La Pocharde «I THEATER J. PERSOIR KI 3 STADSNIEUWS. Middelbare School van den Staat. Nagalmen der Kermis. Examen. ELROSE HAAR HERSTELLER Kunst en Letteren. De Gal, het Zuur, De Slijmen, |1 eene mooie fortuin te verzamelen. Hij was de vader van den nieuwen gouverneur. Een derde zoon van den lijnwaadkoopman is thans kanunnik te Brugge, aartsdiaken en huisprelaat van den Paus, dus monsignor. Het klein garnaal werd burgemeester van een boerendorp als Marcke of Oost-Roose- beke, provinciaal raadslid, of wist rechter of professor te Leuven te worden. Men ziet dat de oud-koopman in lijnwa den, dien de oude Kortrijkzanen den treur wilg noemdeD, het wenschhoedeken van Fortunatus bezat, en het Dagelaten heeft aan zijne afstammelingen, die zich baron a tours de bras doen heeten, maar een enkel spijt vergalt hun leven: zij mogen de parti- cuul DE niet gebruiken. Dit hebben zij eens gewaagd, doch de prinsen en graven de Bcthune uit Frankrijk, de echte, hebben het hun bij vonnis verboden. Men zegge wat men wil: de conservatieve Bethune's mogen de revolutie van 1830 dankbaar zijn, die hen toegelaten heeft op de ladder der samenleving te Klimmen Hoe een dubbeltje rollen kan! De middelbare school van den Staat bevat eene voorbereidende afdeeling en eene middelbare afdeeling De voorbereidende afdeeling heeft zes studiejaren waarin de volgende vakken onderwezen worden de godsdienst, de vlaamsche taal, de fransche taal, het schoon schrijven, het rekenen en het stelsel van maten en gewichten, de geschiedenis en de aardrijkskunde, de begrippen van natuur kunde en gezondheidsleer, de begrippen van teekenen, de lichaamsoefeningen en de zang. De fransche en de vlaamsche talen wor den dus, tegelijker tijd van in de laagste klas aangeleerd. De lessen van godsdienst worden in alle klassen door eenen priester gegeven en voor de zedelijke opvoeding der leerlingen wordt vooral gezorgd. Om in de voorbereidende afdeeling aangenomen te worden moet men hoegenaamd geene kennissen bezitten het is voldoende ten volle zes jaar oud te zijn. In bijzondere gevallen kan men hiervan ont slagen worden. De middelbare afdeeling bevat drij studiejaren in welke men de volgende vak ken onderwijstden godsdienst, de fransche taal, de vlaamsche taal, de duitsche taal, de engelsche taal, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de rekenkunde, de algebra, de meetkunde, de dierkunde, de plantenkunde, de landbouwkunde, de natuurkunde, de schei kunde, het schoonschrijven, het boekhou den, het teekenen, de lichaamsoefeningen en den zang. Zoo als in de voorbereidende afdeeling worden de lessen van godsdienst door eenen priester gegeven en wordt er bijzonder voor de zedelijke opvoeding der leerlingen gezorgd Deze afdeeling is vooral nuttig voor de jon gelingen die de studie der lagere school vol eindigd hebben en hunne kennissen nog wenschen uit te bereiden, het zij om bekwa me werklieden, meesters of handelaars te worden, het zij om als bedienden te kunnen aangenomen worden in de besturen van den staat, de provincie of de gemeente of als klerk in handelshuizen. Om in de middelbare afdeeling aangeno men te worden, moet men ten volle twaalf jaar oud zijn en het onderricht in de zes jaren van het volledig lager onderwijs ont vangen hebben. De leerlingen die geen volledig lager on derwijs genoten hebben, kunnen dit in de voorbereidende afdeeling der middelbare school voleinden. De heropening der