Senaat. Klerikaal onderwijs Klerikale zeden Dood van den Paus. Dood van den Generaal Brialmont. STADSNIEUWS. Er is geen geld in kas!' 300 franks trekkeljjk het onnatuurlijk dalen van het water der Schelde te Gent. Men vangt alsdan de bespreking aan van het wetsontwerp over de vastheid der ge meentebedienden. Dit ontwerp heeft voor doel de gemeentebedienden te vrijwaren tegen eene wegzending in geval van verandering van gemeentebestuur. Boven de straf van drie maanden opscborsing, zal er een beroep op den Koning bestaan, zoowel voor de ge meen teoverheid als voor den belanghebben de. Eindelijk neemt de Regeering de schik kingen om de ontveinsde afzetting te beletten. De politie agent wordt aanzien als gemeente- bediende; de pompier insgelijks, maar als hij benoemd is geweest door den Gemeente raad. Verscheidene amendementen van de linkerzijde worden voorgesteld. De bespreking wordt onderbroken om over te gaan tot de stemming op het geheele van de wet op de arbeidsongevallen. Het geheele wordt aangenomen met 71 stemmen tegen 57 onthoudingen der oppositie Men herbegint met zich bezig te houden met de gemeentebedienden. Een tegenont werp van M. Buyl breidt de wet uit tot de bedienden der weldadigheidsbesturen. De algemeene bespreking gesloten zijnde, gaat men over tot het onderzoek der artikelen. Men zal morgen Vrijdag voortgaan. Zitting van Vrijdag 17 Juli 1903. Morgendzitting. De Kamer vangt de bespreking aan in tweede lezing der artikelen van het wets ontwerp dat wijziging brengt aan de wet van 14 Mei 1900, voor doel hebbende de be teugeling van het bedrog gepleegd bij mid del der margarine. M. Vanden Heuvel, minister van Justicie, denkt dat men vervoerder die ter goeder trouw en buiten zijne wete vervalschte bo ter vervoert, niet kan straffen. De Kamer stemt het amendement van M. Vanden Heu vel, en stelt de stemming uit over het ge heele van 't ontwerp tot 's namiddags. Men vangt de algemeene bespreking van het budjet der openbare schuld. De artike len worden aangenomen en men komt op de bespreking der begrooting van justicie. Het vervolg wordt tot Donderdag morgend uit gesteld. Namiddagzitting. Vervolg der bespreking van het wetsont werp op de vastheid der gemeentebedieningen. Men onderbreekt de bespreking om het geheele te stemmen van het wetsontwerp de vervalsching beteugelende by middel der margarine en de begrooting der openbare Schuld. Men komt terug op de gemeentebedienin gen. De sluiting der bespreking wordt aan gekondigd en de Kamer gaat over tot de stemming der verschillige artikelen van het ontwerp. De voorgestelde amendementen worden verworpen en de verschillige artike len worden aangenomen met den tekst der Regeering. De stemming over het geheele zal plaats hebben Woensdag ten 3 ure. M. NoJf stelt de volgende vraag aan den minister van oorlog De middenafdeeling, die met het onder- zoek der begrooting van oorlog belast was, had aan de Regeering gevraagd of het de- partement van oorlog eene beslissing had r> genomen betreffende de vraag of de Ry- school te Yper zou behouden blijven; de Regeering antwoordde dat dien aangaande geene beslissing genomen was. Welnu, het departement van oorlog heeft deze laatste jaren uitgaven vcor inrichtingen der school doen uitvoeren die zoowat - vijftigduizend frank bedragen; men heeft stallingen voor volbloed paarden gemaakt; - zalen gebouwd voor het geven van theo- retische lesseneene oude kazerne in de Tichelstraat gesloopt om er eene rybaan aan te leggen; eindelijk op dit oogenblik, - wordt het bouwen eener vergaderzaal voor de officieren voltooid die ongeveer twintig n duizend frank zal kosten Waarom al die uitgaven doen als de Regeering nog niet beslist heeft of die school al of niet te Yper zal behouden blijven. Er zal Woensdag op die vraag worden geantwoord. Zitting van Woensdag 