1903. Geboorten. Yande Meerssche, Henricus Goudevioolstr. Versavel, Andréas, Rijkeklarenstraat. Veys, Germanna, Korte Thouroutstraat. Lameire, Maria, Korte Thouroutstraat. Yandaele, Simonna, Mondstraat. Vanbove, Gaston, Zonnebeke steenweg. Huwelijken. De wulf, Achillus, veldwachter en Dejaeg- her, Maria, zonder beroep. Sterfgevallen. Roosebeke Catharina, 69 jaar. Kantwer kster, ongehuwd, Beluikstraat. Dury Maria, 1 jaar, Pannenhuisstraat. Knockaert Amandus, jaar, zonder beroep, echtgt Vandenameele, Catherina Meenenstr. DeBreyer Josephus, 7 maanden Blinden- liedenstraat. Paruys, Achillus, 11 maanden, zaalhof. lebekomen bij M.Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Wat hier in rook opgaat. Na den Hollander staat de Belg aangeboekt als de sterke rookers der wereld Jaarlijks worden hier 2000 hectaren aan de tabakteelt voor behouden en de oogst bedraagt 8.500.000 kilos. Doch daarmede vinden wij nog onze gading niet, mits de invoer der tabaksplant 9 1/2 millioen kilos bedraagt. In 1901 werden hier gekweekt en inge voerd 17.711.000 kilos tabak, dit maakte 3 kilo'per hoofd, vrouwen en zuigelingen incluis. Zoo wij den tabak gemiddeld aan 3 frden kilo rekenen, zien wij dat in rook zoowat 54 millioen fr. 's jaars wordt opgejaagd. Opgepast bij het baden Wie een grooten afstand moet afleggen om naar de zwemplaats te gaan en daarbij warm wordt, moet vóór 't nemen van een bad, zonder de kleeren uit te trekken, uit rusten en in de zon gaan zitten, waardoor de lichaamswarmte verminderd en het zweet opdroogt. Het lichaam, dat vochtig is van zweet, aan de lucht en vooral aan wind bloot te stellen, is voor de gezondheid nadeelig, even als het terstond in 't water gaan. Een bedelaar belt aan een rijk huis en vraagt om mijnheer te spreken. Mijnheer ontvangt niet, zegt de meid. Dat is niets, als hij maar geeft, ik zal ontvangen. Antwoord. Een 8 jarige knaap viel zijne moeder gesta dig lastig, om eens bij haar te mogen slapen, zooals dit vroeger noch gebeurd was. Maar, jongen, zegde de moeder, gij zijt al te groot om bij uwe moeder te slapen. Te groot, moeder, maar vader is nog grooteren bij slaapt alle nachten bij u. Aardig. Van Zwimmelen ging eens jagen met Bollemans. Ze vonden niemendalle, óm bun nen moordlust te koelen. Op den duur schoot Bollemans op eene musch, die viel. Maar toen ze kwamen op de plek, waar ze dach ten 't beestje te zullen vinden, vonden ze niets dan eenen puid, die sprong. Wel verdekken, riep Bollemans, nu heb 'k dat beest al zijne pluimen afgescho ten, en het leeft nog! Spraak. Juffrouw Kwiks had eenen papegaai ge kocht, en op hare vraag, of het beest ook kon klappen werd haar gezegd, dat ze dan maar met een koordeken moest trekken, dat de vogel aan zijnen poot droeg. Het groene beest werd op eenen stek gezet in de kamer der juffer, en toen deze gezel schap kreeg, trok ze, om haren papegaai te doen klappen, met het koordeken. Enkele malen trok ze, en het beest zei niets. Toen trok ze wat harder, en toen sprak de vogel Schei uit, ouwe leelijke heks, of ik val op mijnen donder. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, Foperinghe Monteyne, Comen Van Win dekensMeenen Sioen en Rotiers, en in al de goede apotheken. co H N M 8 'fe g MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiffen Pari. Boofd-Dépót26, ruoÉtiesae-Marcel, Parijs. O 05 HU CU H 3 ■"3 00 bfi eé TJ Sh O) +3 c3 SI fl ei P.* O u-i o U3 JL bo 7 O P O p, O w> cö ."tf S2 o o LD O O O o i> O O O O o o O fr* O O o O O O O fr* fr* O IQ to GV co" TT O O O O O O o O O g O O O H O N O o o fr* O O O O O O O O O O O O i> O O O O O O Tf fc- <D C-. Cö EH <D p ÖD <X> fcD O cö O fc- O H W UI Pu Pu cö T3 P CÖ <3 lO fr* o

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3