klassen in de voorbereidende en in dé middelbare afdeeling, is vastgesteld op Donder dag, 24" September, om 8 ure 's morgens. De nieuwe leerlingen kunnen zich gedu rende den geheelen vacantietijd in de school doen opschrijven, en bij voorkeur den 22n en 23n September. Het Journal d'Ypres was maar weinig op zijn gemak bij het naderen onzer Ker mis. Het vreesde ze omdat het wist dat zij gelegenheden geeft, die niet altijd zonder zware hindernissen zijn, aan onze stadsover- heden hunne deftigheid ten toon te stellen. Wanneer wij over drie of vier weken ge sproken hebben van de koddige terugkomst van den Gemeenteraad naar het stadhuis, na hetTeDeum, durfde het Journal d'Ypres, dat alles durft doen, loochenen wat wij met onze eigene oogen gezien hadden en het schreef dat de grootste gulhartigheid heersch- te onder de demokraten en de aristos van ons bewonderenswaardig bestuur! Wat zal het antwoorden op de volgende vraag: Was de porto, die volgens oud gebruik, door onzen eersten magistraat den leden van den Gemeenteraad aangeb)den was, van goede hoedanigheid genoeg, aangezien deze heeren hem geweigerd hebben en onmidde- lijk vertrokken zijn? Twee Raadsleden alleen, de gekende demokraten, zouden ge- waardigd hebben te klinken met onzen beminnelijken Burgemeester. M. René Colaert zal veel moed en taaiheid noodig hebben om te weerstaan aan de kui perijen der weldenkende coterie Surmont. Zijne vrienden zijn niet gerustgesteld. De naam van openbaar feest heeft bij som mige onzer meesters eene zonderlinge be teek enis. Een buitengemeen feit zou gebeurd zijn in de groote schieting van St. Joris, te Vlamer- tinghe, waaraan een honderdtal schutters hebben deelgenomen, waarvan men er mis schien een twaalftal te Yper gezien heeft. De eigenaar of de pachter van 't lokaal, volgens men ons verzekert, zou al de uitwe gen, die toegang gaven aan eenige herber gen der buurt, gesloten hebben met het doel al de profijten van den dag alleen te hebben alzoo waren onze dappere schutters opge sloten en belet elders dan in het lokaal hun nen dorst te lesschen. Niet waar dat deze schieting, welke door de stad ondersteund was met drie tot vier honderd franks, een openbaar gemeentefeest is en dat zij een merkelijk profijt bijbrengt voor de lastenbetalers van Yper? Ons verstandig bestuur weigert eene Yper- sche Maatschappij, den Onderlingen Bijstand, te ondersteunen en ondersteunt eene maat schappij van Vlamertinghe die geheel ten uitkante gelegen is, waar de onderstand ge geven met het geld der Ypersche lastenbe talers maar aan eenen mensch voordeel brengt. Men ziet dat de klerikalen een bijzonder talent hebben om de belangen der lastenbe talers der stad Yper te verzorgen. Zij hou den er vierkant den zot mede. Aan de kiezers komt het toe die verkwis tingen te doen eindigen. M. Elmiel Vuylsteker, van Gheluvelt, oud-leerling van het Collége moderne van Yper, die op eene schitterende wijze zijne studiën geëindigd heeft in het Koninklijk Atheneum van Oostende, komt in de hooge- sehool van Gent inet succes zijne le proef af te leggen van kandidatuur in germaansche taalwetenschap. Wij sturen hem onze hartelijkste geluk- wenschen toe. bestaande uit goede zangers en tooneelspeel- sters zal hare laatste vertooning geven op Maandag 17 dezer om 8 ure 's avonds. Daar er maar 4 vertooningen te geven z(jn, en den bijval welke zij genoten hebben, moedigen wij de personen aan die nog niet geweest