22 Juli 1903. Morgendzitting. Bij het openen der zitting geeft de heer Voorzitter lezing vaneen telegram,de dood van Leo XIII aankondigende en doet eene toespraak welke de Kamer rechtstaande aanhoort. Hij stelt voor de zitting te heffen ten teeken van rouw. M. de Favereau, namens de Regeering vereenigt zich bij de hulde welke de acht bare Voorzitter der Kamer aan Paus Leo XIII komt te brengen. M. Janson begrijpt de droefheid der ka tholieke leden van de Kamer. Nochtans, zegt hij, hoe groote toegevendheid wij heb ben voor de gevoelens onzer kollega's wel ken eerbied het schouwspel eener grootsche dood ons inboezemt, wij moeten verklaren dat wij ons niet kunnen vereenigen bij eene politieke en godsdienstige betooging die in ons parlement zonder voorgaande is. M. Daens houdt er aan in de naam der christene werklieden, of liever van het gan- sche kristene volk van Belgie, eene laatste hulde te brengen aan de gedachtenis van den Grooten Paus welken de dood komt te treffen. Voor ons christene demokraten, zegt hij, zal Leo XIII eeuwig den vader der werklieden en de Paus der Encycliek Rerum novarum blijven. M. Vandervelde,muaens de socialistische linkerzijde, vereenigt zich bij de verklaring die komt gedaan te worden door M. Janson. M. de Voorzitter legt het voorstel van het bureel in stemmen van de morgendzit ting op te schorsen ten teeken van rouw. Aangenomen door zitten en rechtstaan, rechterzijde tegen linkerzijde. De zitting wordt ten 12ure20 m. geheven. Namiddagzitting. Antwoord op de vraag gesteld doorM. Nolf aan den heer minister van oorlog be trekkelijk het behoud der Rijschool te Yper. M. de Trooz, minister van binnen- landsche zaken en openbaar onderwys, ter vervanging van den heer luitenant-gene raal Cousebant d'Alkemade, minister van oorlog, belet. Ik verwijs naar mijn antwoord aan de middenafdeeling voor de begrooting van -oorlog voor 1903 (Oorkonde nr lil), en voeg er bij dat de werken in den jongsten tijd te dier school verricht, het in elk ge- - val dienden te worden. De Kamer vangt de bespreking aan van het wetsontwerp betrekkelijk de fabrikee- ring en den invoer der suiker. Het debat wordt onderbroken om over te gaan tot de stemming van de vastheid der gemeentebedieningen. Het ontwerp wordt gestemd met lil stemmen tegen 1 en 5 onthoudingen. M. Thienpont stemt tegen. Het geheele van het ontwerp op de elec- triescbe eenhedenwordt eenpariglijk aan genomen. De Kamer herneemt de bespreking op de suiker. De zitting wordt ten 5 ure 30 m. geheven. Zitting van Woensdag 22 Juli 1903. De zitting wordt ten 2 ure geopend onder het voorzitterschap van M. Simonis. De heer Voorzitter, rechtstaande, even als geheel de rechterzijde, maakt den lof van Leo XIII. M. de Mérode vereenigt zich bij die woor den. M. Dupont begrijpt de droefheid der leden van de rechterzijde, maar verklaart dat zijne vrienden zich niet kunnen vereenigen bij eene godsdienstige betooging door grondwettelij ke nauwgezetheid. Wij zullen ons van de stemming onthouden zegt hij, uit eerbied voor onze katholieke collegas. M. Libioulle vereenigt zich by de woor den van M. Dupont. De zitting wordt ten 2 ure 30 m. geheven. Overal waar eenige vrijzinnige, van ieder een gekende en geëerbiedigde mannen, edel moedige burgers, die zelf met handel en nijverheid in dagelijksch zorgen en werken hun bestaan moeten verzekeren, iets uit lou tere menschlievendheid, tot verbetering van het lot der minderen, der brave werklieden willen inrichten, schieten als zwarte schim men, als onheilspellende spoken, een leger paters en priesters, die meestal in vadsig heid op de onwetendheid en het zweet van eenieder leven, vooruit, en loopen alom ver konden, met koelen bloede, met valsche overtuiging op het gelaat, dat die mannen, die burgers, soorten van zendelingen zijn des duivels en het volk willen bederven en vergoddeloozen. Als men een weinig de katholieke gazet ten wil lezen, zal men verstomd zijn over de boosheid en de kwade trouw, waarmede men de liberalen aanvalt en hatelijk zoekt te maken. Wij willen er kortbondig eenige voorbeelden van aanhalen, welke wij ter overweging geven aan alle verstandige lezers: Het Gildeblad van Kortryk, in zijn num mer van September, schrijtt, onder voor wendsel van een artikel op het verplichtend onderwijs, de volgende ongelooflijke taal - Twee soorten van menschen betrachten - het verplichtend onderwijs; de eene heb- ben voor doel, met de verplichtende school, de werkersklas te vergoddeloozen, 't zijn de aanhangers van het verplichtend onzij- - dig onderwijsde anderen beoogen de zedelijke, verstandelijke en stoffelijke ver- betering van den werkerstand. De eerste soort, zegt het blad, veracht het zoover mogelijk, omdat zij aan het volk kwaad willen de tweede soort, die de voorstaan ders zijn van een kristen onderwijs, gege ven door vertrouwbare meesters, begroet het met eerbied, omdat zy aan het volk waarlijk goed willen Het godzalig dagblad l'Avenir du Luxem bourg schrijft Alle liberalen en zelfs alle vooruitstre- venden zijn zekerlijk geen gespuis (crapu- leux), maar al de krapuleuzen zijn de kiezers van deze partijgeen een krapu- leuze stemt voor de katholieken Wjj verontschuldigen ons zulke gemeene woorden te gebruiken, maar gij ziet, lezer, van waar ze komen. De katholieke Landbouwer van Rousse- larezegt, in zijn nummer van 10 september laatst: dat het goddeloos liberalismus het volk misleide en de schuld is van de talrijke moorden die nu overal gebeuren in ons land. Van waar dan komt die partij voort, en wat heeft zij voor ons gedaan om zich alzoo het recht aan te matigen ons dagelijks van het eene uiteinde des lands tot het andere te beschuldigen en te belasteren Zij was eens almachtig en heeft gedurende eeuwen, ja tot over honderd jaar, met behulp van pauzen, bisschoppen, prelaten, katholieke en razend fanatieke prinsen, koningen en keizers onze landen bestierdhet was haar zoo gemakke lijk als iemand zijne hand op zijn hoofd kan leggen, van ons volk gelukkig te maken, en de geschiedenis bewijst, eilaas! op elke blad zijde, dat juist in de tijden van de grootste klerikale macht de onwetendheid algemeen was en dat het volk in den diepsten staat van ellende en verworpenheid leefde. Zy hebben geheel het westelijk gedeelte van Europa te vuur en te zwaar gesteld om licht en vrijheid uit te dooven, en nu zou men zeggen dat er geene betere vrienden van licht en vrijheid te vinden zijn. Hunne macht hebben zij staande gehou den in het bloed onzer geliefde voorvaderen alle verzuchting naar recht en vrijheid, alle klacht over hunne schandige misbruiken, hunne verdrukking, hunne onmenschelijke dwingelandij, werd versmacht in de ijselijk- ste folteringen, terwijl zij zich met de aan geslagen goederen onzer martelaren der vrije gedachte verrijkten. Het grootste, het klaarste bewijs van de noodlottigheid van hun meesterschap is, dat, sedert men hen over honderd jaar hunne voorrechten heeft ontnomen en hunne over macht met geweld vernietigd, onze landen in eens, in die laatste honderd jaar, meer vooruitgang hebben gemaakt dan in de vijf tien eeuwen almacht der Kerk. De vrijheden, welke wij thans genieten, en de ongeloofelijke ontwikkeling en wel stand, welke er uit zijn gesproten, zijn de prachtige vruchten van het hardnekkig wer ken en worstelen tegen u en het eindelij ke zegepralen van de vrijzinnige mannen der vroegere tijden. Onze partij telt in het ver leden niets dan glorierijke martelaren der vrijheid en der volkszaak, de uwe niets dan beulen :>n verdrukkers En nu komt men ons ten laste leggen, dat wij het volk willen vergoddeloozen, en dat de katholieken alleen waarlijk iets voor