zijn deze laatste vertooningen bij te wonen. Dezen avond geven zij Drame en 5 actes et 9 tableaux de M. J. MARY. Stuk die overal zeer veel bijval bekomt. Al deze die er geweest zijn, beroemen zich over de schoone en aangename stukken. Prijzen der plaatsen Stoelen 2 fr. Eerste pl. 1 fr. Tweede pl. 60 c. Derde plaats: 40 centiemen. BURGERSTAND van den 7 tot den 13 Oogst 1903. Geboorten. Rody Joanna, Groote Markt. Rousseeuw Estella, Eigenheerdstraat. Dehaerne Maria, Rijselstraat. Nuytten Anna, Zillebekestraat. Meny Lucianus, Korte Meerschstraat. Tydtgat Henricus, Hoornwerk. Vermeersch Cyrillus, Zaalhof. Vanbrabant Edgardus, Dickebusch steenw. Dedryver Ernestus, Hondstraat. Buseyne Mauritius, LangeThouroutstraat. Dumon Renatus, Minneplein. Huwelijken. Scberlynck Gustavus, wever en Verwaer- de Irma, kantenwerkster. Papin Arthur, statiebediende en Chris- tiaen Josephina, kleermaakster. Sterfgevallen. Vande Lannoite Philomena, 59 jaar, zon der beroep, ongehuwd, Boterstraat. Treve Franciscus, 74 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Garpentier Rosalia, echt genoot van Lobbestael Mathilda, Meenenstr. Vandamme Achillus, 32 jaar, daglooner, echtgenoot van Willame Philomena, Lange Thouroutstraat. Priem Arthur, 27 jaar, klakkenmaker, ongehuwd, Tempelstraat. Leroy Pelagia, 19 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghesteenweg. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkoelt door Coiff. cn Pari. Hoofd-Dépót: 26, ruoEtienae-Marcel, Parijs. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. De schilders Van Oost, vader en zoon. Brugge tiert vooral op de glorie der Van Eycks en der Memlincs, die men hier in brons en marmer vereeuwigd heeft. Pourbus en Van Oost moeten zich met minder tevreden stellen slechts de naam eener straat werd hun toegedacht. Wat den grooten Geeraard David, den evenknie van Van Eyck, betreft, hij heeft noch standbeeld, noch straatnaam, welke aan hem herinneren. Aan die verge telheid, honend schier voor de nagedachtenis van zulken onsterfelijken Meester, mocht wel een einde komen Wanneer sterren van eerste grootte, als Van Eyck, Memlinc en David, in de volste kracht van hun glansvermogen schitteren, moeten sterren van tweede grootte, zooals Pourbus, Claeis en Vau Oost daartegen vast verbleeken en bij zulke tegenstelling in ge ringschatting vervallen. Tegen die mogelijke geringschatting, al thans voor wat de twee Van Oosten, vader &zoon, betreft, heeft de heer Dr D.-J. De Meyer willen opkomen in eene studie," welke hij hun gewijd heeft en slechts op 50 exem plaren getrokken werd. Hij was overigens the right man in the right place om dit te doen: Bruggeling van geboorte, bekend als weinigen met alles wat de kunstgeschie denis zijner vaderstad aanbelangt, oudheids- kundige, tevens gelukkige bezitter van eenige meesterwerken der Van Oosten, was hij uitstekend geplaatst om de taak, welke hij wilde aanvangen, tot een goed einde te leiden. De brochuur is ook waardig van de Mees ters, wier leven zij beschrijft. Zij is gedrukt op fraai Van Gelder papier, in nieuwe let ter, met roode bladomlijstingen, sierlijke beginletter, kop- en sluitstukken. Vijfpho- tographiën, op grijs bristol gehecht, lichten den tekst toePortret van J. Van Oost, vader (uit eene schilderij der hoofdkerk van Brugge), Muziekpartijtje (uit de verzame ling J. Lescarts, te Bergen), De H. Antonius van Padua (uit het stedelijk museum van Oostende), Portret van Evert Tristam (uit de verzameling van Dr De Meyer, te Brugge), en een Portret van den zoon Van Oost (uit het kabinet-Lescarts, voornoemd). De stoffe lijke uitvoering laat niets te wenschen over. Zeggen we een woordje over den tekst. Men voelt, onder de lezing, dat de schrij ver zijn ontwerp con amore behandelt; hij spreekt geestdriftig over de twee Van Oosten, roemt hun talent en herhaalt op verschei dene plaatsen, zoowel voor eigene rekening als naar de zienswijze van andere kunstken ners, dat die twee Brugsche schilders uit de 17" eeuw, in menige hunner werken, Rubens en Van Dyck nabijkomen. Het feit alleen, dat nu nog werken van Van Oost, voorna melijk portretten, voor werken van VanDyck doorgaan, zelfs in verzamelingen, aan wier hoofd bevoegde mannen staan, toont in hoe verre de vergissing mogelijk is. Zeggen wij echter, dat in de portretten, de kunst van Van Oost zich altijd echt Vlaamsch, malsch, maar kloek voordoet; terwijl Van Dyck,hoe prachtig en beelderig schoon ook,van zekere verwijfdheid niet vrij te pleiten is. Zelfs ten tijde van 's Meesters leven, werd zijne kunst hoog geschat eu met die van Rubens en Van Dyck vergeleken, getuige het vers dat Jan Bacchius, kanunnik van S' Salvators, over vader Van Oost schreef, nadat deze voor genoemden kanunnik eene prachtige Lieve Vrouw en Jesus Kind had gemaald. Ziehier het slot van bewust gediebt Rubens en Van Dyck ('s) peneelen D'hoogste lof der schilders deelen, In Van Oost vind Brugge alleen 'T geen dat Antwerp vond in tween. Hy moet voor Van Dyck niet wyeken, Nog in konst voor Rubens stryeken: Schoon de bleecke veege Dood Hunne werken heeft vergroot. Laat Van Oost ten grave dalen Dan sal men syn konst betaelen. M' acht de konsten met' er tyd, Meest als m' is de meester quyt. Hoe byperbolistisch ook, zijn die woorden niettemin de weerklank van hetgeen de tijd- genooten van Van Oost over dezes kunst dachten. Dit blijkt even welsprekend, uit het huldedicht, dat J. Vossius, aan den schilder ter gelegenheid van zijn huwelijk, opdroeg. Van Oost had een waren cultus voor Mem linc. Hij heeft zelfs dezes portret gegraveerd, het eenige dat wij, met zekerheid, van den grooten Vijftiendeeuwer bezitten en dat ter keizerlijke bibliotheek van VVeenen berus tend, van de hand van Van Oost zeiven, dit opschrift draagtEffigies Joannis Hem- melinck qui se depixit in hospitali Sancti Joannie Brugis. Zoo geeft Dr De Meyer nog menige wetens waardige bijzonderheden over de Van Oosten ten beste, met de beschrijving hunner voor naamste werken en de plaats waar deze zich thans bevinden. Hij zal de belangstelling zijner tijdgenooten voor die beroemde Brug gelingen opgewarmd hebben. Derwijze wordt zijns studie als het voorbereidend werk van de Tentoonstelling der Van Oosten, welke waarschijnlijk te naaste jaar alhier zal plaats hebben, ontworpen door- en onder de leiding van De Vrienden der Musea. Medard Verkest. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, PoperiDghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en iu al de goede apotheken. W <i n u m N a a MEEST GEZOCHTS CO O 05 Cö 53 o o tUD 8 Ja So p, O W) O <8 ©+2 o V3 8 O O O O O O O o LO O O O kO O CV* O O O oo O O O O 00 010000900 ïOCQOOO^O--' O TjT O O O cvf «-» PH O O O 10 CV* 0000000 O O O O O 10 O o o o o o t> co Cv* <x> f-t cS <P Sm ÖD ÖD O CS tc H Ph CS T3 S-t cö ÏO CV* O .P

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3