het volk willen doen Maar gij, lezer, wiens verstand door het klerikaal onderwijs nog niet gansch in slaap is gewiegd, ga eens in uw zeiven, en over weeg wie hier onder de burgers, die gij kent, liberaal of katholiek zijn. Gij, katho lieken, die met die liberalen handel drijft gij die er ten huize gaat, hunne vrouwen en kinders kent; gij, werkvolk, die ervoor werkt; gij allen die ze in het leven ontmoet ziet handelen, hoort spreken, zoudt gij dur ven beweren dat zij ten minste niet zoo eerlijk zijn als de beste der katholieken Dat bewijst het dagelijksch leven in al z(jne eenvoudigheid 1 Ja, wij mogen zonder overdrijven verkla ren dat de zedelijkheid en de redelijkheid over 't algemeen hooger staan bij de liberale partij dan bij de klerikale: Waar is de libe rale huisvader, arm of rijk, die zijne kin ders niet zooveel bemint als gelijk wiewaar is de liberaal, die zou durven ondernemen of die er ooit aan gedacht heeft zijne eigene kinders of die van anderen iets slechts te leeren, te bederven of te vergoddeloozen? Gij weet wel dat zoo een liberaal huisvader niet bestaat, maar dat hij, aan alle ouders, tracht zyne kinders tot eerlijke, rechtscha pene, waarheiaslievende mannen op te bren gen, die hem later tot troost, tot hulp en tot eere zullen strekken. Vrees niet: die man is zoo verstandig als 't is gelijk welke klerikaal, en de scholen, die hij verkiest, zijn scholen waar iedereen in volle gerustheid zijne kinders mag naar toe sturen, waar niemands geloofsbelijdenis zal gekrenkt worden, waar vertrouwens- waardige leeraars, die ook burgers en goede huisvaders zijn, ware liefde en eerbied voor den evennaaste, liefde tot de vrijheid, liefde tot alle deugden inboezemen en er zelf het voorbeeld van geven. (Wordt voortgezet). Leo XIII is maandag 11. ten 4 ure namid dag overleden. Gioacchimus Pecci is geboren den 2 maart 1810 te Garpineto, in Latium. Het was een diplomaat die zich kon voe gen naar de eischen van onzen tijd. Dinsdag 11. is de luitenant-generaal Brial mont, de grootste militaire beroemdheid van 't land, te Brussel overleden. Alexis-Henri Brialmont is geboren te Ven- lop den 25 Mei 1821. Zijn vader, de generaal L. M. Brialmont, afkomstig van Seraing, na deel genomen te hebben aan de veldtochten van 'c keizerrijk, stelde zijn zwaard ten dienste van België, in 1830. Alexix-Henri Brialmont werd ordonnance- offlcier van Leopold I, alsdan minister van oorlog in 1850 in het kabinet Rogier. In de militaire school getreden te Brussel in 1839, werd hij in 1843 onderluitenant in het ge niekorps. Van 1847 tot 1851 werd hij aan bet ministerie van oorlog gehecht. In 1855 werd hij kapitein van den staf benoemd en naar den vreemde gezonden om het nieuw stelsel van versterkingen te bestudeeren. In Belgie teruggekeerd, vatte hij zijn fameus ontwerp op der versterkingen van Antwer pen. In 1859 bood de generaal baron Ghazal, minister van oorlog dit ontwerp der Wetge ving aan en deed het zegepralen. De burgerlijke begraving van generaal Brialmont heeft Donderdag plaats gehad. De generaal Brialmont die, door zynen stand, recht had op al de eerbewijzingen welke de Staat verleent aan de overblijfse len van uitstekende burgers, heeft den wensch uitgedrukt dat zijne uitvaart zou gedaan worden zonder de minste pracht. Deze eenvoudigheid, gelijk deze der uit vaart vanRenard, maakt eene tegenstelling met de pracht waarmede men de overblijfse len van den Paus omringt. Z. M. de Koning heeft een aidekamp ge zonden om aan de familie van den afgestor vene zyne vurigste deelneming aan te bieden. Maar voor de Pompiers, in burgerskledlj, naar Boulogne-sur-mer te gaan, en niets te verrichtten, geelt de Stad meest allen zijn misnoegd terug gekeerd van hunne reis, daar ze weinig of niets van b®" m iBraam»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2